Dział zawierający fachową wymianę zdań na tematy związane z substancjami psychoaktywnymi.
Regulamin forum
Uwaga!
Dyskusje w działach Psychofarmakologia i Syntezy winny mieć charakter możliwie jak najbardziej ścisły i naukowy. W trosce o realizację tego celu posty wszystkich użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez moderację.
Moderacja zastrzega sobie prawo do usuwania/nieakceptowania postów, które nie spełniają powyższych założeń, nawet jeżeli są zgodne z regulaminem!
Posty: 1 • Strona 1 z 1
  • 766 / 132 / 6
Cześć! Znalazłem na bluelight.org temat w którym zgromadzono informacje na temat biologicznego okresu półtrwania i biodostępności rozmaitych farmaceutyków, dlatego postanowiłem zaszczepić ten niezwykle przydatny temat na nasz grunt. Dlaczego napisałem "ksenobiotyki"? Leki dostępne w aptece nie wyczerpują listy substancji psychoaktywnych stosowanych przez ludzi, dlatego maksymalnie rozszerzyłem pojęcie - ksenobiotykiem jest każda obca organizmowi substancja, w naszym przypadku wszelakie związki psychoaktywne. Prawdą jest, że widniejące w tytule terminy są najistotniejsze dla farmaceutyków z uwagi na ich zróżnicowanie i zostaną one opisane najszerzej, niemniej byłoby cudownie, gdyby udało się dotrzeć do danych dotyczących, dla przykładu, subtelnych różnic w biodostępności beta-ketonów, które zwykło się traktować pod tym względem jednakowo - poprzez analogię do mefedronu.

http://www.bluelight.org/vb/threads/266 ... EGA-Thread - tutaj znajdziecie odpowiedni wątek na bluelight.org - naszą inspirację. My jednak rozszerzymy paletę informacji o kilka istotnych dla farmakokinetyki użytkowej parametrów, czyli o te wartości, które bezpośrednio warunkują stan nietrzeźwości (patrz schemat). Przestrzegam jednak przed przeklejaniem liczb wprost stamtąd. Obowiązkowym jest dodać do informacji o substancji źródło lub źródła, jeżeli występują rozbieżności. Wątek będzie ściśle moderowany :cool:

Schemat:
Nazwa substancji: droga podania - x%, droga podania2 - x% itd. Biologiczny czas półtrwania = x godzin. Tmax (czas po jakim ksenobiotyk osiąga maksymalne stężenie we krwi) = x godzin. Eliminacja poprzez mocz/żółć/kał itd (podać wartości procentowe). Metabolizm - np. wątrobowy via CYP3A4 do <aktywny metabolit> (podać narząd, enzym - najczęściej chodzi o jakąś izoformę cytochromu P450, udział procentowy poszczególnych enzymów oraz, jeżeli taka sytuacja ma miejsce, podać aktywne metabolity wraz z informacją dotyczącą ich potencjału względem związku macierzystego - można zrobić to słownie w przypadku braku dokładnych danych). Stopień wiązania z białkami - x% (istotny w przypadku niektórych interakcji lek-lek). Objętość dystrybucji - x litrów (służy do oceny zdolności związku do kumulacji w tkankach).

Czas - start! Zachęcam wszystkich zainteresowanych do współpracy, temat będzie dobrą podstawą dla Kuchni Hyperreala.
Harm reduction i rozsądek sposobami na to, drogi użytkowniku substancji psychoaktywnych, byś cieszył się pełnią efektów swych specyfików przez całe życie.

ZERO TOLERANCJI DLA TOLERANCJI!
Posty: 1 • Strona 1 z 1
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.