Leki przeciwdepresyjne, tymoleptyki - SSRI, SNRI, iMAO, TLPD i inne
Zobacz też: Wikipedia
ODPOWIEDZ
Posty: 325 • Strona 32 z 33
  • 951 / 162 / 0
Brał ktoś z was fluoksetynę i citalopram i może porównać oba leki? Głównie interesuje mnie ich działanie przeciwlękowe i czy citalopram nie muli za bardzo.
  • 94 / 47 / 0
Może ja coś skrobnę o citalopramie, bo mam wrażenie, że jest to niedoceniany lek. Lekarze przepisują albo paroksetynę, albo sertralinę, ewentualnie escitalopram. Natomiast jeśli chodzi o nastrój i depresję citalopram na mnie działał najlepiej, a brałem wszystkie SSRI. Gorzej radzi sobie z lękami, a nie można mieć wszystkiego 😝
  • 951 / 162 / 0
@Chester23 fajnie że to napisałeś, citalopram to ostatni SSRI którego jeszcze nie brałem dłużej a mój lekarz nie przepisał mi go, bo stwierdził że jeśli brałem escitalopram to nie ma sensu bo on jest pod każdym względem lepszy od citalopramu. Według mnie na pewno tak do końca nie jest, to jednak inny lek, ma trochę szersze działanie, poza tym po coś jednak jest dalej na rynku i jest przepisywany. Kiedyś na pewno spróbuję jeszcze włączyć go do zestawu, pewnie za sertralinę ale to nieprędko bo czuję się ok.
  • 94 / 47 / 0
@zburzony Z własnego doświadczenia i nie tylko (wystarczy poczytać wcześniejsze wpisy ludzi z forum) wiem, że citalopram mocno się różni od esci. Ten drugi nie działał na mnie w ogóle, oprócz ubocznych, a citalopram działa. Antydepresyjnie jest bardzo ok, przeciwlękowo i przeciwfobicznie gorzej. Na nastrój to moim zdaniem najlepszy SSRI. Póki setralina działa trzymaj się jej 😉 Zdrowia.
  • 951 / 162 / 0
@Chester23 u mnie na lęk zawsze najlepsza wenlafaksyna, biorąc ją myślę że citalopram byłby w sam raz na podniesienie nastroju bo tu wenlafaksyna na mnie średnio działa. Ale teraz na pewno dłużej pobiorę tą sertralinę, docelowo będę sprawdzał dawkę 200 mg. Gdzieś czytałem że citalopram działa też dobrze na sen, nie tyle że usypia ale powoduje że jest bardziej regenerujący. Ciekaw jestem czy citalopram może na nastrój podziałać tak dobrze jak kiedyś fluwoksamina, po niej to aż śmiałem się sam do siebie, na żadnym innym leku tak dobrze nie było.
  • 94 / 47 / 0
@zburzony wenlafaksyna to dla mojego organizmu najlepszy lek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy. Póki działa. Brałem go kilka razy w życiu i tym razem było najsłabsze i najkrótsze działanie. Muszę więc kombinować inaczej. citalopram reguluje sen faktycznie, choć na początku może go zaburzać.
  • 17 / 1 / 0
Czy ktoś z was miał krzywe akcję z sercem po zarzyciu citalopramu?I czy można go łączyć z ranofrenem, relanium i Afobamem?
  • 94 / 47 / 0
@marcinxx1982 Miałem na początku, po jakimś czasie przeszło kiedy lek się zainstalował. citalopram do dawki 40 mg nie jest kardiotoksyczny, więc spokojnie. Możesz brać z tymi lekami, póki SSRI nie zacznie działać.
  • 5 / / 0
Ja to żałuję, że poszedłem do psychiatry jak miałem epizod depresyjny w liceum. Nie jestem pewien czy to przez Cital, ale przed leczeniem miałem spontaniczne erekcje, byłem czuły na bodźce dotykowe w wiadomym miejscu, a odkąd leczyłem się citalem (łącznie 2 lata) to spontaniczne erekcje zanikły, członek jakby był na jakimś znieczuleniu, a po stałej erekcji to sobie mogę pomarzyć. Nawet na viagrze ciężko, choć czasem się uda (przy czym przyjemności i tak dużej nie mam, jedynie w momencie orgazmu, który i tak przy penetracji jest niewykonalny, bo zbyt słaby bodziec). Już kilka lat z tym dziadostwem staram się uporać na psychoterapii i nic. W sumie prócz Citalu jeszcze były później 2 lata wenlafaksyny (SNRE) i 2 lata Escitaploranum (też SSRI). To co mi pomogło w życiu to terapia poznawczo-behawioralna i wsparcie najbliższych, bo leki to był w sumie tylko dodatek. A teraz się martwię, że to czego doświadczam to trwałe PSSD i ciężko będzie z tego wyjść... Z pewnością citalopram i Escitalopram pomogły mi funkcjonować poprzez redukcję lęku (dzięki czemu łatwiej mi było wprowadzić wiele zmian w życiu, osiągnąć życiowe cele, znaleźć fajną pracę), ale po tych 8 latach zastanawiam się, czy zamiast ładować kasę w medykamenty, lepiej byłoby pójść od razu na terapię CBT i skonfrontować się z lękiem i się z nim oswoić, zamiast go wygłuszać. Z drugiej strony, może gdyby nie te leki, to by mnie dziś tutaj nie było? Ciężko ocenić. Z mojego punktu widzenia Cital, wenlafaksyna i Escitalopram to były dobre leki do walki z depresją, z myślami samobójczymi i generalnie postawiły mnie na nogi i wspomagały w trudnych okresach. Jedyny minus to te zaburzenia seksualne jakich się nabawiłem. Z drugiej strony, seks to też podstawowa potrzeba człowieka, podobnie jak głód, jedzenie, spanie i jak jest zaburzona to mocno daje o sobie znać psychicznie. Więc w moim przypadku to chyba było tak: SSRI -> Zaburzenia seksualne -> Frustracja i spadek samooceny > Jeszcze większe zaburzenia erekcji > Błędne koło emocjonalno-poznawcze > Większa depresja... Dziś w zasadzie po latach terapii to ED jest moim głównym zmartwieniem i z perspektywy czasu chyba nie zdecydowałbym się drugi raz na rozpoczęcie leczenia Citalem, gdybym miał wybór. Pewności, że to przez ten lek, nie mam, ale chyba zasugerowałbym psychiatrze, że chcę lek, który nie wpływa na sferę seksualną + od razu zapisałbym się do dobrego terapeuty (a przynajmniej poszukał takiego, bo czasem trzeba poodbijać się po różnych gabinetach, by w końcu trafić na "swojego"). Jak ktoś miał podobne doświadczenia co ja z SSRI i ED, to też z chęcią poczytam.
  • 5 / / 0
Mam problem, a mianowicie, mimo, że nie powinnam to Citabax 20 zaczęłam brać sama, biorę już miesiąc, w końcu zaczęłam normalnie funkcjonować, ale zostało mi tylko kilka tabletek do poniedziałku. Na receptomacie nie przeszło bez dokumentacji. Wizyty do poniedziałku stacjonarnie nie załatwię. Potrzebuje te tabletki. Ktoś ma jakiś pomysł? Albo ma odsprzedać? Załatwić receptę?
ODPOWIEDZ
Posty: 325 • Strona 32 z 33
NarkoMemy dodaj swój
[mem]
Artykuły
Newsy
[img]
Jacht z kokainą o wartości 80 milionów funtów zmierzał w stronę Wielkiej Brytanii

Prawie tona „narkotyku klasy A” została znaleziona na jachcie płynącym z wysp karaibskich do Wielkiej Brytanii. Jej rynkowa wartość została oszacowana na 80 milionów funtów.

[img]
Handel narkotykami: Rynek odporny na COVID-19. Coraz większe obroty w internecie

Dynamika rynku handlu narkotykami po krótkim spadku w początkowym okresie pandemii COVID-19 szybko dostosowała się do nowych realiów, wynika z opublikowanego w czwartek (24 czerwca) przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) nowego Światowego Raportu o Narkotykach.

[img]
Meksyk: Sąd Najwyższy zdepenalizował rekreacyjne spożycie marihuany

Sąd Najwyższy zdepenalizował w poniedziałek rekreacyjne spożycie marihuany przez dorosłych. Za zalegalizowaniem używki głosowało 8 spośród 11 sędziów. SN po raz kolejny zajął się tą sprawą, jako że Kongres nie zdołał przyjąć stosownej ustawy przed 30 kwietnia.