Alkaloid opium - metylowana pochodna morfiny.
Więcej informacji: Kodeina w Narkopedii [H]yperreala
Zablokowany
Posty: 63 • Strona 1 z 7
  • 1986 / 102 / 0
Awatar użytkownika
jacok
Kompetentny
Kompetentny

I. ZANIM ZDECYDUJESZ SIĘ NA RYZYKO ZWIĄZANE Z KODEINĄ!!!
Powinieneś zapoznać się z poniższymi tematami:

1) Uzależnienie:

Kodeina to jeden z fenantrenowych alkaloidów maku lekarskiego. Co oznacza, że należy do grupy związków znanych jako opiaty/opioidy. Bardziej znanymi przedstawicielami tej grupy są morfina i heroina. Kodeina jest w wątrobie metabolizowana między innymi do morfiny, a co za tym idzie wywołuje zależność typu morfinowego! I tak jak w przypadku morfiny, uzależnienie od kodeiny objawia się silnym uzależnieniem psychicznym oraz uzależnieniem fizycznym - pojawia się uczucie głodu narkotykowego oraz, w przypadku braku narkotyku, skutkuje zespołem abstynencyjnym, który potrafi trwać nawet kilka dni (do około tygodnia). Jego objawy to min. fatalne samopoczucie, przypominające objawy silnego przeziębienia, bóle stawów i mięśni, biegunka. Jego popularna nazwa w środowiksu narkomanów to "skręt". Występuje również zjawisko tolerancji (potrzeba coraz większych dawek, aby uzyskać ten sam efekt i zaspokoić "głód"). Więcej o uzależnieniu (min od kodeiny):
- Zanim weźmiesz jakikolwiek opioid zastanów się 150 razy - o mechaniźmie uzależnienia ogólnie oraz o głodzie tkankowym i znaczeniu "pierwszego razu", czyli opiatowej inicjacji.
- Wątek o uzależnieniu od kodeiny - na własne oczy można przekonać się, że to nie jest mit. Wątek zawiera rozmowy osób, które uzależniły się od kodeiny i próbują z tym (z reguły bezskutecznie) walczyć.

2) Kodeina to pierwszy krok w kierunku cięższych narkotyków:

Wiele osób się z tym sprzecza, jednak nie ulega wątpliwości, że dużo osób zaczynających od kodeiny przerzuciło się później na twardsze narkotyki, przede wszystkim na heroinę. Jeżeli nie wierzysz, że Ciebie może to też spotkać, polecam poniższe wątki:
- Kodziarze, czy spróbowalibyście brauna? - wątek w którym osoby biorące kodeinę deklaruję się, czy jeżeli będą miały okazję, spróbują heroiny, czy nie. Wyniki ankiety mówią same za siebie.
- Czy braliście wcześniej słabsze opioidy? - osoby biorące morfinę i heroinę piszą, od czego zaczynały. Również zawiera ankietę, której wyniki sugerują, że kodeina to wstęp do heroiny.

3) Aspekty prawne:

Jako takie, spożywanie kodeiny nie jest nielegalne. Jakkolwiek, większość preparatów zawierających kodeinę jest na receptę, a fałszowanie recept jest przestępstwem. Kodeina występuje również w preparatach złożonych, które wymagają ekstrakcji. W świetle prawa rozdzielanie preparatu złożonego w celu otrzymania substancji działającej narkotycznie jest przestępstwem!

Ten tekst nie ma zachęcać do brania kodeiny, a jedynie rzetelnie przedstawiać fakty na temat kodeiny jako związku i jej użycia pozamedycznego. Należy na to patrzeć jako na materiał w stylu "harm reduction", czyli redukcji szkód. Autor zdaje sobie sprawę, że kodeina jest i będzie spełniała swoją rolę, zarówno jako narkotyk jak i wstęp do cięższych używek. Jako członek społeczeństwa i jako człowiek, ma moralny obowiązek przestrzec przed konsekwencjami. Kto zechce i tak spróbuje, lepiej więc niech wie, jak się za to zabrać i jak nie zrobić sobie krzywdy. Jednocześnie, autor NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚCI za prywatne decyzje i działania osób, które przeczytają ten artykuł.

4) Skutki zdrowotne:

Sama kodeina ani jej metabolity nie są bardzo toksyczne dla organizmu. Niestety, ponieważ czysta kodeina jest lekiem narkotycznym (na Rp.w., a więc praktycznie nie do zdobycia dla zwykłego śmiertelnika) przyjmuje się ją w preparatach zawierających inne składniki, mogące wpływać negatywnie na zdrowie. Niektóre leki zawierają takie ilości dodatków, że spożywanie ich w ilościach, w których kodeina zaczyna działać narkotycznie, bez dodatkowego oczyszczenia (zwanego ekstrakcją) może skutkować zatruciem, uszkodzeniem wątroby i innych narzadów a nawet, w konsekwencji, śmiercią! Pewne informacje o tym można znaleźć w temacie:
- Nasze wątróbki - użytkownicy dzielą się wynikami badań wątrobowych, które z reguły przekraczają normę. Można także przeczytać o userach, którym zdarzyło się wylądować w szpitalu z powodu przyjmowania kodeiny!

JEŻELI TO CIĘ NIE PRZEKONAŁO, POŚWIĘCAMY TOBIE RESZTĘ TEGO WĄTKU, ABY TWOJA PRZYGODA Z KODEINĄ BYŁA MOŻLIWIE BEZPIECZNA.
moderacja działu kodeina
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2012 przez angor animi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: usunięto wygasły link
Świat stracił kolory.

Hurra, diese Welt geht unter
  • 1986 / 102 / 0
Awatar użytkownika
jacok
Kompetentny
Kompetentny

Podstawowe informacje.
Post
II. KODEINA - INFORMACJE OGÓLNE

Kodeina (metylomorfina, C18H21NO3) jest alkaloidem fenantrenowy wchodzący w skład opium, więc należy do grupy zwanej opiatami (psychoaktywne alkaloidy znajdujące się w mleczku makowym - zwanym opium). Działa na receptory opioidowe, więc należy też do grupy opioidów (związków naturalnych i syntetycznych działających na te receptory). Jest substancją stałą o białej barwie i temperaturze topnienia 155 °C. Kodeina jest metylową pochodną morfiny i jest z niej otrzymywana.

Jest wykorzystywana w medycynie, wykazuje silne działanie przeciwkaszlowe (najczęściej znajduje się w lekach na kaszel) oraz działanie przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe. W lecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim pod postacią soli (fosforanu kodeiny) która bardzo dobrze się wchlania z przewodu pokarmowego - w około 90%.

Dokładniejsze informacje o kodeinie i jej zastosowaniach medycznych można znaleźć w encyklopedii lub w internecie. W tym opracowaniu skupimy się na zastosowaniu pozamedycznym, wykorzystującym narkotyczne działanie kodeiny.

Ważniejsze informacje ogólne:

1) Okres półtrwania wynosi 2 do 6 godzin.

2) LD50 kodeiny:
- przy podaniu pozajelitowym: 12mg/kg masy ciała, czyli około 800mg. W badaniach podawano jednak kodeinę dordzeniowo, co nie jest popularnym sposobem podania. W praktyce rzadko się stosuje inne sposoby podania kodeiny jak doustne, co zdecydowanie zwiększą LD50, podobno aż do ~2g, jednak z powodu braku wiarygodnych badań usunąłem tą informację z pozycji pewnika. Dawki powyżej tych 800 ZDECYDOWANIE nie są bezpieczne dla nowicjusza i dla potrzeb osób, które nigdy nie brały kodeiny spokojnie możemy przyjąć LD50 na poziome 800mg.

Podane liczby nie uwzględniają oczywiście tolerancji oraz cech osobniczych, które mogą u niektórych osób (np. z nadczynnością enzymu CYP2D6) zmieniać te wartości dość drastycznie! Nie należy się kierować jedynie tym, podczas planowania dawkowania!

------------------------------------------

III. KODEINA - DZIAŁANIE I METABOLIZM (w skrócie i uproszczeniu)

Kodeina jest opiatem, ale z reguły przyjmuje się, że za większość działania narkotycznego i przeciwbólowego odpowiada morfina, do której jest o-demetylowana w wątrobie (patrz metabolizm). Dlatego efekty po zażyciu kodeiny są bardzo podobne do tych, po zażyciu morfiny. Różnica polega na tym, że działanie kodeiny z reguły jest słabsze i dużo bardziej subtelne. Opiera się ono na pobudzeniu receptorów opioidowych - wyróżnimy ich trzy typy: mi, delta, kappa. Morfina jest silnym agonistą (czyli silnie pobudza działanie) receptora mi.

Receptory te należą do tzw. "układu nagrody" - w normalnych warunkach pobudzane są min. przez endorfiny (zwane hormonami szczęścia). Nazwa endorfina wywodzi się od morfiny - oznacza właśnie "wewnętrzną morfinę". Pobudzenie tych receptorów daje uczucie szczęśca, satysfakcji, powoduje euforię i osłabia ból. Takie jest też działanie opioidów, będących agonstami receptorów mi (a więc właśnie morfiny i, co za tym idzie, kodeiny).

Opioidy należą do grupy środków psychoaktywnych zwanych depresantami. Nazwa ta nie bierze się, jak niektórzy mylnie uważają, od depresji jako jednostki chorobowej czy uczucia zwanego potoczni "dołem", ale od depresyjnego działania na OUN (ośrodkowy układ nerwowy). Obejmuje ono efekty: uspokajające, relaksujące, usypiające, przeciwlękowe i spowalniające.

W skrócie:

1) Działanie ośrodkowe:
- przeciwbólowe
- Uspokajające
- Spowolnienie psychofizyczne
- Euforia/dysforia
- Depresja czynności oddechowej (najzcęstszy powód zgonu po przedawkowaniu opiatów)
- Przeciwkaszlowe
- Hipotermiczne
- Zwężenie źrenic
- Hamuje/pobudza ośrodek wymiotny

2) Działanie obwodowe:
- Zwiększenie napięcia mięśni gładkich (min utrudnione oddawanie moczu, zaparcia)
- Zwolnienie czynności serca
- Spadek ciśnienia krwi
- Uwalnianie histaminy (uczucie swędzenia, zaczerwienienie, nawet puchnięcie)

Metabolizm

Kodeina jest metabolizowana w wątrobie przez zespół enzymów cytochromu P-450 do:
- morfiny (~10%) - o-demetylowana przy pomocy izoenzymu CYP2D6
- norkodeiny (~20%) - n-demetylowana przy pomocy izoenzymu CYP3A4 (norkodeina jest nieaktywna)
- reszta łączy się z kwasem glukuronowym (w min. 6-kodeino-glukoronid i 3-kodeino-glukoronid)

Należy pamiętać, że organizm nie ma nieskończonej ilości tych enzymów. Dlatego często się mówi, że powyżej pewnej dawki (z reguły przyjmuje się, że jest to 600-800mg) nie opłaca się zwiększać ilości spożywanej kodeiny, gdyż i tak organizm nie da rady (nie starczy mu CYP2D6) przetworzyć większej ilości kodeiny do morfiny. Jednak, ponieważ glukronowe związki kodeiny są najprawdopodobniej przynajmniej "trochę psychoaktywne", nie jest to do końca prawda. Może to potwierdzić wiele osób, które biorą lub brały kodeinę w większych dawkach i działały one 'mocniej'. Można za to spokojnie przyjąć, że powyżej tej ilości (~700mg), siła działanie "narkotycznego" rośnie coraz słabiej, w przeciwieństwie do siły efektów ubocznych (takich jak wyrzut histaminy czy problemy z oddawaniem moczu).

Kolejną ważną sprawą jest fakt, że kodeina jest inhibitorem CYP2D6 - czyli spowalnia wytwarzanie tego enzymu. Oprócz efektów opisanych w akapicie powyżej powoduje to, że dorzucana kodeina o wiele słabiej działa. Jest duża różnica, pomiędzy przyjęciem 450mg na raz, a na 3 razy po 150 w odstępach godzinowych. Ponieważ kodeina hamuje wydzielanie CYP2D6, to kolejnych dawkek praktycznie nie ma juz co przetwarzać (enzym się jeszcze nie "odnowił") i działa ona dużo słabiej. Ponieważ ilość tego enzymu i szybkość jego wytwarzania bywa różna, ciężko określić dokładnie, ile czasu musi upłynąć przed kolejną dawką. Z reguły przyjmuje się, że 4-8 h.

No i ostatnia poruszana tu kwestia: efekt n-denetylacji kodeiny - norkodeina - jest nieaktywna i zupełnie nieprzydatna, jeżeli chodzi o działanie rekreacyjne. Kodeinę przetworzoną do norkodeiny można uznać za zmarnowaną. Dlatego, jako jedne z lepszych sposobów wzmacniania działania kodeiny uważa się zwiększenie ilości CYP2D6 (więcej morfiny) i zmniejszenie CYP3A4 (mniej norkodeiny).

Warto jeszcze dodać, że u niektórych osób wystepuje mutacja CYP2D6 (i u praktycznie całości narodów kaukaskich) która zwiększa jego efektywność nawet kilkukrotnie. Jakkolwiek są też osoby, które praktycznie nie posiadają tego enzymu i na nie kodeina praktycznie wogóle nie działa.

Uwagi:

Jest też druga teoria na temat działania kodeiny. Według niej, niecałe 5% jest zamieniane na morfinę (która potem przekształcana jest do 3-morfino-glukoronidu i 6-morfino-glukoronidu), a za efekt narkotczny odpowiada przede wszystkim 6-kodeino-glukoronid.

Na koniec wypada tylko zauważyć, że tak naprawdę, metebolizm kodeiny wciąż nie jest do końca poznany i zbadany, dlatego do tych teorii nie można się odnosić zupełnie bezkrytycznie. Chociaż, zasadniczo, póki co się sprawdzają.

------------------------------------------

IV. KODEINA - DAWKOWANIE

W lecznictwie z reguły stosuje się dawki kodeiny nie przekraczające 40mg. W celach pozamedycznych, aby poczuć narkotyczne dzialanie kodeiny, stosuje się dawki między 150mg a 450mg. Wyższe dawki są z reguły skutkiem tolerancji lub pewnej "niepodatności" na działanie kodeiny. Na pierwszy raz nie zaleca się przekraczania 300mg!

Pojęcia związane z dawkowaniem:
Tolerancja - "przyzwyczajenie" organizmu do substancji - powoduje, że do osiągnięcia tych samych efektów potrzebna jest większa dawka narkotyku.
Ciąg - sytuacja, w której narkotyk przyjmowany jest praktycznie codziennie, z maksymalnie jednodniowymi przerwami.
Wyrabianie receptorów - nie do końca udowodniona teoria, która głosi, że zanim jakas substancja zacznie działać, trzeba do niej przyzwyczaić organizm (nauczyć receptory rozpoznawać i wychwytywać tą substancję).

1) Pierwszy raz: Na pierwszy raz nie poleca się dawek większych jak 300mg. Można próbowac na dwa sposoby: najpierw "wyrobic receptory" (rozpiska poniżej) - jest to opcja bezpieczniejsza, gdyż w przypadku uczulenia lub wyjątkowej podatności na kodeinę nie grozi nam np. przedawkowanie. Drugą możliwością jest od razu wejście na standardowe dawki (~300mg na początek, choć na pierwszy raz polecam 150) i powtarzanie aż do skutku.

Rozpiska "wyrabiania receptorów"
Dzień | Dawka | Komentarz
1. (1) | 30mg | jeżeli wystąpi wysypka, zaczerwienienie, opuchnięcie, oznacza uczulenie
2. (2) | 45mg | -||-
3. (4) | 75mg | -||-
4. (6) | 150mg | powinny pojawić się efekty, jeżeli będą słabe, nalezy ustawić dawkę na 300mg

Po tym, o ile efekty przy 150 mg nie będą zadowalające, należy przejść do kolejnego punktu i ustawić dawkę na 300mg. Oczywiście, jeżeli przy którejkolwiek z dawek nastąpią zadowalające efekty, należy na niej pozostać. Sposoby radzenia sobie z działaniami niepożądanymi przedstawione są w punkcie VII.

Można także (i jest to całkiem zalecane) po "drugim" dniu robić jednodniowe przerwy (alternatywne numery dni w nawiasach).

2) Kolejne razy i tolerancja: Standardową dawką kodeiny jest 300 mg (dwa opakowania większości popularnych preparatów).

Podstawową zasadą, związaną z kodeiną, jest nie wpadać w ciągi i nie zwiększać dawek bez potrzeby. W obydwu tych przypadkach niepożądanym skutkiem jest wzrost tolerancji.

Kolejną dobrą zasadą jest przyjmowanie najmniejszej dawki, dającej zadowalający efekt. W przypadku wiekszości osób będzie to właśnie 300mg, ale niektórzy mogą wymagać aż 450mg lub więcej, a niektórym wystarczy zaledwie 150mg. Optymalną dawkę należy ustalić empirycznie.

3) Przerwy pomiędzy dawkami i częstotliwość brania kodeiny: Przyjmuje się, że najkrótszym okresem, po którym "opłaca" się wziąść kolejną dwakę, jest 8-24h. Jest to związane z jej metabolizmem - kodeina jest przetwarzana do morfiny przez enzym CYP2D6, ale, jednocześnie, jest inhibitorem tego enzymu (czyli spowalnia jego wytwarzanie). Tak więc, dopóki organizm nie wytworzy znowu odpowiedniej ilości CYP2D6, przyjmowanie kolejnej dawki jest praktycznie bezcelowe, gdyż efekty będą słabe.

To samo dotyczy "dorzucania" kodeiny na przykład godzinę po przyjęciu pierwszej dawki. Dorzucona zadziała o wiele słabiej, często wręcz niezauważalnie.

Przyjmuje się też, że największa częstotliwość przyjmowania kodeiny, która nie prowadzi do drastycznego wzrostu tolerancji ani uzaleznienia fizycznego, to maksymalnie 1-2 na tydzień.

[na podstawie forum, wikipedii, codeine.50g.com oraz własnego doświadczenia]

Zmieniono "glukoroniany" na poprawną nazwę "glukoronidy".
Usunięto wstawkę edytorską.
- Thirteen (z polecenia Berig'a)
Ostatnio zmieniony 16 marca 2010 przez jacok, łącznie zmieniany 3 razy.
Świat stracił kolory.

Hurra, diese Welt geht unter
  • 1986 / 102 / 0
Awatar użytkownika
jacok
Kompetentny
Kompetentny

Post
V. KODEINA - SKĄD WZIĄĆ

Kodeina jest substancją wykorzystywaną w lecznictwie (patrz informacje ogólne), więc najlepszym miejscem, do jej nabycia jest apteka. Występuje zarówno w preparatach OTC (dostępnych bez recepty) jak i Rp. lub Rp.w. (odpowiednio biała i 'różowa' recepta). Różnice pomiędzy preparatami to z reguły dawka kodeiny (w OTC jest jej mało, w lekach na recepte więcej), cena (za tą samą ilość kodeiny w zalezności od preparatu trzeba zapłacić więcej lub mniej, najlepszy stosunek ilości kodeiny do ceny maja leki na receptę) oraz ilość "dodatków" (w OTC jest ich dużo, co zmniejsza potencjał rekreacyjny tych leków. W lekach Rp. jest ich mniej, a czysta kodeina jest na różową receptę, praktycznie nie do zdobycia). Najpopularniejsze preparaty OTC w Polsce to:

- Thiocodin (skład: sulfogwajakol 300mg, fosforan kodeiny 15mg), nie wymaga ekstracji
- Antidol 15 (skład: paracetamol 500mg, fosforan kodeiny 15mg), wymaga ekstrakcji!

I na tych preparatach się skupię w obecnym wątku. Jedynym pozostałym lekiem OTC godnym zauważenia jest Neoazarina, aczkolwiek, z uwagi na 'ziele tymianku' w składzie, bywa drażniąca dla żołądka (wcześniej zawierała jeszcze glistnik, podobno wciąż można trafić na te stare paczki, glistnik również, w dużych dawkach, bardzo drażni żołądek), więc spożycie więcej jak jednego opakowania jest ekstremalnie niewskazane. Jest używana czasem jako zamiennik thiocodinu, lub w parze z nim.

- Lista leków zawierających kodeinę - praktycznie pełen spis najważniejszych preparatów z kodeiną dostępnych w Polsce.
- Antidol vs. Thiocodin - wątek, w którym porównuje się te dwa preparaty pod różnymi kątami.
- Kodeina - Thiocodin.
- Kodeina - Neoazarina.
- Ekstrakcja na emigracji - w tym wątku można znaleźć informację o lekach zawierajacych kodeinę, które można kupić za granicą. Autor nie weryfikował zawartych tam informacji i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy, jakie tam się pojawiają.

----------------------------------------

VI. KODEINA - PRZYGOTOWANIE I ZAŻYWANIE

Przypominam, że standardową dawką kodeiny jest 300 mg (20 tabletek thiocodinu lub antidolu, czyli w obu przypadkach - dwa opakowania - patrz punkt IV) i pod kątem tej ilości jest pisane to HOWTO.

Sposoby podania:

1) Doustnie (p.o.): Podstawowym sposobem zażywania kodeiny jest podanie doustne, i na tym się skupię w tym HOWTO. Wymienione zostaną również pozostałe możliwości (wraz ze skrótami używanymi na forum), jednak tylko jako krótkie opisy wraz z linkami do obszerniejszych materiałów. Doustnie kodeinę należy podawać na pusty żołądek (przynajmniej 1h, a najlepiej co najmniej 2h po jedzeniu), co zdecydowanie zmniejszy straty i pomoże jej szybciej się wchłonąć, co jest kluczowe dla jej metabolizmu (patrz punkt III). Z przewodu pokarmowego fosforan kodeiny wchłania się w ~90%, dzięki czemu jest to najpopularniejsza i bardzo skuteczna metoda podania.

Przed podaniem doustnym zaleca się:
- nie jeść od przynajmniej 1h, a najlepiej co najmniej 2h
- nie pić herbaty, która zmniejsza ilość wchłanianej kodeiny
- zażyć jakąś antyhistaminę (np. aviomarin) jeżeli występują u nas silne objawy alergiczne
- bezpośrednio przed wypić pół szklanki ciepłej wody, aby pobudzić żołądek i wątrobę

Po podaniu doustnym poleca się:
- popić colą, która w przypadku zażycia thiocodinu, sprawia, że mniej drażni on żołądek
- zjeść coś lekkiego - np. jogurt lub serek. Pomaga zapobiec podrażnieniom żołądka.

W zależności od preparatu, wyróżnia się:
1.1) Podanie doustne bez ekstrakcji:

Najpopularniejszym preparatem zażywanym w ten sposób jest Thiocodin, ponieważ żaden z jego składników nie jest trujący czy bardzo szkodliwy w ilościach, jakie są potrzebne do uzyskania odpowiednich kodeinowych efektów. Można tak żażywać leki, które zawierają kodeinę oraz jakiś "praktycznie neutralny" dla zdrowia dodatek, jak np. sulfogwajakol, lub laktoza czy glukoza (składniki płatków z kodeiną, wypisywanych czasem przez lekarzy jako lek recepturowy - robiony przez aptekarzy).

Nie można tak zażywać preparatów zawierających na przykład: paracetamol, kwas acetylosalicylowy (aspirynę) czy ibuprofen. PRZED ZAŻYCIEM JAKIEGOKOLWIEK LEKU, SPRAWDŹ JEGO SKŁAD I DZIAŁANIE KAŻDEGO SKŁADNIKA!

Poza tym, zażywanie tym sposobem Thiocodinu można uprościć do poniższego zdjęcia:

[ external image ]
"Weź pigułkę" fot. Gynoid

Istnieje kilka sposobów, jak to zrobić. Wypiszę najlepsze, wraz z wadami i zaletami:

- połknąć tabletki w całości, najlepiej partiami po 5-10 sztuk, popić, najlepiej coca-colą lub pepsi. Dość długo się ładuje, efekty często występują dopiero po ponad pół godziny do 40 minut, ale utrzymują się minimalnie dłużej. Zaletą jest łatwość przyjęcia.

- rozgryźć tabletki i połknąć proszek, zapijając colą. Szybciej się wchłonie, efekty pojawią się w około 20 minut, ale będzie działało minimalnie krócej. Poza tym, thiocodin ma paskudny, gorzki smak, co może być dla wielu osób sporą przeszkodą, w gryzieniu i połykaniu tabletek.

- rozbić tabletki na proszek (np. w moździerzu) i zalać sokiem, wodą lub colą i tak przygotowany roztwór wypić. Zalety ma te same co punkt wyżej, wadą jest nieprzyjemny smak roztworu i to, że odrobinę kodeiny się zmarnuje (zostanie w moździerzu czy na ściankach naczynia).

UWAGA! Zażywanie thiocodinu (a dokładniej zawartego w nim sulfogwajakolu) regularnie w bardzo dużych ilościach prowadzi do min. wrzodów żołądka, oraz powoduje zwiększone wydzielanie śluzu w oskrzelach, co może spowodowac infekcję a w efekcie choćby zapalenie oskrzeli! Jakkolwiek, przy stosowaniu z umiarem i od czasu do czasu, sulfogwajakol ma znikomy wpływ na zdrowie. W celu poszerzenie swojej wiedzy na temat tego związku polecam wątki:

- Kodeina - Thiocodin.
1.2) Podanie doustne z ekstrakcją:

Należy tak przyjmować te preparaty, w których ilość dodatków i ich szkodliwość nie pozwala na zażycie w całości i powoduje potrzebę oczyszczenia, przynajmniej częściowego, z tych dodatków. Typowym połączeniem, wymagającym ekstrakcji jest kodeina + paracetamol. Najpopularniejszym preparatem zawierającym kodeinę i paracetamol jest Antidol 15. Jednocześnie, nadaje się on do wyekstrahowania kodeiny "domowymi" sposobami (CWE i MWE). Należy pamiętać, że niektórych preparatów nie da się tak oczyścić. Zawsze sprawdzaj, czy preparat z którego chcesz wyekstrahować kodeinę się do tego nadaje! Niechlubnym przypadkiem jest tu Dafalgan Codeine, który zawiera związki, które zwiększają rozpuszczalność paracetamolu w wodzie, niwecząc CWE i MWE (poniżej).

a) Ekstrakcja metodą CWE i MWE: oznacza to odpowiednio "cold water extraction" (ekstrakcja za pomoca zimnej wody) oraz "minimal water extraction" (ekstrakcja za pomocą minimalnej ilości wody). Obie metody opierają się na podobnej zasadzie, dlatego opisuję je razem (i razem sie je najczęściej stosuje). Zakładają one, że substancja, którą chcemy wyekstrahować (tu fosforan kodeiny) bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie (również zimnej), za to dodatek (tu paracetamol), którego chcemy się pozbyć, rozpuszcza się bardzo słabo. Dzięki temu, używając minimalnej ilości zimnej wody, możemy uzyskać roztwór, w którym ilość paracetamolu nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Przedstawię tu opis ekstrakcji kodeiny z Antidolu 15 autorstwa Tehaceka i ilustrowanego zdjęciami Gynoid:
tehacek pisze:
http] [u][b]Ekstrakcja fosforanu kodei ... Ekstrakcja - cały wątek o ekstrakcji kodeiny ogólnie.
- Ekstrakcja kodeiny z Antidolu.
- Skuteczność ekstrakcji metodą cold water - wyliczenia praktyczne i teoretyczne.
- Nasze wątróbki - o niebezpieczeństwach i problemach zdrowotnych po zażywanie kodeiny z Antidolu i innych preparatów z paracetamolem.

b) Inne: Inne metody ekstrakcji przydają się tam, gdzie nie można wykorzystać CWE i MWE. Wymagają one jednak znajomości chemii i jako dość skomplikowane i niezbyt przydatne, przy wielu alternatywnych środkach łatwiejszych w uzyciu, nie będą przedmiotem tego artykułu. Ciekawym, polecam zapoznać się z:

- Dział Syntezy.
- Kodeina - ekstrakcja z Thiocodinu lub Antidolu (przepis alternatywny).
3) Doodbytniczo (p.r.): Wykorzystuje się w tym celu najczęściej roztwór z Antidolu lub Talvosilenu. Użycie np. Thiocodinu, z uwagi na "żrący" sulfogwajakol, nie jest przyjemne ani polecane! Zasada jest prosta, za pomocą strzykawki (bez igły) wlewamy sobie kilkadzieścia ml roztworu do jelita grubego. Konieczne jest wczesniejsze wypróżnienie (a nawet zaleca się lewatywę) aby roztwór nie wsiąkał w kał, co utrudni jego wchłonięcie przez jelito. Jest to minimalnie bardziej skuteczny sposób podania od doustnego, lecz z powodu kilku niedogodności, niezbyt popularny.

- Kodeina - podanie doodbytnicze - wątek o tym sposobie podania.
4) Domięśniowo (i.m.): Wykorzystuje się w tym celu roztwór czystej kodeiny, lub całkowicie odfiltrowany z wypełniaczy roztwór uzyskany z preparatów zawierających kodeinę i paracetamol (obydwie substancje można podawać domięśniowo). Najczęściej roztwór uzyskuje się z talvosilenu lub talvosilenu forte (dawniej jeszcze z Antidolu 20, obecnie wycofanego z rynku). Jest to niebezpieczna metoda podania, nieumiejętne podanie i.m. może mieć poważne skutki zdrowotne (min infekcja czy uszkodzenie nerwu). Ten sposób jest niewiele bardziej skuteczny od podania doodbytniczego i doustnego, popularny jedynie u bardziej zaawansowanych użytkowników kodeiny.

- Kodeina - podanie domięśniowe HOWTO - dokładny opis Ksionca.
- Kodeina - podanie domieśniowe - wątek o tym sposobie podania.
5) Dożylnie (i.v.): KODEINY NIE PODAJE SIĘ DOŻYLNIE, ponieważ występuje silna reakcja alergiczna (histaminowa) która może być nawet śmiertelna! Jakkolwiek chodzą plotki o ludziach, którzy podają sobie w ten sposób kodeinę, to dotyczą one tylko bardzo zaawansowanych narkomanów, u których wyrzut histaminy praktycznie nie występuje. Ale nawet w takich kręgach nie jest to "popularna" (czy wogóle wykorzystywana) metoda podania, gdyż kodeina nie daje "wejścia"! Czyli podanie dożylne niczym się nie różni od domięśniowego (może zacznie działać o kilka minut wcześniej), a więc także jest niewiele skuteczniejsze od doustnego i doodbytniczego.
Dodano, 21 grudnia 2011, autor: awzan
6) Interakcje roztworu kodeiny wyekstrahowanej z preparatu zawierającego paracetamol z alkoholem
Nie bez powodu objawy zatrucia paracetamolem pojawiają się po wielu godzinach (pełne objawy po 24, a nawet 48 lub 72 h). Dzieje się tak, gdyż hepatoksyczny metabolit paracetamolu - NAPQI - nie zaczyna się wytwarzać od razu, lecz dopiero kilka godzin po przyjęciu dawki paracetamolu. Tak więc pijąc alkohol 6, nawet 12 godzin po spożyciu kodeiny, trafiamy wprost idealnie na produkcje NAPQI. Obydwie substancje niszczą hepatocyty w wątrobie wiele razy szybciej i bardziej, niż każda z nich osobno. Może i po jednym razie nic się nie stanie, najwyżej wątroba lekko się powiększy, chwilę poboli i przestanie. Ale serwując sobie takie połączenie częściej, kilka razy w tygodniu, 2 g paracetamolu+kodeina i 2 piwa kilka godzin później mogą szybko doprowadzić do zniszczenia wątroby.

[na podtsawie forum, codeine.50g.com. erowida oraz wikipedii]
Ostatnio zmieniony 21 grudnia 2011 przez angor animi, łącznie zmieniany 5 razy.
Powód: dodano "Interakcje roztworu kodeiny wyekstrahowanej z preparatu zawierającego paracetamol z alkoholem"
Świat stracił kolory.

Hurra, diese Welt geht unter
  • 1986 / 102 / 0
Awatar użytkownika
jacok
Kompetentny
Kompetentny

Post
VII. KODEINA - INTERAKCJE I DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

(wkrótce)

----------------------------------------

VIII. KODEINA - WZMACNIANIE DZIAŁANIA

(niedługo)
Świat stracił kolory.

Hurra, diese Welt geht unter
  • 758 / 27 / 0
Awatar użytkownika

Post
LD50 wynoszące 800mg czy też 12mg/kg ustalono na podstawie eksperymentu, w którym kodeinę podawano szczurom dordzeniowo. jakkolwiek dziwne są wymysły naszych ćpuńskich braci, takiej drogi podania nikt nie spróbuje (chyba...) więc bez przeszkód można przyjąć 2g kodeiny p.o. co i tak jest dolną granicą dawki śmiertelnej; była uwzględniona 100-procentowa wchłanialność i brak tolerancji.

sam dla siebie opracowuję teraz kodeinę i z racji zainteresowań, szczególnie wgłębiam się w metabolizm i mechanizm działania. nie jest to pomocne dla zielonych użytkowników; nie jest też dla nich przystępne, ale dla zainteresowanych może to być krótki artykuł warty przeczytania. podrzucić? na dniach go będę miał.
„Na ulicy przed domem leżał kot z białym kołnierzykiem, ni to grzejąc się w słońcu, ni to raczej jednak nie żyjąc, wnosząc z faktu, że nie było słońca ani żadnych innych przyczyn, by leżeć wśród pędzących samochodów.”
  • 1986 / 102 / 0
Awatar użytkownika
jacok
Kompetentny
Kompetentny

Post
tak pisało wcześniej, ale po co ryzykować. Szczególnie, że to 2g pochodzi z ćpunskich doświadczeń a nie fachowych opracowań. Więc takie na oko jest ryzykowne, jak ktoś w tym siedzi, to wie. Jak ktoś jest nowy w temacie (dla nich to howto) to lepiej, żeby tego 800 nie przekraczał.
Świat stracił kolory.

Hurra, diese Welt geht unter
  • 976 / 13 / 0
Awatar użytkownika

Post
jacok napisałeś, że VIII. KODEINA - WZMACNIANIE DZIAŁANIA

(niedługo)

a tak na szybko mógłbyś mi powiedzieć czy promazyna wzięta odpowiednio przed wzmocni czy osłabi kode?? bo się już pogubiłem jak to jest z neuroleptykiem.
Uwaga! Użytkownik dr.Kubeusz nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 442 / 4 / 0
Awatar użytkownika

Post
Wzmocni.
  • 1952 / 181 / 0
Awatar użytkownika

Post
Demoon pisze:
LD50 wynoszące 800mg czy też 12mg/kg ustalono na podstawie eksperymentu, w którym kodeinę podawano szczurom dordzeniowo.
A nie pomyślaleś, ze szczur inaczej reaguje na kodeinę niż człowiek? Dawki podawane szczurom nijak mają sie do tych podawanych ludziom, szczury o wiele slabiej reagują na wszystkie opio. Kazde zwierze reaguje na opio slabiej niż czlowiek, wynika to z tego, ze ludzki mózg jest najbardziej rozwinięty. Co do dawki smiertelenej, dla przecietnego doroslego czlowieka jest to 0,5-1g p.o. Podawalem źródło kiedys w wątku ogólnym, teraz nie chce mi sie szukać. Uwierzcie, ze tak podaje fachowa literatura, jak nie wierzycie to proponuje sprawdzic. Nie na wikipedii tylko kurwa normalnie przejsc sie do biblioteki i poszukać. W medycynie znane są przypadki depresji ośrodka oddechowego po spożyciu 0,5g kodeiny i to nie są bzdury, kurwa, poczytajcie a potem piszcie. Wkurwia mnie to, jeszcze ktos bez tolerki se grama zapoda, bo to bezpieczna dawka. Niech ktos kto zna temat napisze, ze mam racje z tą kodą. Oxan, jakbys tu zajrzal to móglbyś? Bo jesteś takim autorytetem na forum i Tobie wierzą wszyscy.
teleportuję sie w głąb siebie czy do intergalaktycznego obrębu... nie ma ludzi, nie ma trendów... telefonów, sukcesów ani błędów... spraw nie ma, więc nie ma pędu...
  • 1211 / 15 / 0
Awatar użytkownika
jon
Kompetentny
Kompetentny

Post
oxana nie ma i w najbliższym czasie nie będzie.
Uwaga! Użytkownik jon nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
Zablokowany
Posty: 63 • Strona 1 z 7
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.