Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

Wygląd

Marihuana

hyperreal.info

Inne nazwy substancji

trawa, trawka, weed, ganja, gandzia, mj, sensi, baka

Odmiany nazwy substancji

marihuany, marihuanie, marihuanę, marihuaną, marihuano, trawy, trawie, trawą, trawę, trawki, trawką, trawce, trawkę, trawko, gandzi, gandzią, gandzię, gandzio, ganji, ganją, ganję, baki, baką, bakę, bako

Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/marihuana

Informacje ogólne

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Cannabis1.jpg

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Marihuaną nazywa się ususzone kwiatostany konopi indyjskich, co za tym idzie - pozyskiwanie odbywa się poprzez uprawę oraz zbiór tejże właśnie rośliny. Wymagania glebowe nie są wygórowane, konopie jednak preferują stanowiska nasłonecznione oraz bogate w azot. W Polsce przy sprzyjających warunkach pogodowo-glebowych dorastają do 3,5m wysokości. Zbiór odbywa się jesienią, po czym następuje selekcja kwiatostanów żeńskich, które po ususzeniu wykorzystywane są jako środek odurzający.

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Konopie jako ziele lecznicze stosowane było już w drugim tysiącleciu przed naszą erą na terenach Indii i Chin. W chińskim ziołolecznictwie kwiaty stosowano do leczenia owrzodzeń, ran, poparzeń i wrzodów. Nasiona w formie pasty były stosowane przeciwzapalnie, jako lek przeczyszczający i odrobaczający. Olej tłoczony z nasion używano jako odżywkę do włosów, a żywiczny wyciąg na bazie alkoholu był stosowany jako środek przeciwbólowy, redukujący poziom lęku, poprawiający apetyt, stosowany przy migrenie, bezsenności i przypadłościach neurologicznych. W 1839 r. W. B. O'Shaughnessy zastosował jako pierwszy z powodzeniem cannabis jako środek znieczulający przy bólach reumatycznych, kolce jelitowej u dzieci i bólach tężcowych. Również angielska królowa Wiktoria stosowała konopie dla złagodzenia bólów menstruacyjnych. Na początku XX wieku znanych było co najmniej sto środków leczniczych, w których Cannabis stanowił istotny, jeśli nie jedyny składnik. Lekarstwa te były przepisywane na kilkadziesiąt różnych schorzeń.

TABELKA

1418312504 by coldseed 500.jpg

Zastosowanie rekreacyjne

Działanie marihuany charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum efektów, (często o wręcz przeciwnych zwrocie, jak uspokojenie i stymulacja) których wystąpienie zależne jest od dawki, odmiany, sposobu przyjęcia, predyspozycji indywidualnych konsumenta i jego kondycji w danym momencie, a także sytuacji i otoczenia w jakich się znajdzie.

Najczęściej opisywane efekty oczekiwane w ramach zastosowania rekreacyjnego:


Jakościowa zmiana nastroju


Marihuana posiada pewne właściwości euforyzujące, może wywołać stan ekscytacji, podniesienia nastroju, wzmożonego zainteresowania otoczeniem, przyczynić się do wybuchów niepohamowanego śmiechu. Jednocześnie należy zastrzec, że używanie marihuany celem poprawienia sobie nastroju w sytuacji stanu depresyjnego lub lękowego może przynieść odwrotne od zamierzonych efekty! Wiele osób zgadza się co do tego, że aplikacja marihuany niejako wzmacnia stan zastany, wobec czego smutek może przerodzić się w depresję, niepokój w stan paranoiczny, zaś lęk w panikę.


Wzmożenie wrażliwości estetycznej

Marihuana wzmaga zmysłową wrażliwość na piękno i sztukę - natura oraz dzieła kultury takie jak muzyka, grafiki, rzeźby czy filmy stają się wówczas źródłem pogłębionych doznań. Użytkownicy marihuant mówią często o dostrzeganiu większej ilości szczegółów i związków między nimi w sztukach wizualnych, słyszeniu większej liczby niuansów w muzyce, dostrzeganiu ich w grze aktorskiej.


Pogłębienie wnikliwości intelektulnej

Wielu użytkowników marihuany uważa, że pozwala im ona na lepsze rozumienie złożonych idei, formułowanie bystrzejszych spotrzeżeń, prowadzenie ciekawszych rozmów. Idee filozoficzne, odkrycia naukowe czy mechanizmy socjologiczne mogą stawać się wówczas obiektem fascynujących przemyśleń. Ich obiektywna jakość bywa dyskusyjna, niemniej faktem jest, że wiele osób pod wpływem marihuany rozwija swoje zainteresowania i przyswają wiedzę z różnych dziedzin.


Zwiększenie kreatywności

Wiąże się bezpośrednio z dwoma wcześniejszymi punktami. Osoby zajmujące się różnymi formami twórczości (gra na instrumentach/tworzenie muzyki, rysowanie lub malowanie, twórczość literacka...) często są przekonane, że marihuana pomaga im w uzyskiwaniu na tych polach szczególnie ciekawych efektów.


Socjalizacja

Wielo osób lubi palić (lub przyjmować w inny sposób) marihuanę wspólnie z kimś znajomym lub w szerszym gronie. Wiąże się to z poruszanymi wcześniej kwestiami: w stanie intelektualnego pobudzenia rozmowy są ciekawsze, efekty euforyczne sprawiają, że humor staje sie bardziej zaraźliwy i abtrakcyjny, pojawiają się i są wymieniane niezwykłe pomysły. Jednocześnie należy zaznaczyć, że u niektórych osób konsumpcja marihuany skutkuje towarzyskim wycofaniem - osoby te albo doświadczają w szerszym gronie dyskomfortu, albo po prostu po prostu skupiając się na własnych myślach i doświadczeniach ignorują towarzystwo.


Efekty afrodyzyjne

U większości osób marihuana zwieksza przyjemność płynącą z uprawiania seksu czy masturbacji oraz zaangażowanie w te czynności ;)


Porawa apetytu

Powszechnie znana jako gastrofaza. Marihuana bardzo często wywołuje wzmożenie apetytu, którego zaspokajanie dostarcza dużej przyjemności, zapewne z powodu zwiększenia wrażliwości zmysłowej.


Wyciszenie

Jakkolwiek w wielu wypadkach można mówić o stymulującym działaniu marihuany, ekscytacji i wzmożonej aktywności pod jej wpływem, to jednak wiele osób uważa ją za doskonały środek wyciszający, w tym ułatwiajacy zaspianie.


Wzmacnianie lub modyfikowanie działania innych środków


Marihuana należy do środków najczęściej używanych do modyfikowania działania innych substancji psychoaktywnych, celem wzmocnienia uzyskanego stanu lub skierowania go na inne tory.

Marihuana na przykład zwiększa stężenia alkoholu we krwi, co zostało potwierdzone badaniami opublikowanymi na łamach dziennika naukowego "Clinical Chemistry".

(POTRZEBNY OPIS RÓŻNYCH INTERAKCJI) --Pokolenielk (dyskusja) 09:19, 1 maj 2015 (UTC)

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Marihuana moze byc palona, waporyzowana oraz jedzona w postaci ciasteczek, popularny jest napój makumba. Przy wypiekach trzeba uważac na dawki bo tym sposobem podania marihuana działa bardzo mocno i długo a efekt jest mocno psychodeliczny.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Chemia i farmakologia substancji

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Roślina nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie środków odurzających grupy I-N. Zabrania się handlu oraz posiadania nawet najmniejszych ilości. Są znane przypadki wyroków sądowych za znalezienie podczas przeszukania ilości marihuany mniejszych niż pojedyncza dawka (wyrok za ilości typu 0,2g MJ).

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Neolitico 2 blog full.jpg

Zastrzeżenia[edytuj]

Informacje zawarte na stronach Kuchni [H]yperreala są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Kuchni [H]yperreala. Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Kuchnia [H]yperreala zawiera 755 substancji, 188 załączników i była edytowana 4144 razy.

Licencja[edytuj]

Zawartość Kuchni [H]yperreala jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0. Więcej informacji: Hyperreal:Prawa_autorskie

Cc-by-sa-4.0-88x31.png