Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]NC(C)CC1=CC(OC=C2)=C2C=C1

Inne nazwy substancji

benzo fury, 6-(2-aminopropylo)benzofuran


Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/6-APB

Informacje ogólne

6-APB ( 6-(2-aminopropylo)benzofuran ) jest psychoaktywną fenyleoetyloaminą. Zalicza się do grupy zarówno empatogenów, stymulantów jak i psychodelików. Jego działanie przypomina MDA, do którego jest strukturalnie zbliżony.

Opracowania naukowe

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Zastosowanie rekreacyjne

Efekty, które powoduje 6-APB to najczęściej :

bardzo silna empatia; euforia; stymulacja; ospałość i rozleniwienie; silne odwodnienie organizmu; delikatne efekty wizualne (wyostrzenie barw, lekkie wyginanie się i falowanie przedmiotów, efekt stroboskopowy); bezsenność; bóle głowy; możliwe wymioty przy wstępnych efektach substancji; napady lęku; psychozy; nieprzyjemny zjazd lub bardzo przyjemny afterglow; szczękościsk; podwyższone ciśnienie; szybsze tętno; uczucie zimna; bardzo silne rozszerzenie źrenic mogące utrzymywać się nawet dobę po zażyciu.

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Dawkowanie przy czystej substancji dla podania p.o. dla mężczyzn:

słabo: 70-100mg

średnio: 100-150mg

mocno: 150+mg

U kobiet dawkowanie wynosi 3/4 lub nawet 2/3 dawki dla mężczyzny. Dawki powyżej 200mg mogą prowadzić do przedawkowania.

Najczęstszą drogą podania jest podanie oralne (rozpuszczone w napoju, lub za pomocą tzw "bąbki"). Sniff wypada słabiej i jest bardzo niekomfortowy. Przy podaniu I.V. zanika spora część efektów, a wzrasta euforia i występuje silny "kop".

Czas działania dla przyjęcia oralnego. Ładowanie 1-2h. Zależy od zawartości żołądka, jakości partii i cech osobniczych. Niektóre osobniki notowały działanie już po 40 minutach, a inni po 2h nie odczuwali, więc lepiej nie ponawiać dawki przez co najmniej trzy godziny, bo może doprowadzić to do przedawkowania. Szczyt działania trwa 4-6 godzin, a potem działanie substancja powoli słabnie przez drugie tyle. Ostatnie efekty mogą być wyczuwalne nawet po 20h.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Od 1 czerwca 2015 roku substancja stanie się nielegalna na terenie RP, przez co zostanie wycofana przez polskich sprzedawców research chemicals. Istnieją już zamienniki Benzo Fury w Polsce, ale możliwe, że będzie dostępna jeszcze na małą skalę na czarnym rynku.

Chemia i farmakologia substancji

Sposób działania:

6-APB większość swoich efektów powoduje przez agonizm do receptorów 5-HT2c oraz prawdopodobnie do 5-HT2a, i 5-HT2b. Jest także wyzwalaczem serotoniny, norefedryny i dopaminy, oraz blokuje ich wychwyt zwrotny.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Zastrzeżenia[edytuj]

Informacje zawarte na stronach Kuchni [H]yperreala są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Kuchni [H]yperreala. Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Kuchnia [H]yperreala zawiera 755 substancji, 190 załączników i była edytowana 4149 razy.

Licencja[edytuj]

Zawartość Kuchni [H]yperreala jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0. Więcej informacji: Hyperreal:Prawa_autorskie

Cc-by-sa-4.0-88x31.png