Psychodeliki - uzależnienie.

Homocykliczne substancje psychoaktywne, oddziałujące agonistycznie na układ serotoninowy w mózgu.
Więcej informacji: Fenyloetyloaminy w Kuchni [H]yperreala

Moderator: Psychodeliki

Posty: 135 Strona 14 z 14

VERBALHOLOGRAM

Posty: 534
Rejestracja: 2018
55
35


And all the children are insane(...)make him understand.


hydroksy


Kompetentny
Kompetentny
Posty: 956
Rejestracja: 2015
122
56


TL;DR: od powiększonego tekstu

Uzależnienie od psychodelików to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ uzależnienie możemy podzielić na:
- fizyczne
- psychiczne
- społeczne
a psychodeliki możemy podzielić na:
- "klasyczne psychodeliki" (agoniści 5-HT2A)
- dysocjanty
- delirianty
- empatogeny (ale nie wszystkie)
- kannabinoidy (ale tylko agoniści CB1) - mają mechanizm działania podobny do dysocjantów (blokują Ca2+) i klasycznych psychodelików (upregulują receptory serotoninowe)

Uzależnienie fizyczne:
Praktycznie nie jest możliwe.
Są wyjątki, np. niektóre dysocjanty (ketamina, prawdopodobnie 2-oxo-pce) agonizują receptory opioidowe.
Użytkownicy syntetycznych kannabinoidów raportowali też o zespole odstawieniowym przy kończeniu ciągu.
Znam też człowieka który stosował 5-MeO-MIPT w ciągu. Doszedł do dawek kilkaset miligramów dziennie. W takim przypadku odstawienie mogłoby spowodować takie objawy jak odstawienie antydepresantów, bo ten psychodelik działa jako SRI.
Jednakże przypominam że żadna substancja nie uzależnia fizycznie jeżeli nie jest używana w ciągu.

Uzależnienie psychiczne:
Gdy substancja wpływa bezpośrednio na układ nagrody, uzależnić się od niej psychicznie jest łatwo. Dobrze znane przykłady to beta-ketony i opioidy.
Z naszej listy silne uzależnienie psychiczne mogą wywoływać: kannabinoidy i empatogeny.
Kannabinoidy mocno mieszają w układzie nagrody, podczas ich działania wszystko co pomyślimy wydaje się genialne, jedzenie i seks są przyjemniejsze itp.
Jednak marihuana jest mniej uzależniająca niż syntetyczne kannabinoidy, nie wywołuje kompulsywnej potrzeby dopalania.
Empatogeny działają jako releasery dopaminy i serotoniny. Stan ten zapisuje się w mózgu jako uczucie przyjemności powiązane z zażyciem substancji psychoaktywnej. Zwiększenie poziomu dopaminy powoduje zwiększenie ekspresji ΔFosB, genu odpowiedzialnego za uzależnienie. Potem wspominamy z nostalgią stany na empatogenach, właśnie "dzięki" utworzeniu się szlaku pamięciowego w mózgu.
Jednak empatogeny działające psychodelicznie (MDMA, benzofurany) również nie wywołują kompulsywnej potrzeby dorzucania, inaczej niż np. beta-ketony (których psychodelikami bym nie nazwał).
Niektóre dysocjanty, np. difenidyna, również zwiększają ilość dopaminy w synapsach, ale dzięki antagonizmowi NMDA ekspresja ΔFosB jest ograniczona, więc nie uzależniają na takiej samej zasadzie jak np. MDPV. Mogą za to uzależnić behawioralnie, o tym poniżej.

Uzależnienie behawioralne:
Może być od wszystkiego co wywołuje przyjemność: seksu, kupowania ubrań, jeżdżenia na nartach, słuchania muzyki czy programowania.
Można więc stwierdzić że jeżeli zażywanie psychodelików, nawet tych niewpływających na receptory dopaminowe/opiodowe, wywołuje w nas przyjemność (a wywołuje), to można się od tego uzależnić.
Najbardziej uzależniać będą czynności wywołujące nagły wzrost poziomu dopaminy. Czyli seks.

Należy zauważyć że substancje które pomagają oszukiwać samego siebie, będą wywoływać groźniejsze skutki.
Przykłady:
- alkohol - depresant, GABAergik - jego skutki widzimy często na ulicach i pod sklepami, w miastach i na wsiach. Dlaczego? Bo depresanty powodują że nie myślimy, mamy wyjebane. Uzależnionemu jest źle, myśli o problemach w rodzinie, długach do spłacenia (niekoniecznie na skutek nałogu), tym co odwalił na nieświadomce, albo jak bardzo jest uzależniony. I perspektywa nieprzyjmowania się jest w takim przypadku bardzo kusząca. A co zrobić żeby się nie przejmować? Iść po flaszkę / benzo / opio.
Mały Książę zapytał pijaka: Dlaczego pijesz?
Żeby zapomnieć - odpowiedział pijak.
Zapomnieć o czym? - spytał ponownie Książę.
Zapomnieć o tym, że się wstydzę - odpowiedział pijak.
A czego się wstydzisz? - zapytał znowu Mały Książę.
. . . że piję! - odparł pijak.
- stymulanty - wywołują złudne poczucie mocy, więc też kuszą ludzi którzy czują się słabi. Jednak wywołują zejście na którym człowiek czuje się jeszcze słabszy. Co się wtedy dzieje wiadomo.

- antydepresanty SRI/DRI - jak wyżej, ale nie wywołują nagłego zejścia

- dysocjanty - oddzielają od rzeczywistości, przenoszą w świat wewnętrzny, albo kompletnie inną rzeczywistość (lub jej złudzenie). Niektóre substancje (DXM, MXE, difenidyna, ketamina) mogą dodatkowo zniekształcać obraz ego, tak że użytkownik dąży do powtarzania tego stanu aby czuć się lepiej samemu ze sobą. Oddzielenie od rzeczywistości to skuteczny wabik na ludzi wrażliwych, którzy czują się pokrzywdzeni przez rzeczywistość, np. nastolatki biorące DXM. Jednak nie wyobrażam sobie stereotypowego ćpuna na dworcu albo pijaczka pod sklepem biorącego dyso zamiast depresantów. Za bardzo te substancje są introspektywne, żeby dało się na nich oszukiwać siebie. Mój kolega alkoholik po wzięciu dużej ilości MXE dostał silnej potrzeby zmiany, i przestał pić i ćpać. (Szkoda że tylko na tydzień.)
Są też dysocjanty takie jak 2-oxo-pce, które w moim przypadku nigdy nie poprawiają poczucia własnej wartości, więc zbyt mocno do nich mnie nie ciągnie, ale i tak są ciekawe

- klasyczne psychodeliki - tutaj "stoczenie się na dno" kompletnie nie jest możliwe, bo te substancje psychoaktywne zwiększają wrażliwość. Jak w naszym życiu będzie gówno to po wzięciu sajko gówno będzie jeszcze większe.

Można zauważyć wspólne cechy empatogenów, dysocjantów i klasycznych psychodelików: wywołują one niemożliwe (albo bardzo trudne) do uzyskania na trzeźwo stany, takie jak: synestezja; całkowita, nie do opisania słowami jedność z Kosmosem; widzenie czasu jako dodatkowego wymiaru; widzenie własnych myśli jako obrazów; wizualizacja procesów zachodzących w świecie; zwiedzanie innych światów; i wiele innych...
W skrócie: ciekawe rzeczy.
Te stany mogą być ciekawsze od rzeczywistości.
Dlatego mogą kusić osoby które nigdy nie zdecydowałyby się na branie innych grup substancji, uznając że ich działanie jest płytkie (np. stymulanty i depresanty).
I teraz tak: jeżeli ktoś lubi od rzeczywistości uciekać, to będzie chciał często brać psychodeliki. Na takiej samej zasadzie jak nastolatek który nie chce wracać do rodziców ("rzeczywistości") będzie do późna siedział u kolegów.
Czy to groźne? Jeżeli będzie brał substancje które niszczą organizm to go sobie zniszczy. A np. lizergamidy są praktycznie nieszkodliwe. Co innego ketamina.
Ale gdy na skutek zażywania substancji jego jakość życia ulegnie pogorszeniu, nie popłynie dalej w nałóg, bo działanie introspektywne to uniemożliwi (nie dotyczy kannabinoidów i niektórych dysocjantów).

Czy w takim razie jestem uzależniony od psychodelików i dysocjantów?
W takim sensie jak uzależniają opioidy i beta-ketony na pewno nie, bo wiem kiedy przestać, i nie zaniedbuję przez to obowiązków.
Wydaje mi się że zwiedzanie innych stanów świadomości jest moim hobby, tak jak nawykiem podróżnika jest zwiedzanie innych krajów.
Dlatego stawianie psychodelików obok narkotyków takich jak stymulanty i depresanty uważam za spore nadużycie.

Europa mierzy się obecnie z dynamicznie rosnącym napływem kokainy, z czego coraz więcej tego narkotyku przepływa przez belgijskie porty. W ostatnich latach to właśnie tamtejsza Antwerpia stała się nieformalną kokainową "stolicą" starego kontynentu. W dodatku przestępcy z roku na rok działają na coraz większą skalę.
Policja morska Portugalii przejęła na wodach terytorialnych tego kraju ponad 840 kg kokainy na jachcie, którym udający turystów przemytnicy płynęli z Karaibów do Europy. Funkcjonariusze zajęli łódź u brzegów archipelagu Azorów.

kosmita80

Posty: 139
Rejestracja: 2018
24
8


Gdy pierwszy raz się udzieliłem w tym temacie, napisałem ze, psychodeliki potrafią uzależniać i to bardzo mocno. Jednocześnie potwierdzam, ze same badania tego nie potwierdzają. Ale jak wypomniałem przy rozwinięciu się tematu, takim dobrze medialnie znanym przykładem jest Jim Morrison.

@hydroksy, mój bardzo dobry przyjaciel, też naprawdę mocno uzależnił się od LSD. Raz załatwił sobie kartonik i tak pokochał ten stan, ze nie mam pojęcia jakim cudem, ale załatwił czystą krystaliczną postać, ze przekonałem się ze to prawda, ze w ciemności powstają lekkie wyładowania elektryczne, gdy się lekko wstrząsa kryształy LSD.

Jego życie bardzo się zmieniło, liczył się tak naprawdę tylko ten czas, gdy oświecał umysł. Czuł w tym tak ogromne dostrojenie się umysłu, ze dosłownie nazwał to superpozycją neuronową w której bez trudu zrozumiał teorie względności. Nie wiem czy to prawda bo ja jej nie rozumie...

Zycie bardzo się u niego zmieniało, oddalił się od wszystkich i zapuścił włosy i brodę, z czasem wyjechał za granice i ślad o nim zaginą.

Więc jedno, nic nie liczyło się innego od oświecania umysłu. To nie miało pozytywnego charakteru. W myśl ogólnej zasady, uzależnienie negatywnie wpływa na życie. On porzucił studia, dziewczynę, pracę którą miał w weekend, bo kluczyło to z oświecaniem się i psychodelizowaniem się. Wszyscy co powiedzieli mu, ze bardzo się zmienia, byli traktowani jak wrogowie. Kiedyś mu powiedziałem, ze w zyciu trzeba być i głęboką wodą i płytką, a ty nie masz dystansu do tripowania, bo to był jedyny akceptowalny temat gdy nikt nie przeszkadzał, to stał się agresywny, rzucał obelgami i zaprzeczał ze LSD dla niego to cos złego. Gdy dał mi z pięści w twarz, choć czasem się widzieliśmy, to jedynie gdy się mijaliśmy. Nie był szalony i potem przeprosił. No ale uzależnił się tak strasznie, ze dosłownie znikł w tym świcie.

Na co dzień wywierał tylko dobre wrażenie, kto nie wiedział o tym wszystkim, nie odczuł by problemu w niczym. Tylko nieliczni wiedzieli o tym i każdy kto stwierdził problem zostawał skreślany z grona przyjaciół, wieloletnich wspólnych wspaniałych lat. Dla mnie to smutne bardzo.


stivler

Posty: 204
Rejestracja: 2010
4
4


"Czuł w tym tak ogromne dostrojenie się umysłu, ze dosłownie nazwał to superpozycją neuronową w której bez trudu zrozumiał teorie względności."
słyszałem o kilku takich osobach, dla mnie to odklejenie podobne do ciągu po fecie, oczywiście psychiczne bo fizycznie osobnik pewnie jest zdrowy


eth0

Posty: 504
Rejestracja: 2018
70
60


Ja też znam kilka takich osób, chociażby z pewnego hermetycznego środowiska, którzy tak "skończyli". Chociaż "skoczyli" to złe słowo, bo z drugiej strony, jeżeli są szczęśliwi i nie krzywdzą przy tym innych (a czy krzywdzą siebie to już ich sprawa) to niech sobie żyją. Tylko właśnie dla większości społeczeństwa, które pragnie stabilizacji i równowagi w życiu to może być smutne. Dla mnie kiedyś to było nawet fascynujące. Teraz jest to smutne, tak samo jak są smutne historie heroinistów. Kwestia zmiany priorytetów w życiu, nie wiem.

Bradzo dużo osób przechodzi z psychodelików na inne substancje i to nie są jednostkowe przypadki jak Jim Morrison (podobno przedawkował od helupy, a nie od LSD), tylko po prostu świat osób biorących psychodeliki jest dużo mniejszy niż tych, którzy biorą ketony, opioidy, czy palą trawę, albo piją alkohol. Dlatego też statystyki są mniejsze i trochę przekłamują rzeczywistość. Bo wiele osób się nie przyzna, że kiedyś było oświeconymi psychonautmi, a teraz gonią gdzieś kroplę z folii, albo zażerają się opioidami w tabletkach, tak żeby nikt o tym nie wiedział.

Posty: 135 Strona 14 z 14
Wróć do „Fenyloetyloaminy”
Na czacie siedzi 403 uczestników Wejdź na czata

ca8ca4fc387546a89b1d05a2ffc4bef9kadet97  9320ee015e0f33f03f4c4dc23d78f81fStylowy  435d5f6cb22f58520dbb5532606c7c6bdaro86  Awatarandzelika  AwatarStrahlung  Awatarnarcotic_dream  4ce05a5bec8feab2a77556427f387911Razley23  AwatarPanZyciaiSmierci  AwatarKucharzMietek  AwatarSzatanskiSkoczek  Awatarsedambromek  Awatarszynszyla  beb8ef285dcec9821ee9da1b67c52077bodzioo1979  2c4ed23a06b27c9cc9534544e6c03928Guttural  AwatarInkwizytor_666  Awataruxuuri  9fef328668940134703c0b53b8128acbkoksiarz36  e46420faec1d8d26b7be1d7154b3f424Pan Horacy Mccycek  6f550e7d8d8257ac56d6a84ed5e3dab5piratpc  Awatarxehanort  a9a8ed22180ff4cd876d7e0b3f2217a2kordylier67  1b0890ce03e13e83bee6bd73c2a34e56eoeo  Awatarsiddney  AwatarSiosek  0c769f9f1b76c720d09f4afa8a3b8c08lazymilk  baafa405b7fa784b48f9f0172ac9c041lysygrzyb  e50c0a1566f0c7a702b2ba2ae2619e68Adwocat  428036e136284eabc27ca054fa0740e9Varghulf  1bae16b0abf64fa7cc31db97e154b96bBorowikPL2010  6622dc58bad9b16d0e6c7c3385635f77Siyabonga  843881ac4a55b05751e222b2f6e2e2a6Iskolaska  Awatarraabe  bc00ace87234b7d0df2ae5a6626ce610Kokorari  Awatarnexu  Awatarpapiezpolak666  ec26fbbf512c7af1bb261c226f243659Nokideusz  AwatarDworzec PKP  Awatarqvintix  702ccc3a277b8992f0c98e401c34bcc7FeelsGanjaMan  Awatarredalert  Awatarserainox  Awatarpdill13  AwatarApollo  AwatarZX  2fa1f42255eb16dde261875c46b46010babycat299  AwatarLuciferianDawn  78bf1055948d662aacbf9b6bdeb89133bambii  894858c6f31df7a0bd1ed92baf2f0da6Diggry  f6799dde0578808e61c11edc2ef6acd8alexxandria  9e86f6f7cbb9f1bbe35575d5588e3cbcmikiunw  AwatardaKNUR  Awatarflosik  Awataritirritate  e8bc20f482f69e9da82110920f909ba4statyczny  AwatarAnnihilator  3e5a0bf69ccca95de0719b31f4f108f2Pinkman89  d9c721176f8e56a29519bec653a8ed55poduszkadouszka  Awatarlightinside  ab49d8f3aec862daf594d745b0b6873fwydzielina  bac85984f89273b843a94c9e5fb3a1a1Najdan  Awatarkuls  8f54a28f5b8f9e31d33445325dcd865aImAloneInAComa  AwatarCorgan  Awatarletmigo  AwatarGandalfBiały  3a94e8c63aa27aa52e50a9dd17aa39adru_ra  AwatarMDMAsters  Awatarmialek360  Awatarkaneshiro  3bdff3ce817333c7ccab1672f867f1aadiahzel  ab25d9f2f652aa83620019cee3a89b04johnnyarrived  442bdbf69f1fb64a486aff287cc05481d-Anconia  AwatarGG Allin  Awatarpilz2  AwatarCodeineCups  AwatarPierwotnyWilk  e2777c31858f007d49f4ea0604ae8269Nulltum  c414fa72eeee92f2858c457cf91b9e7bmangojuice  6cf30a59d8f8e54c82aa6a2393fab592Gomez  2f9598465bff44af0975f49940d8d16cOlsztyńskiChlor  7220cc2933813305c64d4db68bd0a673Pan Cietrzew 69  AwatarFargrik  AwatarBr0wnSugar  Awatarfoggy  AwatarMendeleev  Awatarchemiczny30fun  0d9fd24295ff77b190ecdbe26ebe9309Szarisza  Awatarmalinowa_wrona  Awatararturwasyl  4ea4ea367aae47dc70a1c561246a2173Dersu Uzala  775debbfc3ed0a8d0cb5ae9f695b46c7msrom  AwatarTripowicz  68632bf461562a8ade69044037ebc8b2onbekend  05686f036017c6627cbe3b4c330828bdklapekmojzesza  Awatareliot  197aec8600ffaf58a0a3f93c8288594cjanosik1358  3d63952497c3a3762e8eee27a47e1ce5Diablofive  235964ba3ce495b19df52d9f601c1ea9biel  cb9777469a4949b2390c33dfece65880opt  1c218b28eadea827727518233c7d1299michal669  Awatarcolias  Awatarstrtcode  AwatarLutenson  2d29a9fcb774a378677ba53b3b26c99fSpielzeugmann  683f0b0e312df3e60880b5f08d9ad183Vlad1234  AwatarAdvertisement  Awatarmesmerize  671e56fba73315a24cdd571d3fe52749DrsRaker  Awatarl0lz  AwatarDemis  9974acc77f360e182690c7706509bc69waleczule  58155a578b416c8d60a94bd674d6e625ffenz  45cfe8c9c16d10e808e3f5e683054dfaflatro  d143872f026d3b1684b04ef6d316649aalkoholikzwyczajny  fc02506a0d2f6edc34588aa1ad0cc9ecHenrykPotter  d231c2c0566020682c21d8ae169ab2a7bvh  Awatarununquadium  0fe7fb6dbd8d21e9312de1f49f7213dbiwan27  Awatarketrab74  AwatarNikanna  c78a29132f131ea50dd34f81a32ea92bmooreg  AwatarUho  7521a060c9457120a75a4f404267c736nicknaszybko  Awataroczass  Awatarvirr  b7b4aaab07bc69d02785678b423268a8LeegFlavoeur  AwatarCzarli Hustle  Awatarkirke  a7d77a405a53bb40ad716ed9f2e72c73dermaster66  0cfceb96134949895666cfd73306df74klfpopoe  5fa1fa67a87b3dc80cbaa74a1ef5814aMirajane  4e01d6276a7f6a85e2880d08252b3f58thai_stick  Awatarqwertz  AwatarBelian  Awatarre-ligio  Awatarcrup-nick3  Awatarramzes2000  e17bb4a7d2ef566e0976320842754f99Zaiec  Awatarmaniek4356  9176cfffb92c0f1899ac6b81c23a8d00hatemenow1337  8d51d0d4f17880d97750059407302383cocosajkosajan  AwatarBlackHoodie  AwatarUJebany  ede373d104c4aac4f14d147fa669a4fedrakan9  4ae44d6f8a3a9fcadcb73c4d81b3706aMaleCoNieCo  6a17560fb596a7be9be2c4703f16846bmateusz5555  Awatarmuszkaowocowa  AwatarSzaraOwca  Awatarcosi  AwatarxSzuLeRx  531543e1c27d1e1d41e7170a7a10904bMartwa_dziewczyna  08b079f77a4535867e206bd60c6dc721Kiwrukytna  640cfb9a05a9a0ee849476c9c598b776marian72  77a245ec191b1d3baa34e7687ff4444fczpiej95  e9a084d226bc79ed941f7633015746bcSzanujeGrzyby  50ea6ec6ad5512ad719839c329c10440Riczi  AwatarHeliodora  5bbfd99907952027796d25e17da491c8Receptor  AwatarBelial  3d26a118676104466fbb959b5ab6bd7cicoteras  Awatarrodozz313  Awatars3ven  AwatarAlembik  AwatarSem  AwatarSassyFungus  50a64d749f1cd0792de9e59b7e78a3cfHytrox  Awatarthcmaster  48afbeb4390a91a99e0e27a1da261dd3rogalusek98  c2e9a7b90bce63425209cfcf476c22daQnTwKZTN  df5c49efaa1a955853ebd379277011efrealthing57  Awatarabsolut6  AwatarIvival  AwatarHexaCentauri  2a41565217492d04ce55b9b2e2239ed2heheh  AwatarGermanDoll  43f3963a4553e83ab22594342aebacb2orygenes  039066156b87124731c39f910e12677bobcgnmi  ead1d2fe9dc80fe236d14194a74a8241Ataczi  a3f9647e8f763bdef790dab27193396bSmuglava  Awatarmurdock777  78126e8a57004b45f184f03b761b5c6bjednik92  Awatard33nied  Awatarcyanbhelliom  Awatarkalafior91  f4795ecaa99389d69f2bb2ea3a27202aIzakzygzak  Awatarhvze  Awatarmarynia  b84c66916a8059dddaea2305b24135aflupus1541  Awatarjabolman  Awataritq5  Awatarboostlab  826df22d6c17690905758a542c082515sombre  b60afa18ed091c10ed8bc511be26f3c4pigulkowce  75cab52ade88bd3bf5f236c2264484e4hania90  Awatarledzeppelin2  9ee3690319159ef19d844e7ae4b7a6afJokefeller  4b8e9210fcf498ace5626f9ddcd228011337xd  Awatarmalachite  Awatarmoondog  9c567d34ef48520a822b3be947feca52politykier  b64e1081e588b80ff4d1d52f1a666ffesome0ne  1f2ee8f11488ad4e3feea79564200a55warr0n  AwatarSigiVera  daf72182d60aa8aa46bb1a4145bac8c2najlepszyPszyjaciel  AwatarMrMagnificus  57c7485df0bc92f271c5c90a8701c573mariusz9984  cd568b92e799105ef1a9860a349bc393Leczo  AwatarCristianoTramaldo  6bdf406655c9e9ff31d9890b99ffcea3Belzebub8811  f471a40dc54393b27ef776dbd9a7e578kredka90  cbbe4c814d1c726328e5d3b4aa3043dbVarkus  f8bdc6e780f64a695a809bb760dab6c4trufla1989  37d1693b4e328a244bd7c035f61ddd97gg  51dd5720b9037ec764c686cde7c89befwersal76  229616e1529c569fe79efc3123192c86yewop  Awatarwolfster  AwatarAmadeusz626  Awatarjogurt  Awatarmimic  Awatarpomasujplecki  1b0ea014d98e9566a8aac4832249c7d3ksentoss  Awatarpitka  Awatarsurferbrujo  Awatarrekawiczek  faf18d20316c06e2269dd1bc662efa54Kotel25  Awataromikkk  6d5abb140bc182ddff34bd7a0cdebaa5hausverwalter  37d0651be1530ba7d6ac72aefb97eee9magell  Awatarunknown  c0a03b2d64ec96e8bdbe9a2ed31b9b85WINALOTO  AwatarBetterThan  e3ab8707ac4f1d95a18fa17f7fb60836spergo  c941ba7ee13784df99909aa6879d0a4cmosznalenina  13678504b9b34d9bd83b3bd9312ca8ddTTomasz  1d67fc0769093bc7c4ceab7d07ef52a5SpOkOjNA  6db36e6c088002fdbe7d6a4868f8b9e5Maganus  215b42b77e5dac18d43770ae307363b9Kartonowa_mania  AwatarMorfineusz  Awatarziomek455  AwatarSynus  e52f97b9d32e24ec20235d192aa19e9ckadarkaa  Awatarravestar6  a6af69a4d52d8e1b7afd2813df485f59psychonauta99  Awatarpunk6  212b02850ccbafb070ae5ba3343c1639ciekawskaaa  AwatarLasVegas  Awatarneprom66  Awatarkurak122  Awataracid4breakfast  3341056aa444a9e7f5ad641c44c247acInsomis  AwatarPandaeb  174024be8bab913f4c53adc995cc096aautumn_mood  dff4fa6c4ef3616848c6b47db47a7885jartexxx  b5939d93e3bbb4361b59fcfdbfbd504eLadyDarbanville  AwatarKiepekV2  1edf7fc9100d1d5c2395433667d6178cbadmouse  AwatarSampleTube  Awatarsurveilled  Awatarsfiksowany  3d3240437295e8689dbeffe0589c5183TheBest  AwatarWincent  517faa74de73bed7ab7863d93dcac2eaVenturio  83463eb288f5b4083e8ce6d7b630ec4dwiedenskichlopak  6ad19e16718293c3957942daf4fe83cfzohha  daf6d58a2fc3ca1a171bedd204460031Seripogrzybek  2e6319b5e081f6c7992b86a7f7347461tomdel38  AwatarZefir77  AwatarFurioz  AwatarAmffaa  AwatarDeadspace  731f3188c208938ece41fbef191d8825tesla420  Awatarhrn  Awatarhoralky  Awatarcelias  bda23f3352e3596c35351352e7cdc9aadriveaway  7aa23c18079600dd0a693f9849c4c753NiepoprawnyTyp  5a9993e6e49af52e2ec4d2be068a8027qokayna  AwatarIce_Cube  dfff02b5fc93c0310974a738fcad9a16Mundial  76edcb6c36966f28124b1db5f6d7f6f7BlueGrey  AwatarGakana  c4bebf56a1e9538b5df2b535a43e0a6fAhpuch  6a1ff432691e2ce140aa528458900437Drabb  d99683d711128e15c2bf563d617efae3rell123  Awatarnasienie14  6e1fb665a8281b87a7bd9fe5af69090eNazwaUżytkownika  7166a24d35c31bb18150e95fa3b0c846przodownik  a5425b4bf5a26992b54038204c57e6a2marylka1990  AwatarvisitorQ  9e6639c9a4f89b379b0f6d7a54344a2f5ph1nx  AwatarGanjaBot  1b0453b80f39e7e46615e46117cb186cNiechcetegoPanieBoze  Awatarheroinowakrolowa  Awatart.rydzyk  308e474d6ab7d5c8ef85f9d1a7f3f041snowprincess  cc968a63fe46b5ffd794a920b6a8cbf0strajk  7dd70481332b48c8a447d7a1daae57cddarkodonnie  Awataradi112  AwatarUroboros  07b74f1b3ed2fa678edbc4a32fee0ce2Gość  b743304afe9e366923266d4f265623eeagetophobia  Awatarsaterox  41bac306e7c423824a24a010cf714322NieMogeCzekac  089a0b53a4228cc400f2059487312afdRamzeslaw  817d8178a61eeb4f142a422909d79396Blant_Soldier  AwatarTiHKAL  AwatarJohnBravo  495a4df04d23ea2941d532fd9228427bYing Yankes  Awatarbuc  AwatarHelupek  dee71be6061222d7c3e2d687eaf29151fajnagosia  Awatarblokowiska666  AwatarTheFlash  Awatareasilybored  AwatarNathan  7437db3819e61ee34c3e3894354609eeNupBuster  Awatarloth_joven  873e3a2e74a96f4f0465cbd4418a8c18skinhead88  Awatar__  AwatarPsychopath  1f0d5e7cd5c0a21a47ae84089c41954dreal_  Awatarpiporek  52d70416a188110d9b8ddc2280f44b25Marahaja  Awatarmisiek066  Awatargringo  Awatarmamabarszcz  AwatarKutaczboga  Awatarpierunskimixer  Awatarseraphin2341  Awatararileeh  caf4dc82b5eb8c647047309b3e497288liltracy  e8034272bbadb7ebd554bf2923264db6Wojciieszek  Awatarzarlaczbialy  989c06fa93633cb5a5242efac50af0bbNicson  AwatarXavi  373cfd8112f788620251171980e2cf20matteo97  AwatarFoka3054  Awatarpssst  Awatarprzjan  eafb4b63067c4a583aa9925416b5338cmalarodzynka  197241a676404cc0caa812fb9806fe88papjerz  72ad81053b2f720137f3aa6e5195e9a2zjadaczRC  17409f29fae980b64e00e94920138cbeathlete  AwatarDeWitt  AwatarInfamis  AwatarHlaskover  ebe2608fdda2c5e6c660646f326f5f9esajdov92  12faa741d5c698d3e0cf7b981ce16bafMrFrog  f4602320e2498143f900d4fe95a39c28Dukken  Awatargenezyp_kapen  Awatarhpk666  5e48f36c7e8f4ccdd3987ce2948d8cffpixmanek  62f32d44177e2f65a74cf3c6fe13b15fN03  AwatarDexPL  5a971188abf1ccb7cafe384e26a42d25Zumikal  342523efdc48e68d5373871449c15f00mir576  af3447cfaa6ecc5d6ec626df809760a2carmilove  5eb02ec28d5717eb8ab04d6bd5470e9fDrWips  9d804702e0db5e5bbccf79ebfe7e9954Bratpaul  81993a5450b7fa4c4e14bb6a12a10ad7Pan Magister  c238c809a4251e5e78f67d326f4c1c32guadelupe  6fa55962096f5585fe7bd9e3b4828b82zdzisiu  Awatarravez  437242de8dc44bfbb85030249b997f28Hard_As_Hell  Awatarperes89  49a1c758aef9fd331a96997b7dc253c2Braak  AwatarBillieGibonz  431f08ff0b704b99362a586e3635f5aaMasterYodaOfSkun  5373a60d0346c0ba533e66204741a6d0carmelovelove  1d2e3356ebca37462736f74174d2623erastlin80  AwatarPjaq  Awatarbabrus  82e89d79497bb4a05b71a09bf21c6a60ludecki12  6866a274a884112a9b16f043140e540eadok  AwatarLOBO87  Awatarcstmdrg  f1983ba616689e69d699cea0b3ad4bf9gienio  AwatarA-CoA  AwatarvoLsky  Awatarcebex  Awatarowerfull  89899539e1124cff91cd895536db2cechasan125  AwatarAmaya  9b2a70751ee2d1c11061e5cafd9b315fChomik  a569924a854a053ba17e4b26f60cecb2ljoss  bd2a146462b045ada72a537d866dafdcnormalnychlopak  Awatarsimer44  2f9f6442427d776bf2c8dcf0cfdb6639Jazzmanka  2951210ae7a660b81a043296302848e8ManBearPigi  AwatarDelicSajko  d9f3d8f3582337c0d64c87e803745f44sxhd  46fe728d97ee57b792eabd243bbad3eatylkotwarde  004ae66fdcf7b573d1049fbb015cb700Waldislavek  AwatarCycuszek  AwatarMondengel  AwatarGreenZielony  AwatarHanHaay  AwatarJakub777  AwatarPerel  Awatardamianero123  Awatartwsoul71  Awatarciopek  Awatarnosownik  

Kto jest online

Obecnie tego podforum nie przegląda żaden zarejestrowany hyperrealowicz (0 gości)