Nowelizacja Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii - listopad 2018

Moderator: Wszyscy moderatorzy

Posty: 2 Strona 1 z 1

Autor tematu

MrMagnificus

Posty: 379
Rejestracja: 2017
26
12


Rada Ministrów przyjęła dziś przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jako, że jest wokół tego sporo zamieszania i pojawia się sporo nieprawdziwych informacji, chciałem spróbować zebrać do kupy te zmiany, które - jak mi się wydaje - najbardziej dotyczą przeciętnego użytkownika [h] i pozwalam sobie założyć nowy wątek, żeby te potwierdzone (na ten moment) informacje były łatwo dostępne.

(stan na 11 lipca 2018)


Ustawa wchodzi w życie 1 listopada 2018r.


Nowelizacja wprowadza podział na cztery główne grupy substancji psychoaktywnych:

- środki odurzające (grupy I-N, II-N, III-N, IV-N)
- substancje psychotropowe (grupy I-P, II-P, III-P, IV-P)
- Nowe Substancje Psychoaktywne
- Środki zastępcze


O podziale na grupy substancji odurzających i środków psychotropowych decyduje możliwość zastosowania medycznego substancji oraz potencjał uzależniający (w przypadku użycia rekreacyjnego).

Dokładny podział, wraz ze szczegółowym opisem grup i listami substancji znajduje się tutaj.


Istotną różnicą w stosunku do poprzedniej wersji Ustawy jest to, że kompetencja do klasyfikowania, dopisywania do listy, oraz przydzielania do odpowiedniej grupy środków odurzających i substancji psychotropowych ląduje w rękach Ministra Zdrowia, który będzie dokonywał tych zmian za pomocą rozporządzeń, co drastycznie przyspieszy i ułatwi poszerzanie wykazu o kolejne substancje (do tej pory potrzebna była zmiana Ustawy, a wiec musiał odbyć się cały, długotrwały proces legislacyjny).

Najogólniej rzecz biorąc - nie wolno bez odpowiedniego zezwolenia (tudzież recepty) posiadać substancji z tego wykazu. Wyjątkiem są oczywiście leki dostępne bez recepty z kodeiną, pseudoefedryną (która jako prekursor metamfetaminy też jest objęta wykazem), czy substancje z grupy III-N.

W skrócie - to jest lista narkotyków i psychotropów, nie wolno ich mieć, o karach za chwilę.


Lista Nowych Substancji Psychoaktywnych - wiadomo, o co chodzi, więc nie będę się rozpisywał. Najważniejszą sprawą jest, że po raz pierwszy na listę zostaną wciągnięte całe grupy substancji. Oznacza to, że na liście "z automatu" znajdują się wszystkie pochodne fenyloetyloaminy, katynonu, fentanylu oraz syntetyczne kanabinoidy (kanabinometyki).

Choć być może najważniejszą sprawą jest fakt, ze - w odróżnieniu od poprzedniej - zgodnie z nową ustawą Nowych Substancji Psychoaktywnych też nie można posiadać, o karach za chwilę.


Środki zastępcze to wszystkie substancje nie wymienione w pozostałych wykazach, co do których zachodzi podejrzenie, ze działają na OUN w sposób podobny do substancji znajdujących się w wykazie.Teraz o sankcjach.


Zabronione jest wytwarzanie, przywóz, udostępnianie, przerabianie, wprowadzanie do obrotu itp. środków zastępczych.
Jeżeli istnieje podejrzenie, ze substancja jest środkiem zastępczym, państwowy inspektor sanitarny nakazuje wstrzymanie wytwarzania/obrotu daną substancją na czas przeprowadzenia badań fizykochemicznych (nie dłuższy niż 18 miesięcy).

W przypadku, jeśli zostanie uznana ona za środek zastępczy nakładana jest kara w wysokości od 20.000 do 1.000.000 PLN.

Posiadanie środków zastępczych nie jest karane.


Jeśli chodzi o karanie za wytwarzanie, przywóz, wprowadzanie do obrotu, udostępnianie, itp. Nowe Substancje Psychoaktywne są traktowane na równi ze środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.Nie będę już wyszczególniał dokładnie ile lat grozi za przewożenie, ile udostępnienie, a ile udostępnienie małoletniemu (dla zainteresowanych na dole link do projektu).

Najważniejsze:

- wytwarzanie to kara do 5 lat pozbawienia wolności
- wprowadzanie do obrotu od 6 miesięcy do do 8 lat, a w przypadku znacznej ilości od 2 do 12 lat.
- udostępnianie to kara do 3 lat.
(dotyczy N, P i NSP)Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku posiadania.

- Za posiadanie Nowych Substancji Psychoaktywnych grozi kara grzywny.

- Jednak za posiadanie znacznych ilości Nowych Substancji Psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, lub pozbawienia wolności do lat 3.

+ jest zapis umożliwiający umorzenie sprawy jeszcze przed wszczęciem śledztwa, jeżeli posiadamy nieznaczną ilość NSP na własny użytek, a szkodliwość społeczna jest znikoma.


Z kolei za posiadanie substancji z listy N i P, to tak jak dotychczas:

- posiadanie kara do 3 lat
- znaczna ilość to grzywna i do 5 lat
- grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie do 1 roku przy znikomej szkodliwości społecznej

W tym przypadku też sprawa może zostać umorzona, w przypadku nieznacznej ilości na własny użytek.

Ważne - jeżeli na mocy przepisów substancja może być zakwalifikowana do dwoch kategorii, zawsze będzie kwalifikowana na naszą niekorzyść :)

Przykład: karfentanyl z grupy I-N mieści sie też w grupie pochodnych fentanylu wpisanej do NSP. Przez prokuratora/sąd będzie traktowany jako środek odurzający.


Poniżej zamieszczam wykazy N i P, które będą obowiązywały od 1 listopada 2018.
WykazN-Reduced.pdf
WykazP-Reduced.pdf

Prośba - przy nawet pobieżnym przejrzeniu wykazów widać, że o niektórych substancjach zapomnieli - z oczywistych względów cieszmy się po cichu, nie wypisujmy tutaj ich nazw.


Z dobrych wiadomości - kava kava została wreszcie wykreślona z wykazu ;)


Trzeci plik to lista Nowych Substancji Psychoaktywnych, na stronie 5 zaczyna się szczegółowy opis grup substancji (wspomniane wcześniej pochodne i kanabinoidy). Ktoś kto ogarnia chemię mógłby rzucić na to okiem i napisać na ten temat coś więcej, mi te wzory nic nie mówią.
Nsp.pdf

I takie oto są onajważniejsze zmiany, dotyczące substancji, jak widać nie poleciało wszystko hurtem, jak wielu się obawiało, chociaż sporo lubianych substancji znalazło się nie w NSP, a w wykazie N-P.


Inną ważną kwestią, o której już pewnie wiecie z przypiętego ogłoszenia @surveilled, jest zapis o rejestrze domen internetowych "wykorzystywanych do oferowania, bądź wprowadzania do obrotu środków zastępczych".
Do rejestru dopisywał będzie GIS, a wszyscy polscy operatorzy bedą mieli obowiązek zablokowania dostępu do domeny w ciagu 48h.


Drugim prowadzonym przez GIS rejestrem, będzie rejestr zatruć NSP i środkami zastepczymi. Placówki lecznicze, jak i ośrodki prowadzące badanie pośmiertne, bedą miały obowiązek przekazywać informacje o każdym przypadku, a zgłoszenie będzie zawierać takie dane jak płeć, inicjały, wiek, nazwę zużytej substancji + nazwę produktu, rodzaj udzielonego świadczenia zdrowotnego, imię i nazwisko/nazwę firmy + adres zgłaszającego.

Będzie z tego powstawał coroczny raport.Wydaje mi się, że to takie najistotniejsze dla nas zmiany. Dla dociekliwych linki:

do projektu - https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/1 ... 347408.pdf

do pełnego rozporządzenia MZ - https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/1 ... 347413.pdf


Będę się starał śledzić zmiany i uaktualniać w razie potrzeby.

Z fartem ;]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Stteetart


Kompetentny
Kompetentny
Posty: 2856
Rejestracja: 2017
276
166


Takie tematy juz sa i to dwa.
Ten zamykam.
Jak bedziesz chcial uzupelnic napisz na pw do mnie lub innego moda.

Kanadyjscy producenci konopi próbują wyrobić sobie pozycję na rynku produktu, którego nie mogą jeszcze legalnie sprzedawać... ani reklamować. Pozostaje im zatem kreatywność ;)
Posty: 2 Strona 1 z 1
Wróć do „Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, Prawo farmaceutyczne”
Na czacie siedzi 8 uczestników Wejdź na czata

AwatarLasVegas  Awatarmurdock777  AwatarPierwotnyWilk  334782c35bf6a06249fda8667641f2eaPodporucznik Lichuj  AwatarAmffaa  Awatarunknown  81993a5450b7fa4c4e14bb6a12a10ad7Pan Magister  Awatarowerfull  

Kto jest online

leshhh (1 gość)