Dział poświęcony zapytaniom użytkowników wobec ich spraw bieżących.
ODPOWIEDZ
Posty: 15 • Strona 2 z 2
  • 1676 / 104 / 0
łap

System prawny[edytuj]
System prawny Anglii dzieli się na prawo ustawowe (statutory law) i prawo precedensowe (case albo common law). Pierwsze składa się z szeregu różnych aktów prawa stanowionego, w szczególności ustaw (statutes). Jednak co istotne w Anglii nie ma konstytucji w sensie formalnym, tzn. nie istnieje szczególny akt prawny o randze ponadustawowej, co jest typowe dla krajów Europy kontynentalnej i USA. Z kolei angielskie prawo common law jest tworzone na podstawie rozstrzygnięć uprzednio przyjętych we wcześniej wydanych wyrokach sądowych, które noszą miano precedensów[2][3].

Zostaje zmiana taktyki, przyznanie sie do posiadania i podawanie sie na precedensy.


A tu masz najwazniejsza roznice :
– Zasadniczą różnicą między polskim a angielskim systemem prawnym, oprócz metody regulacji, jest wszechobecny system kontradyktoryjny – tłumaczy prawnik Marcin Kozik, dyrektor kancelarii KL Law Ltd, specjalizującej się w prawie pracy, który praktykuje w UK od kilku lat. – Rola sądu jest ograniczona tylko i wyłącznie do zarządzania przebiegiem postępowania, a to pełnomocnicy stron są odpowiedzialni za wszelkie czynności, przygotowanie i prezentacje sprawy itd.

Takie same zasady występują zarówno w postępowaniu o charakterze cywilnoprawnym jak i karnym. Toteż sąd w Anglii nie będzie z urzędu dążył do wyjaśnienia prawdy, a rozpozna sprawę tylko i wyłącznie w zakresie, w jakim przedstawią mu ją strony.

Marcin Kozik zauważa, że w Anglii może być łatwiej doprowadzić do skazania w sądzie, z uwagi na ciało orzekające. Otóż w sądach magistrackich zasiadają laicy, często nauczyciele i inni nie-prawnicy, a w koronnych – ława przysięgłych. Ponadto standard dowodu w postępowaniu karnym jest niższy w Anglii, aniżeli w Polsce. W Polsce sąd musi być pewny ponad wszelką wątpliwość, że oskarżony jest winny, natomiast w Anglii jest to standard dowodowy „ponad rozsądną wątpliwość” (beyond reasonable doubt).

Niby subtelna różnica, a jednak. – Nie chciałbym wydawać kategorycznych opinii, który system jest lepszy, ponieważ jest tyle samo zwolenników jednego, jak i drugiego – podkreśla prawnik. – Od klientów często słyszę, że u nas nawet nie wniesionoby danej sprawy. W Anglii notorycznie zdarzają się sprawy o gwałt, gdzie brak jakichkolwiek dowodów medycznych czy świadków, bądź innych, oprócz zeznania pokrzywdzonej. Sam prowadziłem kilka takich spraw. Nie wykluczam, że ławy przysięgłych nie zawsze będą kierować się wytycznymi sędziego czy literą prawa, a innymi pobudkami.


I dlatego prawo analogowe u nich weszlo u nas nie.
A kolezanka ?
Chora czy nie chora władowała sie w spore problemy. pomine już plucie na policjanta i obraze królowej (jedziesz do kogos w gosci to mu naplujesz w chacie i obrazisz żone),

I na forum nikt nie pomoże. Ich system prawny dla nas jest k0mpletnie niezrozumiały.
Uwaga! Użytkownik randomuser118 nie jest już aktywny na hyperrealu. Nie odpowie na próbę kontaktu, ani nie przeczyta odpowiedzi na post.
  • 247 / 1 / 0
Dzięki wielkie.....
Tak sobie myślę, czy jak ma zawiasy za całkiem tamtą poprzednią sprawę......to czy może dostać drugie teraz za to ?
Obraziła królową, bo została obrażona jej duma i honor polski......Mówiono przy niej o Polakach bardzo złym językiem.....
Po jakim czasie taka sprawa się przedawnia?
  • 6 / / 0
Finalnie- wolność!!! chciała odzyskać odczynniki jeszcze hahahha
  • 5 / / 0
josef pisze:
Art. 54. 1. Kto wyrabia, posiada, przechowuje, zbywa lub nabywa przyrządy, jeżeli z okoliczności wynika, że służą one lub są przeznaczone do niedozwolonego wytwarzania, przetwarzania lub przerobu środków odurzających lub substancji psychotropowych,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Tej samej karze podlega, kto:

1) przystosowuje do niedozwolonego wytwarzania, przetwarzania, przerobu lub konsumpcji środków odurzających lub substancji psychotropowych naczynia i przyrządy, choćby były wytworzone w innym celu, albo

2) wchodzi w porozumienie z inną osobą w celu popełnienia przestępstwa określonego w art. 53 ust. 2.
Rozumiem ze dopalacze, czyli obecnie legalne substancje sie pod ten artykul nie lapia?
(angielska klawiatura sorry za brak polskich znakow).
  • 403 / 77 / 0
nie wiem. nasza władza czasami interpretuje przepisy po swojemu
ODPOWIEDZ
Posty: 15 • Strona 2 z 2
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.