Diabelskie nasienie???

Konopie siewne (Cannabis Sativa) są rośliną uprawną, występującą również na stanowiskach dzikich (C. Ruderalis). Popularne są też konopie indyjskie (C. Indica). Towarzyszą człowiekowi od co najmniej 8 tysięcy lat i pod tym względem wygrywają z innymi roślinami. Stało się tak dlatego, że ilość możliwych zastosowań konopi jest ogromna. Krótko mówiąc ludzie używali konopi jako: pokarmu, lekarstwa, afrodyzjaku, narkotyku, surowca na papier, włókno, dzież, liny i żagle, paliwo, a ostatnio nawet plastik.

Pokarm

Do jedzenia nadają się nasiona oraz liście i kwiaty konopi. Badania naukowe w tym zakresie ograniczają się głównie do nasion, gdyż posiadanie ziela konopi jest w większości krajów zabronione. Jednak ze starych zielników dostępnych w antykwariatach dowiadujemy się, iż liście zawierają m.in. żelazo i witaminę K. Dużo więcej wiemy o nasionach.

W tej zielonej, pachnącej i gęstej krzewinie,
Koło domu, jest pewny przytułek źwierzynie
I ludziom. Nieraz zając zdybany w kapuście
Skacze skryć się w konopiach bezpieczniej niż w chruście,
Bo go dla gęstwy ziela ani chart nie zgoni,
Ani ogar wywietrzy dla zbyt tęgiej woni.
W konopiach człowiek dworski, uchodząc kańczuka
Lub pięści, siedzi cicho, aż się pan wyfuka
I nawet często zbiegli od rekruta chłopi,
Gdy ich rząd śledzi w lasach, siedzą śród konopi.

A. Mickiewicz "Pan Tadeusz": Xięga VI: Zaścianek; ustęp o konopiach; fragmenty

100 g siemienia konopnego zawiera: do 25 g białka (19 aminokwasów), ok. 500 kalorii, dużo błonnika i węglowodanów, 3 NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), żelazo, siarkę, wapń, magnez, potas i fosfor. Badania dotyczyły nasion sterylizowanych (czyli podgrzanych) i wykazały niewielkie porcje witaminy A, C, D, E, B1, B2, B3 i B6. Świeże nasiona lub kiełki zawierają oczywiście większe ilości witamin. Ponadto nasiona mają w sobie bardzo mało metali ciężkich, takich jak stront, arsen czy chrom.1

Lepsze niż soja

Do budowy białka człowiek potrzebuje 8 aminokwasów egzogennych - wszystkie one są w konopiach, co czyni białko konopi pełnowartościowym. Występują też w korzystniejszych proporcjach niż w soi i są lepiej przyswajalne. Ziarno sojowe ponadto ma w sobie składniki odpowiedzialne za wzdęcia i inne problemy z przewodem pokarmowym. Konopie wyrosną niemal wszędzie - soja nie. W naszym klimacie soja praktycznie nie rośnie, a cannabis znane są Słowianom gdzieś od... początku. (to dla "jedzących lokalnie"). Poza tym soja jest rośliną najczęściej poddawaną mutacjom genetycznym.

Mleko z konopi

Namoczone przez noc ziarno odcedź i przepłucz; zmiel w maszynce lub użyj makutry; przełóż na gęste sito i polewając przegotowaną ciepłą wodą zlewaj płyn do garnka; na 1 szklankę nasion użyj 1-2 szklanek wody; mleko gotowe; zależnie od tego czy dodasz cynamonu z miodem, czy też kaszy jęczmiennej lub jaglanej z przyprawami z mleka można robić pyszny i kaloryczny napój lub zupę2, budyń itp.

Tekstylia

Liny i żagle okrętowe, koszule, obrusy i pościel produkowano z konopi zarówno w starożytności, jak i średniowieczu. Przy wyrobie odzieży towarzyszył im często len. Pierwsze namioty i dżinsy firmy Levi\'s również powstawały z konopi. Na wsi możemy jeszcze spotkać konopne powrozy i worki do ziemniaków. Czy to znaczy, że konopie przechodzą do historii? Wręcz przeciwnie! Przeżywają swój renesans. Działający w Poznaniu Instytut Włókien Naturalnych zaprojektował kolekcję odzieży bawełniano-konopnej pod nazwą "Gangin" (pełna oferta pod adresem: iwn.inf.poznan.pl).

Ekonopie

Po powodzi stulecia w 1997 r. IWN zaproponował Ministerstwu Rolnictwa wykorzystanie swoich roślin do czyszczenia terenów skażonych. Podczas badań k. Huty Miedzi w Głogowie odkryto, iż hektar konopi wchłania z ziemi aż 0,5 kg miedzi, 160 g ołowiu i sporo kadmu. Podobne właściwości posiada len.

Konopie mają zastosowanie również w rolnictwie. Potrafią sterylizować glebę, zabijać grzyby i chwasty. Zapobiegają erozji. Ich korzenie 10 razy lepiej wiążą glebę niż powszechnie stosowane w tym celu owies i żyto. Paździerze3 konopne służą do produkcji bezdrzewnego papieru, wolnego od chloru i dioksyn. Konopie osiągają wysokość ok. 2,5 metra w przeciągu zaledwie 3 miesięcy. Z hektara konopi można uzyskać w ciągu roku czterokrotnie więcej papieru niż z hektara lasu. Z paździerzy można zrobić także budowlane płyty izolacyjne, a nawet meble.

Biomasa otrzymana z konopi zamienia się w energię. Z konopi można wytworzyć metanol, olej do lamp lub paliwo samochodowe nie wydzielające podczas spalania siarki i nie powodujące wzrostu ilości CO2 w atmosferze. Przed 1937 r. w USA (kiedy zakazano uprawy konopi przemysłowych stawiając znak równości między nimi a marihuaną) konopie były głównym surowcem do wyrobu farb i lakierów. Prohibicję wspierały wtedy firmy petrochemiczne zainteresowane wyparciem z rynku naturalnych produktów. Obecnie znane są technologie, dzięki którym konopie służą do produkcji środków ochrony roślin, tapicerki samochodowej4, plomb dentystycznych5, a nawet elektryczności.

Zdrowie i uroda

Medycyna chińska zaleca konopie od ok. 5000 lat. Na całym świecie odkryto setki zastosowań tej rośliny w leczeniu wielu schorzeń. Najczęściej wymieniane to6: działanie uspokajające i nasenne, redukcja bólu w reumatyzmie, artretyzmie i migrenach; zapobieganie nudnościom i polepszanie apetytu (pomaga to chorym na raka i AIDS utrzymać stałą wagę), zmniejszanie ciśnienia w gałce ocznej - przy jaskrze, łagodzenie skutków stwardnienia rozsianego i paraliżu, zabijanie wirusa opryszczki, łagodzenie ataków astmy i padaczki. Ponadto konopie w wierzeniach ludowych zawsze są postrzegane jako silny afrodyzjak7.

Z konopi sporządzać można herbaty, nalewki, maście, kremy, kadzidło i kosmetyki. Można je przyjmować przez inhalację, z pokarmem lub napojami.

Legalizacja - z czym to się je?

Największą przeszkodą do masowego zastosowania konopi w przemyśle, rolnictwie czy medycynie jest prohibicja narkotykowa. Wg raportu WHO z 1997 r. działania marihuany nie należy nawet porównywać do działania tytoniu i alkoholu. Mimo to konopie indyjskie wciąż są nielegalne w większości krajów cywilizacji "euroamerykańskiej". Choć i tutaj szykują się duże zmiany8. W przypadku Polski, aby uzyskać pozwolenie gminy9 na uprawę konopi musimy najpierw mieć podpisany kontrakt z przetwórcą. Trzymanie konopi w ogródku z przeznaczeniem choćby na nasiona dla drobiu może skończyć się wnioskiem do kolegium (mowa o konopiach siewnych - za indyjskie dostaje się do 2 lat). Nawet uprawy placówek naukowych, takich jak IWN spotykają się z podejrzeniami urzędników i policji. Kilka lat temu w Kurlinie k. Giżycka policja zlikwidowała plantację konopi włóknistych rolnikowi, który hodował je na zlecenie IWN. Po wykonaniu ekspertyzy w Krakowie (!) okazało się, że te konopie nie mają nic wspólnego z marihuaną. Pikanterii całej sprawie dodał niejasny komentarz prokuratury rejonowej w Giżycku: "Ponieważ były wątpliwości, jakiego rodzaju są to konopie, liście i kwiaty policja spaliła".

Legalizacja marihuany, oprócz oczywistych skutków dla samych palaczy (świętego spokoju), utorowałaby drogę powszechnemu wykorzystaniu konopi przemysłowych. W chwili obecnej, aby uprawiać tę roślinę choćby na papier potrzeba wiele "zachodu" i biurokratycznych formalności. Problemem jest też sama "nowość" idei wykorzystania konopi w przemyśle: brakuje ekspertów, maszyn, technologii. A to pociąga za sobą wysokie koszty (vide: odnawialne źródła energii). Gdyby usunąć przeszkody stojące na drodze konopiom, mogłyby one powrócić do łask dając pracę rolnikom, lecząc chorych, ratując lasy i wypierając z rynku chemiczne paliwo, farby czy plastik. Konopie przetrwały osiem tysiącleci, przetrwają i kilkadziesiąt lat prohibicji.

Marcin Wawrzyn
filipzkonopi@o2.pl1. Na podstawie badań Ohio Hempery, USA.
2. Zupa z konopi, czyli siemieniatka przywędrowała do nas z Palestyny, znana również na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i w Rosji.
3. Nazwa "październik" pochodzi właśnie od paździerzy konopnych, które po jesiennych żniwach uzyskiwano po oddzieleniu włókien od łodyg.
4. Rozwiązanie stosowane w niektórych pojazdach Mercedesa.
5. Popularne w Egipcie.
6. National Academy of Science "Marijuana Health Report" czerwiec 1982 r.; Center for AIDS Prevention Studies University of California - San Francisco.
7. Christian Ratsch, "Rośliny miłości".
8. Oprócz Holandii, liberalizowane jest prawo w większości krajów UE (zależnie od landu czy regionu), w Szwajcarii 29.11.2001 odbędzie się referendum "Droleg" w sprawie legalizacji wszystkich narkotyków; Kanada 26.7.2001 zezwoliła chorym na hodowlę i konsumpcję marihuany w celach medycznych, podobne rozwiązanie funkcjonuje np. w Kalifornii i kilku innych stanach USA.
9. Szczegóły warunków uzyskania takiego pozwolenia precyzuje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, Dz. U. nr 103 z 27.11.2000 (weszła w życie 12.12.2000).

Artykuł pochodzi z pisma ekologów Zielone brygady nr. 8(166), październik 2001.

Odpowiedzi

"Po powodzi stulecia w 1997

"Po powodzi stulecia w 1997 r. IWN zaproponował Ministerstwu Rolnictwa wykorzystanie swoich roślin do czyszczenia terenów skażonych. Podczas badań k. Huty Miedzi w Głogowie odkryto, że hektar konopi wchłania z ziemi aż 0,5 kg miedzi, 160 g ołowiu i sporo kadmu. Podobne właściwości posiada len." - właśnie.. ołowiu i kadmu.. następnie zmagazynowane w liściach łodygach i kwiatach.. warto się nad tym zastanowić.

"aż się pan wyfuka" o tak

"aż się pan wyfuka"
o tak :D

Dlaczego inni zmieniaja prawde

To sa same fakty. Czy zamiast tracic kase na uganianie sie za wlasnym cieniem lapiac palaczy marysi policja (ciup ciup) mogla by lapac ludzi nebezpiecznych. Ale przeciez dzieciak z fifka nie jest grozny a przestepca muglby zrobic krzywde biednemu panu policjantowi. Wiec lepiej srac dalej w gacie udajac ze sie dziala lapiac dzici. Nie??

alleluja

Konopie przetrwały osiem tysiącleci, przetrwają i kilkadziesiąt lat prohibicji.

dobry art! sama prawda, konopia jest najcenniejszą rosliną na swiecie!!! A TEn SKORUMPOWANY PIERDOLONY PRZEMYSŁ TYLKO PODPŁACA WSYZTSKO I WSZYTSKICH ABY UTRZYMAC PROHIBICJE!!! GRRRRRRR!!!!

hmm, plomby dentystyczne z konopi, tego to nie wiedziałem...

oooo

cos konkretnego, do jakiejs gazety to!:P

dobry art! sama prawda, konopia jest najcenniejszą rosliną na swiecie!!! A TEn SKORUMPOWANY PIERDOLONY PRZEMYSŁ TYLKO PODPŁACA WSYZTSKO I WSZYTSKICH ABY UTRZYMAC PROHIBICJE!!! GRRRRRRR!!!!