Citalopram

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

Wzór chemiczny

[]CN(C)CCCC1(C2=C(CO1)C=C(C=C2)C#N)C3=CC=C(C=C3)F

Nazwa generyczna

Aurex, Cipramil, Citabax, Cital, Citalopram Bluefish, Citalopram Teva, Citalopram Vitabalans, Citaxin, Citronil, Oropram, Pram

Inne nazwy substancji

1-[3-(dimetyloamino)propylo]-1-(4-fluorofenylo)-3H-2-benzofurano-5-karbonitryl


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/citalopram

Informacje ogólne[edytuj]

Citalopotram to substancja z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli (SSRI). Jego selektywność jest bardzo, ale to bardzo duża. Badania pokazały, że ma on minimalny wpływ na wychwyt noradrenaliny, dopaminy i kwasu gamma-aminomasłowego. Jego plusem jest to, że w przeciwieństwie do leków trójpierścieniowych nie wykazuje powiązania do receptorów serotoninowych, dopaminowych ani adrenergicznych. Dzięki temu citalopram wywołuje niewiele działań niepożądanych.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Stosowany w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych i zespołu stresu pourazowego – zwłaszcza w fazie początkowej i w leczeniu podtrzymującym. Działanie farmakologiczne preparatu ujawnia się z opóźnieniem. Objawy niepożądane są różne ale zazwyczaj jest ich niewiele i ustępują w trakcie kontynuacji leczenia. Może wystąpić potliwość, drżenie rąk i mdłości, które nie zawsze przechodzą. Przy odstawieniu (szczególnie nagłym) występują objawy charakterystyczne dla leków z grupy SSRI typu drgawki, bezsenność, nudności oraz parestezja.

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Lek nie jest używany rekreacyjnie.

Inne zastosowania[edytuj]

Citalopram bywa stosowany off-label w leczeniu przedwczesnego wytrysku.

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

Citalopram przyjmowany jest doustnie w postaci tabletek. Przeciętną dawką stosowaną w medycynie jest 20 mg/dobę. Przyjmuje się, że minimalna dawka wynosi 10 mg, a maksymalna 40 mg. Działania niepożądane są podobne do innych leków z grupy SSRI i obejmują m.in. nudności, biegunkę, poszerzenie źrenic, problemy ze snem czy zmiany apetytu. Objawy te ustępują przeważnie po ok. 3 tygodniach leczenia. W przypadku citalopramu największym zagrożeniem jest większe niż w przypadku pozostałych SSRI ryzyko wydłużenia odstępu QT, co stwarza predyspozycje do wystąpienia groźnych komorowych zaburzeń rytmu serca. Z tego powodu nie należy stosować dawki dobowej większej niż 40 mg.

Citalopram, podobnie jak inne leki z grupy SSRI w połączeniu z innymi środkami serotoninergicznymi lub po przedawkowaniu może potencjalnie wywołać zespół serotoninowy, stanowiący zagrożenie życia.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Citalopram, podobnie jak inne leki z grupy SSRI nie powoduje uzależnienia, jednak nagłe jego odstawienie (zwłaszcza po dłuższym okresie leczenia) często prowadzi do wystąpienia objawów odstawienia, takich jak m.in. pogorszenie nastroju, bóle i zawroty głowy, nudności, parestezje czy bezsenność. Z tego powodu lek należy odstawiać stopniowo.

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.