Porady prawne - wątek ogólny

Dział poświęcony zapytaniom użytkowników wobec ich spraw bieżących.

Moderator: Prawo

Blu

• 2888 / 136 / 0

Wszystko zależy od łaski sędziego. Jak trafi na łagodnego, to może się skończyć na pracach społecznych. Obowiązek naprawienia szkody może być orzeczony, szczególnie jeśli pokrzywdzeni złożą o to wniosek i może on być warunkiem zawieszenia. Wyrok karny w tym względzie ma taką samą moc jak cywilny, więc jak "kolega" nie zapłaci to pokrzywdzeni i tak będą mogli z nim iść do komornika po tytuł egzekucyjny. A ile miesięcy dają za takie coś? Nie wiem, znam graficiarza, który zrobił straty na trochę mniej niż 10k i dostał rok w zawieszeniu na trzy. Po odsiadce jak dalej nie płacisz, to już tylko komornika masz na karku.
  • 616 / 16 / 0

A jak taki komornik nie ma skąd ściągnąć to co się dzieje?Zrozumiałem to tak że jak nie zapłacę dlugu to idę na odsiadke I mam przelicznik po odsiedzeniu jest tylko sprawa cywilna po której zostanie mi tylko komornik I tu ponawiam pytanie
Dziękuję za odpowiedź

Jak ochronić amerykański pejotl?

Mały, bulwiasty kaktus ma kluczowe znaczenie dla ceremonii religijnych Kościoła Tubylczoamerykańskiego, jednak kłusownictwo i niezrównoważone praktyki zbiorów powodują, że na terenie Stanów Zjednoczonych istnieje ryzyko jego wyginięcia.

Blu

• 2888 / 136 / 0

Jak nie ma z czego ściągnąć, to komornik bedzie czekał aż będziesz miał coś na koncie(na przykład wypłatę) i wtedy to zajmie. A jeśli do końca życia będziesz goły i wesoły, to nic ci już nie zrobi.
Przelicznik jest przy grzywnach, przy wyroku więzienia w zawieszeniu po prostu ci odwieszają to co dostałeś.
  • 19 / 9 / 0

05 grudnia 2018Vida pisze:
A jak taki komornik nie ma skąd ściągnąć to co się dzieje?Zrozumiałem to tak że jak nie zapłacę dlugu to idę na odsiadke I mam przelicznik po odsiedzeniu jest tylko sprawa cywilna po której zostanie mi tylko komornik I tu ponawiam pytanie
Dziękuję za odpowiedź
Jeśli Twoje wynagrodzenie nie przekracza jakoś ~1500 zeta netto to nic Ci komornik z konta nie może zabrać (o ile tam nic więcej nie ma oprócz tego przychodu). Generalnie nie skumałem tego "jak nie zapłacę dlugu to idę na odsiadke I mam przelicznik po odsiedzeniu jest tylko sprawa cywilna". W Polsce nie możesz iść do pierdla za samo niezapłacenie długu, chyba że np.: popełniłeś przestępstwo w celu wyłudzenia majątku lub np.: celowo utrudniałeś egzekucję komornikowi (ukrywanie majątku itp).
Nie jestem jeszcze prawnikiem (student) ale jak masz jakieś pytanka to śmiało i konkretniej :)
  • 234 / 28 / 2

Sekunduję [mention]UmbertoEKO[/mention] i dodam ciekawostkę - artykuł 1 4-go protokołu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zabrania więzienia długi powstałe w wyniku procesu cywilnego/nakazania naprawienia szkody.

Złamaniem kontraktu nie są zwłaszcza zobowiązania alimentacyjne.
  • 2 / / 0

miałem wypadek samochodowy, nikomu nic się nie stało, zostało pobrana krew gdzie wykryto thc. Wziąłem prawnika, minęło 1,5 roku, nie zostałem przesłuchany. Czy sprawę mogę uznać za zamknięto? Czy w papierach będzie po tym slad?
  • 84 / 14 / 0

może się go po prostu zapytaj?
  • 49 / 3 / 0

kquba, a podałeś dobry adres do korespondencji? Bo może wezwania przychodziły na adres pod którym nie przebywasz.. Kiedy byłeś legitymowany?
  • 12 / 3 / 0

Witam, opisze po krótce swoją historię :)
Otóz pare dni temu drapneli mnie kryminalni z powiatowej komendy z kilkoma pigułami przy sobie. Szczegółowy opis zatrzymania zachowam dla siebie bo jest naprawdę śmiechu warty, ale to już historia na osobny temat. Do rzeczy.
Juz na komendzie przyznałem się do tego że są moją własnością, na mój własny użytek i nie mam niczego więcej, jeszcze tego samego dnia odwiedzili mój dom i przerzucili mi pokój do góry nogami. Oczywiście nic więcej nie znaleźli. Na pytanie skąd to mam nie odpowiedziałem, a raczej nie chciałem. W związku z tym następną noc spędziłem w celi i dopiero kolejnego dnia miało miejsce "oficjalne" przesłuchanie. Nie do końca wiem nawet kto mnie przesłuchiwał - skończyło się na tym, że odmówiłem odpowiedzi na pytanie skąd to mam, a on stwierdził że odmawiam składania wyjaśnień i nie zadawał mi więcej żadnych pytań. Tego samego dnia wypuścili mnie do domu, oddali mi wszystko, ale zatrzymali mój telefon. Facet, który mnie przesłuchiwał powiedział że dostanę wyrok w zawieszeniu, bo "zioło w małej ilosci by mi umorzyli. 5 piguł na MDMA już nie"
I tu rodzą się następujące pytania
1. Czy po mojej odmowie odpowiedzi na pierwsze pytanie działał zgodnie z prawem i zakończył przesłuchanie?
2. Czy, kiedy i u kogo mogę domagać się zwrotu mojego telefonu? Nie powiedzieli mi do kiedy go zatrzymają, sam zapomniałem się zapytać("przesłuchanie" trwało dosłownie 15 minut). Dodam, że od paru miesiecy podejrzewają mnie o handel itd., nie ukrywam, że może być w tym ziarenko prawdy. Jednak nic u mnie w domu nie znaleziono, więc?
3. Jaka jest najgorsza kara jaką mogę dostać? Jestem niekarany i nie skończyłem jeszcze 20 lat, pracuje na umowie itd.
4. Gdzie i u kogo mógłbym złożyć pismo o umorzenie sprawy w związku z małą szkodliwością społeczną czynu, małą(jak dla mnie) ilością narkotyku(5 piguł to jedna noc zabawy)
5. Czy mogę się domagać adwokata z urzędu, czy powinienem może udać się prywatnie?
6. Przyznałem się do winy, lecz facet który mnie przesłuchiwał nie zgodził się na samoukaranie, gdyż nie powiedziałem skąd mam materiał. Czy brak odpowiedzi faktycznie wyklucza tę możliwość?
7. Jakie mogłyby być ewentualne koszty rozprawy sądowej, które musiałbym ponieść?
8. Kryminalny w pewnym momencie zagroził mi, że znajdzie tego "głupka" z którym się miałem spotkać, i sprawi że te powie w sądzie iż chcialem mu je sprzedać. Gdy podczas zatrzymania przyznałem się z miejsca, że są moje "puścili" go nawet bez spisania danych itd. No przypadek niesamowity :wall: Czy jego zeznania w sądzie mogą być ważne, nawet gdy jestem w 100% pewien, że był podstawiony? Dodam, że to nie była osoba z którą ustawiałem się pierwszy raz.

Z góry dziękuje za cierpliwość w czytaniu mojego posta i w miare rzetelną odpowiedź, gdyż to forum jest chyba jedynym miejscem w którym mogę znaleźć odrobinę pomocy.
Ostatnio zmieniony 28 grudnia 2018 przez MrMagnificus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przeniesiono do odpowiedniego wątku.
  • 3740 / 390 / 9

Siema.
Sprawa wygląda tak, mój dziadek miał prawie 20h ziemi i dom, pozwolił zamieszkać w nim pewnej rodzinie. Zasiedzenie. Co za chore prawo, to jest nasze.
Sadziliśmy się o to, ale mają dobrych adwokatów.
Da się ich wykurzyć ? Inaczej podpale to.
Wróć do „Porady prawne”
Na czacie siedzi 86 uczestników Wejdź na czata