FAQ:Hyperreal

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj

Najczęściej zadawane pytania dotyczące serwisów hyperreal.info wraz z odpowiedziami.

Hyperreal.Info[edytuj]

Czym jest Hyperreal?[edytuj]

Hyperreal.info to działający od 1996 roku serwis internetowy, zajmujący się gromadzeniem i wytwarzaniem wiedzy na temat substancji psychoaktywnych. Jest to największy tego typu portal w Polsce i zarazem jeden z największych na świecie. Szczególnie ważnymi obszarami zainteresowań redakcji i użytkowników portalu są racjonalizacja polityki narkotykowej i redukcja szkód związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych – dla obu tych celów rzetelna wiedza jest niezbędnym środkiem. Poza krokami niezbędnymi do utrzymania infrastruktury portalu, działania Hyperreal nie mają w żadnym wymiarze charakteru komercyjnego. Hyperreal nie wspiera żadnego ruchu politycznego, jakkolwiek z oczywistych względów śledzi i reaguje na zmiany w sektorze polityki narkotykowej, zarówno krajowej jak i globalnej. Poza kwestiami ściśle związanymi ze specyfiką portalu, na Hyperreal.info można czytać i dyskutować również o wszelkich formach sztuki, filozofii, psychologii i religii, kwestiach bezpieczeństwa danych oraz w gruncie rzeczy każdym temacie interesującym rosnącą wokół portalu społeczność.


Hyperreal.info składa się z kilku części:


Strona główna (https://hyperreal.info)

Tutaj publikujemy artykuły i doniesienia medialne dotyczące środków psychoaktywnych. Większość publikowanych na bieżąco tekstów to przedruki z prasy krajowej, niemniej publikujemy również teksty autorskie przygotowane dla naszego portalu, oraz własne tłumaczenia tekstów z mediów zagranicznych. Działając od tak długiego czasu, strona główna stanowi olbrzymie repozytorium wiedzy i archiwum doniesień medialnych - oraz dyskusji, ponieważ komentarze pod artykułami są często ich zaczynem, niezależnie do Forum, o którym napiszemy zaraz.


Forum (https://hyperreal.info/talk)

Forum umożliwia anonimową wymianę informacji i poglądów kilkudziesięciu tysiącom aktywnych użytkowników. Jest niewątpliwie największym w języku polskim zbiorem dyskusji dotyczących substancji psychoaktywnych oraz pierwszym miejscem, gdzie można przeczytać o nowych, związanych z nimi zjawiskach, oraz zweryfikować informacje pochodzące z innych źródeł. Dzięki racjonalnemu podziałowi na działy i kategorie znalezienie potrzebnej informacji jest ułatwione, dla wygody użytkowników odseparowano też części forum spełniające w większym stopniu funkcję społecznościową od tematycznych, w których obowiązuje ściślejsza, służąca utrzymaniu czytelności i jakości dyskusji dyscyplina wypowiedzi. Nad wszystkim czuwa ekipa kompetentnych, wybranych spośród wyróżniających się użytkowników moderatorów.

NeuroGroove (https://neurogroove.info/)

Patrz tu

Narkopedia [H]yperreala (https://hyperreal.info/narkopedia)

Patrz tu

Hyperreal [H]elp (https://hyperreal.info/help/)

Najbardziej rozbudowana polska wyszukiwarka placówek terapeutycznych dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Osoby poszukujące pomocy mogą dzięki niej wyszukać odpowiednią dla siebie placówkę, uwzględniając np. rodzaj prowadzonej terapii, typ ośrodka, prowadzone w placówce dodatkowe działania oraz wiele innych kategorii. Funkcjonalności związane z lokalizacją geograficzną pozwolą każdemu w łatwy sposób znaleźć ośrodki położone najbliżej miejsca pobytu lub wybranego punktu. Oprócz wyszukiwania, strona umożliwia komentowanie i ocenianie placówek, pomagając w ten sposób osobom poszukującym ośrodka dla siebie w podjęciu decyzji, a placówkom dając cenną informację zwrotną. Ośrodki mogą rejestrować się w portalu i samodzielnie aktualizować informacje, co ułatwi im kontakt z chcącymi podjąć terapię.

Narkopedia [H]yperreala[edytuj]

Talk czyli forum hyperreala[edytuj]

Neuro Groove[edytuj]

Serwis Neuro Groove (NG) powstał w 2002 roku, jako dział portalu hyperreal.info. Od 2009 roku jest samodzielnym serwisem działającym pod adresem neurogroove.info[1]. NG pełni rolę miejsca, w którym publikowane są opisy przeżyć wywołanych substancjami psychoaktywnymi (tzw. "trip raporty").

Celem serwisu jest zapewnienie wymiany informacji pomiędzy osobami zainteresowanymi własnymi przeżyciami wywołanymi substancjami psychoaktywnymi. Redakcja serwisu nie nakłania do zażywania opisywanych substancji, nie ponosi też odpowiedzialności za ewentualne tego skutki. Zdaniem twórców NG, jeśli ktoś decyduje się na przyjęcie narkotyku (rośliny, leku, używki) - powinien móc przygotować się do tego możliwie najbezpieczniej, hołdując mottu know your body, know your mind, know your substance, know your source, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: znaj umiar, zachowaj przytomność, odrób lekcje, kupuj najczyściej lub wcale. Trip raporty nadsyłane przez użytkowników stanowią źródło informacji o efektach działania konkretnych substancji i są dopełnieniem innych informacji na ich temat.

W Polsce narkotyki to wciąż dla wielu osób tabu, a często jedynymi dostępnymi informacjami są skostniałe, sformalizowane materiały oficjalne (rządowe, medyczne, etc.). Publikacje te nie gwarantują użytkownikom pełnej wiedzy. Neuro Groove, wspólnie z materiałami gromadzonymi od 1996 roku w serwisie hyperreal.info (newsy, artykuły, tłumaczenia, opracowania naukowe, komentarze, multimedia) oraz na forum hyperreal.info (ponad 100 tysięcy zarejestrowanych użytkowników i ponad półtora miliona postów), wypełniają lukę w dostępie do informacji o substancjach psychoaktywnych.

Publikowane w serwisie raporty użytkowników stanowią wybór nadesłanych prac, a redakcja zastrzega możliwość odrzucenia tekstu, jeśli nie spełnia on zaleceń określonych w osobnym opracowaniu. Niektóre raporty poddawane są również niezbędnej edycji i korekcie. Do tej pory w serwisie Neuro Groove opublikowanych zostało prawie dwa i pół tysiąca opisów, pokategoryzowanych według nazw substancji. Serwis NG powstaje głównie przy udziale społeczności serwisu hyperreal.info. Jeśli chcesz podzielić się swoimi przeżyciami, możesz zarejestrować się korzystając z dostępnego formularza.

Korzystanie z serwisu Neuro Groove jest darmowe, a wszystkie teksty publikowane są na Licencji Wolnej Dokumentacji GNU (v. 1.2, listopad 2002) i mogą być dowolnie wykorzystywane, jedynym warunkiem jest zamieszczenie informacji o ich autorze. Przed użyciem, prosimy zapoznać się również z naszym regulaminem. Serwis Neuro Groove jest polskojęzycznym odpowiednikiem działu stworzonego w obrębie portalu The Erowid Vaults, jednego z największych anglojęzycznych zbiorów informacji o tej samej tematyce, co Hyperreal - site for freedom.

Jak napisać poprawny raport?[edytuj]

Przede wszystkim, zastanów się dobrze, czy na pewno masz coś do przekazania naszym Czytelnikom. Zanim zabierzesz się do pisania, sprawdź co o danej substancji napisali inni użytkownicy serwisu. Jeśli znasz język angielski, zapoznaj się z raportami opublikowanymi na stronie The Erowid Vaults, to dobry wzorzec.

Poprawne przygotowanie tekstu przed wysłaniem go do moderacji przyspieszy publikację materiału w serwisie. Po pierwsze i najważniejsze: Język - raporty poddawane są edycji stylistycznej oraz korekcje, ale postaraj się pisać poprawnie. Jeśli masz problemy z ortografią, postaraj się wkleić tekst do programu sprawdzającego pisownię zanim wkleisz go w serwisie. Jeśli używasz przeglądarki Mozilla Firefox, posiada ona wbudowane narzędzie sprawdzania pisowni. Pamiętaj o interpunkcji i polskich znakach diakrytycznych (ogonkach).

Raporty nie spełniające powyższych kryteriów lub wnoszące niewiele do repozytorium serwisu zostaną umieszczone w dziale odrzucone raporty, lub zupełnie usunięte.

We wstępie do artykułu konieczne lub pożądane jest zawarcie następujących informacji:

Set & Setting - nastawienie i miejsce (okoliczności)

Możliwie dokładne dawkowanie - dane na temat ilości spożytej substancji i wagi użytkownika, łącznie z zaznaczonymi odstępami czasowymi między poszczególnymi dawkami (o ile więcej niż jedna) oraz sposobem przyjęcia.

Wiek i doświadczenie

Czas - o ile to możliwe, spróbuj określić odstępy czasowe pomiędzy ważniejszymi momentami podróży. Preferowany format to T+x, gdzie T to czas przyjęcia substancji, a x to jego upływ.

Odstępy - nie ma nic gorszego, od czytania litego tekstu z ekranu komputera, choćby był fascynujący. W miejscach kolejnych akapitów rób jednolinijkowe odstępy.

Linki (URI) - jeśli w artykule chcesz podać link do innej strony w internecie, zrób to w formie tagów HTML, lub wyszczególnij na końcu tekstu.

Długość - w repozytorium NG znajdują się zarówno kilkuzdaniowe raporty, które zostały zaakceptowane przez redakcję oraz Czytelników, jak i cale elaboraty. Jeśli masz tendencje do rozpisywania się, postaraj się napisać artykuł możliwie zwięźle. Z reguły nie ma potrzeby, by raporty przekraczały 5 tys. znaków (ze spacjami).

Identyfikacja - umieszczenie jakichkolwiek danych umożliwiających identyfikację autora, innych osób lub miejsca, które opisywane są w artykule, zależy wyłącznie od autora. Zachęcamy do podania informacji o okolicznościach równocześnie przestrzegając przed podawaniem nadmiernej ilości danych, na podstawie których można by zidentyfikować poszczególne osoby. Jeśli pomimo wszystko chcesz podać Czytelnikom dodatkowe informacje, zaznacz to pod koniec tekstu, odsyłając do prywatnej korespondencji poza Neuro Groove.

Komentarze - czytaj komentarze (szczególnie pod swoimi tekstami), które publikują Czytelnicy serwisu. Wielokrotnie użytkownicy mają pytania do autorów raportów. Nadużycia w komentarzach zgłaszaj administracji lub usuwaj, jeśli jesteś do tego uprawniony/na.

Serwis NeurogGroove posiada Regulamin, w którym zawarte są także zastrzeżenia prawne[2] - zapoznaj się z nim.

Hyper Czad, czyli nasz czat/komunikator[edytuj]

Hyper Czad to nasza nowa, w przeciwieństwie do poprzednio używanego Jabbera rozwojowa platforma komunikacji. Możliwe są trzy warianty korzystania z niej, istnieje zatem wersja przeglądarkowa, desktopowa i na telefon.

Uwaga! Aby zalogować się na czacie, niezbędne jest posiadanie co najmniej jednego posta na forum!

Wersja przeglądarkowa[edytuj]

Jeśli chcecie korzystać z Hyper Czad w swojej przeglądarce, zapraszamy pod adres https://hyperreal.chat/

Hyperchat1.png

Login to Wasz alias z forum, hasło również jest to samo. Pamiętajcie, że alias może w niektórych wypadkach różnić się od Waszego nicka, zawsze zawiera jedynie małe litery i nie ma w nim polskich znaków.

Hyperchat2.png

Uwaga! Ta wersja nie działa pod Internet Explorerem. Wiemy, że w tym momencie z gardeł milionów użytkowników tej przeglądarki wydobywa sie jęk rozczarowania, nie jesteśmy jednak w stanie nic w tej sprawie zrobić.


Gdybyście mieli problem z określeniem swojego aliasu, który może wszak nieco różnić się od loginu na forum, spójrzcie na górną belkę forum. Alias znajdziecie przy odnośniku do czatu.

Hypermatrixaneks01.jpg


Wylogowywanie z czatu jest chyba jedyną czynnością, która nie jest intuicyjna, ponieważ na głównym ekranie brak dedykowanego temu przycisku. Ukrywa się on w Ustawieniach. Znajdujemy je w lewym dolnym rogu i klikamy:


Hypermatrixaneks02.jpg


a następnie możemy wybrać widoczną już teraz opcję Wyloguj:


Hypermatrixaneks03.jpg


Ostrzeżenie, które zobaczycie, dotyczy jedynie opcjonalnej sytuacji, tj. takiej, gdybyście prywatny pokój/rozmowę szyfrowali. Domyślnie szyfrowanie rozmów jest wyłączone, jeśli zatem nie korzystaliście z tej opcji, możecie śmiało dokończyć wylogowywanie. Jeśli chodzi o szyfrujących - zakładamy, że takie osoby nie będą miały problemu ze zrozumieniem opcji eksportu kluczy ;)


Hypermatrixaneks04.jpg

Wersja na telefon[edytuj]

1. Najlepszym sposobem błyskawicznego uzyskania dostępu do czatu jest znalezienie w sklepie Google Play i zainstalowanie naszej firmowej aplikacji Klub hyperreal.info

Klub (1).png

2. Do zalogowania posłużą Wam alias (jeśli nie jesteście pewni jego brzmienia, znajdziecie go na stronie swojego profilu - pamiętajcie, że zawsze zawiera jedynie małe litery i nie ma w nim polskich znaków) i hasło z forum:

Klub (2).png

3. Przy pierwszym odpaleniu zobaczycie okno z pytaniem o przyznawany aplikacji zakres uprawnień. Nasza sugestia to pierwsza opcja (Grant Permission)

Klub (3).png

4. Teraz możecie już wejść do środka, dołączyć do któregoś z pokojów, stworzyć własny lub po prostu porozmawiać z kimś prywatnie. Zakładamy, że od tego momentu obsługa komunikatora jest tak typowa i intuicyjna, że nie potrzebujecie dalszych instrukcji z naszej strony. Gdyby tak jednak było – dajcie znać!

5. Polecaną alternatywą dla naszej aplikacji jest riot.im, którego znajdziecie w sklepie Google -jak również Apple, jeśli korzystacie z tych urządzeń.


6. Po instalacji, w ekranie logowania, wybieramy opcję Użyj niestandardowych ustawień serwera.

Riotscreen1.jpg

7. Jako nazwę użytkownika podajemy swój alias z forum (pamiętajcie, że może w niektórych wypadkach różnić się od Waszego nicka, zawsze zawiera jedynie małe litery i nie ma w nim polskich znaków). Hasło również jest hasłem z forum. W pole Adres Serwera/ Identity Server wpisujemy hyperreal.chat

Riotscreen2chat2.jpg


8. Teraz możecie już wejść do środka, dołączyć do któregoś z pokojów, stworzyć własny lub po prostu porozmawiać z kimś prywatnie. Zakładamy, że od tego momentu obsługa komunikatora jest tak typowa i intuicyjna, że nie potrzebujecie dalszych instrukcji z naszej strony. Gdyby tak jednak było – dajcie znać!

Riotscreen3.jpg

Wersja desktopowa[edytuj]

Klienta do pobrania na Wasz komputer znajdziecie pod adresem https://riot.im/desktop.html

Po prostu wybierzcie wersję adekwatną do Waszego systemu operacyjnego, zainstalujcie i skonfigurujcie analogicznie do wersji przeglądarkowej opisanej powyżej, tzn. również wybierając opcję niestandardowych serwerów i wpisując dwukrotnie https://hyperreal.chat

Reklama, usługi i sponsoring w Hyperreal[edytuj]

Advertising on Hyperreal [ENG][edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.