Kategoria:Beta-ketony

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj

Beta-ketony (alfa-aminoketony, pochodne 2-amino-1-fenylopropanonu) to grupa substancji organicznych powiązanych strukturalnie z katynonem, który sam w sobie jest analogiem amfetaminy. Wszystkie substancje w tej rodzinie cechują się obecnością grupy karbonylowej w pozycji beta (przy węglu sąsiadującym z węglem przyłączonym do atomu azotu). Katynon występuje w naturze w roślinie zwanej khat (Catha edulis). W odpowiedzi na popyt istniejący na rynku RC oraz dopalaczy powstało wiele substancji przynależących do tej rodziny.

Podstawowy element struktury beta-ketonu – katynon Katynon.png

Podgrupy beta-ketonów[edytuj]

Katynony można podzielić w zależności od długości łańcucha, z którym związane są grupy aminowa, arylowa i ketonowa: jeśli łańcuch złożony jest z trzech węgli – substancja należy do podgrupy propiofenonów; jeśli łańcuch złożony jest z czterech węgli – do podgrupy maślanofenonów; jeśli łańcuch ma pięć węgli – walerofenonów; następne w kolejności byłyby heksanofenony, heptanofenony, oktanofenony, itd..

Istnieją również podgrupy beta-ketonów wyróżnione przez inne kryterium, jak chociażby: alfa-pirolidynoketony – gdzie to grupa aminowa została zastąpiona pierścieniem pirolidynowym; haloketony – gdzie przy pierścieniu benzenowym pojawia się atom z grupy fluorowców (fluor, brom, chlor, jod); ketony wielocykliczne – gdzie pierścień benzenowy został rozbudowany o kolejny pierścień (by dać np. pierścień benzo[1,3]dioksolowy).

Istotne w praktyce może okazać się kryterium rzędowości aminy zawartej w strukturze danego związku – katynon jest aminą pierwszorzędową (grupa -NH2), natomiast mefedron drugorzędową (grupa -NHCH3), gdy istnieją także beta-ketony trzeciorzędowe – bądź to należące do alfa-pirolidynoketonów (np. MDPV), bądź zawierające grupę -N(CH3)2, tudzież homologiczną do niej (np. dimetylon).

Profil działania – zarys[edytuj]

Farmakodynamika beta-ketonów jest hybrydą profilu oddziaływania metamfetaminy (odwracania kierunku działania transporterów monoamin VMAT i TAAR), oraz profilu oddziaływania kokainy (inhibicja wychwytu zwrotnego monoamin). W efekcie, beta-ketony powodują psychostymulację organizmu, podnosząc ekstraneuronalne poziomy katecholamin; a także euforię, podnosząc także poziom intrasynaptycznej serotoniny. Nie jest to całość ich efektu, gdyż zachodzą także kaskady relacji receptorów, w efekcie czego zmieniają się poziomy innych neurotransmiterów, nie będących bezpośrednio powiązanymi z receptorami, na które oddziałują pochodne katynonu. W odniesieniu do monoamin (katecholaminy, serotonina), stosowanie beta-ketonów powoduje zużycie wewnątrzneuronalnych zapasów tych neurotransmiterów, co sprawia, iż po zaniknięciu efektów działania substancji (średnio – ok. 6h od zażycia) zapasy pozostają na niskim poziomie, co przekłada się zwykle na pogorszone samopoczucie i negatywne nastawienie osoby zażywającej do otoczenia.

Strony w kategorii „Beta-ketony”

Poniżej wyświetlono 22 spośród wszystkich 22 stron tej kategorii.

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.