GrowBox - wyposażenie, budowa ( wersja z oświetleniem HID ) - FAQ

Moderator: Konopia

Posty: 1 Strona 1 z 1
Rejestracja: 2017
  • 930 / 115 / 5


Witam

Postanowiłem opisać budowę boxa, gdyż wątków kilkadziesiąt - fajnie , gdyby znalazło się wszystko, co najważniejsze w tym właśnie temacie.
Więc zaczynamy.

Lampy wyładowcze (HID) zawierają gazy szlachetne takie jak neon, krypton, zenon lub argon, które służą do produkcji bardzo wysokiego poziomu strumienia świetlnego, zachowując długą średnią żywotność. Są stosowane w połączeniu ze statecznikiem, aby umożliwić ich zapłon oraz regulowanie mocy podczas świecenia. Te lampy są często pierwszym wyborem do zastosowania w środowiskach, które wymagają tak dużo mocy jak to jest możliwe na dużym obszarze, na przykład w salach gimnastycznych, magazynach oraz do zastosowań w oświetleniu ulicznym. Lampy wyładowcze zazwyczaj niski poziom oddawania ( CRI ) barw oraz emitują albo bardzo zimną albo bardzo ciepłą biel ( K ).

Lampa HPS - 2700K - "idealna" barwa ( K ) na okres flo, pobudzająca kwitnienie - aczkolwiek można używać przez cały cykl uprawy. Wysoka wydajność z W. ( od 150lm/W wzwyż )
Lampa MH - 6500+K - widmo pobudzające roślinę do krzewienia i równie wysoka wydajność z W, dobra na okres wegetatywny.

Współczynnik CRI [Ra] jest współczynnikiem określającym stopień oddawania barw charakteryzujący dane źródło światła, ang. Colour Rendering Index. Zakres tego współczynnika to 0-100, gdzie wartość 0 jest dla światła monochromatycznego / jeden kolor jak czerwony, zielony, niebieski, itd. /. Wartości większe od zera określają światło białe.
Dla przykładu niskoprężne lampy sodowe mają bardzo mały współczynnik oddawania barw, natomiast światło słoneczne uznane jest jako wzorcowe i posiada współczynnik CRI Ra=100.

[ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]

Lumen (lm) jest jednostką miary strumienia świetlnego, określającego ilość światła emitowanego przez dane źródło światła. Generalnie, im więcej lumenów tym więcej światła wytwarza dane źródło. )

Temperatura barwowa - Jednostką temperatury barwowej jest Kelwin (K) i stanowi on określenie barwy światła (odcienia bieli). Temperatura barwowa światła w zakresie od 2700 K do 3000 K odpowiada barwie ciepłobiałej, z kolei zakres od 5000 do 6500 K odpowiada barwie zimnobiałej lub dziennej.

[ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]

Tak wygląda profesjonalny growbox :

[ Grafika zewnętrzna - wgrywaj jako załącznik aby była widoczna bezpośrednio ]

W pierwszej kolejności opiszę osprzęt , który jest niezbędny by przeprowadzić uprawę od A do Z.
  • Extractor Fun - wentylator wyciągowy ( 1 ) i doprowadzający świerze powietrze ( 9 )
  • Grow Ligt - oświetlenie ( HID, LED etc ) ( 5 )
  • Fan - wentylator mieszający ( 6, 11 )
  • Thermo-Hydromether ( miernik temp i wilgotności powietrza ) ( 7 )
  • Analog Timer - wyłącznik czasowy ( 12 )
  • Balast MH / HPS ( 13 )
Czyli mamy sprzęt , z którym spokojnie przeprowadzimy uprawę. Dodatkowym osprzętem będzie :
  • Carbon Filter - Filtr węglowy ( 4 )
  • Flexible Ducting - Łącze elastyczne ( 2 )
  • Easy Roller - haki / linki potrzebne do zawieszenia oświetlenia ( regulowane ) ( 3 )
Samego GrowBoxa można kupić ( zestawy lub sam namiot ) w growshopach , lub też można zaadoptować szafę / wolne pomieszczenie.
Zależy : czy trzeba na już, od ilości posiadanej kwoty przeznaczonej na uprawę - osobiście, poświęciłbym kilka chwil na zbudowanie takowego, z prostych względów - sam/a wybierasz jakie dokładnie ma posiadać wymiary , powierzchnię i wszystko, co się z tym wiąże.

tutaj filmik , jak w prosty sposób zrobić GrowBoxa klik!

Materiałem "idealnym" wydają się części , wykonane z tworzywa sztucznego PCV - lub innego materiału, który wytrzyma ciężar zawieszonej lampy, nie zacznie nam gnić / pleśnieć i będzie łatwo dostępny a po obliczeniach, przycięciu - szybko będzie można go złożyć - jak i zdemontować.
Okładziną może być materiał - teoretycznie każdy, szyty na miarę - ale wyłożony od środka materiałem odbijającym światło , np.
mylar, koc ratunkowy, biała folia dostępna w growshopach - opcji jest sporo.

OŚWIETLENIE
Wybór mocy lampy , pod nasz growbox :
Musimy znać powierzchnię wykonanego przez nas - lub gotowego GrowBoxa. Mierzymy jaką ma szerokość i długość , np.
dł : 70cm , szer : 120cm , więc sprowadzamy z cm do m : 0.7m x 1.2m = 0.84m2

klik!<-- przelicznik na z cm2 na m2 + bardzo dużo innego typu konwerterów

Zakład się , że na 1m2 potrzeba 50 000lm by uzyskać zadowalający efekt końcowy, min. to 30tyś , 40tyś – optimum – lecz gwarantując te 50tyś lm/m2 , planty nie będą nam się wyciągać, nie zmarnujemy powierzchni boxa – ogólnie gwarantujemy idealne warunki , jeśli chodzi o oświetlenie.

Trzy przykładowe lampy HPS i PRZYBLIŻONĄ ilość światła emitowanego dla danej lampy. Ta wartość zależy od producenta lamy, więc przed zakupem warto zerknąć na stronę producenta i sprawdzić tą wartość raz jeszcze.
100W ~95000lm
150W ~17000lm
250W ~28000lm

Lampy HPS ( wysokorężna lampa sodowa ) teoretycznie można już kupić w wersji 50W , na 1000W żarówie kończąc. A skuteczność świetlna, w przypadku lampy NAV T SUPER 4Y 150W firmy OSRAM , wynosi 150lm/1W co daje 22500lm , dlatego wyżej dopisek , że jednak warto zerknąć na stronę producenta, czy sklepu i zerknąć – jedna da 120lm/W inna, droższa 150-160lm/W
Do lampy HPS będzie potrzebny tzw. „balast” lub inaczej „zasilacz” - bez niego lampa nie odpali.

UWAGA ! Kupując balast – wybieramy taki, DOKŁADNIE O TAKIEJ SAMEJ MOCY WYJŚCIOWEJ CO NASZA LAMPA (!) czyli, potrzebujemy na daną powierzchnie lampę 250W HPS , więc kupujemy balast pod HPS 250W ( bardzo trudno się pomylić , zazwyczaj jest to dokładnie opisane na stronach ) lecz nie mniejszej ( lampa nie odpali ) jak i nie większej ( odpali - lecz w najlepszym przypadku mocno skrócimy żywotnoś lampy / o dziwo lampa 150W podłączona pod 250W balast świeci mocniej niż 250W podłączona pod balast 250W - sprawdzone / w najgorszym eksplozją , przepaleniem - w każdym razie niczym przyjemnym )

W tej chwili bez problemu można kupić zestawy\ balast + lampa + odbłyśnik i zawieszki \ więc wszystko teoretycznie sprowadza się do obliczenia powierzchni , obliczeniu ile lm na m2 potrzebujemy – sprawdzeniu , jaka lampa podoła spełnić nasze wymagania ( np. 250W ) i znalezieniu zestawu / jego zakupieniu.

WENTYLACJA
Bardzo ważną sprawą jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji dla naszego GB. Pierwszą sprawą jest zapewnienie świeżego, chłodnego powietrza bogatego w CO2 - gdyż bez tego nie ruszymy – konkretnie rośliny – potrzebny CO2 do procesu fotosyntezy nie zostanie dostarczony – co jest równoznaczne z zahamowaniem wzrostu rośliny.

Drga sprawa to utrzymanie poprzez wentylatory ( wyciągowy i doprowadzający powietrze ) odpowiedniej temperatury w naszym GB , przedział, w którym mj czuje się dobrze i tak samo dobrze rośnie – to 22-26*C.
Jak obliczyć jaki wentylator potrzebujemy ?

kalkulator objętości boxa (m3) i wydajności wentylatora wyciągającego (m3/h)

*Unit of measure – zmieniamy z „m” na „cm” , lub zostawiamy , pamiętając , że 30cm to 0.3m
Room size – wpisujemy szerokość, długość i wysokość boxa*

Po wpisaniu danych i kliknięciu „calculate volume” w pustym wcześniej polu „room volume” pojawi się wynik ukazujący pojemność w m3 naszego GB a w polu „Air capacity m3/hwynik końcowy – czyli to , czego szukamy ( a raczej wentylatora o podanej wartości )
Przykładowo – pojawi się 125m3/h – będziemy potrzebowali wentylatora wyciągowego o nie mniejszej wartości np. ( nazwa wentylatora [137m3/h] )

Posiadając odpowiedni wentylator wyciągający , dodając podobny dolotowy – zapewnimy rośliną optymalne warunki , fotosynteza zachodzić będzie prawidłowo , temperatura nie powinna być za wysoka ani za niska – ale tutaj dochodzi kwestia gdzie mamy growboxa ( piwnica – zimniej – możliwe, że trzeba będzie dogrzać GB, lub strych – gdzie latem czasem bywa za gorąco i będziemy musieli postarać się o lepsze chłowdzenie / wentylacje )


TiJaz
Posty: 1 Strona 1 z 1
Wróć do „Growboxy i inne pomieszczenia”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości