Leki, zioła i suplementy- uwagi, miksy, skutki uboczne

Polepszanie samopoczucia i funkcjonowania za pomocą substancji nie będących narkotykami. Suplementy, witaminy, nootropy; regeneracja receptorów i neuronów; dieta i trening.

Moderator: Zdrowie

• 3387 / 539 / 0

06 listopada 2018pandimen pisze:
Z racji tego, że Bacopa wpływa też na SERT, rozumiem że zażywanie jej przy równoległym braniu SSRI/SNRI jest niezalecane?
I tu jest ciekawe pytanie. Czy można stosować zioła działające na serotoninę przy jednoczesnym stosowaniu SSRI/SNRI. Jeszcze rok temu twierdziłbym, że lepiej nie kombinować, jednakże biorąc pod uwagę to, że rośliny adaptogenne, o których mowa najczęściej na tym forum, mogą być lekkimi imao, to czy nie warto sprawdzić, czy będą w stanie pomóc w leczeniu depresji przy jednoczesnym zmniejszeniu chemii? Ładowanie w siebie proszków oporowo, jak psychiatra zaleca, mija się z celem. Bo ile ma to trwać? Pół roku, rok? A potem odstawka z wieloma skutkami ubocznymi, a jak wróci to dalej to samo. Chodzi o to, żeby doprowadzić psychikę do stanu równowagi. I najlepiej robić to przechodząc powoli(!) z syntetyków na zioła.

Bacopa monnieri jest świetnym ziołem i myślę, że każdy, kto chciałby sobie pomóc i przeciwdepresyjnie i poprawić pamięć, powinien spróbować suplementacji mniejszymi dawkami, które raczej nie powinny wywołać jakichkolwiek objawów Zespołu Serotoniny (oczywiście w odniesieniu do osób biorących antydepresanty). Ważna jest też dawka. Inaczej zareaguje ktoś na dawkę standardową, a inaczej na dawkę maksymalną przepisaną przez lekarza.
  • 2332 / 462 / 0

Steett przytaczał badania, z których wynikało, że łączenie ziół typu różeńca, miłorzębu z antydepami może wiązać się z dużym ryzykiem powikłań zdrowotnych.

Narkotyki w paczkomacie

...czyli kilka słów o przemycie z wykorzystaniem poczty.

Bonus RPK prawomocnie skazany na pięć i pół roku więzienia. "Walczymy dalej"

Sąd apelacyjny podtrzymał decyzję w sprawie Bonusa RPK. Raper ma spędzić w więzieniu 5,5 roku. Sam wyrok muzyk określa mianem "skandalicznego" i zapowiada walkę o kasację.
  • 186 / 29 / 0

[mention]blackgoku[/mention], zapewne tak właśnie zrobię, ale wolałem zaczerpnąć jakiejś opinii.
Szukam czegoś, co przede wszystkim działa motywująco, dodatkowo mile widziane działanie wspomagające koncentrację/pamięć.
Jeśli nie znajdę tego w Bacopa, czy innym ziołowym suplemencie, to wejdę w syntetyczne nootropy.
Na chwilę obecną wygląda na to, że Bacopa może być tym w jakimś stopniu tym, czego szukam.

[mention]misspill[/mention], wspominałaś już kiedyś przy okazji innego posta i niestety nie znalazłem tych badań.
  • 3387 / 539 / 0

07 listopada 2018misspill pisze:
Steett przytaczał badania, z których wynikało, że łączenie ziół typu różeńca, miłorzębu z antydepami może wiązać się z dużym ryzykiem powikłań zdrowotnych.
Ja z kolei czytałem publikacje o korzyściach z łączenia ziół z antydepresantami ... Między innymi łączenie dziurawca z ssri. Wszystko z głową. Co do kolegi [mention]pandimen[/mention], to polecam Ci zacząć od ziół, a potem przejść na nootropy syntetyczne, jeśli zioła nie spełnią Twoich oczekiwań. Dobrym ziołem jest Ashwagandha, jak ona nie zadziała, to warto spróbować bacopy.
  • 186 / 29 / 0

[mention]blackgoku[/mention], Ashwaghanda działała przez jakiś czas trochę przeciwlękowo, mniej się też denerwowałem, wyeliminowała problemy seksualne po wenlafaksynie, ale motywacji, pamięci i koncentracji raczej nie ruszyła, a na lęki mam teraz pregabalinę.
Stąd moje zainteresowanie bacopą, ewentualnie do wrzucenia na zmianę w cyklu z ashwą.
  • 37 / 3 / 0

bacopa na start bardzo fajny produkt lecz w polaczeniu z aszwaganda pojawil sie u mnie bol glowy. Wiec w moim przypadku solo jest ok.
  • 4752 / 639 / 0

07 listopada 2018blackgoku pisze:
07 listopada 2018misspill pisze:
Ja z kolei czytałem publikacje o korzyściach z łączenia ziół z antydepresantami ... Między innymi łączenie dziurawca z ssri. Wszystko z głową. Co do kolegi [mention]pandimen[/mention], to polecam Ci zacząć od ziół, a potem przejść na nootropy syntetyczne, jeśli zioła nie spełnią Twoich oczekiwań. Dobrym ziołem jest Ashwagandha, jak ona nie zadziała, to warto spróbować bacopy.
Tylko trrzeba ktore ziola i jak laczyc.
Ba- w przypadku mocnego podkrecenia dzialania trza pilnowac diety, snu i regeneracji bo moze byc kuku.

Roznice zrobi juz wrzucenie do diety kapsaicyny czy gorzkiego kakao.

Co do ziol- po wielu przypadkach zatruc czy niekoorzystnych interakcji przyjmuje sie, ze nie powinno sie tego łączyć.

Smacznego
https://www.sendspace.com/file/rt4c94

Psychiatr. Pol. ONLINE FIRST Nr 92: 1–15
Published ahead of print 6 February 2018
www.psychiatriapolska.pl
ISSN 0033-2674 (PRINT), ISSN 2391-5854 (ONLINE)
DOI: https://doi.org/10.12740/PP/OnlineFirst/80998
Niepożądane efekty interakcji leków psychotropowych
z produktami leczniczymi i suplementami diety
zawierającymi wyciągi roślinne
Unwanted effects of psychotropic drug interactions with medicinal
products and diet supplements containing plant extracts
Jarosław Woroń1,2,3, Marcin Siwek4
1
Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Wydziału Lekarskiego UJ CM, Kraków
2
Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii nr 1,
Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
3
Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie
4
Zakład Zaburzeń Afektywnych, Katedra Psychiatrii UJ CM, Kraków

Czytac CAŁOŚĆ. Nie tylko tabelki.
Btw zurawina? Szkodliwe polaczenie z nniektorymi lekami?

No i ttak jak kiedyys pisalem- uwaga na ostropest.

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej suplementów diety oraz leków ro-
ślinnych, o których wiedza jest szczątkowa. Przykładem takiego suplementu jest
polecana w terapiach ajurwedyjskich bacopa, która wykazuje działanie serotoniner-
giczne, a zatem może w połączeniu z innymi lekami indukować wystąpienie zespołu
serotoninowego [15]. W analizowanym materiale stwierdziliśmy jeden przypadek ZS
po połączeniu bacopy z fluoksetyną.
Podczas stosowania leków psychotropowych w połączeniu z preparatami roślin-
nymi mogą występować rzadsze, ale istotne powikłania i działania niepożądane, takie
jak ślinotok (w naszym materiale w przypadku połączeń: kwetiapina + żurawina,
risperidon + bacopa, aripiprazol + żeńszeń), nadpotliwość (związana z żeńszeniem,
żurawiną, bacopą lub różeńcem górskim) czy zapalenie pochwy (w analizowanym
przez nas materiale – przypadek połączenia aripiprazolu z karambolą)
[9, 13]

%-D
Ciekawy czego zapalenie mialby facet.

Generalnie trzymajmy sie zasad:
- leczysz sie lekami - lecz sie dalej
- leczysz sie naturalnymi produktami - lecz sie dalej
- chcesz mieszac - zastanow sie.

Co do dziurawca to zasluguje on na osobny opis.

Szansa na uboki moze wynosic 1/100 1/1000 lub 1/10000. Gorzej jesli czarna pileczke (jedna z miliona) wylosujesz Ty.
  • 3387 / 539 / 0

Taka sama jest szansa na uboki z samego leku. Tak jak na ulotce. 1/100, 1/1000, itd. ;-)
  • 413 / 6 / 0

Witajcie, prośba o pomoc.
Przygotowałem sobie zestaw ekstraktów i mam prośbę abyście pomogli nieco i doradzili jak to jeść, co łączyć etc.
Bacopa Monnieri
Różeniec
Ashwagandha
5-HTP

Liczę, że te substancje postawią mnie na nogi, gdyż planuję wyhamować zupełnie z weekendowymi przygodami pełnymi B-K i MDMA i pląsania dwie doby do muzyki.

Moja skromna propozycja:
1. W temacie o 5-HTP znalazłem info aby Ashwagandhe i Bacopę jeść razem rano do śniadania gdyż fajnie się łączą
2. 5-HTP jedna kapsułka dziennie [pół zalecanej porcji] na noc, przed snem.
3. Pozostaje Różeniec, z którym zupełnie nie wiem co zrobić.

Dodam jeszcze, że stale suplementuję się zestawem witamin i minerałów z OlimpLabs [kapsułki niebieska i biała] oraz 100mg Lamitrinu [Lamotryginy], którą jem z powodu drobnej malformacji tętniczo-żylnej.
Za wszelkie porady, uwagi serdeczne dzięki!
  • 4752 / 639 / 0

19 listopada 2018blackgoku pisze:
Taka sama jest szansa na uboki z samego leku. Tak jak na ulotce. 1/100, 1/1000, itd. ;-)
Szansa na uboki rosnie proporcjonalnie do ilosci czynnikow.
Kazde ziolo/lek zwieksza szanse wystapienia ubokow- a po przekroczeniu bariery 3 czynnikow kazda sume mnozylbym x2 a w przypadkach krytycznych - np biloba i krwawienie x3.

Inhibitory comt x3 itd
Wróć do „Dział prozdrowotny i doping mózgu”
Na czacie siedzi 63 uczestników Wejdź na czata