Wszystko o kaktusach - metody przyrządzania, uprawa, odmiany, opisy działania
ODPOWIEDZ
Posty: 132 • Strona 11 z 14
  • 79 / 10 / 0
Ja swoje dostałem razem z mixem piasku, małych kamyków...wygląda to trochę jakby pustynny żwir, jeśli wiecie o co mi chodzi :-)
Uwaga! Użytkownik guarana nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 258 / 7 / 0
Czyli podłoże masz dobre.
Trudno jednoznacznie napisać jakie podłoże jest dobre, zależy to od wielu czynników jak: wielkość doniczki, materiał doniczki, jak często podlawacie, gdzie kaktusa trzymacie, czy na parapecie, czy w szklarni, czy na zewnątrz. Jednak w większości przypadków najbezpieczniej jest użyć substratu sypkiego, właśnie takiego o jakim pisał Guarana.
Prawie każda komercyjna ziemia oparta jest na toffie, który jest bardzo zły dla kaktusów, ale jeśli taką ziemię przesiejemy np na durszlaku i damy jej nie więcej niż 30-40% no może być. Ale lepszym rozwiązaniem będzie użycie włókna kokosowego, ziemi z lasu(przesianej także durszlakiem), grubego piasku ( przesianego ale sitem), drobnego żwirku, perlitu, drobnego keramzytu, tłuczonej cegły, niezbrylającego żwirku dla kota, różnych tłuczonych młotkiem kamieni/skał, gliny (max5%). Oczywiście nie wszystkie te składniki trzeba umieścić, ale im więcej tym lepiej. Frakcja zależy od wielkości kaktusa/doniczki, jeśli kaktus niewielki, 2-4cm, to ziarna wszystkiego z ww listy nie powinny przekraczać 5-7mm. Proporcje nie są ważne, byle humusu (ziemi leśnej) nie było więcej niż 15%.
To mniej więcej przepis na dobrą mieszanką w której nie ma niebezpieczeństwa gnicia i zapewnia łady i nauralny pokrój kaktusów.
  • 79 / 10 / 0
Dzięki za konkretne info ;-)
Odnośnie podlewania/skraplania, mógłbyś mi to jakoś wytłumaczyć? Jak często, dużo itp
Chcę tylko podkreślić, że wilgotność powietrza w moim domu jest stosunkowo wysoka.
Dzięki z góry
Uwaga! Użytkownik guarana nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 30 / 1 / 0
Gdzie nabyć takie nasiona a najlepiej już wykiełkowanego kaktusika, zaciekawiło mnie to co piszecie i mam dobre warunki bo posiadam dużą oszkloną werandę, dziewczyna ma tam kilka kaktusów i rosną jak szalone więc może i te bym dorzucił do jej kolekcji :heart: a drugie pytanie to jak to sporzywać i w jakich ilościach i po jakim czasie jest to gotowe do zbiorów?
  • 2846 / 277 / 0
marcjanin111 pisze:
...
Z tego co pamiętam od świeżaka to najlepiej co najmniej 5 lat. Na resztę pytań też znajdziesz tu odpowiedź, poczytaj dział, akurat ten dział nie jest obszerny, nie to co 100 stron najebanych o jakimś niedziałającym betaketonie.
Pejotla nie widzę na liście zakazanych więc pewnie można normalnie kupić jak nasionka u wujka duckduckgo, drugi kaktus San Pedro (ale nie o tym w sumie mowa w temacie) jest na liście. Wyszukiwarki informacji (czy chodzi mi tu o opcje szukaj na hypciu czy duckduckgo czy inne źródła) to jedno z najlepszych wynalazków ludzkości, więc korzystaj!
Więc się w miasto wypuszczam
niech Bóg będzie ze mną jak autodestrukcja
masz wyraźny kształt, a świat to iluzja
jakbym te twoje pieniądze miał to bym je puszczał
  • 30 / 1 / 0
JestemSoba-Chyba pisze:
...
#naucz się zamykać cytaty, już któryś raz to po Tobie robię / JS -C

Dziękuję za info:
Jeszcze dziś podzukam nasion ewentualnie gotowych sadzonek, nie mieszkam w pl więc może tutaj i san pedro będzie dostępny a jak nie to kto by się martwił nielegalnością skoro będą sobie rosnąć w otoczeniu 18 innych (wczoraj policzyłem, kolekcja mojej pannny :cheesy: ) lubie eksperymentować a z tego co czytam naprawdę warto, kocham psychodeliki i to jak potrafią otworzyć oczy i pokazać piękno tego pokręconego świata , jeszcze raz dzięki.
  • 258 / 7 / 0
guarana pisze:
Dzięki za konkretne info ;-)
Odnośnie podlewania/skraplania, mógłbyś mi to jakoś wytłumaczyć? Jak często, dużo itp
Chcę tylko podkreślić, że wilgotność powietrza w moim domu jest stosunkowo wysoka.
Dzięki z góry
Zimą nie podlewać wcale, utrzymywać temperaturę 5-15*C. Latem podlewamy w zależności od substratu, jeśli jest sypki to możemy dość często, ale też zależy jak duża doniczka- im większa tym rzadziej. Pomiędzy podlewaniami substrat powinien przeschnąć w całości. Najlepsza do podlewania jest deszczówka.
  • 79 / 10 / 0
Ok, dzięki za wskazówki.
Doniczki są mniej więcej na szerokość samego guzika, czyli ok 7-8 cm.
;-)
Uwaga! Użytkownik guarana nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 113 / 50 / 10
Kiedy podlewacie swoje rośliny pierwszy raz? Przezimowałem jak należy ale mam jeszcze niewielkie sztuki i widzę że trochę się pomarszczyły i pomiękły.
Na dworze co raz więcej słońca, pączki na drzewach z wolna się pojawiają może już niedługo pora ? :>
Czy ciemno, czy jasno- w dupie zawsze ciasno :gun:
  • 258 / 7 / 0
Koło weekendu ma być ciepło, to dobry czas na pierwsze lekkie podlanie mniejszych kaktusów. Podlewamy ciepłą wodą bez dodatków. Woda oczywiście najlepsza deszczowa.
ODPOWIEDZ
Posty: 132 • Strona 11 z 14
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.