Najczęściej zadawane pytania dotyczące serwisów hyperreal.info wraz z odpowiedziami.

Hyperreal.Info

Czym jest Hyperreal?

Hyperreal.info to działający od 1996 roku serwis internetowy, zajmujący się gromadzeniem i wytwarzaniem wiedzy na temat substancji psychoaktywnych. Jest to największy tego typu portal w Polsce i zarazem jeden z największych na świecie. Szczególnie ważnymi obszarami zainteresowań redakcji i użytkowników portalu są racjonalizacja polityki narkotykowej i redukcja szkód związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych – dla obu tych celów rzetelna wiedza jest niezbędnym środkiem. Poza krokami niezbędnymi do utrzymania infrastruktury portalu, działania Hyperreal nie mają w żadnym wymiarze charakteru komercyjnego. Hyperreal nie wspiera żadnego ruchu politycznego, jakkolwiek z oczywistych względów śledzi i reaguje na zmiany w sektorze polityki narkotykowej, zarówno krajowej jak i globalnej. Poza kwestiami ściśle związanymi ze specyfiką portalu, na Hyperreal.info można czytać i dyskutować również o wszelkich formach sztuki, filozofii, psychologii i religii, kwestiach bezpieczeństwa danych oraz w gruncie rzeczy każdym temacie interesującym rosnącą wokół portalu społeczność.


Hyperreal.info składa się z kilku części:


Strona główna (https://hyperreal.info)

Tutaj publikujemy artykuły i doniesienia medialne dotyczące środków psychoaktywnych. Większość publikowanych na bieżąco tekstów to przedruki z prasy krajowej, niemniej publikujemy również teksty autorskie przygotowane dla naszego portalu, oraz własne tłumaczenia tekstów z mediów zagranicznych. Działając od tak długiego czasu, strona główna stanowi olbrzymie repozytorium wiedzy i archiwum doniesień medialnych - oraz dyskusji, ponieważ komentarze pod artykułami są często ich zaczynem, niezależnie do Forum, o którym napiszemy zaraz.


Forum (https://hyperreal.info/talk)

Forum umożliwia anonimową wymianę informacji i poglądów kilkudziesięciu tysiącom aktywnych użytkowników. Jest niewątpliwie największym w języku polskim zbiorem dyskusji dotyczących substancji psychoaktywnych oraz pierwszym miejscem, gdzie można przeczytać o nowych, związanych z nimi zjawiskach, oraz zweryfikować informacje pochodzące z innych źródeł. Dzięki racjonalnemu podziałowi na działy i kategorie znalezienie potrzebnej informacji jest ułatwione, dla wygody użytkowników odseparowano też części forum spełniające w większym stopniu funkcję społecznościową od tematycznych, w których obowiązuje ściślejsza, służąca utrzymaniu czytelności i jakości dyskusji dyscyplina wypowiedzi. Nad wszystkim czuwa ekipa kompetentnych, wybranych spośród wyróżniających się użytkowników moderatorów.

NeuroGroove (https://neurogroove.info/)

Patrz tu

Kuchnia [H]yperreala (https://hyperreal.info/kuchnia/Kuchnia_Hyperreala)

Patrz tu

Hyperreal [H]elp (https://hyperreal.info/help/)

Najbardziej rozbudowana polska wyszukiwarka placówek terapeutycznych dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Osoby poszukujące pomocy mogą dzięki niej wyszukać odpowiednią dla siebie placówkę, uwzględniając np. rodzaj prowadzonej terapii, typ ośrodka, prowadzone w placówce dodatkowe działania oraz wiele innych kategorii. Funkcjonalności związane z lokalizacją geograficzną pozwolą każdemu w łatwy sposób znaleźć ośrodki położone najbliżej miejsca pobytu lub wybranego punktu. Oprócz wyszukiwania, strona umożliwia komentowanie i ocenianie placówek, pomagając w ten sposób osobom poszukującym ośrodka dla siebie w podjęciu decyzji, a placówkom dając cenną informację zwrotną. Ośrodki mogą rejestrować się w portalu i samodzielnie aktualizować informacje, co ułatwi im kontakt z chcącymi podjąć terapię.

Kuchnia [H]yperreala

Talk czyli forum hyperreala

Neuro Groove

Serwis Neuro Groove (NG) powstał w 2002 roku, jako dział portalu hyperreal.info. Od 2009 roku jest samodzielnym serwisem działającym pod adresem neurogroove.info[1]. NG pełni rolę miejsca, w którym publikowane są opisy przeżyć wywołanych substancjami psychoaktywnymi (tzw. "trip raporty").

Celem serwisu jest zapewnienie wymiany informacji pomiędzy osobami zainteresowanymi własnymi przeżyciami wywołanymi substancjami psychoaktywnymi. Redakcja serwisu nie nakłania do zażywania opisywanych substancji, nie ponosi też odpowiedzialności za ewentualne tego skutki. Zdaniem twórców NG, jeśli ktoś decyduje się na przyjęcie narkotyku (rośliny, leku, używki) - powinien móc przygotować się do tego możliwie najbezpieczniej, hołdując mottu know your body, know your mind, know your substance, know your source, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: znaj umiar, zachowaj przytomność, odrób lekcje, kupuj najczyściej lub wcale. Trip raporty nadsyłane przez użytkowników stanowią źródło informacji o efektach działania konkretnych substancji i są dopełnieniem innych informacji na ich temat.

W Polsce narkotyki to wciąż dla wielu osób tabu, a często jedynymi dostępnymi informacjami są skostniałe, sformalizowane materiały oficjalne (rządowe, medyczne, etc.). Publikacje te nie gwarantują użytkownikom pełnej wiedzy. Neuro Groove, wspólnie z materiałami gromadzonymi od 1996 roku w serwisie hyperreal.info (newsy, artykuły, tłumaczenia, opracowania naukowe, komentarze, multimedia) oraz na forum hyperreal.info (ponad 100 tysięcy zarejestrowanych użytkowników i ponad półtora miliona postów), wypełniają lukę w dostępie do informacji o substancjach psychoaktywnych.

Publikowane w serwisie raporty użytkowników stanowią wybór nadesłanych prac, a redakcja zastrzega możliwość odrzucenia tekstu, jeśli nie spełnia on zaleceń określonych w osobnym opracowaniu. Niektóre raporty poddawane są również niezbędnej edycji i korekcie. Do tej pory w serwisie Neuro Groove opublikowanych zostało prawie dwa i pół tysiąca opisów, pokategoryzowanych według nazw substancji. Serwis NG powstaje głównie przy udziale społeczności serwisu hyperreal.info. Jeśli chcesz podzielić się swoimi przeżyciami, możesz zarejestrować się korzystając z dostępnego formularza.

Korzystanie z serwisu Neuro Groove jest darmowe, a wszystkie teksty publikowane są na Licencji Wolnej Dokumentacji GNU (v. 1.2, listopad 2002) i mogą być dowolnie wykorzystywane, jedynym warunkiem jest zamieszczenie informacji o ich autorze. Przed użyciem, prosimy zapoznać się również z naszym regulaminem. Serwis Neuro Groove jest polskojęzycznym odpowiednikiem działu stworzonego w obrębie portalu The Erowid Vaults, jednego z największych anglojęzycznych zbiorów informacji o tej samej tematyce, co Hyperreal - site for freedom.

Jak napisać poprawny raport?

Przede wszystkim, zastanów się dobrze, czy na pewno masz coś do przekazania naszym Czytelnikom. Zanim zabierzesz się do pisania, sprawdź co o danej substancji napisali inni użytkownicy serwisu. Jeśli znasz język angielski, zapoznaj się z raportami opublikowanymi na stronie The Erowid Vaults, to dobry wzorzec.

Poprawne przygotowanie tekstu przed wysłaniem go do moderacji przyspieszy publikację materiału w serwisie. Po pierwsze i najważniejsze: Język - raporty poddawane są edycji stylistycznej oraz korekcje, ale postaraj się pisać poprawnie. Jeśli masz problemy z ortografią, postaraj się wkleić tekst do programu sprawdzającego pisownię zanim wkleisz go w serwisie. Jeśli używasz przeglądarki Mozilla Firefox, posiada ona wbudowane narzędzie sprawdzania pisowni. Pamiętaj o interpunkcji i polskich znakach diakrytycznych (ogonkach).

Raporty nie spełniające powyższych kryteriów lub wnoszące niewiele do repozytorium serwisu zostaną umieszczone w dziale odrzucone raporty, lub zupełnie usunięte.

We wstępie do artykułu konieczne lub pożądane jest zawarcie następujących informacji:

Set & Setting - nastawienie i miejsce (okoliczności)

Możliwie dokładne dawkowanie - dane na temat ilości spożytej substancji i wagi użytkownika, łącznie z zaznaczonymi odstępami czasowymi między poszczególnymi dawkami (o ile więcej niż jedna) oraz sposobem przyjęcia.

Wiek i doświadczenie

Czas - o ile to możliwe, spróbuj określić odstępy czasowe pomiędzy ważniejszymi momentami podróży. Preferowany format to T+x, gdzie T to czas przyjęcia substancji, a x to jego upływ.

Odstępy - nie ma nic gorszego, od czytania litego tekstu z ekranu komputera, choćby był fascynujący. W miejscach kolejnych akapitów rób jednolinijkowe odstępy.

Linki (URI) - jeśli w artykule chcesz podać link do innej strony w internecie, zrób to w formie tagów HTML, lub wyszczególnij na końcu tekstu.

Długość - w repozytorium NG znajdują się zarówno kilkuzdaniowe raporty, które zostały zaakceptowane przez redakcję oraz Czytelników, jak i cale elaboraty. Jeśli masz tendencje do rozpisywania się, postaraj się napisać artykuł możliwie zwięźle. Z reguły nie ma potrzeby, by raporty przekraczały 5 tys. znaków (ze spacjami).

Identyfikacja - umieszczenie jakichkolwiek danych umożliwiających identyfikację autora, innych osób lub miejsca, które opisywane są w artykule, zależy wyłącznie od autora. Zachęcamy do podania informacji o okolicznościach równocześnie przestrzegając przed podawaniem nadmiernej ilości danych, na podstawie których można by zidentyfikować poszczególne osoby. Jeśli pomimo wszystko chcesz podać Czytelnikom dodatkowe informacje, zaznacz to pod koniec tekstu, odsyłając do prywatnej korespondencji poza Neuro Groove.

Komentarze - czytaj komentarze (szczególnie pod swoimi tekstami), które publikują Czytelnicy serwisu. Wielokrotnie użytkownicy mają pytania do autorów raportów. Nadużycia w komentarzach zgłaszaj administracji lub usuwaj, jeśli jesteś do tego uprawniony/na.

Serwis NeurogGroove posiada Regulamin, w którym zawarte są także zastrzeżenia prawne[2] - zapoznaj się z nim.

Czat

Pamiętaj! Za poniższy opis wdzięczność winni jesteśmy użytkownikowi Neuronek :)

Poradnik pokaże Wam jak skonfigurować klienta, który znacznie ułatwia korzystanie z czatu. Opiszę to na przykładzie komunikatora Pidgin, który jest dość wygodny.


Konfiguracja Pidgina

Pierwszym krokiem będzie instalacja Pidgina, proces ten jest bardzo prosty i sądzę, że każdy sobie z nim poradzi. Instalator najlepiej pobrać z [3]

Po instalacji uruchamiamy zainstalowany program, powinno ukazać nam się takie okno:

Czat (1).jpg

Oczywiście klikamy "Dodaj", po tym musimy wybrać protokół, którego używa czat - czyli XMPP

Czat (2).jpg

W następnym kroku wypełniamy pola :

  • Nazwa użytkownika: tutaj wpisujemy swój alias
  • Domena: hyperre.al
  • Zasób: to pole pozostawiamy puste
  • Hasło: tutaj wpisujemy hasło, którego używamy do logowania na forum.

Czat (3).jpg

Opcjonalnie można wybrać "Zapamiętaj hasło", co poskutkuję tym, że nie będziemy musieli go wpisywać, za każdym razem. Należy mieć na uwadze, że każdy kto ma dostęp do włączonego komputera może używać czatu/czytać dzienniki, bez znajomości hasła. W pozostałych kartach nie musimy nic zmieniać, jednak zwrócę uwagę na to, że w zakładce "Zaawansowane" pole bezpieczeństwo połączenia powinno zawierać wartość wymagane szyfrowanie.

Czat (4).jpg

Klikamy "Dodaj" i gotowe.


Teraz czas na wejście do jakiegoś pokoju, aktualnie nie mamy wyboru i jedynym pokojem jest knajpa, jednak każdy może stworzyć swój pokój, a nawet zabezpieczyć go hasłem.

Poniższe zrzuty ekranu ilustrują jak dołączyć do istniejących pokoi:

Czat (5).jpg

Z paska menu wybieramy "Znajomi', a następnie "Dołącz do konferencji", możemy też użyć skrótu klawiszowego Ctrl+C.

Czat (6).jpg

Czat na telefonie

Jeśli jesteś uzależniony od hyperreal to możesz również mieć czat zawsze przy sobie. Podam przykład użycia czatu na telefonie z androidem za pomocą aplikacji: Conversations.

Ową aplikację znajdziemy w sklepie play, jednak jest ona płatna. Jeśli chcesz uzyskać ją za darmo to zainstaluj market f-droid ze strony [4], po zainstalowaniu f-droida, klikamy w lupę znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu i wpisujemy Conversations. Instalujemy i uruchamiamy aplikację.

Oto co powinno ukazać się naszym oczom.

Screenshot 2015-03-16-17-32-40.png

W pole "Jabber ID" wpisujemy swój alias na hyperreal, a w pole "Password" oczywiście swoje hasło.

Screenshot 2015-03-16-17-34-18.png


Reklama, usługi i sponsoring w Hyperreal

Zastrzeżenia[edytuj]

Informacje zawarte na stronach Kuchni [H]yperreala są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Kuchni [H]yperreala. Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Kuchnia [H]yperreala zawiera 753 substancji, 120 załączników i była edytowana 3843 razy.

Licencja[edytuj]

Zawartość Kuchni [H]yperreala jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0. Więcej informacji: Hyperreal:Prawa_autorskie

Cc-by-sa-4.0-88x31.png