Tiopental

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CCCC(C)C1(C(=O)NC(=S)NC1=O)CC

Nazwa generyczna

Tiopental, Intraval, Nesdonal, Pentothal, Trapanal

Inne nazwy substancji

pentotal sodu


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/tiopental

Informacje ogólne[edytuj]

Tiopental jest siarkową pochodną kwasu barbiturowego, stosowaną w formie soli sodowej. Stosowany jest głównie w anestezjologii. Nasila działanie innych depresantów. Zaliczany jest do barbituranów o ultrakrótkim czasie działania.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

W medycynie tiopental stosowany jest w anestezjologii do indukcji znieczulenia ogólnego lub, rzadziej, jako pojedynczy anestetyk w przypadku mniejszych, krótkich zabiegów. Jest bezpieczny w znieczuleniu ogólnym u chorych z epilepsją, ponieważ wykazuje również działanie przeciwdrgawkowe.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Tiopental nie jest stosowany rekreacyjnie ze względu na bardzo krótki okres jego działania i wywieranie silnego efektu anestetycznego.

Inne zastosowania[edytuj]

Tiopental jest stosowany w niektórych stanach USA do wykonywania kary śmierci, jako 'zastrzyk trucizny' w połączeniu z bromkiem pankuronium (środkiem zwiotczającym mięśnie) i letalną dawką chlorku potasu (zatrzymującego pracę serca).

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Tiopental podawany jest dożylnie lub domięśniowo, bardzo rzadko doodbytniczo. Dawkę ustala lekarz anestezjolog, w zależności od stanu pacjenta, jego masy ciała i indywidualnej tolerancji.

Tiopental może wywołać depresję oddechową, skurcz krtani, reakcje anafilaktyczne u alergików, skurcz głośni i oskrzeli. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są: bradykardia, nudności, wymioty, senność, zawroty głowy i spadek ciśnienia tętniczego. Po wynaczynieniu często prowadzi do zakrzepów i zmian zapalnych w obrębie wstrzyknięcia, dlatego wielokrotne wstrzykiwanie tiopentalu w jedno miejsce jest przeciwwskazane.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Tiopental jest stosowany wyłącznie w lecznictwie zamkniętym, a jego obecność na współczesnym czarnym rynku jest znikoma.

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Jak w przypadku innych innych barbituranów działanie tiopentalu polega na tłumieniu neuronów tworu siatkowatego i skracaniu fazy REM. Lek wykazuje działanie przeciwdrgawkowe. Wpływa depresyjnie na ośrodek oddechowy i naczynioruchowy. Łatwo rozpuszcza się w tłuszczach i bardzo szybko działa na ośrodkowy układ nerwowy, choć rozkładany jest w wątrobie dość wolno (15%/h). Redystrybucja leku do tkanki tłuszczowej i mięśniowej powoduje jego krótkotrwałe działanie. Efekt występuje już po kilkudziesięciu sekundach od podania dożylnego.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Jako że barbiturany stosowane regularnie prowadzą do fizycznego i psychicznego uzależnienia, w przypadku tiopentalu również można by się spodziewać podobnego efektu. Jednak tiopental jest w medycynie stosowany wyjątkowo (w anestezjologii), a jego stosowanie rekreacyjne należy do rzadkości.

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Tiopental nie znajduje się na wykazie substancji kontrolowanych, jednak jest stosowany wyłącznie w lecznictwie zamkniętym.

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.