Dziewczyna - depresja i myśli samobójcze

Moderator: Zdrowie

• 870 / 36 / 0

Moja dziewczyna ma depresję. Nie może brać leków ssri czy imao, bo po nich wpada w hipomanię. Lekarz zapisał jej lamotryginę, jednak z dnia na dzień jest coraz gorzej. Pilnuje jej, ale dwa razy lekko się pocięla. Bierze 25mg dwa tygodnie, teraz wskakuje na 50, ale mówi ze jest coraz gorzej. Na lęki dostała gowniana hydroksyzyne. Nie chce iść do szpitala psychiatrycznego. Jak mogę jej ulżyć, czy mogę w takim sytuacji poratowac ja benzo na przykład? Jakieś słabe typu tranxene. Pomoże na te myśli, czy musimy tylko czekać cierpliwie na poprawę?
  • 1669 / 271 / 154

Z tego, co opisujesz, to może być tym ChAD, gdzie występuje zmiana fazy po antydepresantach. Lamotrygina jest lekiem stabilizującym nastrój, ale w leczeniu epizodów depresyjnych w ChAD przydają się niektóre neuroleptyki o działaniu stabilizującym (jak np. kwetiapina). 25 mg to mała dawka lamotryginy, poczekaj na efekty jak wejdzie na 50.Jak przez ok. 2 tygodnie od zmiany dawki nie będzie żadnej poprawy - domagaj się konsultacji z lekarzem.

Co do benzo w depresji - Jeśli u pacjenta występują myśli samobójcze, to działanie przeciwlękowe benzo może niekiedy spowodować, że lęk przed samobójstwem zniknie lub znacznie osłabnie i chort podejmie próbę. Dlatego tutaj zależy zachować szczególną ostrożność, jeśli myśli S występują. Podobne jest ryzyko na początku terapii SSRI, kiedy działają one odhamowująco, bez efektu poprawiającego nastrój na początku leczenia.

Przede wszystkim bądź przy dziewczynie, to na pewno dla niej wiele znaczy i jest ważne, nawet jeśli dręczona przez chorobę Ci o tym nie mówi. Wsparcie bliskich to pierwszy, jeden z najważniejszych kroków.

Amerykański sen, opioidowy koszmar

Wypisywane w Polsce drżącą ręką opioidy, w USA przez co najmniej ostatnie dziesięciolecie leczyły bóle zwyrodnieniowe kręgosłupa, przeciążone kolana, a nawet dolegliwości związane z wyrzynaniem się zębów mądrości. To nie mogło się skończyć dobrze.

E-papierosy mogą być szkodliwe dla zębów. Powód jest dość zaskakujący

To, że papierosy są szkodliwe dla uzębienia jest niezaprzeczalnym faktem. "Zdrowsze" alternatywy w formie e-papierosów również mogą szkodliwe w tym kontekście. Jednak powód tego stanu rzeczy jest dość zaskakujący.
Wróć do „Opisz swój przypadek”
Na czacie siedzi 56 uczestników Wejdź na czata