25I-NBOMe

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]COC1=CC=CC=C1CNCCC2=CC(=C(C=C2OC)I)OC

Inne nazwy substancji

NBOMe-2C-I, BOM-CI, Cimbi-5, N-(2-metoksybenzylo)-1-(2,5-dimetoksy-4-jodofenylo)-2-aminoetan



Informacje ogólne[edytuj]

25I-NBOMe (2C-I-NBOMe, Cimbi-5, Smiles, a także w skrócie "25I") to nowa syntetyczna substancja psychoaktywna o silnych właściwościach halucynogennych, zsyntetyzowana w 2003 roku do celów badawczych. Od 2010 roku znajduje się w obiegu na scenie narkotyków rekreacyjnych, często błędnie przedstawiana jako LSD. Rekreacyjne stosowanie 25I wiąże się z ciężkim zatruciem i zgonami u ludzi.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Powszechnie uważa się, że 25I-NBOMe jest nieaktywny doustnie, jednak zdarzały się przypadki przedawkowania po podaniu doustnym. Powszechne drogi podania obejmują podjęzykową, policzkową i donosową. W przypadku podawania podjęzykowego i policzkowego, 25I-NBOMe jest często nakładany na arkusze bibuły, z których małe porcje (zakładki) są trzymane w ustach, aby umożliwić wchłanianie przez błonę śluzową jamy ustnej. Istnieją doniesienia o dożylnym wstrzyknięciu roztworu 25I-NBOMe i paleniu leku w postaci sproszkowanej

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia[edytuj]

25I-NBOMe przyjmowane jest zazwyczaj podjęzykowo. Przyjmowanie donosowe czy waporyzacja są zdecydowanie odradzane, z uwagi na wysoką aktywność i toksyczność substancji. Odnotowane stosunkowo liczne przypadki śmiertelne.


Uwaga! Uwaga! Poniższe dane są wypadkową z relacji użytkowników, dla tej substancji brak rzetelnych badań naukowych. Również indywidualna wrażliwość może być mocno zróżnicowana, dlatego zawsze zaczynaj od minimalnych dawek.

Dawkowanie[edytuj]

25I-NBOMe jest silny i jest aktywny w dawkach poniżej miligrama. Powszechna dawka soli chlorowodorkowej wynosi 600-1200 μg. Brytyjska Rada Doradcza ds. Nadużywania Narkotyków stwierdza, że powszechna dawka wynosi od 50 do 100 μg, chociaż inne źródła wskazują, że liczby te są nieprawidłowe; Erowid wstępnie sugeruje, że dawka progowa dla ludzi wynosi 50-250 μg, z lekką dawką między 200-600 μg, zwykłą dawką przy 500-800 μg i silną dawką przy 700-1500 μg.

Na tym poziomie mocy nie jest możliwe dokładne zmierzenie pojedynczej dawki proszku 25I-NBOMe bez wagi analitycznej, a próba zrobienia tego może narazić użytkownika na znaczne ryzyko przedawkowania. Istnieje wysokie ryzyko przedawkowania ze względu na niewielki margines między dużą dawką a przedawkowaniem, co nie stanowi ryzyka w przypadku podobnego leku LSD. Jedno z badań wykazało, że bibułki 25I-NBOMe mają "gorące punkty" narkotyku, a dawka nie jest równomiernie nakładana na powierzchnię papieru, co może prowadzić do przedawkowania.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Obecnie nie ma specyficznego antidotum na NBOM, a wszystkie ostre zatrucia są leczone objawowo, takimi jak podawanie benzodiazepin, leków przeciwpsychotycznych i leków przeciwarytmicznych, takich jak beta-blokery; niektóre interwencje w nagłych wypadkach mają na celu leczenie rabdomiolizy, która może prowadzić do krytycznych powikłań, takich jak kwasica metaboliczna i ostre uszkodzenie nerek.

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Substancja znajduje się w wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych w grupie I-P (substancje o braku zastosowań medycznych i o dużym potencjale nadużywania, które są wyłączone z obrotu farmaceutycznego i mogą być używane jedynie w celu prowadzenia badań naukowych), posiadanie jej bez zezwolenia jest więc nielegalne.

Australia[edytuj]

5I-NBOMe został wyraźnie zaplanowany w prawie narkotykowym Queensland w kwietniu 2012 r., a w Nowej Południowej Walii w październiku 2013 r., podobnie jak niektóre pokrewne związki, takie jak 25B-NBOMe. Australijski rząd federalny nie ma konkretnych przepisów dotyczących żadnej z N-benzylofenetyloamin.

Kanada[edytuj]

Na dzień 31 października 2016 r. 25I-NBOMe jest substancją kontrolowaną w Kanadzie.

Chiny[edytuj]

Od października 2015 r. 25I-NBOMe jest substancją kontrolowaną w Chinach.

Izrael[edytuj]

25I-NBOMe został zbanowany w 2013 w tym państwie.

Rosja[edytuj]

Rosja była pierwszym krajem, który przyjął szczegółowe przepisy dotyczące serii NBOMe. Wszystkie leki z serii NBOMe, w tym 25I-NBOMe, stały się nielegalne w Rosji w październiku 2011 roku.

Anglia[edytuj]

Substancja ta jest narkotykiem klasy A w Zjednoczonym Królestwie w wyniku klauzuli catch-all dotyczącej N-benzylofenetyloaminy w ustawie o nadużywaniu narkotyków z 1971 r.

Rumunia[edytuj]

W 2011 r. Rumunia zakazała stosowania wszelkich substancji psychoaktywnych, w tym 25l-NBOMe.

Serbia[edytuj]

25I-NBOMe został umieszczony na liście substancji zakazanych w marcu 2015 roku.

Tajwan[edytuj]

Zgodnie z europejskimi przepisami z 2014 r., 25I-NBOMe został umieszczony w klasie 4 substancji zabronionych w tym kraju.

Brazylia[edytuj]

Wszystkie leki z rodziny NBOMe, w tym 25I-NBOMe, są nielegalne.

Pamiętaj! Dane z psychonautwiki.org

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.