Grzyby - hodowla (pytania związane z uprawą, stanem grzybni, chorobami)

Wszystko, co dotyczy hodowli/uprawy grzybów psylocybinowych.

Moderatorzy: Magiczny Ogród, Psychodeliki

Jakie grzyby są Twoim zdaniem najlepsze?

65%
Krajowe łysiczki
907
6%
Krajowe muchomory
90
28%
Importowane (wszystkie wrzucam do jednego wora)
397

Liczba głosów: 1394

• 3 / / 0

Cześć wszystkim 😌. Dziś otworzyłem swojego GK (do tej pory leżał 5 dni w szafie) Zauważyłem, że jest po jednej stronie lekko zielonkawy. Czy wszystko jest z nim ok i mogę go zalać? Nie jest to przypadkiem pleśń? Przesyłam zdj do wglądu. Z góry dziękuję za pomoc 🙏
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
  • 118 / 30 / 2

@SerotoDamian94 no raczej, że to pleśń... do piachu z tym.

Psychoterapia z użyciem MDMA. Jak to działa?

Maciej Lorenc rozmawia z Peterem Oehenem, psychiatrą, psychoterapeutą i członkiem Szwajcarskiego Towarzystwa na rzecz Terapii Psycholitycznej. Oehen przeprowadził jedno z pierwszych badań klinicznych dotyczących wpływu MDMA na pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego i uzyskał od szwajcarskiego rządu pozwolenie na stosowanie tej substancji w ramach prywatnej praktyki terapeutycznej.

Nastolatki przestają obawiać się marihuany i haszyszu

35 proc. polskich 15 i 16-latków ocenia dostęp do marihuany i haszyszu jako łatwy, a tylko 28 proc. ocenia ich sporadyczne używanie jako bardzo ryzykowne. Tak jest obecnie, a jeszcze nie tak dawno temu, w latach 90., ponad połowa nastolatków bardzo obawiała się następstw okazjonalnego stosowania tych używek. Tymczasem dla młodych osób stanowią one zwiększone ryzyko wystąpienia psychozy. I wielu innych problemów.
Użytkownik zbanowany
  • 943 / 152 / 0

@SerotoDamian94 tak to pleśń. tak jak powiedziała @Rosa wypierdol to.
  • 6 / / 0

Ej, skoro substrat z żyta jest lepszy wydajniejszy i w ogóle. To dlaczego nie robi się ciastek z mąki żytniej albo w ogóle pszennej, która ma więcej skrobi?
Czy widzieliście w marketach ostatnio mąkę z ryżu brązowego? Inb4 zmiel se ryż, ano nie mam czym.
  • 309 / 168 / 0

25 marca 2020SzybkoZwalniam pisze:
Czy widzieliście w marketach ostatnio mąkę z ryżu brązowego?
Można zamówić z internetu. Pół kilograma to koszt ok. 5 złotych.
25 marca 2020SzybkoZwalniam pisze:
Ej, skoro substrat z żyta jest lepszy wydajniejszy i w ogóle. To dlaczego nie robi się ciastek z mąki żytniej albo w ogóle pszennej, która ma więcej skrobi?
Substrat z żyta o którym piszesz to trochę inna bajka niż ciastka, bo przy uprawie na sterylizowanym życie grzybnia rośnie na samych ziarnach. Z jednej tacki uzyskasz większy plon niż z jednego ciastka, bo taka sama ilość substancjki odżywczych co jest w tacce wystarcza na kilka ciastek...

Poza tym kto powiedział, że się nie robi ciastek na inych mąkach niż ryżowa? :) Robi się. Grzybnia wyrośnie na każdej mące - na shroomery i na mycotopii można znaleźć ludzi, którzy eksperymentowali nawet ze zmielonymi płatkami owsianymi. Raz robiłem ciastka na mące kukurydzianej, bo mi się ryżu nie chciało mielić. Kolonizowało i owocowało jak trzeba.

Co do konkretnie żyta i pszenicy - taki substrat jest rzekomo bardziej kleisty, co oznacza bardziej zbitą masę i wolniejszą kolonizację, chociaż pewnie można tu manipulować konsystencją poprzez zmianę proporcji wody i wermikulitu. Podejrzewam - ale tylko podejrzewam - że mąka z brązowego ryżu została wybrana z uwagi na to, że wychodzi z niej najbogatszy substrat, tzn. możesz dać dużo mąki i ciasto nie nabiera konsystencji plasteliny.
  • 3219 / 400 / 0

Z innej beczki - jaki najdłuższy czas przechowywaliście skolonizowane/semi-skolonizowane słoiki w lodówce?
  • 6 / / 0

@Malinowy Chrusniak
Gdzieniegdzie widuję wpisy, w których ktoś rzuca tylko "mąka" i zastanawiałem się czy to tak oczywiste, że chodzi wyłącznie o brązowy ryż. Właśnie nawet płatki wydawały mi się oczywistą i prostą opcją, ale po namoczeniu i sterylizacji chyba wyjdzie z tego glut, chociaż tylko tak mi się wydaje.

Co do wielkości plonu: to ta, robi sens to co mówisz. Ale zastanawia mnie to, że niektóre odmiany Psilocybe cubensis owocnikują intensywniej w kolejnych rzutach. Jakby WTF przecież zużywacie zapas substancji odżywczych i dopiero się rozkręcacie. Taka rozkmina o tej porze, zastanowie sie innym razem nad tym.

Ale też inna kwestia:
Niektórzy lubią wstrząsać słoikiem podczas kolonizacji żyta na różnych etapach. A w innym miejscu mówią, że grzybnia to w sumie jest delikatna i jak się ją spryskuje to krople wody ze zraszacza są relatywnie ogromne i mogą ją zniszczyć spryskując to bezpośrednio w terrarium, po to potrzeba plexi. Przy owocnikowaniu coś się zmnienia czy ja czegoś nie rozumiem?
Nie jestem jeszcze mikologiem, ale ciekawy świat te grzyby.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
  • 3219 / 400 / 0

26 marca 2020SzybkoZwalniam pisze:
ale po namoczeniu i sterylizacji chyba wyjdzie z tego glut,
Dowolna mąka/płatki etc wymieszana z wermikulitem będzie miała dobrą strukturę pod przyszłą kolonizację

niektóre odmiany Psilocybe cubensis owocnikują intensywniej w kolejnych rzutach.
Skąd takie informacje ?
Ale też inna kwestia:
Niektórzy lubią wstrząsać słoikiem podczas kolonizacji żyta na różnych etapach. A w innym miejscu mówią, że grzybnia to w sumie jest delikatna i jak się ją spryskuje to krople wody ze zraszacza są relatywnie ogromne i mogą ją zniszczyć spryskując to bezpośrednio w terrarium, po to potrzeba plexi. Przy owocnikowaniu coś się zmnienia czy ja czegoś nie rozumiem?
Nie chce tutaj występować w roli jakiegoś autorytetu świata mykologii bo nie uważam się za nikogo takiego, ale cała ta potencjalna "delikatność grzybni" to jakieś nieporozumienie. Oczywiście że podczas wstrząsania ją rozrywamy i niszczymy, ale zdaje się jej to w niczym nie przeszkadzać - co więcej znacząco przyspiesza to kolonizację więc bilans zysków i strat jest oczywisty. Wielokrotnie spotkałem się z tym, żeby nie nawilżać grzybni bezpośrednio przez spryskiwani - zawsze tak robię i nie zauważyłem niczego co można by uznać za uszkodzenia grzybni/owocnikow
  • 6 / / 0

26 marca 2020Fatmorgan pisze:

niektóre odmiany Psilocybe cubensis owocnikują intensywniej w kolejnych rzutach.
Skąd takie informacje ?
Ze zbyt pobieżnego czytania psilo. Pardą. Wytwarzają większe owocniki →np. Thai Pink, Koh Samui.
Ale też inna kwestia:
Nie chce tutaj występować w roli jakiegoś autorytetu świata mykologii bo nie uważam się za nikogo takiego, ale cała ta potencjalna "delikatność grzybni" to jakieś nieporozumienie. Oczywiście że podczas wstrząsania ją rozrywamy i niszczymy, ale zdaje się jej to w niczym nie przeszkadzać - co więcej znacząco przyspiesza to kolonizację więc bilans zysków i strat jest oczywisty. Wielokrotnie spotkałem się z tym, żeby nie nawilżać grzybni bezpośrednio przez spryskiwani - zawsze tak robię i nie zauważyłem niczego co można by uznać za uszkodzenia grzybni/owocnikow
No i cacy. Jeden rabin powie tak...
Powiedz mi jeszcze, @Fatmorgan , czy starasz się panować nad tym jakiej wielkości wybiją Ci się owocniki czy raczej masz w to wbite? Nie w sensie, wyboru momentu zbioru ofc, ale raczej o to czy faktycznie da się na to wpłynąć odpowiednimi warunkami na to czy chcę akurat dużo drobnych czy kilka kurwnych (i jakimi? np. grubsza warstwa okrywy, konkretne warunki wilgoci i naświetlenia)?
  • 3219 / 400 / 0

Nie spotkałem się nigdy z żadnymi przekonującymi informacjami na temat tego jak to robić/ po co to robić.
Ergo mam w to wbite %-D
Wróć do „Hodowla grzybów”
Na czacie siedzi 1242 uczestników Wejdź na czata