PiS szykuje zaostrzenie przepisów antynarkotykowych art. 62b

Dział służący informacji na temat zmian w prawie – proponowanych, jak i wprowadzonych w życie.

Moderator: Prawo

Posty: 348 Strona 33 z 35
Rejestracja: 2017
  • 5264 / 867 / 2

Masz cos lepszego

Zdrowie.ABC.com.pl/aktualnosci/dopalacze-jak-narkotyki-czyli-czy-mozna-orzec-12-lat-wiezienia-na-podstawie-rozporzadzenia,119951.html

Czy przyjęcie takiego rozwiązania nie narusza konstytucyjnej zasady nullum crimen sine lega certa wynikającej z art. 42 ust. 1 Konstytucji RP? Zgodnie z tą zasadą wyłączona jest kryminalizacja w drodze aktów o charakterze niższym niż ustawa.
Ministerstwo zdrowia twierdzi, że przyjęcie takiego rozwiązania nie narusza tej zasady, gdyż „jest podyktowane ochroną życia i zdrowia społeczeństwa przez niebezpieczeństwem, jakie powoduje te substancje”.

---
Czyli pierdolenie MZ.
Kiedys piszac z pewnym v ten napisal, ze im bardziej politycy naginaja prawo tym lepiej dla sklepow (gorzej dla klientow :emo: )
Politycy maja bardzo waski zakres wladzy.
Zreszta wystarczy przypomniec legendarny artykul 160 o zagrozeniu zdrowia i zycia.
W 2015 r mial zniszczyc dopalacze %-D
Nie zgadniecie jakie tam sa kary.

I ilu vendorow SKAZANO z tego art?
:hug:
Rejestracja: 2018
  • 19 / / 0

Update do mojego poprzedniego posta. Tryptaminy jednak pozostaną legalne,tak samo lizerki. Jest w nich pierścień INDOLOWY, a nielegalne będą tylko pierścienie INDANOWY i INDENOWY. Nie doczytałem wczoraj ustawy.
Jak zostawiają sajko to te pisiory mogą sobie banować co chcą. Przynajmniej się uspokoją w temacie RCków na jakiś czas.

A jednak wolno palić marihuanę?

O jednolitości orzecznictwa, zapomnianej wyjaśnionej już rozbieżności i o tym, jak nie pisać kasacji…

Piłkarze są rozrywkowi. „Najczęściej wykrywamy marihuanę i kokainę”

Doping w zawodowym sporcie nie jest niczym nowym, zmieniają się jednak substancje, metody ich aplikacji, czy sposoby oczyszczenia organizmu. Agencje antydopingowe na całym świecie walczą z tym procederem, a w Polsce odpowiada za to POLADA.
Rejestracja: 2014
  • 124 / 19 / 0

16 lipca 2018Metropolis pisze:
Podobno nie można wprowadzić prawa analogowego w Polsce ponieważ łamie jakieś tam zasady, które akurat u nas obowiązują, ale nie obowiązują w krajach anglosaskich. Ktoś (może prawnik) wypowiedziałby się coś więcej na ten temat.
Łamie konstytucyjną zasadę określoności prawa i nullum crimen sine lege, ale czekaj - rozjebanie Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego też jest wbrew ustawie zasadniczej i co z tego?
Rejestracja: 2017
  • 5264 / 867 / 2

Piszesz o dwoch roznych kwestiach.
Co ma jedno do drugiego?
Wylacz tvn i wyrzuc wyborcza.

Jak skończy się spór wokół Trybunału Konstytucyjnego? Doktor Witold Sokała, politolog z Uniwersytetu w Kielcach: - To spór czysto polityczny. PiS ma motywację podwójną: faktycznie musi zabezpieczyć sobie swobodę sprawowania władzy, którą Trybunał zdominowany przez przeciwników politycznych ogranicza, a poza tym to okazja do sporu czysto symbolicznego i odwrócenia uwagi od spraw gospodarczych. Druga strona traktuje to dokładnie tak samo jako pretekst do ataku na PiS, a nie troskę o przestrzeganie procedur.

Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/p ... e,9503174/


To wojenka politykow.
Nic wiecej.
Rejestracja: 2014
  • 124 / 19 / 0

@Stteetart
No offence, ale to co wypisujesz to jest odlot. Destrukcję TK uznajesz za „wojenkę polityków” - no ok, nie będę się przecież o to kłócić na forum dla narkofiksów.

Bardziej razi mnie, że jako chyba jedyny użytkownik kategorycznie twierdzisz, że nowelizacja nie wpłynie na rynek RC. To, że jak piszesz, takich nowelizacji przeżyłeś już kilka, nie znaczy że tym razem się nie uda. Pragnę przypomnieć, że poprzednie nowele polegały na rozszerzeniu katalogu substancji, więc vendorzy tylko znikali na jakiś czas i obserwowali czy dosięgnie ich bagieta, czy nie. Potem wracali.
Teraz oprócz dopełnienia (czy też zastąpienia) enumeracji pozytywnej zakazanych substancji klauzulą analogową dojdzie także penalizacja posiadania substancji spełniających ustawowe wymogi, które dla uproszczenia uznajmy za RC (uproszczenia, bo są zapewne takie, które póki co nie podpadają pod analog - chyba lizergamidy i niektóre tryptaminy).
Sam już fakt, że posiadanie RC będzie przestępstwem sprawi, że służby będą traktować wszystkie przesyłki jednakowo - nie wiedzą przeciez czy vendor wysyła legalną substancję czy nie. Nieznana jest póki co skala w jakiej będzie się to odbywać, ale należy ślepo założyć, że będzie znacznie większa, ponieważ w odróżnieniu od stanu obecnego możliwe będzie prowadzenie postępowania karnego - do czego policja i prokuratura są przecież stworzone.

Wszystkie delegalizowane w Polsce RC znikały wraz z wejściem ustawy i tak samo będzie teraz. Mało który RC przechodzi do darknetu, ponieważ nie wytrzymałby konkurencji z bardziej klasycznymi substancjami odurzającymi.
Rejestracja: 2017
  • 5264 / 867 / 2

[mention]szpalek1[/mention] napisz do vendorow z pytaniem ktory z nich:
- ucieknie z rynku
- zmieni asortyment

Po raz 35679864 z rynku znikaja rrc wciagniete w wykaz subst odurzajacych i psychotropowych.
Jako nps - 3 i 4 cmc widnieja od 2015/16r -teraz do tej listy dorzucaja 100subst.
Jeden z v stwierdzil, ze moga i 200 dorzucic.

Kary wiezienia za ich sprzedaz juz widnieja pod art 160.
I nie zgadniesz jakiej sa wysokosci.

Cyt:
Nieznana jest póki co skala w jakiej będzie się to odbywać, ale należy ślepo założyć, że będzie znacznie większa, ponieważ w odróżnieniu od stanu obecnego możliwe będzie prowadzenie postępowania karnego - do czego policja i prokuratura są przecież stworzone.

I wlasnie tu sie roznimy.
W zalozeniach- bo ja tego nie zakladam- jestem pewien, ze odpadna dzieciaki, vendorzy nie dbajacy o bhp i klienci chwalacy sie 120 pobytami na SOR(za ktory placi kazdy z nas).

Jak cpam od 4lat (a ogolnie od 9-10) w zyciu na komendzie w sprawie dragow bylem 2 razy a przy mnie i w domu nigdy nie znaleziono subst ktora mozna podciagnac pod narkotyki- tak moge powiedziec- wpadaja przypalowcy ew ludzie ktorzy nie dbaja o siebie czy vendorow.
Rejestracja: 2014
  • 124 / 19 / 0

@Stteetart
Po nowelizacji posiadanie dowolnego RC ze względu na prawo analogowe będzie rodziło domniemanie zagrożonego karą posiadania. Zmieni się bardzo istotna rzecz - do tej pory jeśli już ktoś miał wjazd na chatę/był wzywany na komendę i występował w charakterze świadka. Wezwania i naloty się zdarzały, ale na tyle sporadycznie i wybiórczo, że nie zniechęciło to użytkowników RC do robienia zakupów.
Od listopada, każdy posiadacz potencjalnie będzie przestępcą. Zaprzęganie służb do przeszukania domu lub przesłuchania posiadacza RC dotychczas było zwykle bez sensu, bo postępowania koniec końców były umarzane ze względu na brak wypełniania znamion przestępstwa.
A teraz? Uzyskanie nakazu przeszukania domu będzie formalnością i będzie się zdarzać częściej, ponieważ będzie przynosiło wymierne skutki w postaci skazania delikwenta. Pamiętam rządy PiSu w 2005 roku i wiem, że ta władza lubuje się w nadużywaniu aparatu ścigania. Walka z niebezpiecznymi narkomanami zawsze była dobrym środkiem do odwrócenia uwagi społeczeństwa lub poprawienia sobie notowań - teraz będzie można robić to niemalże na zamówienie.

Jeśli nie przeszkadza ci przeszukanie domu, rekwirowanie sprzętu i grzebanie przez obcych ludzi w najgłębszych zakamarkach mieszkania, to spoko, rzeczywiście możesz być spokojniejszy. Natomiast dla większości osób coś takiego jest traumatyczne i powoduje, że zostajesz bez sprzętu komputerowego, który zwykle jest narzędziem pracy. Służby mogą przetrzymywać twoje rzeczy tak długo, jak jest to potrzebne do celów postępowania - co może trwać miesiącami. A jeśli tak jak ja, masz wszystko szyfrowane - możesz założyć, że twój sprzęt będzie dowodem rzeczowym do końca postępowania. Możliwości uzyskania odszkodowania za coś takiego są niemalże zerowe. Tutaj mamy do czynienia z szarą strefą i dużym polem do nadużyć przez służby.
Dodam tylko, że teraz komputer/telefon/tablet będzie mógł zostać uznany za narzędzie przestępstwa i zarekwirowany.

Zdajesz się nie rozumieć przepisów prawa. Art. 160 k.k., o którym piszesz nie był nigdy projektowany jako przepis mający służyć penalizacji handlu RC. W 1997 roku, kiedy on powstał, nikt jeszcze o tym problemie nie wiedział. Z tego przepisu nie da się, albo byłoby bardzo wątpliwe, skazać kogoś za obrót RC. Oczywiście, w mediach zawsze prokuratura powołuje się na art. 160, ale to wynika z bardzo prostego zjawiska - głośno mówi się o zatrzymaniu, a o wyroku już mniej (ponieważ mija dużo czasu i często jest on uniewinniający). Najpierw więc mamy sensację i kolejny sukces policji, a potem sąd delikwenta uniewinnia, bo kwalifikacja czynu nie przystaje do jego znamion.

Od 2015 czy 2016 roku mamy możliwość nakładania kar administracyjnych za obrót NPS z rozporządzenia Ministra Zdrowia. To jak to działa jest nieistotne. Ważne jest, że wraz z wprowadzeniem prawa analogowego, wprowadzona zostanie również karalność za obrót RC (skoro karamy już za posiadanie, to tym bardziej będziemy karać za handel). Rozumiem, że vendorzy w oparciu o swoje doświadczenia byli do tej pory w dobrym nastroju, ale od listopada będą ich słupów wsadzać do pierdla jednego za drugim.

Do tego dochodzi jeszcze bardzo prosty argument ekonomiczny - nie mi oceniać o ile procent zmniejszy się baza użytkowników RC, ale można podejrzewać, że od listopada będzie to zajęcie dla prawdziwych hobbystów. Nikt nie będzie nadstawiać dupy goniąc 3-CMC STRONG SUPER KRISTAL.
Vendorzy będą do 30 października powtarzać, że wcale się nie zwijają. Spójrz tylko - przecież nawet teraz jeden zarzeka się, że nic się nie stało i za chwilę będzie śmigać po staremu. I tak od trzech miesięcy.
Rejestracja: 2015
  • 104 / 6 / 15

Dobrze, że grzybki rosną, a przynajmniej rynek narkotykowy będzie taki jak dawniej, a nie, że LSD to np. NBOME, a nastolatki kupią sobie RC i jest wieksza niż o akodinie medialna jazda. Jedynie co to chyba miejsca w pudle zabraknie.
Rejestracja: 2017
  • 5264 / 867 / 2

Cyt
skutki w postaci skazania delikwenta. Pamiętam rządy PiSu w 2005 roku i wiem, że ta władza lubuje się w nadużywaniu aparatu ścigania. Walka z niebezpiecznymi narkomanami zawsze była dobrym środkiem do odwrócenia uwagi społeczeństwa lub poprawienia sobie notowań - teraz będzie można robić to niemalże na zamówienie.

Tez pamietam te czasy tak samo jak te z rzadami PO w ktorych za pisanie "glupi komor" wpadalo ABW.
Zaa napisanie "gupi kaczynski" jakby psy wpadly to bylby dym w polowie Europy.

Z reszta posta sie zgadzam.
Tylko nie robmy kolejnej sensacji i poplochu.
Fakt jest jeden- trzeba bedzie jeszcze bardziej uwazac.

W innym miejscu namawialem do odchodzenia od duzych sklepow w strone malych.
...albo raczej...
W strone tych ktore dbaja o klienta.
W momencie w ktorym sklep
- od reki daje klientowi nr konta - spalony
- nie zmienia maila nadawczego w inposcie- spalony

Itd.

Skupmy sie na tym jak dalej dzialac a nie na tym jak bedzie zle.

Ps na 99.9 proc w obrocie bedzie to co jest.
Nikt dla tak malego rynku nie wrzuci nowych substancji.
Rejestracja: 2012
  • 692 / 62 / 0

W końcu zdecydujmy się czy będzie warto dla takiego małego rynku kontynuować działalność, obracać jakimiś tam rc, za których posiadanie będzie być może ta sama kara, co za klasyki.
Posty: 348 Strona 33 z 35
Wróć do „Zmiany stanu prawnego”
Na czacie siedzi 645 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości