Gleba - wątek ogólny

uprawa na dworze lub w szklarni poprzez użycie specjalnych technik

Moderator: Konopia

Posty: 168 Strona 3 z 17

MKR

Rejestracja: 2006
  • 10 / / 0

Mam mały problem. Nie wiem w jakiej kolejności przeprowadzić prace : przekopywanie, nawożenie, wapnowanie. Wiem, że to już było powiedziane, ale na forum nie jest opisany taki przypadek jak mój (jest tam napisane, żeby wapnować jeszcze przed rozpoczęciem wiosny, a ja dopieo niedawno znalazłem miejscówkę odpowiednią). Czy można zmieszać obornik z dolomitem i dać to do przekopanej ziemi (oczywiście z nią mieszając) ?

Zmieniono tytuł - UV

 

Rejestracja: 2006
Użytkownik nieaktywny
  • 176 / 1 / 0

dolomit daje sie z reguly - utrzymuje ph do ok 7. Obornik, dolomit + ziemia ofrodnicza i przekopac z miejscowa robiac 10-15 litrowy dol i bedzie OK. Nie pamietam dawkowania dolomitu ale cos ok do 3 szklanek na taki dol by bylo

Pomoc dla uzależnionych, bezpieczeństwo dla wszystkich

Ośrodki pomocowe dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych zawsze wzbudzają niepokój, ale w mieście trudno znaleźć lokalizację bez jakichkolwiek sąsiadów. Nie o to też chodzi. Miasto ma zarówno pomagać tym w tarapatach, jak i dbać o poczucie bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Rozmowa z wiceprezydentką Warszawy Aldoną Machnowską-Górą.

Mistyczne doświadczenia po użyciu ketaminy a uzależnienie od alkoholu

W streszczeniu tego artykułu czytamy: “Sub-anestetyczne podanie ketaminy może być pomocne w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem substancji. Zbieżne dowody sugerują, że skuteczność ketaminy w niektórych schorzeniach może wiązać się z podzbiorem jej psychoaktywnych efektów.

 

MKR

Rejestracja: 2006
  • 10 / / 0

Dzięki. Pewien ekspert w dziedzinie rolnictwa :-) mi mówił coś, że nie można wapnować bezpośrednio przed albo po nawożeniu obornikiem (tym bardziej w trakcie), bo fosfor w nim zawarty reaguje z wapniem i tworzy się związek trudno przyswajalny dla roślin. Ale myślę, że i tak to nie ma dużego znaczenia, bo większe ilości fosforu potrzebne są na kwitnienie jak się nie mylę, a nie na rozwój kilkutygodniowej roślinki. Co o tym myślicie ?

 

Rejestracja: 2006
  • 168 / 1 / 0

Przygotowanie gleby

Wersja podstawowa – czyli niezbędne minimum.

WAPNOWANIE! Bardzo ważne!
Do wapnowania gleby czyli podniesienia pH do wartości optymalnych możemy się posłużyć dwoma rodzajami nawozów. Jedne zawierają wapń (Ca) w postaci tlenkowej (CaO) , a drugie zawierają wapń w postaci węglanowej (CaCO3) tutaj najpopularniejsza jest Kreda.
Do neutralizacji gleby można stosować także dolomit. Generalna zasada jest taka że na glebach ciężkich czyli takich które bardziej przypominają glinę niż piasek dajemy wyższą dawkę a na glebach lekkich, piaszczystych niższą, wyższą dawkę musimy też zastosować w przypadku gleby pochodzenia torfowego.
Kreda – bardzo łatwa do stosowania dawka ok. 2kg/m2
Dolomit –tu nie znam dawek ja go nie stosuje

Nawozy mineralne
Przed sadzeniem należy też dostarczyć do gleby składniki pokarmowe.
Fosfor (P) i Potas (K) możemy w całości dostarczyć do gleby, bo nie zostaną wymyte przez deszcze, są wiązane przez glebę. Natomiast Azot (N) dzielimy na trzy dawki jedną dajemy razem z P i K tzn. przed sadzeniem a pozostałe dwie w odstępach miesięcznych:
1. Fosfor, Potas i Azot(1/3) w trakcie przygotowywania gleby przed sadzeniem –termin: ogólnie wiosna ja polecam sadzenie po 15 maja
2. Azot (1/3) druga dawka, termin połowa czerwca
3. Azot (1/3) trzecia dawka, termin połowa lipca
Nawożenie pogłówne może być bardziej rozwiniete ale to może napisze kiedyindziej i może w innym wątku

Uśredniając dawka nawozu na m^2 około 2 garście przed sadzeniem i po garści w trakcie wzrostu

Kilka przykładów nawozów mineralnych, co kto ma niech stosuje. Początkującym polecam zastosowanie nawozów wolnodziałających, wystarczają na całą uprawę, ale są droższe.

NAZWA ZAWARTOŚĆ (%)
N P K
Saletra amonowa 34(N)
Saletrzak 28(N)
Saletra wapniowa 15,5(N)
Superfosfat potrójny 20(P)
Siarczan potasowy 41(K)
Saletra potasowa 14(N) 38(K)
Fosforan amonowy 18(N) 20(K)
Fosforan potasowy 23(P) 28(K)
Polifoska 6 do 17(N) 6,5 do 10,5(P) 12,5 do 25(K)(różne warianty)
Azofoska 13(N) 3(P) 16(K)
MIS-3 10(N) 3,5(P) 13(K)
MIS-4 7,5(N) 6,5(P) 12,5(K)
PG MIX 14(N) 7(P) 15(K)
OSMOCOTE Różne warianty NPK NAWÓZ WOLNODZIAŁAJĄCY
HYDROCOTE Różne warianty NPK NAWÓZ WOLNODZIAŁAJĄCY


W trakcie przygotowywania ziemi wybieramy takie nawozy lub nawóz w zależności czym dysponujemy by stosunek N:P:K był 1:1:2
Dwie garście na m^2 nie zapominamy o kredzie lub dolomicie. Rozsypujemy na ziemi wraz z odmierzoną ilością nawozów i przekopujemy na głębokość szpadla. przekopujemy szpadlem. Tak przygotowana gleba nadaje się do sadzenia.Jeśli ktoś ma możliwość może użyć następujących dodatków:

Nawóz organiczny
Rzecz praktycznie bezcenna! Poprawi jakość każdej gleby.
Nie dość że dostarcza makroskładniki i mikroelementy to poprawia mikroflorę gleby, zwiększa zawartość próchnicy, gdy gleba jest zbyt ciężka to ją rozluźni a gdy zbyt lekka to zwiąże.
Najlepszy jest krowiak, inne też są OK. tylko z kurzakiem trzeba uważać bo jest bardziej stężony od pozostałych (ptaki wydzielają azot w postaci kryształków czyli bez wody stąd jego moc). Obornik możemy dawać bez zahamowań, nawet taczka na m2 nie zaszkodzi. Należy go dobrze wymieszać z glebą (czyli przekopać szpadlem). Można to zrobić jesienią lub wiosną – kiedy komu się uda go zdobyć. Wszyscy szczęściarze którzy maja do niego dostęp powinni bez wahania (również i bez wąchania) go użyć - efekt murowany.

Kupne podłoża
Jeśli gleba na miejscówce nie jest najlepszej jakości a nie możemy skorzystać z obornika możemy dodać podłoża kupnego na bazie torfu jednak należy pamiętać, że dodatek mniejszy niż 30% będzie praktycznie niezauważalny. Osobiście polecam znalezienie miejscówki z lepszą ziemią bo kopanie róznych dołków pod wielw roślin może być męczące.

Ogólna rada na koniec dla początkujących: uprawiajcie jak najwięcej różnych roślin, bo każde doświadczenie związane z roślinami jest budujące, a wiedza zdobyta przy okazji pozwoli wam najlepiej zaopiekować się najważniejszą dla was rośliną jaka by ona nie była.

Wszelkie porady zawarte w tym opracowaniu są udzielane przeze mnie według najlepszej wiedzy nie mogę jednak przyjąć odpowiedzialności za ich realizacje ponieważ związane jest to z czynnikami niepodlegającymi mojej kontroli.

Pozdrawiam :cool:

Made by mgr inż. Mista pita
Ostatnio zmieniony 04 maja 2006 przez mista pita, łącznie zmieniany 1 raz.

 

Rejestracja: 2006
  • 168 / 1 / 0

Ja krede kupuje w ogrodniczym (30kg 10 lub 12PLN) i jest już zmielona, taka ze sklepu malarskiego też się pewnie nadaje ale jest dużo droższa bo oczyszczona, ale dolomit też sie nada a czy jest drozszy to nie wiem.
Trzeba rozsypac i wymieszać z ziemią czyli przekopać.

 

Rejestracja: 2006
  • 463 / / 0

dolomit - 10kg 3.5zl
kreda - 10kg 3zl

nie wiem jak z dawkowaniem ale
...

bardziej oplaca sie kreda...jednak ja i tak wole dolomit :D

 

MKR

Rejestracja: 2006
  • 10 / / 0

[quote="Dzieciol von Rastuch"]
bardziej oplaca sie kreda...jednak ja i tak wole dolomit ]

I dolomit jest lepszy pod tym względem, że to nie jest sam węglan wapnia (minerał kalcyt) jak w kredzie, ale węglan wapnia i magnezu, a magnez jak wiadomo jest niezbędny w uprawie roślin, bo jest na centralnym miejscu w cząsteczce chlorofilu,a jego niedobór powoduje obumieranie rośliny (nekrozę).

 

MKR

Rejestracja: 2006
  • 10 / / 0

Przepraszam, ale nacisnąłem ponownie przycisk 'odpisz' :-p i dodałem niechcący kolejny post.

 

Rejestracja: 2006
  • 17 / / 0

Jak to czytam, to niby wszystko wydaje mi sie jasne.. ale nie mam w ogole pojecia jak mam sie zastosować do tych wskazówek :(
Moze jakis specjalista w dziedzinie nawozów i gleby napisałby dokladnie co i jak? Chodzi mi o konkretne dane co do ilości ziemi i nawozow na jedną rośline. Mowa oczywiscie o ziemi kwiatowej i nawozach dostepnych w zwyczajnym ogrodniczym ;)

 

Rejestracja: 2006
  • 11 / / 0

Dzieciol von Rastuch pisze:
bardziej oplaca sie kreda...jednak ja i tak wole dolomit :D
Dolomitu sypniesz garsc na dol 10l i bedzie dosc.
Nigdy do tej pory z kredy nie korzystalem ale moja wyobraznia mowi mi ze smiesznie wygladalbym po akcji z 5kg kredy :)

Sensi-sweet

10l ziemi z ogrodniczego ph 6-7, do tego 2l perlitu, garsc dolomitu, wymieszac z ziemia na miejscowce
ot cala filozofia
Ostatnio zmieniony 03 maja 2006 przez quark, łącznie zmieniany 1 raz.
Posty: 168 Strona 3 z 17
Wróć do „Outdoor, czyli na dworze lub w szklarni”
Na czacie siedzi 2330 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości