Dział dotyczący grzybów i roślin wykazujących działanie halucynogenne, psychodeliczne lub dysocjacyjne.
Twój ulubiony naturalny psychedelik
ayahuasca (i jej analogi)
25
8%
changa
10
3%
Gałka muszkatołowa
11
3%
Grzyby psylocybinowe
119
38%
iboga
2
1%
Kaktusy meskalinowe
20
6%
Konopie i ich przetwory
60
19%
Muchomor czerwony/plamisty
5
2%
Powojowate
18
6%
Psiankowate (bielunie/lulek/belladonna/mandragora)
2
1%
Szałwia wieszcza
34
11%
Inne
10
3%

Liczba głosów: 316

ODPOWIEDZ
Posty: 168 • Strona 11 z 17
  • 166 / / 0
A teraz wyobraź sobie istotę wyhodowaną ze sztucznymi zmysłami i narządami do poruszania się w jakiejś innej, 4-wymiarowej przestrzeni. Ciekawe, czy jakby zastąpić nam nasze zmysły jakimiś wejściami z symulacji komputerowej bylibyśmy się w stanie w czymś takim odnaleźć. Albo dziecko od urodzenia trzymane w takim minecraftowym "matrixie". Czy możliwe byłoby w ogóle porozumiewanie się z nami, trójwymiarowymi "płaszczakami"?

Temat poruszał Jacek Dukaj w swojej "Perfekcyjnej niedoskonałości", niestety trylogia wydaje się niemożliwa do skończenia. Czytałeś może?
  • 459 / 2 / 0
Niestety, z samą twórczością Dukaja nie miałem (jeszcze) styczności, ale o samej książce dowiedziałem się, szukając informacji nt. transhumanizmu.

Niewidomi od urodzenia nie widzą ciemności. Widzą nicość...
...Taką samą zapewne nicość moglibyśmy odczuwać w kontekście jakiś zmysłów nieaktywnych. Trzecie oko, szósty zmysł i inne takie tam.

A'propos sztucznych zmysłów. Dla mnie jednym z najbardziej wyczekiwanych wynalazków jest urządzenie do odczytywania snów. Niby już trwają nad tym pracę, ale jestem ciekaw, jak to co widzimy podczas snu mogłoby wyglądać np. na ekranie. :-)
Ostatnio zmieniony 29 sierpnia 2013 przez Paoliusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Uwaga! Użytkownik Paoliusz nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 422 / / 0
Astacus pisze:
widzimy tylko 3 kolory, a w zasadzie mieszanki ich. Niby pokrywa to dużą część pasma, ale jedną z rzeczy, która zachwyca przy psychodelikach jest właśnie odbiór kolorów. Każdy kolor żyje własnym życiem, ma jakieś brzmienie, znaczenie. Łączą się z nim emocje. A tu nagle staję przed paletą RGB
ojej - RGB to tylko sztuczka tak samo jak CMYK
ludzie widzą w pełnym spektrum światła widzialnego (ot masło-maślane), przyznaje, że nie mam dużej wiedzy na ten temat ale z tego co pamiętam to komórki odpowiedzialne za widzenie kolorów działają w przedziale, jest ich kilka typów i pula tworzy pewne spektrum, podobnie z kolorami w rozumieniu [lambda} i nm długości fal..... kumam, że takie ponure myśli mogą nachodzić przy długich godzinach tworzenia :-)
Paoliusz pisze:
Wyobrażacie sobie ile musielibyśmy te wszystkie barwy nazywać??
my, czy kobiety? dla nas skończyło by się standardem - doszły by takie kolory jak "świecący niebieski", "taki dziwny czerwony" czy "mrugający żółty" albo "pulsujący zielony"

Astacus pisze:
Ciekawe, czy jakby zastąpić nam nasze zmysły jakimiś wejściami z symulacji komputerowej bylibyśmy się w stanie w czymś takim odnaleźć.
strzelam w ciemno, że tak
mózg jest szalenie plastyczny i jakbyśmy już uzyskali takie dodatkowe zmysły/kończyny czy jak nazwać takie "wyjścia" to umysł jakoś by sobie poradził
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2013 przez Cyrio, łącznie zmieniany 1 raz.
  • 459 / 2 / 0
Z tego co mi wiadomo, ludzie mają czopki i pręciki, czyli dwa rodzaje wyspecjalizowanych na odbiór światła widzialnego neuronów. Pręciki odpowiadają za kształty, ruch i widzenie czarno-białe. A czopki odpowiadają za widzenie kolorów. Ich spektrum absorpcji światła rozdziela się na trzy ich różne rodzaje - właśnie czerwony, żółty i zielony. Ot wsio - stąd RGB. ;-)
Przypuszczam również, że mózg by sobie poradził, ale w pierwszym momencie na pewno byłby to niesamowity efekt. :-D
Uwaga! Użytkownik Paoliusz nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 4022 / 356 / 949
Paoliusz pisze:
Niestety, z samą twórczością Dukaja nie miałem (jeszcze) styczności, ale o samej książce dowiedziałem się, szukając informacji nt. transhumanizmu.
Skoro szukasz takich info, idei, to Dukaj to coś w sam raz dla Ciebie. Zdecydowana większość jego twórczości podejmuje temat granic człowieczeństwa, przekraczania ich, możliwości/niemożliwości projektowania samego siebie....
  • 422 / / 0
@Paoliusz
jak nie jesteś entuzjastą gier RTS to możesz nie znać pojęcia apm - z angielskiego actions per minute jest to ilość niezależnych akcji podjętych przez gracza, największe koreańskie potwory dochodzą do 400-450 apm-ów (jakoś tak mi się pamięta), już od dawna zastanawiam się jak wiele akcji można by wykonać sterując bezpośrednio mózgiem bez używania rąk (a tym samym klawiatury i mychy) bo nie da się ukryć, że kończyny stanowią tutaj "wąskie gardło" układu kiedy myślimy o czasie.

Dukaja też szczerze polecam, poza Lemem nie przychodzi mi do głowy lepszy polski pisarz jak chodzi konkretnie o gatunek s-f ... "kongres futurologiczny" mi się przypomniał ale to bardziej było ogólnie kwaśne niż w stylu wspominanych przez was klimatów
tak mówiąc o gustach i Dukaju to zawiodłem się na "Lód" - o ile przeczytałem kilka jego książek (czy wszystkie, to musiałbym się zastanowić nad listą jakąś) i zawsze mi się albo podobały albo zajebiście podobały, tak z tą się działa czarna magia

jedyny raz w życiu miałem coś takiego przy czymś czytanym dla przyjemności - zaczynałem ją czytać, po jakiś 20-50 stronach odkrywałem, że minęło parę godzin i właśnie się budzę z książką na brzuchu mgliście pamiętając co czytałem - najbardziej porypane jest to, że nawet nie powiedziałbym, że mnie nudziło - po prostu odpływałem, po 6 albo 7 takiej akcji uznałem, że książka jest przeklęta ;-) i nie wróciłem do niej więcej
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2013 przez Cyrio, łącznie zmieniany 3 razy.
  • 459 / 2 / 0
@Cyrio
Taaak, koreańscy gracze udowadniają, że gry też uzależniają ;]
Starcraftowi esportowcy to rzeczywiście transhumanizm. :-D
Uwaga! Użytkownik Paoliusz nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 422 / / 0
Paoliusz pisze:
@Cyrio
Taaak, koreańscy gracze udowadniają, że gry też uzależniają ;]
Starcraftowi esportowcy to rzeczywiście transhumanizm. :-D
wiesz - u nich jest to inaczej, goście będący mistrzami starcrafta są tam tak rozpoznawani jak u nas takie osoby jak Radwańska, Korzeniowski czy Jędrzejczak (mówiąc inaczej - w ogóle nie interesuje się sportem, nie oglądam mistrzostw, olimpiad i meczów a i tak potrafię powiedzieć w czym wsławiły się te osoby)

powiedziałbyś, że pani Jędrzejczak jak jeszcze pływała (nie znam się - jak nadal pływa to sorki) była od tego uzależniona? ja bym tak tego nie nazwał i to pomimo faktu, że pewnie poświęcała treningowi większą część dnia a w miesiącu więcej czasu spędzała w basenie niż ja w całym życiu

insza sprawa, że wierzę, że Koreańczycy albo Japończycy będą pierwszym narodem w którym zaczną pojawiać się phoeby (lecąc za Dukajem ;-) )
Ostatnio zmieniony 04 września 2013 przez Cyrio, łącznie zmieniany 5 razy.
  • 422 / 3 / 0
Zastanawiałem gdzie by tym sie podzielić, wrzucę tutaj:

http://youtu.be/AUZPtXEVeiA

Część pierwsza króciutkiego wykładziku o odkryciu fraktali w afrykańskich wioskach.
Ostatnio zmieniony 05 września 2013 przez zWidzian, łącznie zmieniany 1 raz.
Uwaga! Użytkownik zWidzian nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 4022 / 356 / 949
Bardzo ciekawe, świetnie przedstawione, dzięki :-) .
ODPOWIEDZ
Posty: 168 • Strona 11 z 17
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.