Grzyby - hodowla (pytania związane z uprawą, stanem grzybni, chorobami)

Dyskusja na temat grzybów halucynogennych, m.in. łysiczki lancetowatej i muchomora czerwonego.
Więcej informacji: Grzyby w Kuchni [H]yperreala

Moderatorzy: Magiczny Ogród, Psychodeliki

Jakie grzyby są Twoim zdaniem najlepsze?

67%
Krajowe łysiczki
856
7%
Krajowe muchomory
84
26%
Importowane (wszystkie wrzucam do jednego wora)
333

Liczba głosów: 1273

Makrela

Użytkownik nieaktywny
28
21

Nie znam się na growkitach, bo hoduję tylko ze słoików, ale raczej dadzą sobie radę. Zostawiałem grzyby zamknięte w terrarium nawet na 60 godzin i nic się złego nie działo, byle jakąś dziurkę do świeżego powietrza miały i jest git. Ciastka wietrze dwa razy dziennie, ale to taki odruch jak do nich zaglądam, myślę, że jakby ich w ogóle nie otwierać i tylko zostawić jakiś otwór, to by też wszystko grało. Byle wilgotność była dobra, a Ty nie musisz się już o to martwić.

Btw taka ciekawostka. Nastawiłem słoiki jakiś czas temu i w jednym przypadku zrobiłem dość głupi eksperyment na zasadzi "a co jesli..." - w tym wypadku, "a co, jeśli do substratu dodamy DUŻO cukru", po to, żeby grzybnia miała dużo papu do jedzenia. odłożyłem więc substratu na jeden słoik, rozmieszałem z dwiema kopiastymi łyżkami cukru (takiego zwykłego) i tyndalizowałem to tak samo, jak słoiki niecukrowe.
Póki co grzybnia rośnie, chociaż zauważalnie wolniej; większośc słoików już doszła, a ten się męczy i jest w połowie, ale idzie i zakażeń nie ma. Mnie zaś w ciągu tych kilku tygodni wykiełkowało w głowie pytanie: czy to, co zrobiłem ma jakikolwiek sens? %-D tzn czy cukrem faktycznie można wzbogacić substrat na etapie szczepienia, czy to tylko utrudnienie dla wzrostu?

Fatmorgan

Kompetentny
Kompetentny
137

ciężko powiedziec - trzeba by przeprowadzić próbę na wielu słoikach, ażeby odkryć czy jest w tym zależność
Zasadniczo to na pewno nie powinno to w niczym szkodzić. Skoro analogicznie niektórzy bawią się w grzybnię w roztworze z miodem to mniemam, że sacharoze grzybek tez sobie z radoscią zutylizuje

Ostatnie samobójstwa celebrytów, Anthony'ego Bourdaina i Kate Spade, skłoniły wielu z nas do bliższego przyjrzenia się temu, co może doprowadzać ludzi do depresji lub do zakończenia swojego życia. W dyskusji tej niewiele uwagi poświęcono jednemu z czynników ryzyka: przyjmowaniu leków.
W materiale TVN24 matka 19-latka, który zmarł na skutek zażycia dopalaczy, obwinia o jego śmierć dilerów.

shroom joker

6

Jest fajny motyw z dodawaniem kawy do żyta co podobno przyspiesza kolonizacje i zwiększa plony. Próbował ktoś wykorzystać ten patent do wzbogacenia słomy zamiast żyta?

Typek pisał, że plon miał 40% większy względem słoików kontrolnych.

Wątek na psilo:
http://www.psilosophy.info/forum/?showt ... 0202141405

Fatmorgan

Kompetentny
Kompetentny
137

Słome generalnie zaszczepiasz w nie do końca sterylnych warunkach bo robisz to już substratem, także bałbym się zakażenia, przy jakiejkolwiek formie wzbogacania substratu
Jedyne moje doświadczenie z kawą (bo tez natknąłem się na tego typu doniesienia) to pojedyńczy słoik z żytem, tudziez jakimś innym zbozem - nie miałem grupy kontrolnej i była to jedna sztuka więc nie mogę ustosunkować się do tego, czy rzeczywiście "rośnie lepiej". Na pewno nie przeszkadza w kolonizacji i owocnikowaniu bo plon i zarastanie odbywało się normalnie

edit: biorąc pod uwagę date postu Cjuha na psilosophy to chyba jest dokładnie ten sam na którym bazowałem :-D

shroom joker

6

Fatmorgan pisze:
12 czerwca 2018
Słome generalnie zaszczepiasz w nie do końca sterylnych warunkach bo robisz to już substratem, także bałbym się zakażenia, przy jakiejkolwiek formie wzbogacania substratu
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Przypuszczasz, że dodatek kawy do słomy przed pasteryzacją tak, żeby się zaparzyła razem ze słomą może zwiększyć ryzyko zakażenia podczas zaszczepiania słomy? Jeśli tak nie do końca rozumiem dlaczego tak by miało być. Kawa byłaby jakąś lepszą pożywką dla zakażeń? Nawet jeśli się zwiększa ph do 13 wapnem hydratyzowanym co podobno uniemożliwia rozwój niepożądanych gości?

Fatmorgan

Kompetentny
Kompetentny
137

Wydaje mi się, ze kawa jest lepszą pozywką, więc tak właśnie przypuszczam - z takiego życiowego doswiadczenia to pozostawienie fusów w filiżance na 2 dni może już skutkować nalotem z pleśni.

Dasz mi jakieś info na temat tego wapna ? Nie spotkałem się a jestem ciekaw

shroom joker

6

http://psilosophy.info/uprawa_na_beli_slomy.html
Podczas pasteryzacji 220ml wapna na 50l wody daje ph 12-13 co uniemożliwa kiełkowanie zarodków przez 2 tygodnie.

A niesłodzona kawa serio tak szybko pleśnieje?

Fatmorgan

Kompetentny
Kompetentny
137

Ok ok widze to wapno. Ciekaw jestem jaki to jest mechanizm i czy działa to tylko na zarodniki grzybów czy także na spory bakterii i bakterie w ogóle. Niestety nikt Ci chyba nie powie - spróbuj - może dokonasz czegoś przełomowego ;)

W aktualnych temperaturach to u mnie kwestia 2-3 dni żeby pojawiła się pleśń

shroom joker

6

Ja to rozumiem, że na wszystkie spory dlatego już rozwinięta grzybnia daje radę z zaszczepiacza, a spory które dostaną się podczas zaszczepiania i ubijania beli to już nie i grzybnia ma czas skolonizować całą belę przed zakażeniem. Facet to ubija łapami na podłodze w kuchni i nigdy nie miał zakażenia w samej słomie, więc raczej działanie kompleksowe ma to wapno.

A z innej beczki. Zauważyliście różnice w plonie pomiędzy żytem ze wstępnym gotowaniem a żytem tylko sterylizowanym? Bo tak teoretycznie to podczas gotowania żyta jakaś część cukrów i skrobi ze zboża rozpuszcza się w wodzie z gotowania i razem z nią idzie do zlewu. Przy samej sterylizacji woda z jedzonkiem zostaje z żytem w słoiku. Po doświadczeniach browarniczych wydaje mi się, że jest to niemała ilość.
Próbował ktoś odłożyć tą wodę z gotowania na następny raz tak, żeby gotować już w bardziej nasyconym roztworze czyli mieć mniejsze straty cukrów/skrobi?

Baumgartner

5

4 dzień po odpaleniu growkitu. Chyba wszystko ok?
20180618_090757.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Grzyby”
Na czacie siedzi 42 uczestników Wejdź na czata

AwatarPierwotnyWilk  Awatarunknown  AwatarKucharzMietek  e2777c31858f007d49f4ea0604ae8269Nulltum  Awatarziomek455  AwatarBetterThan  0fe7fb6dbd8d21e9312de1f49f7213dbiwan27  AwatarxSzuLeRx  AwatarMrPancake  AwatarCristianoTramaldo  cbbe4c814d1c726328e5d3b4aa3043dbVarkus  AwatarWincent  Awatareliot  AwatarMendeleev  AwatarMondengel  AwatarObrazoburca  f8bdc6e780f64a695a809bb760dab6c4trufla1989  AwatarPjaq  Awatarbbk  AwatarCzarli Hustle  Awatarowerfull  AwatarInfamis  c4bebf56a1e9538b5df2b535a43e0a6fAhpuch  AwatarBlackHoodie  07b74f1b3ed2fa678edbc4a32fee0ce2Gość  c2e9a7b90bce63425209cfcf476c22daQnTwKZTN  AwatarJakub777  2a41565217492d04ce55b9b2e2239ed2heheh  Awatarnexu  4e01d6276a7f6a85e2880d08252b3f58thai_stick  AwatarHexaCentauri  Awatarrozgar  AwatarSem  f6fb060a8ce761dddd1b5da34e873adbstatyczny  004ae66fdcf7b573d1049fbb015cb700Waldislavek  37d0651be1530ba7d6ac72aefb97eee9magell  3d9ee44a2076e91a7c099d105064dee8vicmcpherson93  AwatarCycuszek  Awatarmurdock777  AwatarDexPL  Awatarwolfster  AwatarGanjaBot