Leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki - SSRI, SNRI, iMAO, TLPD i inne
Zobacz też: Wikipedia
Jaki lek, brany stale i długo, "wygasza" Ci emocje, zobojętnia Cię wobec świata?
SSRI
61
41%
TLPD (np. klomipramina)
7
5%
Opipramol (Pramolan)
6
4%
Inhibitory MAO (np. moklobemid)
1
1%
Tianeptyna (Coaxil - lek z grupy "SSRE")
3
2%
Agoniści dopaminy lub cholinergiki, inne nootropy
4
3%
NaSSA (mianseryna lub mirtazapina)
5
3%
Atypowe antydepresanty, lub INNE atypowe leki (jakie?)
9
6%
Kombinacja 2 lub więcej leków (jak dobrana?)
14
9%
Jak dotąd nic, mimo spróbowania niemal wszystkiego
39
26%

Liczba głosów: 149

ODPOWIEDZ
Posty: 75 • Strona 7 z 8
  • 53 / 1 / 0
No, yhh, dość zróżnicowane sa i indywidualne rekcje na SSRI,( mo)
Uwaga! Użytkownik ephemeris nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 2 / / 0
Polecalabym klomipramine,mocno uspokaja,seduje,dystansuje do problemow,w nocy spisz jak aniolek,rano troche trudno sie dobudzic(z tym dobudzeniem sie rano to zalezy od dawki,ja bralam duze dawki-187,5mg)W dzien bedziesz spokojna i zdystansowana
Moze doxepin lub Pramolan,ale pramolan jest slaby
Nie wiem jak jest z laczeniem tych lekow szczegolnie klomipraminy z dexami?Naprawde nie radze tego laczyc!,ale decyzja nalezy do Ciebie.
TLPD- maja uciazliwe sk.ub,co zapewne wiesz,ale to bardzo skuteczne leki,zwlaszcza Anafranil,jedne z najskuteczniejszych,stare,ale jare.
Jest jeszcze Amitryptylina -najsilniejszy TLPD.
Nie bralam amitryptyliny ani pramolanu.
Pozdrawiam.
Uwaga! Użytkownik zdesperowana27 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 2 / / 0
U mnie to oprocz Anafranilu,ktory odstawilam,ze wzgledu na uboki,straszna sennosc,przyrost wagi,zaburzenia,zoladkowo jelitowe,ale kiedys klomipramina wyprowadzilsa mnie ze strasznej depresji,ciagle ryczalam prawie wogole nie spalam.

Paroxetyna tez b.dobrze uspokaja,dystansuje do problemow,ale pisalas,ze odpada,bo mialas skutki uboczne.
Uwaga! Użytkownik zdesperowana27 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 107 / 1 / 0
Tymczasem jutro idę do pani doktor w celu wypisania recepty na paroksetynę.. zasugeruję 40mg, po 20 jest ok, sytuację, przy których kiedyś się stresowałem i pociłem jak świnia stały się normalnymi, sytuacjami na które mam wyjebane. Choć nie do końca, dlatego podwyższenie dawki, wg mnie będzie strzałem w dziesiątkę.
  • 189 / / 0
ssri- citalopram

Jesli dzialal za mocno bo jest swietny bo tez mialem takie dolegliwosci i wyladowalem w szpitalu niewiedzialem z jakiej przyczyny %-)

to polecam zmodyfikowana jego wersje escitalopram,jeszcze lepsze dzialanie i mnie skutkow ubocznych od poprzednika.

Pozdro
Uwaga! Użytkownik maniek123321 jest zbanowany na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 53 / 1 / 0
@zdesperowana27
Dzięki za radę, brzmi zachęcająco. Co do klomipraminy to obawiała bym się jej dość silnego działania jako NRI (bo ona hamuje dość znacznie zwrotny wychwyt noradrenaliny) i tego że blokuje też dość wyraźnie receptory dopaminowe D2 (to działanie akurat charakteryzuje neuroleptyki, a po neuroleptykach częsty jest objaw uboczny w postaci uczucia akatyzji i nieznośnego "niepokoju w nogach" :/ ) ...

Powyższe właściwości klomipraminy, która oprócz tego właściwie ma same zalety jeśli chodzi o profil receptorowy i transporterowy, albo przynajmniej ewentualne uboczne-dodatkowe działania tej substancji po prostu nie odgrywaą większej roli w samopoczuciu i ogólnym funkcjonowaniu na codzień, sugerują dość dobitnie iż jest to lek który może pobudzać i to w sposób nieprzyjemny... Tak jakby ktoś był w stałym stresie (noradrenalina podwyższona w mózgu!) i do tego był "leczony" neuroleptykami (blokada D2, co może grozić objawami pozapiramidowymi - akatyzją, oraz uczuciem niespokojnych nóg) :/ :((

@maniek123321
Jk to możliwe!? Po zwykłych lekach ssri trafiłeś do szpitala?? Ale "zwykłego" czy takiego "specjalnego", czyli psychiatryka? Bez obrazy oczywiście, pytam serio (w końcu to forum dla ludzi penetrujących zakamarki ludzkiego umysłu więc pytanie chyba nie jest niestosowne ... )

No chyba że z czymś połączyłeś nieszczęśliwie (np. z dexem).


Aha no wlasnie, wiem dobrze że dexa należy unikać przy leczeniu SSRI, bo jest to naprawdę duże ryzyko poważnych powikłań, które często trzeba leczyć w szpitalu (chyba tym "normalnym", ale i tak raczej to nie fajne!) ale które mogą skończyć się nawet tragicznie :/
Ryzyko to dotyczy wszystkich ssri'ów. Ułożyłam je zgodnie z malejącym ryzykiem zgodnie z moją wiedzą na ich temat:
fluoksetyna=PAROXETYNA > (es)citalopram > sertralina > Fluwoxamina

Oczywiście to ryzyko dotyczy tak samo TLPD (w ankiecie zrobiłam literówkę... :(( jak jakiś mod to zauważył, to niech poprawi, bo później zapamiętacie błędny skrót!), których tak samo nie należy, żeby nie powiedzieć NIE WOLNO, łączyć z dexem.

Pozdrówki, PiS %-D
Uwaga! Użytkownik ephemeris nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 53 / 1 / 0
Joł ziomale, a co byście powiedzieli na temat "aripipirazolu" (słynna wśród schizofrenów, ale nie tylko, ABILIFY!):

http://pl.wikipedia.org/wiki/Abilify :oops: :geek:

http://en.wikipedia.org/wiki/Aripiprazo ... depression :blush:

http://en.wikipedia.org/wiki/Aripiprazole#Pharmacology :finger:

bardzo ciekawe doniesienia zanotowano na temat tego leku, niby neuroleptyk a w zdumiewający sposób pobudza receptory dopaminowe D2 - jankesi wykombinowali że można to podawać w jednobiegunowej ( czyli "normalnej" ) depresji i to z dobrymi skutkami leczenia,,,

Cóź, czyżby nowy przełom w medycynie konwencjonalnej ? :*)

Z profilu receptorowego z angielskiej wiki wynika, że może dawać ciekawe efekty jeśli lekarz dawkę dobierze dobrze!
No i czyż to nie właśnie receptory D2 są źródłem euforii dopaminowej?... :diabolic: :nuts: :-p

W ogóle to drogie toto jest, czy tanie albo refundowali by mi to w NFZ-cie na reckę od mojej psychiatry? :ugeek:
Uwaga! Użytkownik ephemeris nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 19 / / 0
citalopram...u mnie nie powoduje całkowicie emocjonalnego zobojętnienia, tłumi jednak skutecznie te negatywne odczucia- smutek, lęk.To niesamowite że tak na mnie działa - coś co kiedyś wydawało mi się problemem nie do obejścia, teraz jest błahostką, nie załamuję się niepowodzeniami w pracy, czy w innym środowisku - wręcz motywują mnie one :) Problemy rodzinne przestały praktycznie istnieć, a nawet jeśli jakieś są,to nie wyolbrzymiam ich jak kiedyś. citalopram (cital) leczy mnie nie tylko z depresji, ale także z kompleksów, lęków, dodaje mi odwagi do działania, i przede wszystkim mnie uspokaja - ciężko mnie wyprowadzić teraz z równowagi :-)
  • 155 / 3 / 0
abilify to strasznyszit
mozna w depresji z dodatkiem antydepresanta,ponoc arip. stabilizuje nastroj,ale jest akineza i zwolnienie metab. jak po olazepinie,
  • 454 / 25 / 0
To kwestia wyboru czy chcemy żyć na miare swoich realnych możliwości czy raczej wolimy chemiczną proteze kosztem zmiany swojego rzeczywistego "ja".
Wg mnie zaburzenia psychiczne (poza skrajnymi przypadkami to głos organizmu że coś w swoim życiu powinniśmy zmienić ,tak więc owe zaburzenia psychiczne pełnią funkcje adaptacyjne i z patologią nie mają nic wspólnego.
A jeśli ktos chce sobie sztucznie stłumić emocje to ma do dyspozycji cały repertuar możliwości-zaczynając od pospolitych SSRI które długofalowo tłumią emocje po silnie uzależniające benzodiazepiny czy opioidy.
ODPOWIEDZ
Posty: 75 • Strona 7 z 8
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.