REKLAMA
Ecstasy osłabia pamięć

Nawet sporadyczne zażywanie małych dawek ecstasy może pogarszać pamięć werbalną, która przejawia się np. zdolnością do zapamiętywania słów - wskazują najnowsze badania holenderskie.

Alicja

Kategorie

Źródło

wp.pl/PAP

Odsłony

1489
Nawet sporadyczne zażywanie małych dawek ecstasy może pogarszać pamięć werbalną, która przejawia się np. zdolnością do zapamiętywania słów - wskazują najnowsze badania holenderskie. Artykuł na ten temat zamieściło pismo "Archives of General Psychiatry". Ecstasy jest syntetycznym narkotykiem, który działa pobudzająco i halucynogennie. Jest pochodną amfetaminy o chemicznej nazwie - 3,4- metylendioksymetamfetamina. Narkotyk uszkadza w mózgu neurony, które porozumiewają się za pomocą serotoniny, neuroprzekaźnika regulującego nastrój, procesy uczenia się i zapamiętywania. Dlatego długotrwałe zażywanie ecstasy może prowadzić do depresji, stanów lękowych, dezorientacji, problemów ze snem i pamięcią. Z najnowszej pracy holenderskich badaczy wynika, że nawet małe dawki narkotyku są szkodliwe dla neuronów i powodują pogorszenie zdolności pamięciowych. Naukowcy z Akademickiego Centrum Medycznego na Uniwersytecie w Amsterdamie zaprosili do badań 188 osób, które nigdy wcześniej nie zażywały ecstasy, ale przyznały, że planują to zrobić wkrótce. Na początku poddano ich testom oceniającym różne rodzaje pamięci, jak pamięć wzrokowa, czy werbalna (np. zdolność do zapamiętywania słów) oraz zdolność do koncentracji uwagi. W teście na pamięć werbalną badani musieli m.in. zapamiętywać serie 15 słów, z których byli odpytywani natychmiast i ponownie po 20 minutach. W ciągu trzech lat od rozpoczęcia badań okazało się, że 58 uczestników testu faktycznie zaczęło stosować ten narkotyk sporadycznie. Tę grupę oraz 60 osób, które nie sięgnęły po ecstasy (tzw. grupa kontrolna) ponownie poddano testom sprawdzającym zdolności pamięciowe. Osoby z grupy kontrolnej dobrano pod względem wieku, płci oraz ilorazu inteligencji. Jak zaznaczają naukowcy, żaden z początkowych testów nie ujawnił istotnych różnic między dwiema grupami. Ale w końcowych testach oceniających pamięć werbalną osoby zażywające ecstasy sporadycznie miały wyraźnie gorsze wyniki, niż rówieśnicy, którzy nie sięgnęli po narkotyk. Rezultaty pozostałych testów nie uległy znaczącej zmianie. W przeciwieństwie do wcześniejszych badań, które sugerowały, że ecstasy szkodzi bardziej kobietom niż mężczyznom, badacze nie zauważyli takich różnic między płciami. Zdaniem autorów artykułu, dowodzi to, że małe ilości ecstasy zaburzają zdolności pamięciowe. Prawdopodobnie jest to efekt toksycznego wpływu tej substancji na komórki nerwowe.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)

Komentarze

green (niezweryfikowany)
Pamiec gorsza bo tyle pieknych chwil do zapamietania, ze nie ma miejsca na glupoty :D
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25

Substancje: amfetamina - dwie kreski - tak akurat, marihuana - dwa blanty, 0,5 kartona - nie jestem pewna, czy to było LSD, może ważka, może DOC. W każdym razie sprzedane jako kwas, więc niech będzie.

S & S: zima, mieszkanie kumpli/krakowskie knajpy/wielki kawał krakowa [z buta]

Współtripujący: M. i G.

Wiek, waga: 19 lat, 63 kg

Doświadczenie (wtedy): Marihuana, haszysz, amfetamina, DXM, extasy, M. - tak jak ja, G. - więcej

  • LSD-25

Wjeżdzając pociągiem Intercity z Warszawy do Katowic dojrzałem fabrykę o nazwie "Montokwas", pierwszy akcent jak najbardziej na miejscu. :) W domu u J. posłuchaliśmy muzyki, porozmawialiśmy konsumując kanapki i orzeszki. Czeka nas długa noc, poszliśmy na małe zakupy. Po spacerze, dokładnie 10 minut przed północą zjedliśmy nasze kryształki, bilety na podróż do innego wymiaru. Pierwsze dwie godziny upłynęły na przemieszczaniu się między Balkonem a Pokojem z wOOx'em, słuchaniu tribalowej muzyki i rozmowach między mną a M. w stylu "- czujesz coś? - nic. - nic a nic? - zupełnie nic.".

  • Muchomor czerwony


Poniższy rysunek i tekst został stworzony pod wpływem muchomora czerwonego.  • Areca catechu (palma arekowa, betel)

substancja : 1 łyżka od herbaty startego orzecha palmy betelowej +1 łyżka od herbaty sody oczyszczanej + szklanka wody


doswiadczenie : coraz to większe ;)