Synteza bupropionu

Bupropion, chlorowodorek (+/-)-2-(t-butylamino)-3'-chloropropiofenonu wprowadzono na rynek w 1985 jako antydepresant, pod nazwą Wellbutrin. W przeciwieństwie do innych SSRI, jak Prozac, Zolft, Paxil, nie wpływa on na libido, rzadziej wywołuje suchość w ustach i jest równie skuteczny w łagodzeniu ADHD jak Ritalin.

 


Najbardziej interesującym efektem działania Bupropionu, odkrytym przez przypadek w trakcie wczesnych testów klinicznych, jest obniżenie ochoty na palenie tytoniu, umożliwiając łatwe odstawienie tej śmiercionośnej używki. Potwierdzono to podwójnie ślepą próbą i w 1997 wprowadzono na rynek pod nazwą Zyban, jako lek pomocny przy rzucaniu palenia (w Polsce chyba niedostępny, więc trzeba syntezować).

Sprawdziliśmy różne podejścia do syntezy tego związku i po modyfikacji ich (wymagających 24h syntezy z wydajnością poniżej 40%) zaprojektowaliśmy syntezę jednoetapową, dzięki której można otrzymać produkt w czystości 98% i z wydajnością 80%.

Poprawa wydajności pochodziła głównie z zastosowania N-metylo-pirylidynonu (NMP zamiast dimetyloformamidu (DMF) jako rozpuszczalnika w etapie aminowania. W przypadku DMF reakcja zachodzi w ciągu kilku godzin, w przypadku NMP wystarcza mniej niż 10 min w temp. 50-60C. Krótki czas reakcji zwiększa wydajność ponieważ wolna zasada (nie chlorowodorek) jest wrażliwa i rozkłada się. Dodatkowo, jednoetapowa procedura nie wymaga wyodrębniania półproduktów i eliminuje kontakt z lakrymatorem, jakim jest związek 2.

Procedura ta może być przydatna przy syntezie innych związków - przyp. hyperreal.

 

 

 

Procedura

 

1 gram (5.9mmol) m-chloropropiofenonu rozpuszczono w 5ml chlorku metylenu w 50ml okrągłodennej kolbie. Dodano kilka kropli, mieszając, 1M r-ru bromu w chlorku metylenu i krótko ogrzano do zapoczątkowania reakcji (zmiana barwy r-ru bromu). Kolbę umieszczono w łaźni z lodem i dodano, wkraplając 6ml (6mmol) bromu. Chlorek metylenu usunięto przez destylację, po czym dodano 5ml t-butyloaminy i 5ml NMP, po czym ogrzano do 50-60C w łaźni wodnej, mieszając w tej temperaturze przez 10 minut. Zawartość kolby przeniesiono do rozdzielacza, dodano 25ml wody i ekstrahowano trzykrotnie 25ml porcjami eteru. Połączono otrzymane r-ry w terze, przemyto 25ml wody i wysuszono nad bezwodnym K2CO3, po czym przeniesiono do zlewki ustawionej w łaźni z lodem do ochłodzenia. Następnie wkroplono mieszaninę 20/100 v/v stęż. HCl w izopropanolu, mieszając przy tym, dopóki zawartość nie zmieniła pH na kwasowy (sprawdzane papierkami wskaźnikowymi). Otrzymane kryształy były chlorowodorkiem bupropionu. Zebrano je, przemyto eterem i wysuszono.

Budowę produkt potwierdzono za pomocą GC-MS, TLC i HPLC, FTIR, 1H 13C i DEPT NMR.

 

Zagrożenia

Synteza powinna być przeprowadzona pod wyciągiem. Brom jest żrący i toksyczny. Chlorek metylenu jest toksyczny i prawdopodobnie karcynogenny, t-bytuloamina jest toksyczna. Eter jest b. łatwopalny.

 

Filmy z syntezy

http://www.youtube.com/watch?v=T-INrZiD8Ro

http://www.youtube.com/watch?v=g8GU6GMoxnQ

Źródło: 
Daniel M. Perrine, Jason T. Ross, Stephen J. Nervi, and Richard H. Zimmerman (2000). "A Short, One-Pot Synthesis of Bupropion" (PDF). J. Chem. Ed. 77 (11): 1479
Tłumaczenie: 
hyperreal team

Odpowiedzi

Bupropion jest sprzedawny w

Bupropion jest sprzedawny w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, jeśli przyjmie sie go doustnie w formie o natychmiastowym uwalnianiu (rozpuszczony proszek :) ), albo najlepiej wciagnie nosem (w dawce terapeutycznej, ok. 300mg) to bupropion wywoluje silną euforię i pobudzenie. Jeślic hodzi o dzialanie euforyczne tak przyjętego bupropionu, to podobno racemiczna amferamina może się schować. Minusem jest bardzo krótkie dzialanie, które w przypadku wciagniecia bupropionu nosem trwa około godziny i przeokropny zjazd. po jendorazowym przyjęciu zjazd jest do zniesienia, ale przy dłuższym zażywaniu potrafi konkretnie wymęczyć.

 

Jeśli chcecie tym leczyć depresje, albo nikotynizm to polecam pójsć do lekarza i stosowac dostepne w aptekach leki, ze wzgledu na przedlużone uwalnianie bupropionu. Jeśli ktos chce się po prostu dobrze naćpać, to moze próbować syntezy. Proszę tylko, zebyście nie sprzedawli tego jako amfetaminę, naprawde tęsknię za powrotem dobrego proszku. kiedyś było go pełno, dilerzy na siłę wrecz próbowali wciskać ludziom proszek, ceny w detalu spadaly do 20zl za doskonałej jakosci fetę. Teraz bardzo trudno trafić na dobry proszek, zwykle trafia sie taki, ze osoba bez tolerki jest w stanie 0,5-1g wciągnać w jedną noc. W ogóle to co sie z feta stało? Jak to możliwe, ze kiedyś było pelno dobrego towaru, a teraz, w prawdzie też jest dużo, ale strasznie kiepskiego? Rozumiem, wszytsko drożeje, ale wolałbym zaplacić troche więcej za dobrej jakości towar, niż za 30zł wciagac tynk.

Bupropion rekreacyjnie

Stosuje bupropion od jakiegoś czasu (3 lata) w różnych dawkach (od 75 mg/doba - 1200 mg/doba), glównie stymulującą. Potencjal rekreacyjny określilbym jako niski.. Do nosa co prawda nie wciągalem, ale wielokrotnie przyjmowalem substancje dojelitowo. Amatorów "mocnej jazdy" (czyt. wciągania nosem) pragne ostrzec.. w tabletkach znajduje się substancje parząca blony śluzowe (wystarczy kilka minut potrzymac rozryzioną tabletkę pod jezykiem, żeby powstala rana gojąca sie kilka dni). Przy przyjmowaniu dojelitowym zawsze pojawia się problem z podrażnieniem śluzówki, przy przyjmowaniu doustnym (tzn. przez śluzówkę jamy ustnej, następuje calkowite znieczujenie (czyt. porażenie) miejsc które mialy stycznaść z substancją, ustępujące po ok. 20 minutach). "Wjazd z ciarą po plecach" zdarzyl mi sie kilka razy przy dużych dawkach (>900mg), przyjęciu dojelitowym i zawsze okupiony byl bolem (ale czego się nie robi dla dobrej zabawy). Następna sprawa to dlugość dzialania. O ile pierwsze pseudoeuforyczne objawy mijaja dosyc szybko, przy regularnym zarzywaniu pojawiaja się efekty zwiazane z dzialaniem metabolitow bupropionu... i te cenie nawet bardziej (odsylam do wikipedii). Zjazdu nie stwierdzilem nigdy (odsylam do wikipedii, patrz mechanizm dzialania - bupropion nie "wyplukuje" z mózgu dopaminy). Jeśli ktoś ma ochotę na coś lepszego niż "recemat", polecam kota (metkatynon) - koszt substratów to ok.10 pln.. synteza to ok. 1h (z oczyszczaniem), a przy podaniu dojelitowym potrafi naprawde wystrzelic w kosmos (pić tego nie próbowalem.. ma ochydny smak).
Sceptyczny

W koncu cos pozytywnego

W koncu jakas pozytywna synteza zwiazku ktory ma pomagac (czy pomaga?) a nie tylko szkodzic badz odurzac. ( Odurzanie sie Homo Sapiens jednak ma w wiekszosci negatywne skutki kazdy dojdzie do tego

wniosku jesli wystarczajaco dlugo pozyje i Trzezwo spojrzy na siebie i otaczajacy swiat-moze i zly marny ale

prawdziwy)

 

Czy ten srodek ma jakies dzialanie uboczne przeciwskazania? Jakie zanieczyszczenia towarzysza produktowi reakcji? Jkie sa wymagania farmakopei? Czy ktoś to przyjmował?

co do dzialania - zerknij

co do dzialania - zerknij chociazby na wikipedie angielska. w polsce raczej malo kto to przyjmowal, bo chyba sie go nie sprzedaje. jakkolwiek chyba jest to jedyny srodek (procz plastrow nikotynowych) do walki z uzaleznieniem od palenia petow.

Wlasnie biore wellbutrin jako

Wlasnie biore wellbutrin jako antydepresant. Sprawdza sie, skutkow ubocznych nie zauwazylem, nawet pomaga. Kiedys czasami brala mnie ochota na szluge, teraz na sama mysl mam odruch wymiotny, wiec cos jest na rzeczy.

PS nie wiedzialem ze to moze klepac, wole nie probowac;p

Środków na rzucanie palenia

Środków na rzucanie palenia jest kilka - od wspomnianych plastrów, czy gum z nikotyną albo Tobacoffu bez recepty przez również wspomniany Zyban i Champix (z tych nowszych i droższych) po prastary Tabex - na receptę.

sorry 150pln za 30x300mg

sorry 150pln za 30x300mg

well

bupropion jako wellburin jest już od dawna w obrocie aptecznym zresztą jest też Zyban ten to także bupro ale 2 razy droższy bo niby tylko do leczenia nikotynizmu wellb 150 x30 do kupienia za ok 130pln na recke oczywiscie

Wellbutrin, a nie Wellburin

Brałem ten lek jako antydepresant przez około pół roku. I jako ten sprawdza się znakomicie (w porównaniu do wielu poprzednich jakich próbowałem). Bierze się go rano i raczej pobudza niż spowalnia jak niektóre antydepresanty. Natomiast działania pomagającego walczyć z nałogiem nikotynowym nie zauważyłem. Ale też specjalnie na to uwagi nie zwracałem, może jednak warto bo tytoń niedługo chyba będzie droższy niż ganja ;) Tak czy inaczej, jako antydepresant, polecam.