Recepta - system kontroli

Dział poświęcony tematowi kontroli recept lekarskich u farmaceuty.

Moderator: Prawo

Posty: 1252 Strona 98 z 126
Rejestracja: 2018
  • 2594 / 920 / 1


Zrobiłeś bardzo głupio.
Opcje są dwie.
1. Nikt nie zauważy ani w aptece, ani potem w NFZ i nie będzie konsekwencji.
2. Ktoś w aptece lub co bardziej prawdopodobne w NFZ komputer wyłapie taką dziwną refundację (np po raz pierwszy dla Ciebie) i z urzędu zostanie wszczęte postępowanie, które wykryje nieścisłości. Następnie powiadomiona zostanie prokuratura, która zleci Policji poprowadzenie dochodzenia. Zakończy się w takim przypadku pewnym skazaniem (np zawiasy).

Jakie szanse są na druga opcję? Trudno powiedzieć. Pewnie nieduże (5-10-15%)? Ale jednak jakieś są. Jak już podrabiasz recepty to nie wystawiaj refundacji, bo takie recepty są sprawdzane szczegółowo przez system w NFZ-ie. Natomiast nierefundowane tylko mogą wpaść w aptece.
Rejestracja: 2015
  • 361 / 38 / 0


Recki na refundację są sprawdzane, bo tam już chodzi o hajs, który jak wiadomo zgadzać się musi. Nie chcę Cię straszyć, ale bądź przygotowany na to, że to wykryją. Jeżeli recepta jest wystawiona na Ciebie, dodatkowo pisałeś na niej swoim charakterem pisma, to sprawa wygląda kiepsko. Jeśli to jest nadrukowane, nie napisane odręcznie, nie przyznawaj się pod żadnym pozorem do winy. Monitoring z kamer w aptekach jest z reguły przechowywany przez okres około 2 miesięcy, później usuwany. Życzę Ci więc, żeby nie zdążyli.
A, no i to, że dałeś refundację, skutkuje że mamy dwa zarzuty, nie jeden, bo do podrobienia dokumentu dochodzi jeszcze oszustwo.

Bombardując metamfetaminowe laboratoria, armia USA zabija dziesiątki cywilów – twierdzi ONZ

Według nowego raportu ONZ, amerykańska operacja antynarkotykowa wymierzona w domniemane laboratoria narkotykowe w Afganistanie spowodowała wiele ofiar wśród dzieci. Stany Zjednoczone zaprzeczają treści raportu.

Polacy w Holandii uzależniają się od marihuany. Przemilczany problem

O rodakach dotkniętych w Holandii plagą marihuanizmu oraz sposobach, by ich ratować...
Rejestracja: 2019
  • 4 / / 0


Dzięki za info, teraz myśleć miesiąc czy obejdzie się bez problemu, w razie czego powiem ze recke zgubiłem i znalazłem 2 dni później w skrzynce, a że potrzebowałem leku poszedłem do apteki nie zwracając uwagi czy coś zostało zmienione 🤣
A może iść powiedzieć, że coś mi się nie zgadza, bo z tego co pamiętam tabletek miało być 30 a jest 60? W poniedziałek mam iść do tego lekarza, mam obawy ze zerknie coś w komputerze :/
Rejestracja: 2018
  • 2594 / 920 / 1


Nic sam nie zaczynaj. Jest szansa, że to przejdzie bez przypału. Jak zaczniesz sam grzebać, to na pewno wtedy wyjdzie, bo ktoś weźmie receptę do ręki i zastanowi się dokładnie, jakim cudem dla młodego gościa są leki na B jak np dla chorych na nowotwór złośliwy.
Jaka to była dawka 37,5? czy 75?

przy 37,5 róznica pomiedzy ubezpieczonym a B wynosi niecałe 4zł, przy dawce 75 mg - 8zł. Warto było zaoszczędzić?
Rejestracja: 2019
  • 4 / / 0


75
Rejestracja: 2017
  • 314 / 84 / 0


Jeszcze jedna kwestia: jeżeli recepta była drukowana i edytowałeś ją na kompie w jakimś programie graficznym to pozbądź się wszelkich dowodów. Kompa dokładnie wyczyść, drukarkę/skaner najlepiej w ogóle wynieś z domu i zaprzeczaj, że w ogóle kiedykolwiek posiadałeś takie urządzenia. Jeżeli zostanie wszczęte postępowanie w Twojej sprawie to na 99% wezmą komputer i przetrzepią Ci chatę w poszukiwaniu jakichś dowodów (np. pudełko po leku, tego który wykupiłeś na tą nieszczęsną receptę - tego też się pozbądź).

No ale to tak w razie czego, miejmy nadzieję, że obędzie się bez przypału.
Ostatnio zmieniony 10 marca 2019 przez Vratislav, łącznie zmieniany 1 raz.
Rejestracja: 2019
  • 4 / / 0


Dzięki za słowa otuchy
Była to recka pisana ręcznie, jedynie dane drukiem, dopisane z boku B i 3 zmienione na 6, raczej z tego ciężko uznać charakter pisma za mój
Rejestracja: 2015
  • 361 / 38 / 0


To dobrze. W przypadku braku jednoznacznych dowodów, takie sprawy kończą się najczęściej grzywną. Śpij więc spokojnie :extasy:
Rejestracja: 2017
  • 314 / 84 / 0


Mam pytanie. Czy lekarz prowadzący (chodzę prywatnie) ma wgląd do tego gdzie chodzę na wizyty na NFZ i jakie leki mi wypisywano? Nie były to e-recepty tylko zwykłe.
Rejestracja: 2011
  • 38 / 3 / 0


Prawo dopuszcza dla m.in. benzosów i roztworów dokablowych sprzedaż niepełnego opakowania, jeśli tak będzie wynikało z ilości i dawek wypisanych na recce.

Tylko pytanie: jak wygląda zapis niepełnej ilości benzo?
Konkretniej midazolam, wersja 15mg jest 2x tańsza i dostępna wyłącznie w opakowaniu 100tab.

Dormicum tabl 15mg
No 10
sto pięćdziesiąt mg
DS: 0-0-1

?

Z góry dzięki za odp.
PS: Jeśli ktoś ogarnia bliżej tematykę realizacji rpw, proszę o kontakt pm :)
Posty: 1252 Strona 98 z 126
Wróć do „Recepty i leki – problemy i pytania”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości