Opioidy - wątek ogólny działu

Organiczne substancje psychoaktywne oddziałujące na receptory opioidowe.
Więcej informacji: Opioidy w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: Opioidy

• 1894 / 306 / 2

A skoro gadacie o cenach oxy, po ile lata w DM Hydromorfon? Dilaudid, Palladon, obojętne jaki lek. Ciekaw jestem jak cenią ten artefakt. Pewnie dość znacznie?
  • 416 / 17 / 0

02 września 2019Nepenthee pisze:
A tak swoją drogą to na depresję oddechową (a w każdym razie na ten moment, w którym zaczyna się ją poważniej czuć) u mnie doskonale sprawdzał się Salbutamol (Ventolin).
Tj lek wziewny o działaniu rozszerzającym oskrzela i ułatwiającym swobodny przepływ powietrza w drogach oddechowych, stosowany zazwyczaj u astmatyków. Z dostępnością nie ma raczej większego problemu, właściwie wystarczy, że zna się kogoś z astmą oskrzelową (a takich osób jest całkiem sporo), wówczas o receptę nietrudno. Lek pobudza receptory adrenergiczne beta2 w mięśniach gładkich oskrzeli.

Ale ta uwaga to właściwie jest bardziej przydatna do mocniejszych opio.
Popieram bardzo dobra rada ventolin / salbutamol pomaga w depresji oddechowej ktora towarzyszy przy opio w wiekszych dawkach . Sam sie tym nie raz ratowalem wiec i moge polecic ten sposob .
  • 2596 / 920 / 1

O ile nie macie chorób wymagających stosowania wziewnych leków rozszerzających oskrzela (astma,POChP) to normalna dawka ventolinu nie powinna mieć większego wpływu na depresję oddechową spowodowaną przedawkowaniem opioidów.
Jak depresja zachodzi to i nawet podając wziew nie spowodujecie powrotu oddechu (potrzebna jest wentylacja mechaniczna albo przywrócenie mechanizmu oddychania poprzez podanie naloksonu).

Czym innym jest natomiast subiektywne uczucie (że oddycha się wam lepiej, pełną piersią, serce wam bije szybciej itd po podaniu ww leku. Tylko wtedy kiedy czujecie to uczucie nie ma mowy o depresji oddechowej.

Podsumowując. Depresja albo zachodzi wtedy ventolin chuja da, albo jej nie ma i wtedy czujecie się jak po podaniu salbutamolu.
PS. Czym innym jest jeszcze dawka, jaką trzeba podać dla zdrowej osoby, by substancja ta zadziałała tak jak u osoby chorej np na astmę. Tutaj badania są bardzo różnorodne, a dawki w dziesiątkach mg, a nie w ug

PS2.Oczywiście o niebezpieczeństwie stosowania opioidów u osób chorych na płuca nie trzeba przypominać. Przypomnę więc dla pewności. Jak mamy astmę - nie walimy opioidów.
Użytkownik zbanowany
  • 62 / 14 / 0

No ja mam astmę. Dotychczas no problems poza swędzenien co jest raczej normalne. Było kilka epizodów tylko. Na przyszłość mam unikać? Czym mi to grozi? Astma oskrzelowa.
  • 1461 / 199 / 0

Zgaduję, że śmierć przez uduszenie.
  • 46 / 19 / 0

@WhiteMaskTBK Opioidy hamują ośrodek kaszlu w pniu mózgu (czyli na poziomie oun) co za tym idzie utrudniają pozbywanie się wydzieliny z dróg oddechowych, która to dodatkowo zmniejsza światło oskrzeli - przy występującym w astmie spazmie oskrzeli (częstszym lub rzadszym) przy POCHP chronicznym i prawie nieodwracalnym powoduje to problem -
jeden w postaci dodatkowego czynnika zmniejszającego światło dróg oddechowych - wydzieliny zalegającej z powodu chronicznego zahamowania kaszlu,
drugi w postaci tego, iż po bronchodylatacji po wystąpieniu napadu astmy można oddychać, zmniejszają się świsty, ale wydzielina sprzyja zapaleniu oskrzeli i płuc i tak w astmie częściej występujących. Profilaktycznie można stosować karbocysteinę, erdomed, ACC - acetylocysteinę rozrzedzające wydzielinę dzięki czemu ma ona mniejsza skłonność do zalegania, natomiast nie polecam leków stricte wykrztuśnych z logicznych przyczyn patomechanizmu astmy.

@DexPL
Dokładnie, jak czytam o inhalacji ventolinu na depresje oddechową to za każdym razem pojawia się podświadomie uśmiech na mojej twarzy jak lek działający na receptory beta adrenergiczne na obwodzie może w cudowny sposób odwrócić hamowanie ośrodka oddechowego w oun, które dodatkowo jest w innym mechanizmie. Aczkolwiek niektóre rzeczy są nieodkryte a wiara czyni cuda. Jak zresztą sama w innym temacie napisałam o mało znanej substancji zawartej w kawie będącej antagonistą receptorów opioidowych. Także w nauce nic nie jest pewne i pół żartem - może jeszcze przeczytamy publikacje o antagonistycznym wpływie salbutamolu na receptory opioidowe ;D

PS. Saturacja poniżej 65 wtedy mam problem i większość osób ma, saturacja 85 i w górę jeśli nie spada to raczej nie wywoła sensacji, można nawet się przyzwyczaić zwłaszcza jak jest się przewlekle chorym i żyć na codzień z saturacją circa 85-90. Polecam pulsoksymetr nieduży wydatek, sprawdzić sobie saturacje w stanie „depresji oddechowej” zgaduje, że u niektórych nie spadnie nawet do 90. Norma wynosi 100%-95% u zdrowych ludzi, u palaczy tytoniu jest niższa.
Wróć do „Opioidy”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata