Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.
ODPOWIEDZ
Posty: 2319 • Strona 103 z 232
  • 995 / 104 / 0
Ide do lekarza rodzinnego po raz kolejny po recepty na zestaw 3 lekow, z ktorego realizuje tylko jedna pozycje - Afobam. Czy lekarz to widzi w systemie (ze pozostale leki pozostaly niewykupione)? Nie mowie oczywiscie o e-receptach.


Uwaga! Użytkownik siostrorelanium jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 4603 / 2177 / 1
03 kwietnia 2019Nawiedzony Szaman pisze:
Mam pytanie odnośnie recept pro familia/pro auctore - moja dziewczyna jest lekarzem i jeśli raz na pół roku ja sam coś sobie wypisze co mi aktualnie będzie potrzebne to mogę narobić jej przypału? I jak jest z pro familia - czy ktoś weryfikuje czy dana osoba jest rodzina (można przecież i na wnuczka i na siostrzeńca itp.), bo zamierzam na siebie żeby w razie przypału ona nie miała żadnych problemów?
https://pl-pl.facebook.com/MedyczneZarciki
Twoja inwencja intelektualna została właściwie szaman doceniona. Stałeś się sławny w internetach:D Gratuluję świadomości, bo inteligencji, nie masz za grosz. Szkoda też, że tak doskonale zareklamowałeś nasze forum. Dziękujmy Ci:)

Co do pytania: Na wnuczka można wystawić, ale już na siostrzeńca nie.
Ustawa jasno wskazuje, że do grona uprawnionych którym można wystawić należą:
-wstępni
-zstępni
w obu przypadkach tylko w linii prostej
- małżonek
- rodzeństwo własne lekarza

W myśl rozporządzenia "dziewczyna" to osoba całkowicie obca dla Ciebie. Nie ma prawa takiej recepty Tobie wystawić. Polecam małżeństwo - daje sporo plusów - poza minusami;)

Poza tym: zależy jakie leki mają zostać wystawione. Np RPW sprawdzane są wszystkie z zasady przez system. Tak - narobisz jej przypału jeżeli ona nie będzie wiedziała że to zrobisz. Ponadto recepty RPW się raportuje - tzn prowadzi rejestr takich recept.

O tym, że wystawienie przez Ciebie takiej recepty (każdej jednej, choćby na ibuprofen) - jest oszustwem, przestępstwem przeciwko dokumentom - czyli fałszerstwem i w przypadku dopisania refundacji - dodatkowy paragraf. Lepiej poproś ją o wystawienie takiej recepty (jako lekarz zapewne wie że ćpasz lub się domyśla)

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/recepty-pro-fam ... ych-884515
PODSTAWA PRAWNA

1) § 3 ust. 3 rozporządzenia ministra zdrowia z 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. nr 97, poz. 646 ze zm.);
2) art. 114 i 121 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
  • 506 / 118 / 0
Nic o mnie nie wiesz Dex. Niemniej dzieki za info
  • 5 / 1 / 0
Rozumiem, że mówisz o receptach drukowanych z kodem kreskowym (to nie jest e-recepta). Nie, lekarz nie widzi w systemie, że leki nie zostały wykupione. Tak na marginesie można przyjąć, że na chwile obecną nie istnieje system gdzie świadczeniodawca mógłby sprawdzić, czy świadczeniodawca zrealizował/nie zrealizował/zrealizował połowicznie receptę (tj. np. w Skandynawii) (od 2020 r. taką funkcję ma pełnić Platforma P1, na chwilę obecną e-recepta jest w PL pilotażem realizowanym przez niewielu świadczeniodawców).
e-recepta była pilotażem w 2018 roku. Od 2019r już każda apteka musi być podłączona do systemu i normalnie funkcjonuje, po prostu przychodnie mają czas do 2020r żeby ogarnąć temat, bo od 2020r będą tylko e-recepty. Także nie każda przychodnia jeszcze wystawia e -recepty, ale w każdej aptece ją zrealizujesz i każda recepta, nawet papierowa i 100% jest wysyłana do systemu i na internetowym koncie pacjenta widać wszystkie rp które były realizowane. Nawet jak założycie sobie konto dopiero za rok, to będzie widzieć jakie recepty realizowaliście od 2019 roku bo apteka już te informacje wysyła.
  • 44 / 4 / 0
Dobra bo ani w NfZecie, ani lekarze z przychodni czy farmaceuci nie wiedzą do końca jak to ostatecznie będzie wyglądało w 2020r.

Pytam w imię zaniepokojonego lekarza.
Chodzi mi o starszych lekarzy którzy są na emeryturze, rencie nie potrafią obsługiwać komputera lub po prostu nie stać ich na program podłączony do tego chujowego systemu.
Wypisują tylko pro familie, pro auctore na bibułach.
Pytanie brzmi czy znikną papierowe recepty? Czy po prostu apteka będzie wprowadzała wszystkie dane do systemu jak to jest teraz?

Tutaj trochę fantazjowania i retorycznych? pytań, ale moze ktos mnie z błędu wyprowadzi

Co z osobami niepełnosprawnymi, chorymi czy ZUS będzie miał dostęp do tego systemu? Chodzi mi o to czy podczas komisji będą mieli wgląd czy dana osoba regularnie chodzi do lekarza i wykupuje leki?
Bo jeżeli np. jeżeli jest np Pan X, chory dajmy na to na schiozofrenie od wielu lat, hospitalizowany wielokrotnie, przerabiał różne leki lecz pomaga/lagodzi skutek choroby tylko jeden lek dajmy na to tzw. "ostatniej szansy"- klozapina i ma duzy zapas tego leku lub wypisuje mu to np żona lekarz na zniżkę, żona ma kontakt telefoniczny z lekarzem, u którego chory bywa dajmy na to, raz na rok ze względów logistycznych i chorobowych (np. lęki), a komisje ma co 2 lata? Co wtedy z takim Panem X? Zabiorą mu swiadczenia? Co z żoną odpowie, za nieudokumentowane leczenie/kontynuowanie leczenia?

albo cos takiego Pani Y idzie na L4, dostaje recepte na powiedzmy ketonal/tramal, bo ja cos napierdala. Ma zapas w domu z poprzedniego leczenia i nie wykupiła leku, bo oszczędza. Też się dopierdolą i kasę należną zabiorą?

bo jeżeli ZuS bedzie miał/ma do tego dostęp to kiła i mogiła dla niektórych..

Jeżeli tak wyglądać ma ten system to wyemigruje na stare lata chyba na wschód... daleki wschód.
NIE DAWAĆ MI KARMY!
NIE JESTEM PSEM.
  • 530 / 140 / 0
Czy to znaczy, że lekarz będzie miał wgląd w to, czy pacjent zrealizował receptę? Czy będzie miał wgląd w to, czy pacjent wybrał inny odpowiednik danego leku? Czy lekarz będzie mieć wgląd w inne wypisywane tej osobie leki? (I to, czy zostały zrealizowane?)
Nie podoba mi się to. Nie tylko z ćpuńskiego punktu widzenia, ale ze względu na możliwości inwigilacji. Czy ktoś zorientowany może odpowiedzieć na moje pytania?
  • 536 / 35 / 0
Panowie i Panie,
Jest kicha, byłem przed sekundą u lekarza prywatnie po dhc i wellbutrin,
Lekarz widział w systemie kiedy kupiłem ostatnie dhc i ostatniego Wella, i mówi mi że jeszcze powinienem mieć zapas leków. Dokladne daty mi podał kiedy leki zostały zakupione
Jedna recepta to była drukowana, a druga pisana odręcznie z kodem.
I widział obie w systemie.
No i 80zl na wizytę poszło się jebać.
Kurwa....
  • 44 / 4 / 0
1. Do czego służy numer recepty? Jesli na daną receptę został wypisany lek i ktoś przerabia na inny lek,famaceuta wie,że tam był inny lek pierwotny?(po skanowaniu kodu)

2. Recepty na IV-P musza miec kody kreskowe PWZ i REGON,ale nie muszą miec nr recepty, wiec w jaki sposób farmaceuta dowiaduje się,ze cos nie tak jest lub ze ta recepta miala inne leki?Jesli kody kreskowe sa prawdziwe.
  • 10 / 1 / 0
Z przykrością muszę potwierdzić powyższe. Jako że mam już wyrobiony profil zaufany to zalogowałem się na moje internetowe konto pacjenta [ https://pacjent.gov.pl/recepty ], a tam - dokładne wyszczególnienie co i kiedy kupowałem oraz kto wystawił receptę od początku 2019 roku. Przykre... :-(
  • 880 / 359 / 6
06 kwietnia 2019pegasus pisze:
04 kwietnia 2019abcdMilena pisze:
na chwilę obecną e-recepta jest w PL pilotażem realizowanym przez niewielu świadczeniodawców.
każda recepta, nawet papierowa i 100% jest wysyłana do systemu i na internetowym koncie pacjenta widać wszystkie rp które były realizowane
Potwierdzam. Jak wujek u siebie w domu mi wypisywał receptę na Mucosolvan (bo był przekonany, że ten zawiera efedrynę xD i że jest lekiem na receptę, obie przesłanki okazały się fałszywe) i nawet nie wpisał PESEL-u na recepcie to jakie było moje zdziwienie, jak tę receptę zobaczyłam w ZIP-ie.

A w aptece kazali mi jeszcze podać PESEL.
Everything's better with acryl. It's like bacon, but acryl.
Moje posty Ci pomogły - podziękuj mi za post!
ODPOWIEDZ
Posty: 2319 • Strona 103 z 232
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.