5-MeO-DIPT

Z Narkopedia
Skocz do:nawigacja, szukaj


Klasyfikacja podstawowa[edytuj]

Metka substancji[edytuj]

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[]CC(C)N(CCC1=CNC2=C1C=C(C=C2)OC)C(C)C

Inne nazwy substancji

5-metoksy-N,N-diizopropylometylotryptamina, Foxy, N-[2-(5-metoksy-1H-indol-3-ilo)etylo]-N-propan-2-ylopropano-2-amina


Wikipedia[edytuj]

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/5-MeO-DIPT

Informacje ogólne[edytuj]

5-metoksy-N,N-diizopropylotryptamina (znana również jako 5-MeO-DiPT, Foxy i Foxy Methoxy) to nowa substancja psychodeliczna z klasy tryptamin, która po podaniu wywołuje efekty psychodeliczne. Jej struktura jest podobna do DiPT i 5-MeO-MiPT.

Pierwsze testy 5-MeO-DiPT na ludziach zostały podjęte przez Alexandra Shulgina w 1975 r., który był współautorem i opublikował artykuł szczegółowo opisujący jego syntezę i psychofarmakologię u ludzi w 1981 r. Podsumowanie syntezy i raportów dotyczących stosowania u ludzi znajduje się w książce Shulgina z 1997 r. TiHKAL ("Tryptaminy, które znałem i kochałem").

Anegdotyczne doniesienia charakteryzują działanie tego związku jako wysoce stymulujące i łagodnie entaktogenne, pozbawione typowych psychodelicznych zniekształceń wizualnych. Wielu użytkowników zgłasza silne efekty fizyczne i dotykowe, które służą zwiększeniu libido i przyjemności seksualnej. Wielu użytkowników zauważa nieprzyjemne obciążenie ciała towarzyszące wyższym dawkom. Niektórzy użytkownicy zgłaszają również zniekształcenia dźwięku, które odnotowano również w przypadku pokrewnego związku, DiPT.

Niewiele wiadomo na temat właściwości farmakologicznych, metabolizmu i toksyczności 5-MeO-DiPT. Jest on stosunkowo mało znany i ma ograniczoną historię stosowania u ludzi. Był sprzedawany online jako substancja chemiczna do badań. Zaleca się stosowanie praktyk redukcji szkód podczas używania tej substancji.

Opracowania naukowe[edytuj]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją[edytuj]

Otrzymywanie / pozyskiwanie[edytuj]

Zastosowanie[edytuj]

Zastosowanie medyczne[edytuj]

Zastosowanie rekreacyjne[edytuj]

Efekty działania 5-MeO-DiPT obejmują pobudzenie, poprawienie humoru, zwiększenie libido, intensyfikacja bodźców zmysłowych, euforia, otwartość emocjonalna, efekty wizualne a czasem także halucynacje słuchowe, podobnie jak w przypadku DIPT. Do najczęściej występujących efektów ubocznych można zaliczyć: mdłości i wymioty, szczękościsk, nieprzyjemne pobudzenie fizyczne, a czasem okresowa impotencja.

Inne zastosowania[edytuj]

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia: Substancja jest przyjmowana doustnie. Dawki doustne 10-15mg powodują na początku nieprzyjemne odczucia, które często objawiają się nudnościami trwającymi od 30-40 minut. Dawki przekraczające 25mg praktycznie zawsze wywołują wymioty. Zagrożenie wynikające z przedawkowania to: drgawki, sztywnienie mięśni, niepokój, dreszcze, szczękościsk. Nie zanotowano jak dotąd śmiertelnego przedawkowania 5-MeO-DIPT. Tryptamina ta jest stosunkowo niegroźna dla zdrowia i życia ludzkiego. Przy większych dawkach pojawiają się zawsze wymioty, co uniemożliwia jej przedawkowanie.

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu[edytuj]

Chemia i farmakologia substancji[edytuj]

Uważa się, że mechanizm, który wytwarza rzekome halucynogenne i enteogenne efekty 5-MeO-DiPT, wynika głównie z agonizmu receptora 5-HT2A, chociaż mogą być również zaangażowane dodatkowe mechanizmy działania, takie jak hamowanie monoaminooksydazy (MAOI). Najsilniejsze powinowactwo wiązania receptora dla 5-MeO-DiPT występuje na receptorze 5-HT1A.

5-MeO-DiPT jest neurotoksyczny u szczurów.

5-MeO-DiPT, czyli 5-metoksy-N,N-diizopropylotryptamina, to syntetyczna cząsteczka alkaloidu indolowego z klasy tryptamin. Tryptaminy mają wspólną strukturę rdzenia składającą się z bicyklicznego indolowego heterocyklu przyłączonego w R3 do grupy aminowej poprzez etylowy łańcuch boczny. 5-MeO-DiPT jest podstawiony przy R5 swojego indolowego heterocyklu metoksylową (MeO) grupą funkcyjną CH3O-; zawiera również dwa łańcuchy izopropylowe związane z końcową aminą RN szkieletu tryptaminy (DiPT).

5-MeO-DiPT jest N-podstawionym diizopropylowym homologiem 5-MeO-MiPT.

Uzależnienie i sposoby jego leczenia[edytuj]

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach[edytuj]

Polska[edytuj]

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym[edytuj]

Zastrzeżenia

Informacje zawarte na stronach Narkopedii są opracowywane przez społeczność serwisu hyperreal.info. W żaden sposób nie mogą być traktowane jako źródła wiedzy medycznej, naukowej, co więcej, mogą być to informacje fikcyjne albo błędne. Ani serwis hyperreal.info, ani autorzy haseł, nie mają nic wspólnego z ewentualnymi szkodami na zdrowiu bądź ewentualnej śmierci czytelnika, który całkowicie odpowiada za swoje działania podjęte w konsekwencji zapoznania się z wiedzą dostępną w Narkopedii.

Serwis przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Serwis używa ciasteczek, ale wyłącznie abyś mógł się zalogować, nie wykorzystujemy ich do niczego innego.

Licencja

Zawartość Narkopedii jest dostępna na licencji CC BY-SA 4.0.

Kliknij aby uzyskać więcej informacji.