Badanie poziomu neuroprzekaźników

Polepszanie samopoczucia i funkcjonowania za pomocą substancji nie będących narkotykami. Suplementy, witaminy, nootropy; regeneracja receptorów i neuronów; dieta i trening.

Moderator: Zdrowie

Posty: 8 Strona 1 z 1
Rejestracja: 2016
  • 64 / 4 / 0


Tak, wiem że istotny jest poziom neuroprzekaźników w mózgu, a nie we krwi/w moczu, ale jeśli w krwi/moczu jest niski poziom np. dopaminy to można domniemywać, że w mózgu też będzie niski.

Moje pytanie - czy ktoś robił takie badanie i podjął leczenie na podstawie tego wyniku? Na podstawie słabego wyniku badania lekarz raczej nie mógłby odmówić leczenia skierowanego bezpośrednio na ten problem.
Rejestracja: 2018
  • 10 / 4 / 0


Hmmm.... to nie jest takie proste. Neuroprzekaźniki są uwalniane do szczeliny synaptycznej. Marzy mi się, żeby było można zmierzyć ich stężenie i obiektywnie stwierdzić, jaka choroba psychiczna występuje ale póki co to tematy książek scifi. Niestety to na razie niemożliwe. Poza tym te neuroprzekaźniki są uwalniane w różnych częściach mózgu np. w ciele migdałowatym ich ekspresja spowoduje wystąpienie lęku , a w innych częściach może spowodować wystąpienie uczucia przyjemności. Do tego dochodzi kwestia przenośników - transporterów białkowych, które doprowadzają neuroprzekaźnik do błony presynaptycznej. Dla przykładu SERT transporter serotoniny , który zostaje aktywowany między innymi przez stymulanty.

Ładni chłopcy, brzydkie zabawy - o kinie, które nie potrafi zerwać ze swoimi narkotykowymi nawykami

W tym tygodniu Timothée Chalamet rozsypuje krystaliczną metamfetaminę w charakterze przynęty na filmowe nagrody. W przyszłym Clint Eastwood będzie przemycał koks w ramach odważnego komentarza do bieżących problemów społecznych. Kiedy kino skończy z nadużywaniem narkotyków?

Medyczna marihuana: Pacjenci muszą uważać, bo w aptekach są spore rozbieżności w cenach

Nawet ponad 200 zł może wynieść różnica w cenie za 10 gramów suszu w aptekach. To niewątpliwie sporo przy stawkach rozpoczynających się od 600 zł. Jedyny dystrybutor na naszym rynku zapewnia, że każdemu odbiorcy proponuje takie same warunki sprzedaży. Jednak placówki same mogą ustalać marżę, bo nic ich nie ogranicza.
Rejestracja: 2018
  • 1457 / 231 / 154


[mention]User_Border[/mention] Tylko sęk w tym, że poziom określonych neuroprzekaźników we krwi (co akurat łatwo zbadać) może być prawidłowy, a w mózgu obniżony. Co więcej, nie ma ustalonych norm na poziom poszczególnych mediatorów w OUN, a ich zbadanie byłoby inwazyjne, kosztowne i w praktyce jest raczej nie do wykonania.
Rejestracja: 2011
  • 77 / 5 / 0


Nie wiem czy w mojej małej mieścinie miałbym możliwość zbadania sobie poziomu neuroprzekaźników. Chociaż to i tak bez znaczenia, bo nie mam zamiaru tego robić.
A no i chodziło mi o terapię poznawczo behawioralną a nie o psychoterapię. Po prostu mój błąd miałem na myśli jedno a napisałem zupełnie coś innego.
Rhodiolę dobrze wspominam ale czasami byłem po niej poirytowany. W połączeniu z moklo mogłoby to się nasilić.
Rejestracja: 2018
  • 17 / 1 / 0


@taurinnn Tak, dlatego z płynu mózgowo rdzeniowego, inwazyjne oczywiście, co do braku norm na poziom mediatorow możesz podać źródło?
Ps. Jest jeszcze MR jako nieinwazyjny (no jedynie podanie kontrastu)

@drybler CBT z tego wszystkiego jeszcze ujdzie jeśli chodzi o badania, ale jak każda psychoterapia "procedura wysokiego ryzyka" , nieregulowane prawem i odpowiedzialnością, formuła umowy zlecenia z skutkiem w sytuacjach spornych nie masz do kogo mieć pretensji urzędowo a osobiście i tam "cokolwiek nie wyjdzie winny jesteś ty"
Rejestracja: 2015
  • 1232 / 25 / 0


Albo można po prostu zrobić sobie badanie PET...
Rejestracja: 2018
  • 20 / 1 / 1


@Fastriaxiar

Z tego, co czytam, wykrywa to właściwie wyłącznie nowotwory - -Badanie_PET_-_co_to_jest_co_wykrywa_i_mozliwe_uboczne_badania.
Badanie pozytonowej tomografii emisyjnej polega na rejestracji emisji pozytonów przez cząsteczki znakowanej izotopem substancji. A czym są pozytony? Pozytony to inaczej antyelektrony, ich ładunek elektryczny wynosi +1. Do badania pozytonowej tomografii emisyjnej najczęściej używanym izotopem imitującym pozytony jest analog glukozy FDG, czyli fludeoksyglukoza. Obrazowanie pozytonowej tomografii emisyjnej z użyciem tego izotopu opiera się na stwierdzeniu podwyższonego metabolizmu glukozy w komórkach nowotworowych.
Czy ćpun na detoksie dostanie z tego badania jakąkolwiek sensowną informację? Oczywiście oprócz nowotworu, jeśli ma :>

wiwka14
Rejestracja: 2015
  • 1232 / 25 / 0

W sumie to bardziej chyba rezonans msgnetyczny... Miałem robiony przedwczoraj to za niedługo zobaczymy
Posty: 8 Strona 1 z 1
Wróć do „Dział prozdrowotny i doping mózgu”
Na czacie siedzi 50 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości