Dział zawierający fachową wymianę zdań na tematy związane z substancjami psychoaktywnymi.
Regulamin forum
Uwaga!
Dyskusje w działach Psychofarmakologia i Syntezy winny mieć charakter możliwie jak najbardziej ścisły i naukowy. W trosce o realizację tego celu posty wszystkich użytkowników muszą zostać zaakceptowane przez moderację.
Moderacja zastrzega sobie prawo do usuwania/nieakceptowania postów, które nie spełniają powyższych założeń, nawet jeżeli są zgodne z regulaminem!
ODPOWIEDZ
Posty: 38 • Strona 3 z 4
  • 186 / 5 / 0
paroksetyna silny inhibitor cyp2d6 całkowicie zabija działanie rekreacyjne kody nawet do 3 tyg po odstawieniu tego SSRI..... Po ok miesiącu od odstawki koda klepie jak trzeba
  • 987 / 37 / 0
Nie zgodzę się, ponieważ biorę paroksetynę, a kodeina działa na mnie bardzo dobrze. Nie jest to może taka faza jak wcześniej, jednak mam mocno podbitą tolerkę, i takie 450mg robi mnie bardzo przyjemnie. Wiadome, nie na każdego będzie tak działać, jednak nie do końca pewne jest, że branie paroksetyny całkowicie eliminuje przyjemność po kodeinie. Są różne przypadki. Mnie fajnie kopało, mimo, że brałem 30mg dziennie. Teraz powoli schodzę z dawki i zobaczymy jak to będzie :) Ogólnie o tyle lepiej, że przez branie paroksetyny ograniczyłem picie alkoholu, więc uspokoił mi się żołądek :)
Uwaga! Użytkownik Dextem nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 366 / 132 / 0
Istnieją wolni lub szybcy metabolizerzy izoenzymu CYP2D6... szybcy mają więcej tego izoenzymu, więc w trakcie leczenia paroksetyną enzym ten może być zablokowany tylko częściowo... i wtedy po wzięciu kodeiny nastąpi pełne przekształcenie jej do morfiny i silne działanie. Wolni metabolizerzy mogą mieć enzym zablokowany całkowicie i wtedy koda ich nie ruszy.
  • 987 / 37 / 0
[mention]aired[/mention], jesteś mądra i cudowna :) Właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem :) Czuję może lekki spadek mocy, ale nie na tyle, bym uważał branie jej za bezsensowne :) tak powiedzmy ukazuje 70-85% mocy.
Uwaga! Użytkownik Dextem nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 8046 / 1455 / 2
Czytali?
https://www.pharmgkb.org/pathway/PA146123006
Przeniesiono do tematu "Farmakodynamika kodeiny"./pletz
  • 2 / / 0
Co ciekawe, kodeina na paroksetynie w dowolnej dawce działa (nawet 45mg wyczuwalne), przynajmniej na mnie. Po odstawieniu nie działa zupełnie! Już 2 tydzień bez ssri. Przypuszczam że te 3-4 tygodnie trzeba odczekać zanim zostanie produkowany enzym
  • 34 / 7 / 0
Co do postu z pierwszej strony - mam takie szczęście, że moja siostrzenica studiuje psychologię, jest na drugim roku. Od tego semestru zaczęła im się psychiatria. Jak to zwykle na pierwszym wykładzie, zaczęto mówić o wszystkim i o niczym, ale w jej notatkach przykuł moją uwagę jeden punkt - palenie papierosów może wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych (abstrahując od zakrzepicy) i leków, które korzystają z cytochromu P450, czyli np. kody. Bo tak się składa, że nikotyna też korzysta z tego cytochromu (tylko pytanie, czy ta wciągana do płuc w takim samym stopniu, co podawana inną drogą).

No i tak: możliwe, że fajki niektórym podbijają działanie. Jest kilka tropów:
A) antagonizm konkurencyjny, czyli kiedy 2 substancje konkurują o ten sam receptor. Podam przykład: zażywamy leki przeciwbólowe i na chorobę wieńcową. Jeśli wcześniej weźmiemy te na wieńcową, a po np. 3, 4 godzinach przeciwbólowe, to te drugie będą działały słabiej, bo przeciewieńcowe blokują receptory.
ALE z drugiej strony na niektórych fajki działają, tj. wzmacniają kodę. No i znowu - mamy coś takiego, jak synergizm, czyli 2 substancje się wspierają. Następnie: hiperaddycja: 2 substancje działają dużo mocniej.

Mamy kilka tropów, ale niestety brak badań naukowych na ten temat, wiadomo - względy etyczne.
  • 1016 / 96 / 0
A to nikotyna nie wzmacnia kody bo jest (słaby, bo słabym) iMAO?
The child is grown
The dream is gone
  • 34 / 7 / 0
[mention]ChrisMoltisanti[/mention], rzecz w tym, że nie wszystkim wzmacnia, dlatego podałam kilka tropów, które można zbadać. Ale do tego potrzebna jest większa wiedza nt. farmakodynamiki, chemii itd.
  • 2704 / 187 / 0
02 marca 2018Dworzec PKP pisze:
A) antagonizm konkurencyjny, czyli kiedy 2 substancje konkurują o ten sam receptor. Podam przykład: zażywamy leki przeciwbólowe i na chorobę wieńcową. Jeśli wcześniej weźmiemy te na wieńcową, a po np. 3, 4 godzinach przeciwbólowe, to te drugie będą działały słabiej, bo przeciewieńcowe blokują receptory.
Raczej odpada, nikotyna działa na receptory nAChRs (oprócz nAChRa9 i nAChRa10 gdzie działałaby jako antagonista). Wprawdzie zwiększa wydzielanie endogennych opioidów, ale nie sądzę aby to miało znaczenie w tym temacie (jak i we wzmocnieniu działania kodeiny, ale o tym za moment). nikotyna indukuje wyrzut dopaminy poprzez cholinergiczno-dopaminergiczy szlak nagrody (cholinergic–dopaminergic reward link) w polu brzusznym nakrywki i dlatego może wzmacniać euforię po kodeinie. Ogólnie samo działanie nikotyny na neurony dopaminergiczne jest bardzo złożone i można by na ten temat napisać obszerną publikację, która i tak by nie zawarła wszystkich szczegółów :-)
02 marca 2018Dworzec PKP pisze:
ALE z drugiej strony na niektórych fajki działają, tj. wzmacniają kodę. No i znowu - mamy coś takiego, jak synergizm, czyli 2 substancje się wspierają.
O tym wyżej napisałem (rozdzielanie tego na dwa cytaty byłoby dość pracochłonne i problematyczne).

Jakbyś jeszcze wyjaśnił dlaczego palenie szlugów po kodeinie skraca jej działanie to byłoby super.
Jak gdzieś walnąłem byka to proszę o poprawkę - pisałem na szybko to wszystko.
Uwaga! Użytkownik tur3k jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
ODPOWIEDZ
Posty: 38 • Strona 3 z 4
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.