Etnobotaniczna Akcja Wsparcia

Dział służący omawianiu marszy, petycji i innych form aktywności obywatelskiej.

Moderator: Prawo

Posty: 35 Strona 1 z 4

Czy jesteś za Etnobotaniczną Akcją Wsparcia (tytuł roboczy)

100%
Tak
29
Brak głosów
Nie obchodzi mnie to

Liczba głosów: 29

Rejestracja: 2012
Użytkownik nieaktywny
  • 459 / / 0

Witam.
W temacie http://talk.hyperreal.info/koniec-etnob ... 33196.html rozwinęła się idea.
Chodzi mianowicie o stworzenie inicjatywy, której celem byłoby doprowadzenie do:
-Legalizacji roślin nieopatrznie "zakazanych" w 2009 roku. I innych.-

Ten dział jest chyba najsłuszniejszy do przeprowadzania tego typu dyskusji. Pomysł jest taki. My (społeczność Hyperreala, przynajmniej ta część, która będzie zainteresowana) okazujemy swoje poparcie dla pomysłu (z braku lepszych możliwości poprzez głosowanie w sondzie).
Następnie kontaktujemy się z np. Wolnymi Konopiami i próbujemy zyskać ich poparcie (przykładowo w formie listu otwartego do przewodniczącego). Dlaczego oni? Gdyż możemy albo zainteresować sprawą grupę o wyrobionym (w miarę...) zainteresowaniu politycznym i medialnym (taa, te setki dziennikarzy na MWK :-p ), albo tworzyć to zainteresowanie od zera, co z racji wyjątkowo nikłego zainteresowania społecznego może być syzyfową pracą. Oczywiście jeśli ktoś ma inne propozycje do kogo "zapukać" piszcie śmiało!
Trzecią sprawą byłby kontakt z jakimkolwiek stronnictwem politycznym, które mogłoby się zainteresować tą sprawą. Można oczywiście nawet ze wszystkimi, choć przypuszczam, że zainteresowanie może wykazać głównie RP i Nowa Prawica (no naprawdę wątpie, czy ktokolwiek inny byłby zainteresowany).

Tak sprawa wygląda.

P.S.
Prosiłbym jakiś adminów w miarę możliwości o podpięcie tematu, żeby więcej osób się zainteresowało. Każda forma promocji mile widziana! :-D
Ostatnio zmieniony 19 lipca 2013 przez Paoliusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Rejestracja: 2011
  • 387 / 7 / 0

Obawiam się że pomysł, o ile szlachetny i dobry, nie ma szans powodzenia w obecnym stanie rzeczy. Ale jestem za, jak najbardziej..

Dlaczego antydepresanty działają dopiero po kilku tygodniach? Oto, co wiemy o smutku w mózgu

Czy wiesz, dlaczego hipoteza serotoninowa wylądowała [?] na cmentarzysku idei naukowych? I do jakich wniosków doszli naukowcy poszukujący smutku w mózgu? Przedstawiamy fragment książki Marca Dingmana „Twój mózg bez tajemnic”.

Proces naukowców z BioInfoBank uprawiających konopie indyjskie zacznie się od nowa

Gdański sąd „odesłał” do ponownego rozpatrzenia sprawę pracowników instytutu badawczego, którzy prowadzili uprawę konopi indyjskich na Pomorzu. Oskarżeni przekonywali, że plantacja miała służyć do celów czysto naukowych, ale rośliny zabezpieczyła policja i według prokuratury, mieli dopuścić się produkcji narkotyków na znaczną skalę.
Rejestracja: 2010
  • 993 / 21 / 0

Merytorycznie i podchwytliwie to listów nie potrafie pisać, ale mogę wam poszukać badania (oczywiście na tematy prozdrowotne a nie psychoaktywne)roślin które wybierzecie i potłumaczyć. I tak prawie cały czas siedze jak jestem w domu na http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ - zawsze coś nowego dla siebie się dowiem i przy okazji będzie ku wyższemu celowi.

Na wejściu powiem tylko, że będzie ciężko od delegalizować takie rośliny jak szałwie, Kratom, czy Powój hawajski.
Rejestracja: 2007
  • 3984 / 278 / 936

Dlatego ja bym zaczął, żeby ruszyć temat, od zabiegania o zalegalizowanie tych, przeciwko którym nikomu nie da się znaleźć argumentów przemawiających za szkodliwością, czyli np. calei.
Rejestracja: 2012
Użytkownik nieaktywny
  • 459 / / 0

Hm, w jakiejś rządowej stronie typu "Dopalacze - uważaj na cośtam" jako efekty uboczne wypisali "reakcję alergiczną" (Sic!), interkacje z lekami i niebezpieczeństwo przy obsługiwaniu maszyn. Na wszystko ktoś znajdzie jakieś pierdoły jak tylko będzie chciał.Ale znowu umieszczenie calea czy lotosu w grupie środków o dużym potencjale uzależniającym obok heroiny i kokainy zakrawa na śmieszność.

http://www.dopalaczeinfo.pl/ - Można nawet poczytać o muchomorze, który - co ciekawe - nie został jakoś zdelegalizowany.

Można spróbować od tych najbardziej bezsensownych przykładów, ale prawda jest taka, że żadna z tych roślin nie spowoduje u nikogo uzależnienia fizycznego, a przy odpowiedzialnym stosowaniu nie przerobi też mózgu na papkę. Calea jest dobrym przykładem, ale znowu wiele roślin ma właściwości lecznicze, które oczywiście zostały zignorowane. Myślę, że jeżelibyśmy mieli skonstruować jakikolwiek list, to warto byłoby nadmienić i o tym.
Rejestracja: 2009
  • 1671 / 348 / 0

Na początek należałoby stworzyć materiał promocyjny np: filmik, który działa na psychikę ( wtedy szybko się rozpowszechni się w internecie np: poprzez serwisy typu wykop.pl ) oraz który jasno precyzuje cele i dążenia projektu oraz jego sposób realizacji.

Przykładowy pomysł, który przychodzi mi do głowy to przedstawienie w postaci animacji faktu, że Jan Paweł II spożywał kave-kave. Odwiedza obce ziemię i rozradowany tłum wita go swoim narodowym napojem.
[Tutaj jakiś cytat z wiarygodnego źródła, ewentualnie nagranie potwierdzające, że takie zdarzenie naprawdę maiło miejsce
i przejście do alternatywnej rzeczywistości.]
Gdyby to zdarzyło się w Polsce. Papież zostaje aresztowany i grozi jemu do 3 lat pozbawienia wolności, tyle samo grozi osobom udostępniającym jemu kave kave. Sprzedawcy ze sklepiku grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Scena jak cała trójka zostaje aresztowana i oczekuje w celi.
[przeskoczenie]
Pokazanie mapy świata i zaznaczenie na niej Polski.
Na całym świecie jest tylko jeden kraj gdzie kava-kava jest nielegalna i uznawana za narkotyk.
Tutaj krótkie badania naukowe i wyjaśnienie dlaczego została zdelegalizowana ( jej szkodliwość potwierdzono gdyż przeprowadzono badania na całą rośliną w tym również nad jej niejadalnym częściami. W ten sam sposób można byłoby zdelegalizować ziemniaki bo ich liście nie są jadalne ).
Ośmieszenie obecnego prawa i na wołanie do pomocy i udostępnienia filmiku dalej.

Oczywiście to tylko taka luźna propozycja jakbym proponował to zrobić nie wyznacznik, że akurat taki filmik musi powstać. Chodzi o coś trochę kontrowersyjnego co wywoła zainteresowanie, a na końcu wywoła oburzenie lub śmiech z głupoty rządu.

Niemniej użytkownicy tego forum mają słomiany zapał w związku z czym podejrzewam, że akcja nie dojdzie do skutku
i skończy się na dyskusji gdzie do pomocy zdeklaruje się 100 osób a każda potem się wykruszy.
Rejestracja: 2012
Użytkownik nieaktywny
  • 459 / / 0

Hm, takie środowisko.
Ogólnie pomysł świetny. Na końcu opisać właściwości lecznicze kavy (potencjalnie zwalczanie nowotworu, lekarstwo na depresję i stany lękowe, bezpieczna alternatywa dla alkoholu i pomoc w walce z uzależnieniami)
Zastanawiam się, czy dałoby się zrobić jeszcze inny spot tak wyrazisty jak ten, ale można jeszcze o przykładowo ibogainie, którą m.in. w Holandii wykorzystuje się do leczenia uzależnień od opiatów, a w Polsce wiadomo. Choć według mnie pomysł z papieżem będzie idealny. Lepiej zrobić jeden, a dobrze. Ktoś zna się na tworzeniu animacji i tego typu grafiki?
Jeszcze jakieś sugestywne logo. Coś w rodzaju polski na tle Europy i za kratami, albo liścia w kajdanach na tle Polski.
Tak, cała Europa, tylko Polska czerwona, cały świat tylko Polska czerwona i opis: Rośliny, które przez ludzi na całym świecie były używane w życiu codziennym, religii i do leczenia wielu schorzeń, w Polsce są nielegalne. I tylko tu. Wesprzyj akcje i nie pozwól, żeby Polska była liderem w represjach. Coś takiego.

P.S.
Żeby dobrze oddziaływał na wyobraźnie i stał się memem wirusowym to musi być dynamiczny, emocjonalny i animowany. Ze względu na temat to wszystko jest do zrobienia.
Ostatnio zmieniony 20 lipca 2013 przez Paoliusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Rejestracja: 2012
  • 119 / 1 / 0

Wildzen pisze:
Merytorycznie i podchwytliwie to listów nie potrafie pisać, ale mogę wam poszukać badania (oczywiście na tematy prozdrowotne a nie psychoaktywne)roślin które wybierzecie i potłumaczyć. I tak prawie cały czas siedze jak jestem w domu na http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ - zawsze coś nowego dla siebie się dowiem i przy okazji będzie ku wyższemu celowi.

Na wejściu powiem tylko, że będzie ciężko od delegalizować takie rośliny jak szałwie, kratom, czy powój hawajski.
Każde tłumaczenie na polski ma wielką wartość naukową. Jak coś wrzucisz, proszę o zapodanie sznurka. Myślę, że ta kava-kava to genialny pomysł, nic lepszego nie wykołujemy. Kto jest władny zamieścić artykuł na Hyperrealu? Mój pomysł wygląda tak. Podrzuciłbym na pw krótki tekst poświęcony naszej inicjatywie. Będzie się znajdował tam link do niniejszego tematu. Zainteresowanie może deko wzrosnąć. Napisałbym do gazet i witryn konopnych, może któraś wyrazi chęć nagłośnienia tego, co próbujemy klecić. Niestety nie mogę pomóc w tworzeniu animacji, jestem bowiem całkowicie ślepy.
Rejestracja: 2010
  • 993 / 21 / 0

Dobra słuchajcie, mam tutaj parę badań. Jak wiemy kava w odziaływuje na GABA, dużo badań jest na temat leczenia lęków (tutaj można by było wrzucić porównanie z kozłkiem lekarskim dla przedstawienia paradoksu polskiego prawa) itp, widzę też obszerne badanie, które obala hipotezę jako że kava-kava jest hepatotoksyczna. Skupię się raczej na tym drugim, co myślicie? Badanie jest dosyć obszerne, dlatego wypadało by wybrać jedną tematykę na ten czas.


Kava hepatotoxicity in traditional and modern use: the presumed Pacific kava paradox hypothesis revisited
Rejestracja: 2012
Użytkownik nieaktywny
  • 459 / / 0

Zasadniczo oba są przydatne. Lepiej faktycznie zacząć od obalania mitów nt. szkodliwości. W innym wypadku mogłoby być jak z konopiami - setki zastosowań medycznych, ale do momentu, jak będą straszyć depresjami, psychozami i schizofrenią, to nic to nie da.

Tak sobie myślałem. Równie ciekawy jak animacji, a także łatwiejszy w produkcji byłby komiks. Nie taki statyczny, typu tu slajd - papież, tu slajd kava. Coś jakby komiks ruchomy i z symulacją przewracania kart. Albo inaczej - postacie wyglądające jak wycięte z papieru, czy jak kukiełki. Żeby produkcja nie trwała lata, ale żeby też z drugiej strony nie wyglądało to badziewnie.

Można by to zrobić tak:
1.Wstęp - ktoś opisuje, dodatkowo tekst na ekranie - Dnia xx.xx.xxxx r. papież Jan Paweł II spotkał się z tubylcami (skąd?). I narrator już opisywałby całą resztę.
2. Filmik z Janem Pawłem II, który spożywa kave kave, oczywiście wszystko opisane przez narratora, który nawija o pospolitości i wielowiekowej tradycji tego napoju ot jakby to była herbata. Filmik ten trzebaby znaleźć oczywiście, a pewnie i ugadać się o prawach autorskich.
3. "A teraz pytanie: Co by było, gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce?" - Filmik ucięty. Scena nawiązująca do filmiku, tyle, że Polska w tle (czyli np. blokowiska ;-) ). Papież (kukiełkowy) otrzymuje kavę, już ma ją spożyć, a tu nagle! Zajeżdżają GROM, zakuwają wszystkich zgromadzonych, szybki przeskok, wyrok sądu i papież wraz z folkrolystycznie ubranymi tubylcami za kratkami. W tym czasie opis - "Kava Kava na mocy ustawy z 2009r. jest w Polsce nielegalna i grozi za jej posiadanie kara 3 lat więzienia. Aby wyjaśnić tą sytuację cofnijmy się kilka lat w tył"
4. Kolejny przeskok, coś jak migawki z wiadomości. Wybucha afera dopalaczowa. Nastolatki w szpitalach czy coś. Premier przyznający się do działania na granicy prawa.
5. Mimo rzekomego zdelegalizowania kilka lat wcześniej domnienamych winowajców, rynek dopalaczy rozwinął się dopiero po nowelizacji z 2009. Dlaczego? Chcąc ukrócić proceder rząd, zamiast faktycznego działania zakazał sprzedaży 14 roślin i tylko 2(czy tam trzech) substancji chemicznych. Działanie to prawdopodobnie spowodowało późniejszą eksplozję rynku dopalaczowego.
6. Mapka świata, zaznaczona na czerwono Polska. Polska jako jedyny kraj na świecie zakazał stosowania kavy.
7. Obrazek z jakiegoś laboratorium. Udowadniając szkodliwość jej działania rząd zlecił badania nie samych liści, z których przygotowuje się napar tylko również części niejadalnych rośliny i na tej podstawie udowodnił konieczność delegalizacji. Na tej samej zasadzie możnaby zakazać uprawy ziemniaków, gdyż ich kwiaty i owoce są trujące. W tym miejscu przekreślony ziemniak.
8. Nie pozwól, aby polski rząd wprowadzał bezsensowne zakazy i bezpodstawnie ograniczał twoją wolność. Pokażmy rządzącym, że My, Polacy możemy sami za siebie decydować. Poprzyj naszą akcję.
Więcej o akcji dowiesz się na www.Przykładowa Nazwa strony.pl lub znajdź nas na Facebooku.

Coś w tym guście. Kto ma pomysł na jakieś zmiany?
Posty: 35 Strona 1 z 4
Wróć do „Akcje polityczne”
Na czacie siedzi 1349 uczestników Wejdź na czata

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości