The Magic Mushroom Growers Guide

Przewodnik po uprawie grzybów halucynogennych z rodziny psilocibe w domu.

Tagi

Źródło

drugs.hg.pl

Odsłony

12474

The Magic Mushroom Growers Guide

Wersja 3.2

Aktualizowane 10-02-96 [tłumaczenie - 23.03.2001 by Goblinoid]

Szeroko nazwane najlepszym i najlepiej
przyswajalnym poradnikiem hodowli grzybów
dla domowych kultywatorów na sieci.
Sam osądź! [Ja zgadzam się z tym w 100% - przyp. tłum.]


Ten dokument może być dowolnie rozprowadzany, pod warunkiem, że:
  • Będzie zawierał to obwieszczenie
  • Będzie rozprowadzany w niezmienionej formie
  • Nie będzie rozprowadzany za kasę


  • Ten dokument dostarcza kompletnych informacji na temat hodowania grzybów halucynogennych w domu. Odmiana, w hodowli, której ów poradnik ma pomagać to Psilocybe Cubensis, odmiana z Amazonii. Intencja tego dokumentu jest umożliwienie okazjonalnemu hodowcy [konkretnego naćpania się ;)-przyp. tłum.] uzyskania wysokich zbiorów z minimalnym nakładem kosztów i starań. Ten poradnik jest jedynym dokumentem, jakiego potrzebujesz [radzę wydrukować - przyp. tłum.]. Kiedy wyhodujesz już pierwsza generacje grzybów, następne mogą być uzyskane z jeszcze mniejszym nakładem czasu, forsy i pracy. Koszt początkowy całkowicie zautomatyzowanej fabryki grzybnej wynosi ok. 100$ [mocno przesadzone-moja pierwsza generacja, wprawdzie nie w 100% automatyczna, była wyhodowana z łącznym kosztem oscylującym wokół 80$ - przyp. tłum.]. Kolejne rzuty grzybów mogą zostać wyhodowane z nakładem kilku dolarów, przy zbiorach nawet kilkudziesięciu gram na tydzień.

    Zawartość:

  • Co się Zmieniło od Czasów Wersji 3.1.
  • Podziękowania dla naszych Poprzedników.
  • Struktura Owego Dokumentu.
  • Ogólne Spojrzenie na Procedurę i Opiekę nad Grzybami.
  • Przygotowanie i Kolonizacja Substratu.
  • Przygotowanie Terrarium.
  • Cykl Wzrostu.
  • Suszenie i Przechowywanie Grzybów.
  • Dozownik i Różne Sposoby Spożycia.
  • Dostępność Zarodników.
  • Pierwszy Trip Autora [tłumacza ;)- przyp. tłum.].
  • Substraty "Bulk" - Usunięto!
  • Gdzie Znaleźć Trudnodostępny Towar?
  • Jak Otrzymać Pomoc i Opowiedzieć o Swoich Pomysłach Udoskonaleń.
  • Spis Dodatków.
  • O Tłumaczeniu.


  • Co się zmieniło od czasów wersji 3.1.


    Poniższa lista zmian została wprowadzona od czasów wersji 3.1:

    • Numer wersji został zmieniony z 3.1 na 3.2 [hehe :)) - przyp. tłum.].
    • Zmiana rysuneczka początkowego.
    • Sugestia używania PGP przy wysyłaniu publicznych e-maili została wpisana.
    • Przygotowanie Terrarium dla Biedaków.
    • Hodowla na pożywce "Bulk" [sic! - przyp. tłum.].
    • E-mail Crisa Claysa został dodany...
    • Link http://www.xs4all.nl/~psee/ jako sprzedawcy zarodników.
    • Nigdy więcej upychania substratu!
    • Czyścik próżniowy zamiast suszarki do włosów.
    • Link do strony PF.
    • Sprawy licznika.
    • Arrowhead Mills nie sprzedaje już mąki z brązowego ryżu [co to, agroinformacje? :) - przyp. tłum.].
    • Uwaga na temat słoików leżących płasko na dnie garnka [rychło kurde w czas - przyp. tłum.].
    • Pojawianie się kapeluszy przy niskiej wilgotności.
    • Dokładne zamkniecie ciastka w słoiku obniża ryzyko zanieczyszczenia przy hodowli dla rozmnażania zarodników.
    • Zmiana talerzy przy tworzeniu odcisku zarodników eliminuje ryzyko zanieczyszczenia w tej fazie.



    Podziękowania dla naszych poprzedników.


    Procedura opisana w tym poradniku czerpie głęboko z poprzednich innowatorów. Właściwie to odkrycie sposobu przypisujemy firmie zwanej w Seattle Washington Psylocybe Fanaticus , gdyż to właśnie oni po raz pierwszy przedstawili to w sposób prosty i elegancki, nawet dla amatora.

    Psylocybe Fanaticus sprzedają Raport Technologiczny za 10$. Jest on zwany PF Tek. Jest sprzedawany w formie papierowej. Wcześniej hodowla grzybów halucynogennych w warunkach domowych była niemożliwa. Teraz jednak PF Tek daje w jasny i klarowny sposób szanse każdemu, by mógł wyhodować swoje małe cudeńka.

    PF Tek. jest fundatorem tego dokumentu. Głównym celem tego dokumentu jest przedstawienie, w jaki sposób PF Tek. może zostać użyty przez hodowców domowych.

    Traktuj ten dokument jak oprogramowanie shareware. Wypróbuj, jeśli spełni Twoje oczekiwania - prześlij 10$ i podziękowania dla:


    Psylocybe Fanaticus
    1202 E. Pike #783
    Seattle, Wa. 98122
    United States
    Stany Zjednoczone

    [Od siebie dodam jedynie ze następnymi stronami wartymi odwiedzenia to hyperreal oraz shroomery. Polecam również moja stronę- dragi u Goblina. Nio, to wszystko - przyp. tłum.]



    Powrót do spisu treści.



    Struktura owego dokumentu.

    Jak używać tego dokumentu.


    Procedury określone w tym dokumencie dzieła się na procedury konieczne i dodatkowe. Dokument główny opisuje elementarne czynności w ich najprostszej formie i w wielu punktach będzie można użyć dodatkowych, nadprogramowych adaptacji [opisanych o dużo później - przyp. tłum.]. Generalnie adaptacje będą pokazywać, jak dodatkowe czynności wpłyną na jakość hodowli przy pomocy wykazu owych czynności oraz przedmiotów potrzebnych do ich wykonania. Powinieneś przeczytać dokładnie cały poradnik zanim zastosujesz rady w nim zawarte. [Powodzenia ;)-przyp. tłum.]

    Za pierwszym razem gdy będziesz używał owego podręcznika kieruj się dokładnie zawartymi tu wskazówkami i przetrzymaj zapędy innowacyjne [hehe, ciekawe ile jeszcze ze mną wytrzymacie :)-przyp. tłum.]. Innowacja bez doświadczenia jest głównym sposobem na spieprzenie wszystkiego. Jeśli musisz sam cos wykombinować, bo nie możesz wyszukać danej rzeczy (lub z jakiegoś innego powodu), Najpierw skontaktuj się z kimś doświadczonym, aby upewnić się ze nie robisz czegoś szalonego.

    Nasza intencja jest dostarczenie nowemu kultywatorowi wiedzy pozwalającej dokonać świadomych decyzji zdolnych do polepszenia hodowli [dobra, qrwa, kiedy sedno sprawy?-przyp. tłum.]. Kultywator może dodać do hodowli kilka adaptacji oraz odrzucić te, które jego zdaniem są niewarte uwagi. To jego decyzja, ale nawet w takim przypadku gwarantujemy że dzialajac zgodnie z przedstawionymi procedurami otrzyma owoce swojej pracy.

    Ten poradnik dostepny jest w formie jednolitego tekstu, by ulatwic drukowanie i sciaganie go na Twoj komputer. Jest jednak kilka GIFow, do ktorych odnosza sie linki. Bedziesz ich rowniez potrzebowal. Mozesz chciec sprawdzic, czy pliki mmgg.zip lub mmgg.tar zgadzaja sie z wersja na Twoim komputerze. Jesli klikniesz na ten hiperlink komputer sciagnie plik i bedziesz mogl go rozpakowac i porownac z tym, ktory aktualnie czytasz [dla tych co maja jakies niedobory w kopii tego pliku-przyp. tlum.].

    Jesli chcesz zbadac jakas adaptacje, po prostu na nia kliknij. Kiedy skonczysz ogladac, na dole beda dwa linki. Jeden sluzy powroceniu do indexu, drugi pokazuje, gdzie owa adaptacja jest uzywana w procedurze.

    Ostatnia uwaga [nareszcie!-przyp. tlum.]. Terrarium jest potrzebne, by dokonac hodowli. Mozesz najpierw inokulowac sloiki z substratem, a pozniej w przeciagu kilku tygodni wybudowac terarium. Substrat potrzebuje czasu, by zostac skolonizowanym, tak wiec bedziesz mial go wystarczajaco duzo, by bez problemu zbudowac terrarium jesli Ci sie spieszy.


    Powrot do spisu tresci.



    Ogolne spojrzenie na procedure i opieke nad grzybami.


    By hodowac grzyby odpowiedni substrat musi zostac inokulowany zarodnikami i skolonizowany przez grzyby. Ta czesc wymaga bezsprzecznie sterylnego srodowiska, gdyz substrat nie ma zadnych konserwantow i moze zostac wyparty i przejety przez plesn albo jakiekolwiek bakterie ktore beda obecne [zdarza sie dosyc czesto :)-przyp. tlum.]. Pierwszy etap odbywa sie w sloikach przygotowywanych w kuchni Twojego domu. Bedzie tu potrzebny wermikulit i maka z brazowego ryzu, obydwa skladniki sa dosyc latwo dostepne [nie zawsze, ale mozna zamowic z sieci-dalej bedzie skad-przyp. tlum.]. Substrat jest przygotwany, umiesczony w sloikach i wysterylizowany za pomoca goraca [w tym przypadku gotowania-przyp. tlum.]. Kiedy sloiki wystygna [wazne!-przyp. tlum.] sa inokulowane [zapladniane w uproszczeniu-przyp. tlum.] za pomoca strzykawki z zarodnikami. Ta faza moze zostac wykonana z nakladem gotowki ponizej 25$ [w praktyce-8-29$, zalezy czy chce ci sie samemu robic substrat-przyp. tlum.] i dzieki niej otrzymasz wystarczajaca ilosc skolonizowanego substratu, by wyhodowac kilkadziesiat gram suszonych grzybow [suszone sa lzejsze :P-przyp. tlum.].

    Kiedy substrat zostanie juz inokulowany trzeba poczekac, az zupelnie skolonizuje go funga. Kiedy substrat zostanie juz zupelnie sklonizowany, sterylnosc nie jest az tak wazna, gdyz kolonia jest dosc silna i moze poradzic sobie z ewentualnymi konkurentami, zas ciastka moga zostac usuniete ze sloikow. Najczesciej ten etap zajmuje okolo tygodnia lub dwoch. W tym punkcie ciastka umieszcza sie w terrarium o wysokiej wilgotnosci. Podczas oczekiwan, az substrat zostanie skolonizowany zadne naklady gotowkowe nie sa potrzebne.

    Wilgotnosc w terarium utrzymywana jest w okolicach 90%, a dwutlenek wegla produkowany przez fungi jest cyklicznie eliminowany. Po ok. tygodniu od umieszczenia w terarium ciastka [tak sie mowi na skolonizowany substrat po opuszczeniu sloikow-przyp. tlum.] zaczna produkowac grzybki. W kilka tygodni hodowca bedzie mial adekwatna ilosc doroslych grzybow gotowych do konsumpcji. Ciastko owocuje dopoki mineraly w nim zawarte sie nie wyczerpia, lub wilgotnosc nie spadnie do zbyt niskiego poziomu. Zaleznie od metody, jaka przyjmie hodowca, dbanie o terarium wymaga mnie lub wiecej uwagi. Z pomoca najbardziej zaawansowanej metody opisanej w tym poradniku, hodowaca zajmuje sie terrarium tylko raz na kilka dni. Przez pojecia 'zajmowania' rozumie sie glownie zbieranie doroslych osobnikow i dolewanie wody do nawadniacza.

    Jest wielce prawdopodobne, ze grzyby beda produkowane w fazie rozrodu szybciej, niz hodowca bedzie w stanie je skonsumowac. Jest za to dosc latwo wysuszyc grzyby i przechowac je na wiele miesiecy. Wiele osob woli suszone grzyby, niz ich swieze odpowiedniki. Dla pewnosci dodam, ze nie smakuja one tak dobrze, jak grzyby kupione w warzywniaku.

    Okazjonalnie, odbitka zarodnikow jest wymagana, by kontynuowac cykl rozwojowy. Pozniej owej odbitki uzywa sie do produkcji strzykawki z zarodnikami, ktora potem znowu inokuluje sie sloiki. Wymaga to jednak odrobiny staran i wymagajacych, sterylnych procedur by w koncu owa strzykawka powstala. Oczywiscie mozna to ominac, kupujac po prostu nowa strzykawke z zarodnikami. 10 ml. strzykawka wystarczy, by inokulowac ok. tuzin sloikow [osobiscie polecam 10-przyp. tlum.]. To wybor hodowcy, jaka obrac droge do efektywnej hodowli.


    Powrot do spisu tresci.



    Przygotowanie i kolonizacja substratu.


    Grzyby sa hodowane na substracie zawierajacym skladniki mineralne. Tak jak domowa roslina jest hodowana w doniczce z ziemia, tak grzyby hodowane sa na ciastkach z owego substratu. Duza roznica jest fakt, ze ciastko musk byc wolne od zanieczyszczen, plesni i konkurujacych bakterii, by caly proces byl udany. Jakiekolwiek zanieczyszczenie ciastka od razu sprawi, ze caly proces bedzie nieudany.
    Potrzebne materialy:

    Sloiki musza byc stozkowe. Oznacza to, ze otwarcie sloika musi byc szersze od jego spodu. To bardzo wazne, gdyz ciastka musza byc usuwane ze sloika bezposrednio. Chcesz po prostu, zeby ciastko gladko wyszlizgnelo sie ze sloika. Jesli uzywasz sloika, ktorego nie ma na ponizszej liscie sprawdz na pudelku, czy jest to sloik spadzisty. Ponizsze sloiki sa akceptowane:

    • Okragle sloiki na zelki, 250 ml.
    • Kerra sloik z szeroka pokrywka, 250 ml.
    • Podstawowe sloiki, okragle, 250 ml.


    Krok 1:
    Przygotuj wieczka sloikow, by mogly byc na swoim miejscu podczas inokulowania sloikow. Jest to wspanialy sposob, czesciowo dlatego, ze w nie-sterylnym srodowisku kuchennym sterylny substrat nie musi byc wystawiany na dzialanie zanieczyszczen z powietrza. Wez maly mloteczek i gwozdz, by wybic po cztery, symetryczne dziurki w kazdym wieczku. Ma to wygladac tak::
    Picture of Culture Jar


    Krok 2:
    Zdecyduj, w ilu sloikach masz zamiar zainicjowac hodowle. Przecietne terrarium jest budowane dla 6 ciastek, ale kilka ciastek moze zostac zepsutych przez zanieczyszczenia a niektore beda kolonizowac sie szybciej do innych. Jest wielce nieprawdopodobne, ze wszystkie ciastka beda wkladane do terrarium w tym samym czasie. Maka ryzowa i wermikulit to produkty na tyle tanie, ze madrym sposobem wydaje sie przygotowanie tuzina sloikow.

    Dla kazdego sloika wymieszaj 2/3 szklanki wermikulitu i 1/4 szklanki maki z brazowego ryzu w duzej misce. Adaptacja-23 Gdy te skladniki sa dobrze wymieszane, dodaj 1/4 szklanki wody na kazdy sloik 250-cio ml ktory planujesz przygotowac. Jesli uzywasz sloikow 500 ml musisz powiekszyc przepis dwukrotnie. Wymieszaj wszystko bardzo porzadnie. Wynikiem bedzie substrat-material spozywany przez grzyby dla wzrostu.


    Krok 3:
    Nastepnym krokiem jest wypelnienie kazdego sloika substratem. Adaptacja-20 Ten dokument sugeruje bardzo delikatne pakowanie substratu do sloikow. Udowodniono, ze pakowanie substratu w luzny sposob i utrzymywanie tam sporych zapasow powietrza jest najlepszym sposobem na wypelnienie sloikow. Sloiki skolonizuja sie szybciej w ten sposob. Oczywistym jest, ze im szybciej sloik zostanie skolonizowany, tym mniejsze prawdopodobienstwo, ze jakies konkurencyjne zanieczyszczenie pojawi sie i przejmie substrat. Adaptacja-3 Wypelnij kazdy sloik az do poziomu 1/2 cala [cal-2,5 cm-przyp. tlum.] od zakretki. Jesli zabraknie ci substratu to albo dorob go wiecej, albo poswiec jeden sloik i wypelnij jego zawartoscia po rowno cala reszte. To wazne, gdyz musisz byc pewien, ze substrat jest na tyle wysoko, bys mogl zainokulowac go bezposrednio ze strzykawki.


    Krok 4:
    Pozostale 1/2 cala musi zostac dokladnie oczyszczone. Zadnego substratu nie moze byc widac powyzej ciastka. Najpierw wytrzyj sloik dokladnie za pomoca palca, by zdjac kawalki pozostalego substratu, nastepnie dokoncz prace za pomoca wilgotnego recznika albo papieru toaletowego. Szklo musi byc idealnie czyste. Powod dla ktorego jest to az tak wazne jest prosty-konkurencyjne bakterie i plesn moga uzyc jakiegokolwiek pozostawionego tam substratu jako nosnika do zanieczyszczenia glownego ciala substratu.
    Krok 5:
    Nastepnie wypelnij pozostale 1/2 cala wermikulitem. Ta warstwa stanowi czysty, prosty i suchy wermikulit. Nic wiecej. Wypelnij nim sloiki az do poziomu zakretki. Ta warstwa to pionierski wynalazek Psylocybe Fanaticus. Ta warstwa ma na celu izolowac substrat od jakiechkolwiek zanieczyszczen z powietrza. Ta warstwa jest pozniej sterylizowana wraz z substratem i owe zanieczyszczenia nie moga (najczesciej) przedostac sie dalej wglab substratu. Jednoczesnie zezwala ona na przeplyw pewnych gazow. Grzybnia wymaga tlenu, a gazy moga byc filtrowane przez wermikulit.

    Krok 6:
    Teraz zakrec porzadnie sloiki. Normalnie zakretki maja gumowa oslonke, ktora jest umieszczna miedzy zakretka, a szklem sloika. Tradycja nakazuje jednak, by oslonke umieszczac troche w innym miejscu. Umieszcza sie ja wyzej, na gornej czesci zakretki. Powod byl taki, ze ludzie mysleli ze dopiero teraz zapewnia odpowiednie zabezpieczenie, nie za mocne-w sam raz. Tak naprawde to bez roznicy. Jest chcesz pozostac wierny tradycji-umiesc gumke na gornej czesci zakretki. Zakrec sloik mocno. Pamietaj o dziurkach, ktore powinienes miec wykonane w zakretce zgodnie z Krokiem 1 [jesli przeoczyles-naprawde radze, by czytac ow plik po kolei, dokladnie i bez wyjatkow-przyp. tlum.]. Inaczej bedziesz mial duzy problem kiedy juz podgrzejesz te sloiki!

    Krok 7:
    Teraz umiesc kawalki cienkiej folii na zakretkach kazdego sloika i obkrec ta folie dokladnie wokol zakretek. Robisz to, by zapobiec wpadaniu kropli przez dziurki w zakretce. Jesli wybiles dziurki w zakretkach tak, ze ostre krawedzie sa skierowane w gore-badz pewien, ze nie przeciales ani nie uszkodziles folii. Jesli musisz-dodaj druga, a nawet trzecia warstwe folii, by miec pewnosc ze woda nie skropli sie w srodku.
    Krok 8:
    Teraz sloiki musza zostac wysterylizowane [wlasnie slucham Boba Marleya i zastanawiam sie-wlasciwie po co ja to tlumacze? ;)-przyp. tlum.]. Umiesc sloiki w duzym, kuchennym garnku z zakrywka (ale jeszcze nie zakrywaj!) i zalej woda do polowy wysokosci sloikow. Przywroc wode do powolnego gotowania i zakryj garnek. Od czasu, gdy woda zacznie sie gotowac sloiki potrzebuja rowno godziny, by kompletnie sie wysterylizowac. Woda nie powinna jednak rozpryskiwac sie i chlapac dookola. Sloiki nie powinny plywac bezwladnie po garnku. Substrat ma juz wystarczajaca ilosc wody. Nie chcesz, by woda przeciekla i zmienila rownowage wodna w substracie. Sloiki nie powinny lezec plasko, bezposrednio na dnie garnka. Zbyt duza ilosc ciepla transferowana bezposrednio do sloikow moze zbytnio wysuszyc substrat. Mozesz umiescic sciereczke zaraz pod sloikami, by zapobiec przedostaniu sie zbyt duzej ilosci ciepla do sloikow [uwielbiam grzyby :)))-przyp. tlum.].

    Krok 9:
    Pozwol, by sloiki powoli wysytygly. Pozwol, by studzily sie w tym samym zakrytym garnku, w ktorym byly sterylizowane [dzieki temu nadal beda sterylne :)-przyp. tlum.]. Pozwol, by wystygly calkowicie. Sloiki musza byc w temperaturze przypominajacej temperature pokojowa, by mogly zostac inokulowane. Zrodniki zostana zabite, jesli zostana wkroplone do sloika, ktory nie bedzie wystarczajaco chlodny. Ostudzenie sloikow zajmie kilkanascie godzin. Mozesz slyszec trzaski, gdy sloiki beda sie chlodzic. To normalne [niedlugo Big Brother, ciekawe kto wyleci-przyp. tlum.].


    Krok 10:
    Teraz najlepsza czesc. Inokulowanie sloikow kultur. Zakladajac, ze masz juz swieza i sterylna strzykawke z zarodnikami, jestes teraz gotowy do inokulacji substratu i rozpoczecia pierwszej fazy hodowli. Igla strzykawki musi byc sterylna. Jesli Twoje palce, lub cokolwiek innego oprocz sloikow lub ich tresci mialo stycznosc z igla, badz pewien ze nie jest juz ona sterylna. Jesli jest jakiekolwiek podejrzenie co do stanu igly, uzyj zapalniczki do jej podgrzania. Podgrzewaj az zacznie swiecic na czerwono. Pozwol igle wystygnac, a tymczasem wycisnij odrobine plynu ze strzykawki.

    Potrasnij strzykawka. Upewnij sie, ze zarodniki sa dobrze wymieszane w strzykawce. Bedzie ci latwiej jesli odciagniesz zatyczke i pozwolisz odrobinie powietrza wpasc do strzykawki [zdecydowanie nie polecam, do strzykawki moga dostac sie przerozne bakterie z powietrza-przyp. tlum.].

    Usun cienka folie z kazdego sloika kiedy przygotowujesz je do inokulacji. Wloz igle do sloika przez zrobione otworki tak daleko jak mozesz, nastepnie dotknij nia scianki sloika. Spojrz na nastepny rysunek by zobaczyc jak to wyglada. Musisz wkroplic dokladnie 1/4 ml do kazdej dziurki. Adaptacja-4 Lacznie 1 ml dla kazdego sloika! Adaptacja-5

    Inoculation

    Strzykawka 10-cio ml wystarczy do zainokulowania tuzina sloikow jesli wkroplisz odrobine mniej niz 1 ml do kazdego [od siebie dodam ze pierwszy raz wkroplenie dokladnie takiej ilosci plynu stanowi duzy problem, radze naprawde uwazac, albo pocwiczyc wczesniej z bardzo malymi ilosciami-przyp. tlum.].


    Krok 11:
    Teraz latwa czesc. Wstaw sloiki w ciemne miejsce i czekaj. Funga na poczatku pojawi sie jako mala, biala kepka dziwnej substancji w miejscu zainokulowania. Adaptacja-6


    Picture of Culture Jar 5 days after inoculation Picture of Culture Jar 10 days after inoculation Picture of Culture Jar 20 days after inoculation

    Z czasem funga rozprzestrzeni sie po calym sloiku. Zdarza sie ze cala powierzchnia szklana sloika pokryta jest idealnie grzybem. Najczesciej gorna czesc sloika kolonizuje jako ostatnia. Uwazaj na jakiekolwiek zanieczyszczenia.

    Jesli jakikolwiek dziwny kolor pojawi sie na powierzchni fungi caly sloik musi zostac automatycznie wyrzucony [i zeby nikomu nie przyszlo do glowy jeszcze raz probowac w nim cokolwiek hodowac-nie wyjdzie :)-przyp. tlum.]. Nie rob sobie nadziei. Jesli sadzisz ze sloik moze byc zanieczyszczony-wyrzuc go od razu [czasami poznaje sie po zapachu, jakby smrod fermentujacego wina, czasami po wygladzie-kolorze, etc.-przyp. tlum.]!. Niektore plesnie i bakterie produkuja pdoczas wzrostu toksyny mogace Cie zabic. Nawet jesli grzyby rosna po odwrotnej stronie od zanieczyszczenia nie znaczy to ze jestes bezpieczny. Siec fungi roznosi wilgoc i skladniki mineralne o duzo dalej od grzybow i w taki sposob moze przechwycic toksyny z zanieczyszczenia i przyniesc je do grzybow. Fakt ze czytasz ten poradnik znaczy ze nie jestes doswiadczonym mykologiem [istnieje w ogole takie slowo? :]-przyp. tlum.]. Nie wiesz ktore plesnie i bakterie sa smiertelne. Lepiej nie probuj.

    Jedynym wyjatkiem do tych wyjasnien jest sytuacja, gdy funga zmienia kolor ze sniezno-bialego na odcien plowo-zolty, ale jedynie gdy na sciankach sloika wydnieja krople wody, z ktorymi zetknal sie grzyb. Bardzo rzadko zdarza sie, by skolonizowany substrat zostal zanieczyszczony podczas pobytu w sloiku. Nieskolonizowane czesci sloika sa o wiele bardziej podatne na jakakolwiek konkurencje.

    Powyzszy rysunek pokazuje typowa sytuacje kolonizowania sloika. Jesli Twoje zarodniki sa stare, temperatura nie jest optymalna, lub zmieszales substrat w nieodpowiedni sposob mozesz spokojnie dodac tydzien do powyzszych wyliczen.

    Ciastko musi zostac w sloiku dopoki cala powierzchnia nie zostanie skolonizowana. Z powiekszeniem ilosci fungi wzrost zostaje powoli hamowany. To rezultat powstawania CO2, w zwiazku z czym istnieje coraz mniej tlenu z ktorego grzyb moze sie zywic. Adaptacja-7

    Ciastka nie moga zostac wyjete ze sloikow jesli wciaz jest w nich nieskolonizowany substrat. Adaptacja-8


    Krok 12:
    Kiedy ciastko ryzowe jest juz w pelni skolonizowane, moze zostac wyjete ze sloika. Adaptacja-9 W tym momencie nie ma juz ani kawalka substratu, ktory moglby zostac przejety przez konkurujace plesnie czy bakterie. Kiedy grzybnia jest juz ustabilizowana nie ma raczej mozliwosci, by inny organizm zagarnal powierzchnie i zniszczyl ciastko.

    Adaptacja-10 Odkrec i usun pokrywki ze sloikow. Usun wermikulit z gory sloikow. Upewnij sie ze nie nadruszyles ciastka, gdyz to mogloby pozostawic go otwartym na infekcje. Nie musisz wyjmowac calego wermikulitu ze sloika. Tak naprawde jedynym powodem na usuwanie go jest utrzymywanie czystosci w terarium. Odwroc sloik do gory nogami i uderz w wieczko by ciastko wypadlo na stol. Ciastko ryzowe powinno wyslizgnac sie bez problemu. Substrat najczesciej kurczy sie odrobine podczas procesu kolonizacji, dzieki czemu nie powinienes miec wiekszych problemow z wyjeciem go ze sloika.


    Krok 13:
    Ciastko musi zostac umieszczone w terarium. Zaklada sie, ze masz w pelni funkcjonalne i wyprobowane terarium w tym momencie. Ten dokument zawiera wszystkie informacje na temat budowania funkcjonalnego terarium. Przygotowanie Terarium.

    Mozesz dotykac ciastek, ale pamietaj ze im mniej ich dotykasz i im delikatniej to robisz, tym lepsze beda podczas owocowania [w praktyce wyglada to tak ze kazde miejsce ktorego dotkniesz z wystarczajaca sila by podniesc ciastko nie zaowocuje w przyszlosci, tak wiec radze znalezc sobie dwa punkty po przeciwnych stronach ciastka za ktore zawsze bedziesz lapal dwoma palcami-przyp. tlum.]. Powinienes rowniez umyc rece i upewnic sie ze sa dokladnie wyplukane z mydla zanim dotkniesz ciastka.

    Jesli masz sterylne, jednorazowe rekawiczki chirurgiczne to nie jest zlym poymslem uzywanie ich. Mozna obejsc sie bez nich, ale to zawsze jakies ulatwienie. Zanieczyszczenia to najgorszy koszmar kazdego mykologa.


    Powrot do spisu tresci.
    Cykl Wzrostu.
    Konstrukcja Terarium.



    Konstrukcja Terarium.


    Glownym zadaniem terarium jest dostarczenie wysokiej wilgotnosci dla ciastek, by te mogly wydawac na swiat grzybki. Ciastka ryzowe beda zyly w srodku podczas fazy owocowania.

    Sa cztery rozne typy terarium opisane w tym dokumencie. Pierwsze to terarium minimalistyczne, ktore dziala dobrze ale moze zmiescic tylko jedno ciastko. Nastepne dwa sa oparte na pracy Psylocybe Fanaticus. Pomieszcza wiecej ciastek, ale nadal potrzebuja poswiecania im uwagi kilka razy dziennie.

    Osobiscie uzywam ostatniej opcji. Uzywa ona tej samej komory wzrostu co Psylocybe Fanaticus zaleca, lecz posiada rowniez wmontowany ultra-dzwiekowy nawadniacz . Ten sposob nie wymaga wiele wysilku, a dziala zaskakujaco dobrze.

    Pierwsz terarium, "Terarium Biedaka" [o wy chamy:P-przyp. tlum.] nie wymaga dodatkowego nawadniania. Opiera sie ono na bardzo malej ilosci powietrza oraz fakcie, ze jest dokladnie odseparowane od srodowiska.

    Reszta opcji wymaga tej samej komory wzrostu. Roznica polega jedynie na sposobie zapewnienia wysokiej wilgotnosci wewnatrz komory. Jesli chcesz, mozesz zaczac od najprostszej wersji i zmienic ja pozniej, jesli dojdziesz do wniosku ze nie jest ona dla Ciebie odpowiednia . Jestem jednak przekonany ze jesli zaczniesz od ultra-dzwiekowego nawadniacza nie bedziesz chcial zmieniac opcji na ktorakolwiek z pozostalych dwoch.


    Terarium Biedaka.


    Potrzebne materialy:
    • 2 litrowa butelka po coli
    • ostry nozyk [np. do ciecia tapet-przyp. tlum.]

    To terarium jest wykonane przez odciecie pewnej sekcji z dwulitrowej butelki po coli. Jest to wykonywane z dwoch powodow. Po pierwsze, pozwala na umieszczeniu ciastka ryzowego w srodku butelki. Nastepnym powodem jest zmniejszenie powierzchni dla ciastka, tak by wilgotnosc substratu mogla sama zapewnic sobie odpowiednie warunki.

    Usun czesc butelki uzywajac noza. Ciecie na nizszych partiach butelki to ostatecznosc. Wyciecie odpowiedniego fragmentu na wyzszych partiach jest trudniejsze do wykonania . Wymaga, by ciecie uczynic dokladnie w miejscu, gdzie butelka zaczyna sie zwezac. Jest to spowodowane faktem, ze obie czescie musza do siebie idealnie pasowac, tak by moc je dokladnie ze soba zszczepic.

    Najlepszym pomyslem jest scinanie nizszych partii tak dlugo, az butelka bedzie idealnie pasowac. Kiedy znajdziesz juz miejsce w ktorym nalezy butelke przeciac mozesz jedynie powtarzac operacje dla kazdej nastepnej butelki, a tym samym dla kazdego ciastka ktore bedzie w owej butelce owocowac.

    Minimal Terrarium

    Nakretka butelki musi byc przez caly czas zakrecona. Mokry papierowy recznik moze zostac umieszczony na dnie butelki by pomoc zwiekszyc wilgotnosc w je wnetrzu. Dwa razy dziennie butelka musi zostac otwarta, by zapewnic doplyw swiezego powietrza dla substratu. Najlepiej jest owiac butelke za pomoca wentylatora, by upewnic sie ze swieze powietrze otacza ciastko. To wlasnie glowna niedogodnosc tego terarium. Przy tuzinie ciastek zajmowanie sie dwa razy dziennie kazdym z osobna staje sie niewolnicza praca.


    Podstawowa Komora Wzrostu.

    (Uzywana w kazdej z pozostalych opcji)


    Potrzebne materialy:
    • Styropianowe chlodzenie Adaptacja-11
    • Druciana Siateczka (1/4 lub 1/2 cala jest idealny)
    • Plexi (24 na 24 cale kawalek okna uzywanego przy dyfuzjatorach swiatla halogenowego) Opcjonalne przy uzywaniu ultra-dzwiekowego nawadniacza.
    • Klej Silikonowy
    • Wskaznik Wilgotnosci Adaptacja-12

    chlodzenie z ktorego zrobiony bedzie pojemnik musi miec bardzo szczelna zakrywke. Podstawowa sprawa jest uwiezienie w srodku wilgotnosci, a im bardziej luzna pokrywka, tym wiecej wilgotnosci przez nia ucieknie. Oprocz chlodzenia cala reszta materialow moze zostac kupiona w sklepie z artykulamidla domu. Ponizej umieszczone sa diagramy omawiajace kazda czesc terarium. Nie ma mozliwosci zeby przewidziec wtmiar chlodzenia ktore bedziesz uzywal. Bedziesz musial rozplanowac wszystko przestrzennie w trakcie budowania terarium.

    Picture of terrarium
    Picture of terrarium

    Druciana siatka zostanie umieszczona w terarium by chronic ciastka przed dotknieciem wilgoci zbierajacej sie na dole pojemnika. Najlatwiej jest przyciac siatke o jakis cal wiecej niz pozwala na to wielkosc chlodzenia. Potem wystarczy uzyc kombinerek i zgiac wystajacy kawalek siatki, tak by powstal typ stoliczka. Zgiety kawalek musi byc na tyle mocny, by utrzymac reszte siatki wraz z ciastkiem. Podczas wzrostu grzybow liczy sie kazdy centymetr wysokosci terarium. Postaraj sie, by siatka nie wznosila ciastka wyzej niz 1/2 cala w odniesieniu do dna pojemnika. Wyzej po prostu sie nie oplaca, gdyz marnuje to sporo wartosciowego miejsca.

    Teraz, jesli masz zamiar nawadniac grzyby za pomoca sprayu nalezy zainstalowac ochrone przeciwskraplajaca. Jesli uzywasz nawadniacza jest to jedynie opcja, jednak nadal wydaje sie to byc dobrym pomyslem. Wilgoc zbiera sie w terarium, wiec taka warstwa chroni ciastka przed duzymi kroplami wody [kazda taka kropla niszczy ciastko-tam gdzie upadnie nie wyrosnie juz zaden grzybek-przyp. tlum.p] ktore moglyby spasc na owocujacy substrat. Jakakolwiek wilgoc kumulujaca sie na gorze pojemnika skapuje bezposrednio na ochrone i podazajac wzdluz upada na dno. Tak samo z kroplami zbierajacymi sie na wewnetrznej stronie samej oslonki-jako ze jest ona nachylona takie krople po prostu zeslizguja sie na bok, wzdluz oslonki. Jesli uzywasz teksturowanej plexi ustaw ja tak, by tekstura odwrocona byla w gore. W koncu chcesz, by krople splywaly do boku terarium jesli tylko pojawia sie nad ciastkiem.

    Oslonka jest przytrzymywana przez kilka gwozdzi wbitych w boki terarium. Zaleznie od wielkosci sloikow z substratem bedziesz musial sam ustalic gdzie wbic owe gwozdzie. Ochrona musi byc nachylona pod maksymalnym katem by woda mogla gladko splywac, jednak nie moze byc zbyt nisko nad ciastkiem, by dac mu odpowiednia ilosc miejsca na owocowanie. Ochrona musi byc dobrze dopasowana. Musisz zostawic niewielkie szparki po bokach dla cyrkulacji powietrza, jednak nie przesadzaj z ich wielkoscia. Okolo 1/4 cala to wystarczajaca wielkosc. Innymi slowy ochrona musi dobrze pasowac do pojemnika, ale powinna rowniez przepuszczac powietrze. Pamietaj rowniez o tym, ze oslona nie moze wychodzic wielkoscia poza pojemnik, gdyz moze zdarzyc sie ze nie bedziesz mogl zamknac zakrywki.

    Jesli uzywasz styropianowego pojemnika powinienes zainstalowac odpowiednie zatyczki do gwozdzi. Umieszczajac je wewnatrz i na zewnatrz unikniesz uszkodzenia pojemnika, a jednoczesnie uszczelnisz go.


    Teraz musisz zmodyfikowac zakrywke, by moglo wpadac przez nia swiatlo. Psilocybe Cubensis jest grzybem fototroficznym. Potrzebuje swiatla by rozpoczac wzrost i zidentyfikowac ktora strona do gory. Jesli zostalo Ci troche plexi mozesz z powodzeniem uzyc jej do tego celu. Wytnij dziure w zakrywce pojemnika. Plexi przytnij jednak odrobine wiekszy kawalek. Teraz naloz klej silikonowy wzdluz przykrywki. Umiesc plexi na owej nakrywce i pozwol by klej wysechl. Przedstawia to ponizszy rysunek:
    Picture of terrarium

    To tyle, podstawowa komora wzrostu jest juz gotowac. Teraz musisz zdecydowac jaka metode uzyjesz, by zapewnic grzybom duza wilgotnosc i mala koncentracje CO2.


    Metoda 1: Reczne Spryskiwanie.



    To orginalna metoda polecana przez PF dla hodowcow domowych. Jest to metoda najtansza. Jest jednak najbardziej wymagajaca i zmusza Cie do przestrzegania z gory ustalonego tygodniowego planu. Jedyny dodatek, ktorego potrzebujesz wraz z komora to spray mogacy wyworzyc gesta mgielke.

    Procedura wyglada tak: Przynajmniej cztery razy dziennie terarium musi zostac zasilone dodatkowa porcja wilgoci. Przynajmniej dwa razy dziennie z terarium musi zostac usuniete CO2 ktore powstaje podczas owocowania substratu. Raz dziennie nalezy rowniez usunac wode, ktora zbiera sie na dnie pojemnika.

    Raz dziennie musisz usunac wode z dna pojemnika. Mozesz uzyc odpowiedniej pompki by wyssac wode, mozesz rowniez delikatnie powyjmowac ciastka i obrocic terarium do gory nogami pozwalajac wodzie wyplynac. Jesli zdecydowales sie wyjac ciastka-zrob to delikatnie! Kazde dotkniete przez Ciebie miejsce nie zaowocuje w przyszlosci. Powinienes dotykac ciastka zawsze w tym samym miejscu.

    Dwa razy dziennie CO2 musi zostac usuniete. Jedna metoda zaklada uzycie wentylatora usuwajac ochrone przeciwskraplajaca i wietrzenie pojemnika jakies 10-15 sekund. Nastepna metoda to uzycie suszarki do wlosow do wietrzenia pojemnika. Po prostu wsadz suszarke i odwroc tak, by suszacy koniec wskazywal do gory. W taki sposob suszarka wyssie cale CO2 znajdujace sie w komorze. Upewnij sie ze gorace powietrze wylatujace na zewnatrz pojemnika nie bedzie mialo stycznosci z ciastkiem. Mogloby to powaznie uszkodzic ciastko. Jesli Twoja suszarka ma opcje zimnego strumienia, uzywaj jej zamiast powietrza goracego. Identycznie, jeden z hodowcow proponuje by uzywac do tego celu odkurzacza [genialny pomysl :)-przyp. tlum.]. Owa maszyna moglaby w latwy sposob wyssac CO2 z wnetrza terarium.

    Dla utrzymania odpowiedniej wilgotnosci powietrza wewnatrz pojemnika uzywany jest spray mogacy wytworzyc odpowiednia mgielke. Jest sporo produktow uzywanych w kuchni, ktore fabrycznie pakuje sie w spryskiwacze o zmiennym natezeniu skraplania, jest jednak wazne by mogl on wytworzyc gesta, drobna mgielke. Cokolwiek uzywasz badz pewien ze nie zostaly na tym resztki fabrycznych chemikaliow. Lepiej perfekcyjnie to wyczyscic. Upewnij sie ze butelka spryskiwacza jest calkowicie czysta i wolna od wszelkich substancji bedacych w stanie zagrozic fundze. Najbezpieczniej bedzie odwiedzic odpowiedni sklep [office depot, stanowsiko z kwiatami w duzych supermarketach-przyp. tlum.] i kupic specjalny spray o odpowiednio wysokiej jakosci. Najczesciej wytwarzaja one o wiele lepiej skroplone chmurki niz spryskiwacze uzywane w kuchni. Oczywiscie nie radze by wydawac niepotrzebnie pieniadze, sadze wiec ze z powodzeniem mozna uzyc kuchennych urzadzen, pod warunkiem ze zachowuje sie absolutna ostroznosc. Dla wytworzenia wilgotnosci glowka spryskiwacza wsuwana jest pod pokrywe, po czym spryskuje sie srodek cohrony przeciwskraplajacej. Przedstawia to ponizszy rysunek:

    Picture of hand spraying

    Po spryskiwaniu przez 5 sekund nalezy wyjac z pojemnika glowke spryskiwacza i szybko go zamknac, uwieziajac opary wodne w srodku. Male kropelki drastycznie podwyzsza wilgotnosc w srodku pojemnika. Nalezy pamietac by nigdy nie spryskiwac bezposrednio ciastek. Grzybnia jest wielce podatna na podobne uszkodzenia. Terarium musi byc spryskiwane przynajmniej 4 razy dziennie. Im czesciej tym lepiej.

    Ta opcja dziala i w dodatku jest bardzo niedroga, ale to jej jedyne dobre strony. Jesli kilkakrotnie zapomniesz podlac terarium funga mocno na tym ucierpi-jest w pelni zalezna od Twojego wolnego czasu. Jednoczesnie mozesz w ten sposob utrzymac jedynie kilka rosnacych grzybow w jednym czasie. Zuzywaja one bardzo duzo wilgotnosci z otoczenia, a owa metoda i tak nie daje jej zbyt wiele.


    Metoda 2: Uzywanie Brzeczyka dla Ryb.



    Orginalny pomysl na te metoda nalezy przypisac PF, jest w niej jednak bardzo duzo pomyslow i adaptacji, ktorych nie przewidzialo orginalne opracowanie. Pomysl opiera sie na zwiekszenie wilgotnosci poprzez babelkujaca wode. Mala pompa wodna dla rybek oraz odpowiedni kamyk sa uzywane by uzupelnic te metode.

    Ta metoda jest bardzo niedroga i pozwala egzystowac terarium nawet bez Twojej stalej uwagi. Jej glownym ograniczeniem jest fakt, ze zaleznie od sposobu implementacji moze podwyzszyc wilgotnosc powietrza co najwyzej o 15% powyzej normy. Minimalna wilgotnosc potrzebna fundze wynosi 85%. Jesli wilgotnosc otoczenia nie wynosi przynajmniej 70% w normalnych warunkach odczujesz spore problemy podczas fazy wzrostu. Jesli hodujesz wiecej niz kilka grzybow na raz jest spora szansa ze owa metoda zawiedzie. W takim wypadku i tak bedziesz musial spryskiwac terarium, by podwyzszyc wilgotnosc powyzej tej zapewionej przez pompe. Kilka razy dziennie wystarczy.

    Wszystkie potrzebne materialy mozesz dostac w sklepie zoologicznym i/lub w sklepie z artykulami dla domu.

      Potrzebne materialy:
    • Odpowiedni pojemnik z woda
    • Pompka dla rybek
    • Wezyk plastikowy o odpowiedniej dlugosci
    • Kamyk powodujacy babelkowanie
    • opcjonalnie 50 watowa grzalka dla rybekAdaptacja-13
    • opcjonalnie metalowa lub plastikowa gabka do czyszczenia talerzy Adaptacja-14

    Podstawowa strategia zaleca umieszczenie pojemnika w srodku terarium i powolne babelkowanie powietrza przez wode. Dziurka powinna zostac zrobiona w ochronie przeciwskraplajacej, by moc zmiescic w niej pojemnik. Wylot pojemnika powinien znajdowac sie powyzej cohrony, by zapobiegac skraplaniu sie wody na fundze. Jest kilka sposobow na implementacje owego systemu. Jesli pompa powietrzna umieszczona jest poza terarium, zas do jego srodka przeprowadzony jest jedynie plastikowy wezyk, wilgotnosc zostanie podwyzszona o mniej niz 10% powyzej normy. Spora zaleta takiego ustawienia jest fakt ze powietrze musi byc w jakis sposob oprowadzane z pojemnika, tak wiec hodowca nie musi codziennie usuwac z niego CO2. Mala dziurka moze zostac umieszczona przy podstawie pojemnika, by woda i CO2 mogly przeplynac Dziura powinna byc na tyle duza, by woda jej nie zatykala. Wielkosc 3/8 cala wydaje sie byc w sam raz. Troche wieksza dziurka nalezy rowniez wydrazyc, by moc przeprowadzic plastikowy wezyk do srodka. Nie mozesz po prostu wsadzic go do srodka i zatrzasnac pokrywa. Stracisz sporo wilgotnosci jesli pokrywa bedzie nieszczelna. Sytuacje przedstawia ponizszy obrazek:

    Picture of bubblier setup

    Druga metoda opiera sie na pomysle umieszczenia pompy w srodku pojemnika. W ten sposob to samo powietrze jest wciaz przetwarzane, zas jego wilgotnosc stopniowo sie podwyzsza. Moze to podwyzszyc wilgotnosc do poziomu bliskiego 15% powyzej normy. Ten sposob ma jednak kilka znaczacych wad. Po pierwsze kluczem do sukcesu tej metody jest recyrkulacja wciaz tego samego powietrza. Oznacza to ze nie mozna umiescic w pojemniku zadnego otworu, przez ktory ulatywaloby CO2 lub wyplywala woda. Bedziesz zmuszony usuwac CO2 recznie, przynajmniej raz dziennie. Kolejna wada jest fakt, iz pompa wytwarza sporo ciepla i moze ogrzac pojemnik nawet o 10 stopni C. W niektorych przypadkach nie mozna tego zaakceptowac. Na jeden fakt nalezy zwrocic szczegolna uwage. Pompa powietrza bedzie wytwarzac wibracje. Najlepszym wyjsciem bedzie wyciszenie wibracji za pomoca gumki recepturki. Kawalek drutu moze zostac przeciagniety pomiedzy dwoma sciankami pojemnika, zas na drucie mozna zawiesic pompe. Zamiast wezyka przez szpare w pokrywie bedzie przechodzil kabel zasilajacy pompe. Nalezy pamietac ze umieszczenie drutu jest dosyc wazne. Mozliwe ze lepszym pomyslem bedzie obrocenie go o 90 stopni, tak by zdejmowanie ochrony przeciwskraplajacej nie stanowilo problemu podczas zajmowania sie terarium. Rowniez wezyk oraz kabel napiecia musi miec jakies zabezpieczenie, by nie wypadlo podczas wibracji pompy. Najlepsze wyjscie to po prostu owiniecie owych kabli wokol drutu na ktorym zawieszona jest pompa. Ponizszy rysunek obrazuje sytuacje:

    Picture of bubblier setup


    Metoda 3: Uzycie Ultra-dzwiekowego Nawadniacza.



    To najlepsza metoda. Uwolni Cie ona spod tyranii terarium. Bez zbednych nakladow pracy da Ci ona mozliwosc hodowli tylu grzybow, ile jestes w stanie utrzymac na raz. Ta opcja automatycznie usuwa problem CO2 zanim sie pojawi. Jedyny problem to cena-okolo 250 zlotych. Troche mniej za uzywany nawadniacz, troche wiecej za nowy, prosto ze sklepu. Wlasciwie kazdy ultra-dzwiekowy nawadniacz bedzie dzialal.

    Strumien nawadniacza nie jest latwo zaimplementowac w takie ustawienie terarium. Po pierwsze opary z nawadniacza sa bardzo gorace i moglyby, podane bezposrednio, zabic grzybnie. Nastepny problem to przepustowosc-owe nawadniacze zawsze dzialaja z pelna moca. Nie ma mozliwosci automatycznego ustawiania wilgoci, a w tym przypadku jest to bardzo przydatna rzecz [wiadomo, za duzo wilgoci tez nie dobrze, grzyby moga zaczac fermentowac ;)-przyp. tlum.].


      Potrzebne materialy:
    • Ultra-dzwiekowy Nawadniacz Gdzie go znalezc?
    • 4 metry 7/16 calowego na zewnatrz i 5/16 calowego wewnatrz winylowego wezyka w ksztalcie zwezonej tuby
    • tuzin 3/8 calowych, gumowych nakladek do gwozdzi
    • 4 czyste, 2 litrowe butelki po coli
    • 3/8 calowe, twarde, metalowe sruby
    • tubka silikonowego kleju
    • kombinerki

    Po pierwsze nalezy wydrazyc niewielki otwor w pojemniku, by pozwolic wodzie i CO2 wyplynac. Powinien byc on umiejscowiony na dnie pojemnika. Powinien byc rowniez na tyle duzy, by woda go nie zatykala. 1/2 do 3/4 cala wystarczy.

    To ustawienie zaklada uzycie nawadniacza do stworzenia strumienia powitrza o wilgotnosci bliskiej 100%. Ow strumien jest ograniczony jedynie faktem, ze po wyplynieciu z nawadniacza musi jeszcze przeplynac wezykiem winylowym. To w porzadku, gdyz chcemy ograniczyc ilosc powietrza, ktora wplywa do komory z grzybami. Choc nawadniacz tworzy bardzo wilgotne powietrze, to jednak to powietrze zawiera w sobie duze czastki skroplonej wody. Kiedy tylko czastki wody spotkaja sie, zlacza sie i sworza jeszcze wieksza krople. Nie chcemy, by wilgoc zbierala sie na ciastkach, tak wiec zmniejszenie ilosci skondensowanych kropel bedzie duzym krokiem wprzod by uzywaniu tego ustawienia.

    Jednak nawet wtedy nalezy dalej osuszyc powietrze. Adaptacja-21 Powietrze bedzie przeplywalo przez kilka poziomow, dzieki czemu bedzie moglo sie skondensowac i wymieszac. Kazdy ten poziom stanowi jedna dwulitrowa butelka po coli lub inny, odpowiedni pojemnik. Poziomy laczone sa za pomoce winylowych wezykow.

    Za kazdym razem, gdy winylowy wezyk jest uzywany, nalezy go odpowiednio przygotowac. Najlepiej zrobic to wycinajac koncowke wezyka pod bardzo ostrym koncem. Jest to proces niezbedny, by wilgoc bez problemu wyostawala sie i nie zatykala wezyka, nie tworzac rowniez w srodku zbyt duzych kropel. W tym momencie nie masz w ogole wplywu wilgotnosci do pojemnika.

    Wywierc 7/16 calowa dziurke w pokrywie wylotowej nawadniacza. Wsadz wkladke. Zaaplikuj troche kleju na koncowke, przez ktora opary normalnie wychodza. Chcesz podlaczyc owa koncowke na gorze. W koncu jedyne wyjscie dla oparow powinno znajdowac sie w winylowym wezyku, ktory jest wsadzony przez wkladke.

    Usun etykiety z butelek po coli. Moze to byc rowniez kazdy plastikowy pojemnik, butelki po coli sa jednak idealne do tego celu gdyz wszystko w ich wnetrzu widac i mozesz szybko zweryfikowac jak dobrze dzialaj Twoj nawadniacz. Adaptacja-24 Pozniej przyda Ci sie to do okreslenia czy nawadniacz w ogole dziala, jak i sprawdzenia, czy odpowiednia ilosc wilgoci jest przekierowywana w strone pojemnika.

    Podgrzej 3/8 calowa srube uzywajac odpowiedniego palnika. Mozesz to rowniez wykonac zapalniczka, ale bedzie to trwalo sporo dluzej. Trzymaj gwozdz za pomoca kombinerek. Kiedy sruba bedzie goraca szybkim i zdecydowanym ruchem wbij ja w dwoch miejscach w kazdej dwulitrowej butelce. Adaptacja-15 Spojrz na ponizszy rysunek:

    Sruba jest odrobine mniejsza niz jest to potrzebne do naszych celow. Jednak goraca sruba roztopi dziurke odrobine wieksza, i wlasnie o to chodzi. Mozliwe ze bedziesz potrzebowal wsadzic srube po raz drugi i poczekac, az dokladnie wypali w sciankach butelki odpowiednie otwory. Czasami na sciankach powstaja niewielkie bruzdy plastiku podczas wypalaniu otworow. Uzyj ostrego noza do ich usuniecia i wsadz tam dobrze pasujaca wkladke do gwozdzi. Sprobuj teraz wsadzic winylowy wezyk i sprawdz, czy dobrze pasuje do wkladki. Otwor powinien dobrze przylegac i nie przepuszczac powietrza, nie powinien jednak zbytnio zmieniac ksztaltu wezyka.

    Polacz nawadniacz z pierwsza butelka. Musisz znow odpowiednio uksztaltowac oba konce [chodzi tu caly czas o "przycinanie", co w praktyce powinno nazywac sie troche inaczej-nalezy rozszerzyc koncowke wezyka, tak by zakonczony byl swego rodzaju wyrzutnikiem o jak najwiekszym kacie rozwarcia-przyp. tlum.]. Teraz podlacz butelke do nastepnej. Rob tak az bedziesz mial polaczone wszystkie cztery butelki. Rysunek pokazuje 3 butelki, gdyz tyle jest najczesciej wymaganych, na razie jednak podlacz wszystkie cztery. Teraz podlacz ostatnia butelke do terarium. Bedziesz musial wybic dziurke w sciance pojemnika i przeciagnac przez nia wezyk. Z wezyka powinno wydobywac sie wilgotne powietrze, ale na czesc pojemnika znajdujaca sie powyzej ochrony przeciwskraplajacej. Wszystko powinno wygladac mniej wiecej tak:

    Picture of ultra-sonic setup

    Sprawdzanie Ultra-dzwiekowego Nawadniacza:

    Nalej wody do nawadniacza. W zadnym miejscu wezyka nie powinna znajdowac sie zbyt duza kondensacja wody uniemozliwiajaca widzenie. Wprawdzie w trakcie pracy owa kondensacja bedzie sie tworzyc, jednak natychmiast przeleci przez wezyk i spokojnie wypelni nastepna butelke.

    Ustaw wilgotnosc na najmniejszym stopniu. Wciaz jest to jednak za duzo niz potrzebujesz. Adaptacja-19 Kiedy przeczekasz chwile stabilizacji bedziesz w stanie obserwowac kazde stadium oparow, jak przelatuje przez butelki, kazda nastepna wypelniajac bardziej przezroczysta mgielka. Najczesciej trzy butelki to ilosc wystarczajaca, jednak zmienia sie ona w zaleznosci od ustawienia oraz typu nawadniacza. Chcesz, by ostatnia butelka miala prawie niewidoczna mgielke we wnetrzu. W razie potrzeby dodaj lub odejmij ilosc butelek.

    Wilgotnosc powinna ustatkowac sie na poziomie zblizonym do 90%. Idealna wilgotnosc to taka, ktora mozesz osiagnac bez wody osadzajacej sie na ciastkach. Pamietaj ze wiekszosc sklepowych przyrzadow do pomiaru wilgotnosci to urzadzenia niezbyt dokladne.


    Powrot do spisu tresci.



    Cykl Wzrostu.


    Ten rozdzial jest stosunkowo krotki biorac pod uwage jego temat. Jest tak, gdyz na tym poziomie musisz jedynie upewnic sie, ze funga ma wszystko czego potrzebuje do wzrostu.

    Kiedy masz juz w pelni skolonizowane ciastka umieszczone w terarium potrzeba im niewiele czynnikow, by zaczely wytwarzac grzybki. Potrzebuja wysokiej wilgotnosci, temperatury ok. 25 stopni C oraz niewielkiej dawki swiatla. Kiedy siec grzybni wydobyla z ciastka wystarczajaca ilosc mineralow zacznie ona wytwarzac grzyby, gdy tylko zostana jej zapewnione odpowiednie warunki. Inicjacja grzybow wymaga pewnej dawki swiatla oraz temperatury oscyluajcej wokol gornych wartosci 20 stopni C. Grzyby moga rosnac przy wyzszych tempraturach, rosna wtedy nawet szybciej. Jest jednak faktem, ze przedzial temperatury potrzebny do zainicjowania nowych grzybow jest dosyc waski. Normalnie glowki grzybni powstaja po tygodniu od wyjecia ze sloikow, pod warunkiem ze ciastka w tym momencie byly w 100% skolonizowane. Moze sie to jednak zdarzyc w ciagu kilku dni jesli siec grzybni jest dobrze utrzymana, moze rowniez przedluzyc sie do kilku tygodni, jesli sprawy nie maja sie najlepiej.

    Jesli utrzymasz temperature wokol 25 stopni C pozwolisz nowym grzybom na powstawanie, tak samo jak starszym na dojrzewanie. To najlatwiejszy sposob na hodowle jesli zalezy ci na efektywnosci. Adaptacja-16 Jesli wyjdziesz poza te ramy wciaz otrzymasz kilka grzybow, nowe glowki beda jednak pojawiac sie jedynie okazjonalnie. Nawet wtedy bedziesz musial dlugo czekac, by powstaly nowe grzyby.

    Ciastko wymaga niewielkich ilosci swiatla do wytwarzania nowych glowek. Grzyby to nie rosliny i nie potrzebuja swiatla do wzrostu. Psilocybe Cubensis to jednak grzyb fototroficzny. Oznacza to ze potrzebuje swiatla do uruchomienia hormonu wzrostu nowych grzybow. Jesli widzisz ciastka oznacza to, ze jest tam juz wystarczajaca ilosc swiatla. Wielu mykologow twierdzi, ze swiatlo jest potrzebne grzybni jako informacja, ze dotarla juz w odpowiednie miejsce na substracie, by wypuscic grzyby. W naturze P. Cubensis czesto rosnie na krowich nieczystosciach [hehehe, krowie kupki :)-przyp. tlum.]. Kiedy grzybnia opanuje juz caly substrat [w tym wypadku kupke :)-przyp. tlum.], jest traktowana swiatlem, dzieki czemu wie ze w tym miejscu ma wypuscic grzyby, pomocne przy dystrybucji zarodnikow i dalszym rozmnazaniu organizmu. Wytwarzanie grzyba w srodku substratu byloby nieproduktywne, jako ze zarodniki w takim miejscu niewiele by daly. Jakiekolwiek dostepne spektrum swiatla bedzie odpowiednie. Swiatlo sloneczne, fluorescencyjne, lampy sodowe, swietlowki. Kilku minut swiatla dziennie wystarczy, jednak godzina lub dwie zapewnia, ze jesli cala reszta dziala bez zarzutu (wilgotnosc, temperatura, ilosc CO2) wszystko bedzie w porzadku. Badz ostrozny, by nie przegrzac terarium jesli uzywasz sztucznego zrodla swiatla.

    Ciastka beda mialy jasny, sniezno-bialy kolor kiedy po raz pierwszy zawitaja w terarium. Niedlugo beda calkowicie pokryte papka grzybni. Jesli ciastka nie wypuszczaja glowek grzybow, lecz wciaz produkuja wieksze ilosci nalotu oznacza to, ze wilgotnosc jest zbyt duza i nalezy ja obnizyc. Dla ludzi uzywajacych nawadniaczy jest to najwiekszy problem i najczestsza przyczyna porazki.

    Kiedy nowe glowki zaczynaja sie tworzyc wygladaja jak niewielkie glowki od szpilki. Niedlugo koncowka owych glowek zacznie zmieniac kolor na ciemno brazowy. To oznaka, ze zaczyna wyksztalcac sie kapelusz. Kiedy ciastko jest jeszcze swieze, nowe grzybki beda bardziej rozrastac sie na szerokosc, niz na dlugosc. Beda formowac ksztalty wielkosci niewielkich kulek. Potem zaczna rozrastac sie na dlugosc, jednoczesnie wciaz przyrastajac na grubosc.

    Jesli grzyby maja kawalki grzybni rosnace na kapeluszu to oznaka ze wilgotnosc wewnatrz komory jest zbyt niska. W takim wypadku masz wystarczajacy poziom wilgotnosci, by pozwolic ciastkom owocowac, jestes jednak na krawedzi porazki.

    Powinienes unikac hodowli grzybow na taka wielkosc, na jaka tylko sie da. Wiecej psylocybiny wytwarzanej jest podczas poczatkowych faz wzrostu. Pozwalajac grzybom rozrastac sie bez konca zezwalasz rowniez na bezcelowa konsumpcje mineralow zawartych w ciastku. Grzyby staja sie rowniez coraz gorsze w smaku wraz z przyrostem masy. Ostatnia sprawa, ze grzybnia zuzywa swe mineraly, by zezwolic grzybom na dorastanie. Jesli jeden grzyb urosnie zbyt wielki, mocno nadruszy to gospodarke mineralna reszty grzybow rosnacych na tym samym ciastku. Grzyby powinny wiec byc zbierane, gdy tylko blaszki pod kapeluszem zaczna byc widoczne-czyli wtedy, gdy kapelusz calkowicie oddzieli sie od nozki.

    Srednio powinienes oczekiwac 4-6 grzybow z jednego, cwierclitrowego sloika. Srednio powinienes przygotowac sie na wyrastanie jednego grzyba tygodniowo, jednak ta liczba moze sie znacznie zmienic.

    Wraz z uplywem czasu grzyby zuzywaja coraz wieksze ilosci mineralow, przez co coraz trudniej nowym grzybom powstawac na powierzchni substratu. Adaptacja-17 To rezultat wilgoci, ktora zuzywaja z ciastka poprzednie grzyby. Czasami bedziesz obserwowal grzyby, ktore wyrastaja, ale nigdy nie grubieja podczas calej sekwencji wzrostu. Te grzyby jedynie czasami beda wyrastac na tyle duze, by mogly wytworzyc kapelusze. Takie grzyby oczywiscie nadaja sie do zebrania, jest to jednak oznaka iz mineraly ciastka zaczynaja sie konczyc.


    Powrot do spisu tresci.



    Suszenie i Przechowywanie

    Grzybow.


    Kiedy juz wyhodujesz kilka grzybow musisz zaczac myslec nad ich przechowaniem. W swojej swiezej postaci utrzymaja sie przez bardzo krotki czas. Czasami bedziesz zmuszony zebrac pojedycznego grzyba, a bedzie to dawka zbyt mala do spozycia. Czasami zdarza sie rowniez, ze bedziesz mial zbyt duzo grzybow by zjesc wszystkie na raz. Tak czy inaczej bedziesz czasami zmuszony przechowac grzyby na pozniej. Nawet jesli tak nie bedzie, mozesz czasami nie miec ochoty ani czasu na tripowanie. Dobra strone stanowi fakt, ze jesli wysuszysz grzyby odpowiednio, bedziesz w stanie zakonserwowac ich psychoaktywne skladniki wlasciwie bez uszczerbku na ich ilosci.

    Jest sporo sposob na suszenie grzybow, my jednak opiszemy jedynie ten najbardziej wydatny [wedlug tworcy, od tamtej pory sporo sie ruszylo w tym temacie, opisze tez najlepsza wedlug mnie i wielu eksperymentatorow metoda na przechowywanie grzybow praktycznie bez straty mocy-przyp. tlum.]. Cokolwiek zrobisz, nie uzywaj goraca do suszenia grzybow [ciepla powyzej 30-35 stopni C-przyp. tlum.]. Goraco bardzo negatywnie wplywa na psychoaktywne skladniki zawarte w grzybach. Drastycznie obnizysz ilosc owych skladnikow przez uzycie strumienia goracego powietrza podczas procesu suszenia.

    Potrzebne materialy:

    • siatka druciana o grubosci 1/4 cala
    • stara szmatka lub kawalek wlokna
    • carton srodka przeciw wilgoci (odwodniony chlorek wapnia)
    • sredniej wielkosci pojemnik Tupperware wraz ze szczelna pokrywka

    Kilka kilogramow chlorku wapnia moze zostac kupione w kazdym sklepie zajmujacym sie przedmiotami potrzebnymi przy budowie. Najczesciej mozna go spotkac na pulkach wraz z artykulami malarskimi, gdyz owa substancja uzywana jest rowniez do wysuszenia pomieszczen przeznaczonych do malowania. Jesli to mozliwe kup chlorek w pojemniku do ponownego napelnienia. Jest to tansza alternatywa do chlorku sprzedawanego w specjalnych pojemnikach, konserwujaych srodek i trzymajacych wilgoc od niego z dala. Taki pojemnik nie bedzie potrzebny, a wiec nie kupuj go, chyba ze jestes zmuszony.

    Komora suszenia musi miec wolna przestrzen na dnie, by pozwolic wodzie splywac. Pozwoli to rowniez poprawnie funkcjonowac chlorkowi przez wydluzony czas. Z czasem woda zebrana za pomoca chlorku zaczyna skraplac sie i zbierac wlasnie na dnie pojemnika. Chlorek jest przytrzymywany zaraz nad woda za pomoca okraglego kawalka drucianej siatki oraz za pomoca plotna, ktorym owiniety jest chlorek. Po wiecej szczegolow przyjrzyj sie ponizszemu rysunkowi. Tkanina trzyma chlorek w miejscu, zas siatka pozwala kroplom wody przeplywac na dno.

    Picture of wire mesh

    Chlorek powinien byc rozprowadzony rownomiernie. Jesli uzywasz wiekszego naczynia bedziesz musial wstawic jakas dodatkowa strukture utrzymujaca chlorek. Mozesz do tego celu uzyc patyczka lub linijki, pamietaj jednak o dodatkowym zwiazaniu struktury, by przypadkiem nie zawalila sie pod ciezarem chlorku.

    Wytnij nastepny, okragly kawalek drucianej siatki dla gornej szufladki naczynia, tak by powietrze moglo spokojnie przezen przeplywac. Na tej siatce zostana umieszczone grzyby w celu ich wysuszenia. Upewnij sie ze chlorek nie styka sie z dolna partia tej siatki. Powinna byc spora przestrzen pomiedzy chlorkiem, a siatka z grzybami. Nie chcesz by ta substancja chemiczna dotknela Twoich pociech, gdyz moze je po prostu zniszczyc.


    I oto cala procedura majaca na celu ususzenie Twoich grzybow z jak najmniejsza strata mocy. By je wysuszyc wystarczy zebrac i zaraz potem umiescic jeszcze swieze grzyby w odpowiednim miejscu w pojemniku. Pamietaj by ow pojemnik byl szczelnie zamkniety przez caly czas. Grzyby beda sie zmniejszac i wysuszac w przeciagu kilku nastepnych dni. Po okolo trzech dniach grzyby beda juz dosyc twarde i beda zawierac bardzo niewielka ilosc wilgoci. Jesli nie jestes ograniczony przestrzenia mozesz zostawic grzyby w komorze suszenia przez nastepne 5-6 dni, by wysuszyly sie calkowicie.

    Kiedy grzyby beda przebywac w komorze wystarczajaco dlugo mozesz wyjac je stamtad i umiescic w plastikowych torebkach. Pamietaj ze im lepiej je wysuszysz, tym dluzej beda mogly wytrzymac. Adaptacja-18

    Ta opcja dziala bardzo dobrze, gdyz chlorek wapnia jest mocnym srodkiem przeciw wilgoci. Ma bardzo silne dzialanie na wilgoc i moze wlasciwie calkowicie usunac ja z powietrza. Czasami jednak zdarzy sie, ze woda zacznie zbierac na dnie komory. Grzyby to w 92% woda. Kiedy wilgoc zostanie z nich usunieta bedzie musiala gdzies sie podziac i prawdopodobnie splynie na dno pojemnika.

    Kiedy wilgoc zaczyna sie zbierac mozesz ja po prostu wylac z komory i dalej uzywac starej szmatki z chlorkiem. Komora bedzie dzialac tak dlugo, az caly chlorek sie wyczerpie. Powinienes uwazac, by nie zanieczyszcic pojemnika ani najwyzszego panelu z grzybami jakimkolwiek odlamkiem srodka przeciw wilgoci, ani nawet woda ktora splynela z tego srodka. Na pewno nie chcesz, by Twoje grzyby zawieraly chociaz sladowa ilosc tego srodka. Z jednej strony beda one okropnie smakowac, jednak co gorsza nie wyschna wtedy calkowicie. Odlamki tego srodka beda przyciagac wilgoc. Za kazdym razem gdy oprozniasz komore z wody najlepiej jest calkowicie wymyc caly pojemnik. [Ok, teraz ja. Po zebraniu grzybow powinienes wstawic je w jakis nieprzepuszczajacy powietrze pojemnik na dzien-dwa. Ma to na celu ustabilizowanie psychoaktywnych skladnikow wewnatrz grzybow i zahamowanie procesow wzrostu przed procesem suszenia. Jest przydatne, ale niekonieczne. Najlepsze efekty z mozliwych osiagniesz umieszczajac swoje grzyby na kawalku papierowego recznika i przykrywajac je czarna tkanina, np. podkoszulka. Teraz wystarczy zalatwic 60W zarowke i jakas lampke mogaca utrzymac ten ogromny przeplyw energii ;). Ustawiasz zarowke jakies 30 cm nad Twoja grzybna podkoszulka i zostawiasz tak na 24 godziny. Wazne jest by temperatura w otoczeniu grzybow nigdy nie przekraczala 35 stopni C. 30 stopni to juz zagrozenie! Podkoszulka musi byc czarna, gdyz wtedy transferuje odpowiednio cieplo, nie uszkadzajac grzybow za pomoca zbyt duzej ilosci swiatla. Po 24 godzinach sprawdzasz grzyby. Jesli sa calkowicie suche mozesz przejsc dalej. Czasami zdarza sie jednak ze grzyby z jakiegos powodu nie wyschna w ten sposob calkowicie. Mozesz wtedy ustawic odpowiednio wysokosc lampki, pamietaj jednak o temperaturze, i suszyc dalej. Mozesz tez dac grzyby pod jakis maly farelek i osuszyc z kazdej strony, nawet zimnym powietrzem. Najlepiej jest jednak tak ustawic temperature, by oscylowala wokol 27-28 stopni C. Jesli zostawisz grzyby w takiej temperaturze na 24 godziny powinny byc zupelnie suche. Jestem zwolennikiem przechowywania grzybow w inny sposob niz najczesciej polecaja hodowcy. Osobiscie krusze je do postaci drobnego proszku, wczesniej odliczajac dokladna dawke-wedlug mnie jakies 5 gram wystarczy na dosyc mocny lot, najlepiej jednak dawke znalezc samemu albo kruszyc czesci po jednym gramie kazda. Mozna zrobic to recznie, co jest troszeczke meczace, mozna rowniez wsadzic grzyby do robota kuchennego i posiatkowac na zupelny mial. Taki grzybny proszek wsadza sie do bardzo szczelnych sloikow i pokrywke zakreca tak mocno, jak to tylko mozliwe. Mozna tez uzyc do uszczelnienia gumki recepturki, umieszczajac ja pomiedzy wieczkiem sloika a powierzchnia szkla. Tak przygotowany proszek mozna wstawic do lodowki, nie jest to jednak wymagane i wlasciwie nie wplywa na caly proces w zaden sposob. Nalezy jednak po miesiacu sprawdzic sypkosc proszku. Jesli sa w nim jakies pozlepiane albo czerniejace kawalki oznacza to ze w jakis sposob do sloika dostala sie wilgotnosc. Najgorsza mozliwoscia jest uzycie w tym momencie plastikowych torebek, "dilpakow". Otoz grzyby oprocz psylocybiny zawieraja rowniez psylocyne. Ten pierwszy srodek jest dosyc stabilny, drugi jednak, o identycznych wlasciwosciach psychoaktywnych, ulega bardzo latwemu utlenieniu, tracac na sile z kazdym miesiacem. A skoro psylocyna to w porywach nawet 1/3 mocy grzybow mozna sie bardzo przejechac, biorac pod uwage fakt ze "dilerki" wprawdzie nie przepuszczaja wilgoci, ale za to przepuszczaja sporo powietrza... Tak czy inaczej uzywajac powyzszej metody proszkowania grzybow mozna uzyskac doskonale rezultaty wlasciwie bez nakladow finansowych. Wiele testujaych te metode osob uznalo, ze grzyby moga byc przechowywane w ten sposob nawet do 4 lat, praktycznie bez zadnego uszczerbku na ich mocy. Ja w 100% potwierdzam to stwierdzenie :)-dlugi przyp. tlum. :]]


    Powrot do spisu tresci.



    Dozownik i Rozne

    Sposoby Spozycia.


    Najpierw musimy sie upewnic, ze wszystko jest zrozumiale. Zanim zjesz grzyby musisz byc pewien, ze z Toba wszystko okej i czujesz sie bezpiecznie. Nie powinienes byc "po przejsciach". To bardzo wazne-zadnych zaburzen psychicznych, sklonnosci samobojczych, ani nic w tym rodzaju. Jesli masz jakikolwiek wiekszy problem ze swoja psychika-nie jedz grzybow! Znajdz sobie jakis inny narkotyk do zabawy. [dodam od siebie ze to jedna z najmadrzejszych uwag w tym podreczniku. Otoz grzyby, tak samo jak LSD to typ lustra-nie zrobi z Ciebie schizofrenika, jesli juz nim nie jestes. Musisz byc naprawde pewien swojego zdrowia psychicznego, by bezpiecznie zazywac grzyby. Poza tym to nie glupi typ zabawy, to bardzo wazne przezycie rowniez na poziomie duchowym. Jesli nie bedziesz lekcewazyl sily grzybow i otoczysz ich odpowiednia czcia to na pewno nic Ci sie nie stanie. Wazne jest jednak, bys zdal sobie sprawe z powagi sytuacji. Grzyby to nie drag, ktory siepniesz sobie, a po godzinie wrocisz do domu bo Ci sie znudzi. To cos naprawde waznego, wielkiego, zmieniajacego Twoja psychike. Jesli zazyjesz je w nieodpowiednim, niekomfortowym miejscu to zamiast oswiecajacych wizji mozesz doznac serii niekonczacych sie koszmarow. Tak samo jest z dawka-naprawde nie przesadzaj na pierwszy raz. Tu nie chodzi o to, ze mozesz wykitowac albo stracic przytomnosc-tu chodzi o Twoj komfort, bys caly czas czul sie dobrze, bez obezwladniajacych i tym samym nieprzyjemnych halucynacji, ktorych za nic nie mozesz opanowac. Grzyby po raz pierwszy to typ pioruna, ktory uderza w Twoj mozg. Nagle zaczyna on widziec rzeczy, do ktorych nie byl przyzwyczajony, rzeczy ktore wymykaja sie kontroli a tym bardziej racjonalnemu wytlumaczeniu. Wprawdzie nie wchodzi to tak nagle jak w przypadku LSD-najczesciej na poczatku odzczujesz przyjemny typ zmeczenia polaczony z niesamowitym, wewnetrznym zadowoleniem. Nie znaczy to jednak ze Twoj mozg nie moze doznac szoku z powodu nawalu dziwnych wrazen. Taki szok nie wiaze sie z zadnym fizycznym uszkodzeniem Twojego ciala, moze Cie jednak niezle przestraszyc, tym samym zmieniajac light`owy trip w 9-cio godzinny horror. Apeluje wiec po raz kolejny-nie przesadzajcie i szanujcie moc grzybow! Psylocybina to wielki srodek, otwierajacy bramy percepcji, jest jednak rownie niebezpieczny, jesli brany nieuwaznie!-przyp. tlum.]

    Ok, zdecydowales sie wziasc, co teraz? W koncu nie hodowales tych malych diabelkow by tylko popatrzec, prawda? Najwazniejsze pytanie to-jak mocno chcesz tripowac? Jesli 50 kilogramowy czlowiek nigdy wczesniej nie pil alkoholu, to jest rada jaka bym mu dal. Dawka powinna miescic sie pomiedzy jednym, a dwunastoma piwami. Jedno piwo wystarczy, bys cokolwiek poczul, jednak nadal bedziesz czul sie dosyc normalnie. Cztery piwa wystarcza, bys mial czysty obraz tego, jak dziala alkohol, nadal jednak bedziesz sie kontrolowal [no coz, niektorzy juz sie wtedy nie kontroluja :)-przyp. tlum.]. Po szesciu piwach zaczniesz byc pijany [albo nieprzytomny ;) moim zdaniem piffka to kiepski przyklad, ale to nadal jedynie przyklad-przyp. tlum.]. Po 12 browarach jestes pijany jak swinia i mozesz stracic swiadomosc. Polecalbym 4 piwa na pierwszy raz. Da Ci to pelny obraz tego, jak dziala psylocybina, nadal jednak pozostaniesz z dala od klopotow.

    Te grzyby beda calkiem rowne pod wzgledem mocy. Wszystkie byly przeciez hodowane na tym samym medium, pod tymi samymi warunkami. Jesli wezmiesz 4 sredniej wielkosci P. Cubensis, bedziesz mial jakis przyklad dzialania owych grzybow. Pamietaj ze psylocybina jest o wiele potezniejsza od alkoholu. To, czego doswiadczysz bedzie o wiele bardziej potezne od efektow wypicia czterech piw. W kazdym razie patrzac przez pryzmat tego, czego mozesz doswiadczyc, wciaz jestes po slabej stronie. Jakie sa sredniej wielkosci grzyby? Grzyby sa jak platki sniadaniowe. Nie ma dwoch takich samych. Zrednim nazwalbym jednak grzyba o dlugosci nozki 8-9 cm, zas srednicy kapelusza ok. 3 cm.

    Suszenie grzybow uzywajac sposobu opisanego w tym podreczniku jedynie minimalnie wplynie na ich potencje. Kilka zrodel pisze, ze grzyby swieze sa o wiele mocniejsze od suszonych. Jesli sprobujesz metody suszenia z tego dokumentu sam przekonasz sie, ze to bzdura. To Twoj wybor, czy zjesz te grzyby w stanie suchym, czy swieze. Wiekszosc osob woli jeden sposob od drugiego, a jest to spowodowane ich charakterystycznym smakiem. Wiekszosc ludzi zgadza sie jednak, ze te grzyby nigdy nie wygraja zadnej kulinarnej nagrody. Radze sprobowac obydwu sposob i osadzic samemu, ktory bardziej Ci pasuje.

    Kilka osob twierdzi, ze te grzyby powoduja problemy zoladkowe. AN165023@anon.penet.fi sugeruje, by uzyc pewnych srodkow farmaceutycznych, pomagajacych w ich konsumpcji. Wtedy stanie sie to o wiele latwiejsze jesli jestes podatny na problemy zoladkowe. Powinienes rowniez pamietac, by nie mieszac grzybow z alkoholem. Kiedy tak sie stanie nawet osoby ze stalowym zoladkiem moga pozbyc sie swojego obiadu.

    Jesli uznasz, ze smak grzybow Ci nie odpowiada, mozesz po prostu wsadzic je do burito albo zjesc wraz z maslem orzechowym na kanapce. Jesli tak zrobisz efekt psychodeliczny bedzie opozniony. Niektorzy wola wiec przezuc grzyby i popic sokiem [moim zdaniem najlepsza alternatywa, grzyby smakuja dosyc gorzko, w smaku przypominaja oleiste, gorzkie maslo-w szczegolnosci te swieze, nie sa jednak na tyle niedobre, by znowu pozbawiac ich odrobiny mocy probujac wyczarowac jakies danie z ich udzialem-przyp. tlum.].

    Niektorzy nienawidza smaku grzybow na tyle, ze sa w stanie zrobic prawie wszystko by go nie odczuc. Ponizej przedstawiam kilka najpopularniejszych przepisow. Oprocz pierwszego przepisu wszystkie inne cierpia z powodu jednej rzeczy. Uzywaja ciepla. Cieplo usunie pewna ilosc substancji psychoaktywnych z Twoich grzybow, tak ze bedziesz musial zjesc ich odrobine wiecej by poczuc efekt porownywalny z mniejsza iloscia grzybow zjedzonych bezposrednio. Ten fakt nie jest jeszcze wielkim klopotem. W koncu mozesz wyhodowac tyle grzybow, ile Ci trzeba [ehhh, marzenia...-przyp. tlum.]. Strata potencji w wysokosci 25-50% to nie wielki klopot, a dla niektorych osob moze byc warta zamaskowania okropnego smaku grzybow. Najwiekszym problemem moze okazac sie fakt, ze w tym wypadku trudno obliczyc jak mocno zadziala dana ilosc grzybow. Zalezy to od tego, jak mocno je podgrzejesz i jak dlugo pozostana gorace. Uwazaj na siebie!

    Grzybowy sok

    Wlej kilka lyzek zimnego koncentratu jakiegos soku do sokowirowki. Soki wieloowocowe (np. jablkowo-bananowe) dobrze spelniaja ta role, tak samo jak soki cytrynowe czy grejpfrutowe [dodam jeszcze ze dobra alternatywa jest gesty sok wielowocowy, byle niezbyt slodki, typu Kubus czy cus takiego-przyp. tlum.]. Dodaj odrobine wody, ale nie na tyle, by calkowicie rozpuscic sok-pilnuj by sok byl nadal dosc mocny [u nas to raczej nie bedzie potrzebne, chyba ze uzyjesz syropu do rozcienczenia z woda, czego zreszta nie polecam-przyp. tlum.]. Dorzuc kilka kostek lodu oraz grzyby i miksuj wszystko przez okolo minute. Odstaw calosc na kilka minut w zaciemnione miejsce i gotowe!

    Poleca sie dodac do soku 500 mg witaminy C, gdyz zamaskuje ona gorzki smak grzybow.

    Grzybowa herbata

    Wez swieze grzyby (6-7 na osobe, zaleznie od wielkosci kapelusza) i pokroj je na bardzo male kawaleczki. Wsadz kawalki grzybow do nieduzego garnka wypelnionego woda do 3/4 wielkosci. Zagotuj wode wraz z grzybami i pozwol im gotowac sie pod przykryciem przez 10 minut. Potem odsun z gazu i pozwol ostygnac przez jakis czas. Usun grzyby z garnka za pomoca sitka albo papierowego recznika. Teraz jesli naprawde chcesz herbaty mozesz dosypac troche, najlepiej mietowej. Po rozlaniu polecam dodac kilka kostek lodu by ostudzic herbate do odpowiedniej temperatury.

    Grzybowa zupa

    Uzyj typowej zupy z paczki z makaronem instant. Przygotuj jak zwykle, jednak zanim zalejesz wrzatkiem dorzuc drobno posiekane kawalki grzybow. Teraz pozwol zupie wystygnac pod przykryciem. Jesli kawalki grzybow sa naprawde niewielkie beda praktycznie niezauwazalne.

    Grzybowa pizza

    Przygotuj swoja ulubiona pizze tak jak zwykle. Kilkanascie minut przed wyjeciem z piekarnika dodaj drobno pokrojonych grzybow. Opcjonalnie mozesz rowniez dodac kilka kawalkow sera, by przykryc dopiero co dodane grzyby. Jesli tak zrobisz wlasciwie calkowicie pozbedziesz sie przykrego smaku grzybow. Teraz odloz pizze do piekarnika i dokoncz piec.


    O dziwo sporo ludzi hodujacych owe grzyby oczekuje na zmiany swiadomosci za ich pomoca. Bad tripy na grzybach naleza do rzadkosci, jednak nadal sie zdarzaja. Najczestszym powodem bad tripow jest jedzenie grzybow, ktore urosly na zanieczyszczonym substracie. Toksyny przedostaja sie w taki sposob do rosnacych grzybow i wraz ze zwiekszeniem dawki zaczynaja powodowac coraz wieksze klopoty. Nalezy uwazac by ominac zanieczyszczenia substratu, jednak jesli masz zamiar tripowac mocno to jest to sprawa absolutnie priorytetowa. Zastanow sie. Jaka zabawa bedzie wystapienie groznej, alergicznej wysypki podczas tripowania na duzej ilosci grzybow? E-mail ktory kiedys otrzymalem sugeruje, ze zdecydowanie nie jest to przyjemne. Wyrzuc KAZDE ciastko na ktorym zauwazyles zanieczyszczenie i KAZDEGO grzyba, ktory na owym ciastku rosl, nawet jesli byl juz dorosly kiedy spostrzegles problem.

    Jeszcze jedno. Jesli zdecydowales sie na duza dawke musisz pamietac, ze punkt kulminacyjny nastepuje jakies 90 minut po przyjeciu. Potem powoli stan zaczyna sie uspakajac. Dobra strone calego zajscia stanowi fakt, ze psylocybiny nie mozna przedawkowac. Jesli tylko uwierzysz i zapamietasz te szczegoly na pewno latwiej przetrwasz duza dawke.


    Powrot do spisu tresci.



    Dostepnosc Zarodnikow.


    Ta sekcja przeznaczona jest dla hodowcow, ktorzy dopiero zaczynaja swoje hodowle. Kiedy juz wyhodowales kilka grzybow ta sekcja nie bedzie Ci potrzebna. Moja intencja bylo umozliwienie kazdemu latwego startu. Dla celow nastepnych generacji grzybow bedziesz musial wykonac odbicie zarodnikow i uzyc tego odbicia, by stworzyc wlasna strzykawke z zarodnikami. Informacje na ten temat znajduja sie na koncu tego dokumentu.

    By wcielic w zycie informacje tu zawarte bedzie Ci potrzebna swieza strzykawka z zarodnikami. Zarodniki powinny nalezec do odmiany zwanej Psylocibe Cubensis. Najlepiej gdyby stanowily odmiane Amazonska. Owa odmiana szybciej i mocniej owocuje, poza tym jest bardziej tolerancyjna na pomylki. W kazdym razie kazda odmiana P.Cubensis bedzie dobra. Jest kilka sposobow na rozpoczecie hodowli. Najlatwiej bedzie dostac od razu strzykawke z zarodnikami, mozesz rowniez poszukac odbicia i uzyc go do wykonania wlasnej strzykawki.

    Kiedy wyhodujesz juz jakies grzyby na pewno przyda Ci sie wiedza na temat wykonywania odbic zarodnikow, tak bys mogl stworzyc wlasna strzykawke z zarodnikami kiedy tylko bedziesz jej potrzebowal. Nie jest to jednak konieczne, gdyz strzykawki wciaz sa dostepne w wielu miejscach. Wiele osob sadzi, ze nadchodzi dzien kiedy owe strzykawki nie beda juz tak ogolno dostepne [sadzac po dacie pierwotnego wydania poradnika jest wrecz przeciwnie :)-przyp. tlum.]. Wiele zrodel zaprzestalo sprzedawania strzykawek, inni musieli zniszczyc swoje hodowle z powodu represji i mandatow DEA. Jesli masz sterylne, swieze odbicie zarodnikow mozesz czuc sie calkowicice niezalezny.


    Dostepnosc Strzykawek Zarodnikow.



    Od tlumacza: W Polsce sprawa z zarodnikami w dzisiejszych czasach jest dosyc trudna. Spolki zajmujace sie tym w USA nie dostarczaja ich na Europe, a nawet jesli-robia to za duze pieniadze. Ponizej autor przedstawil sprzedawce PF, ktory juz nie zajmuje sie sprzedaza strzykawek z zarodnikami :(. Przedstawil rowniez kilka innych zrodel, wszystkie jednak albo zmienily adres, albo nie dostarczaja strzykawek do Polski. Doszedlem wiec do wniosku ze usune wszystkie ponizsze informacje i opracuje ta sekcje od nowa. Wiem ze to troche niemoralne, nie sadze jednak by autor sie obrazil-informacje podane przez niego sa juz zdecydowanie przestarzale. W kazdym razie-przepraszam za zaistniala sytuacje.

    Wlasciwie jedynym oplacalnym zrodlem zarodnikow z Europie jest Smart Botanics. Maja bardzo niskie ceny, i jedynie u nich bedziesz w stanie kupic caly zestaw-sloiki, substrat i strzykawke z zarodnikami za jednym zamachem! Problem stanowi jedynie sposob platnosci, jednak w tym wypadku jest on mniejszy niz zazwyczaj-mozesz po prostu wsadzic kase do koperty i wyslac pod adres podany na ich stronie internetowej. Tak czy inaczej do zrealizowania zamowienia bedziesz potrzebowal internetu, swiadomie wiec nie umieszczam tutaj ich adresu poczty konwencjonalnej :]. W Europie jest jeszcze kilku dostawcow, jednak naprawde nie polecam robienia tam zakupow z prostej przyczyny-wiekszosc stosuje przedplate, czyli platnosc przed dostarczeniem towaru. Niektorzy najprosciej na swiecie oszukuja, inni maja drozsze i gorszej jakosci zarodniki. Jesli szukasz szybkiej, stabilnej obslugi na terenie Europy-polegaj na Smart Botanics, sa 100%-owo pewni i sprawdzeni.



    Dostepnosc Odbitek Zarodnikow.



    Od tlumacza: Kolejna przestarzala i nieaktualna w 100%-ach sekcja. Nawet J.L.F. ktory nadal dziala nie sprzedaje juz owych odbitek. Tym razem rowniez postanowilem usunac dzial, zas kazdego kto bedzie mial problem z dostaniem strzykawki z zarodnikami od Smart Botanics zapraszam do napisania maila do mnie (adres na koncu dokumentu). Podam adres alternatywnej firmy zajmujacej sie sprzedaza zarodnikow. W ten czy inny sposob mozna dojsc do latwych wnioskow, iz odbitek zarodnikow kupowac sie po prostu nie oplaca, i pod wzgledem cenowym i praktycznym-by cokolwiek z tego uzyskac trzeba miec dostep do sterylnych, labolatoryjnych warunkow, zas ilosc wlozonej pracy i tak nie bedzie rownac sie jakosci strzykawki ktora z takiej odbitki powstanie-radze zaopatrywac sie u sprawdzonych ludzi, by nie miec problemu z nieczystosciami dostajacymi sie do zarodnikow powstalych przy uzyciu nie-idealnie sterylnych warunkow. Trzeba rowniez miec na uwadze fakt, ze z juz wyhodowanych grzybow mozesz zrobic tyle odbitek zarodnikow, ile tylko dusza zapragnie. Wprawdzie z jednej takiej odbitki mozna wykonac nawet do 50 strzykawek, jednak na pierwszy raz goraco radze uzyc gotowej strzykawki, zakupionej w sprawdzonej firmie.


    Jak Wykonac Wlasna Strzykawke.



    Podstawa jest sterylnosc. Jesli Twoja odbitka bedzie w jakikolwiek sposob zanieczyszczona doswiadczysz ogromnych problemow w pozniejszym stadium hodowli. W pomieszczeniu w ktorym robisz odbitke nie powinno byc zadnych wlotow powietrza ani dzialajacych wywietrznikow. Powinienes dokladnie wyczyscic powierzchnie na ktorej bedziesz pracowac i jej najblizsza okolice. Musisz sprawdzic, czy wszystko na pewno jest czyste i utrzymane w najlepszym porzadku

    Potrzebne materialy:

    • odbitka zarodnikow
    • 10 cc. strzykawka z dluga igla Gdzie znalezc
    • kieliszek-"setka"
    • szklanka
    • kubek do kawy
    • zapalniczka benzynowa
    • ostry noz
    • kuchenka mikrofalowa

    Na poczatek potrzebujemy paru rzeczy. Przede wszystkim bedzie to sterylny kieliszek "setka", w ktorej bedziemy mieszac plyn z zarodnikami. Bedziemy potrzebowac rowniez sterylnej strzykawki, w ktorej ow plyn bedzie przechowywany. Wreszcie potrzebujemy sterylna wode, w ktorej rozpuszczone beda zarodniki. Ponizsza procedura wszystko wyjasni.

    Wypelnij kuvek woda i wsadz do wody szklaneczke. Upewnij sie, ze zanurzyla sie calkowicie. Wsadz kubek do mikrofalowki i doprowadz wode do pelnego gotowania. Niech pogotuje sie przez 10 minut. Nie musi gotowac sie bardzo mocno, wystarczy delikatne babelkowanie. Musisz ustawic temperature w taki sposob, by uniknac rozpryskiwania niepotrzebnie wody po mikrofalowce.

    Usun szklaneczke z kubka i wylej z niej wode. Umiesc inna szklanke nad mala szklaneczka. Pozwoli to zachowac szklaneczce sterylnosc, podczas gdy Ty bedziesz czekal az woda i strzykawka wystygna.

    Wypelnij strzykawke goraca woda z kubka. Usun ja ze strzykawki i powtorz caly proces kilkakrotnie. W ten sposob bedziesz pewien, ze wnetrze strzykawki tak samo jak jej igla sa czyste i sterylne. To jest szczegolnie przydatne kiedy uzywasz strzykawki z poprzedniej hodowli. Kiedy wkladasz igle do substratu pozwala to na przejscie przez nia skladnikow odzywczych i wyrosniecie tam zanieczyszczenia. Ostatni raz kiedy wypelniasz strzykawke goraca woda nie wylewaj jej. Pozwol jej zostac tam tak dlugo, az calkowicie wystygnie. Jest to praktyka bardzo przydatna z dwoch powodow. Po pierwsze powtarzajace sie goraco pozwala na usuniecie resztek zanieczyszczen. Po drugie woda po ostygnieciu moze byc uzyta do rozcienczenia w niej zarodnikow. Musisz byc jednak calkowicie pewien ze przez reszte procesu nic nie zetknie sie z igla.

    Zarodniki tych grzybow zostana zabite jesli wejda w kontakt z czymkolwiek zbyt goracym. Musisz wiec poczekac, az szklaneczka i strzykawka zupelnie wystygna osiagajac tym samym temperature pokojowa. Kiedy czujesz ze bedzie bezpiecznie, pod ogniem zapalniczki ogrzej nozyk i igle od strzykawki. Pozwol im wystygnac, upewnij sie jednak ze niczego nie dotknac. Kiedy nozyk wystygnie otworz za jego pomoca odbitke zarodnikow i wykroj ze srodka kawalek zarodnikow wkladajac je do szklaneczki. Kawalek 0,5 cm na 0,5 cm to wiecej niz wystarczajaco na jedna strzykawke 10 cc. Uzyj igly strzykawki by rozpuscic zarodniki w wodzie. Prawdopodobnie kilka kropli sterylnej wody pozostalo w szklaneczce. W przeciwnym wypadku mozesz nasaczyc troche wody ze strzykawki. Mieszaj zarodniki tak dlugo, az porzadnie "rozpuszcza" sie w wodzie. Wylej cala wode ze strzykawki do szklaneczki, przemieszaj i wciagnij wode z powrotem, upewniajac sie ze zebrales rowniez zarodniki. Powtorz to dwa albo trzy razy, by upewnic sie ze zarodniki w strzykawce sa odpowiednio przemieszane. Czesto zajmie Ci to kilka prob, zanim zauwazysz ze zarodniki w strzykawce sa odpowiednio zmieszane.

    Jesli zarodniki w odbitce byly stare i zasuszone polecam odczekac 6 godzin zanim uzyjesz strzykawki. Zarodniki musza pochlonac odpowiednia ilosc wody. Jesli Ci sie spieszy zarodniki moga rowniez dowodnic sie w sloikach, na substracie.


    Jak Wykonac Wlasna Odbitke.



    Jesli masz juz doroslego grzyba mozez wykonac jego odbitke zarodnikow, bys mogl nastepnie kontynuowac proces hodowli. Powinienes zbierac jedynie dorosle, plaskie kapelusze.

    Sterylnosc to podstawa. Adaptacja-25 Uwazaj by nie zrobic czegokolwiek, co moze poddac w watpliwosc sterylnosc Twojej odbitki. Najczesciej uzywa sie wysterylizowanego nozyka by uciac nozke grzyba jak najblizej kapelusza. Nastepnie kapelusz kladzie sie na sterylnym kawalku papieru i przykrywa szklanka albo innym naczyniem oddzielajacym go od srodowiska. Owe naczynie przydaje sie, by uchronic kapelusz przed zanieczyszczeniami oraz by utrzymac wewnatrz wysoka wilgotnosc, pozwalaja tym samym zarodnikom przetrwac w kapeluszu przez reszte procesu. Jesli nawet to nie pomoze by kapelusz wyrzucil zarodniki bedziesz musial uzyc malego triku. Na skrajach naczynia umiesc kawalek szmatki, tak by naczynie dotykalo szmatki zamiast papieru. Pozwoli to uciec wystarczajacej ilosci wilgotnosci, by zmusic kapelusz na wydanie zarodnikow. Pamietaj jednak ze w tym przypadku kawalek sterylnego papieru musi idealnie pasowac do wnetrza szklanki.

    Jesli wszystko zrobiles dobrze po 2-3 dniach kapelusz powinien wydac zarodniki. Adaptacja-26 Pod kapeluszem pojawi sie wtedy purpurowo-brazowy pylek i to wlasnie sa nasze zarodniki.

    Picture of a spore print
    Jedyny problem w wypadku tej metody to dostanie idealnie sterylnego kawalka papieru na wykonanie odbitki. Mozesz wykonac taki papier z chusteczek do twardych soczewek kontaktowych. Mozesz rowniez wziasc papier [IMHO najlepszy bedzie bialy, miekki kawalek kartki z bloku technicznego-przyp. tlum.] i wsadzic go na godzinke do piekarnika w temperaturze 250-300 stopni C. Uwazaj jednak by nie zabrudzic niczym kartki, a zaraz po wyjeciu poloz ja pod szklanka i pozwol wystygnac.

    Kiedy masz juz odbitke mozesz usunac z papieru szklanke i kapelusz. Zegnij odbitke w pol i zabezpiecz, by nie dostalo sie wewnatrz powietrze. Mocna, nieprzezroczysta tasma klejaca zalatwi sprawe. Zarodniki pozostana swieze przez 18 miesiecy jesli beda przechowywane w chlodnym, ciemnym i suchym miejscu. Jesli polozysz troche srodka przeciw wilgoci na dno pojemnika na film i przykryjesz go kulka welny bedziesz mial idealne miejsce na przechowywanie odbitki. Welna zabezpieczy odbitke przed dotknieciem odwilgotniacza. Zabezpiecz odbitke w pojemniku i umiesc ja w lodowce dopoki nie bedziesz gotow na jej uzycie.

    Jednak jesli chcesz pozostac zupelnie samowystarczalny radze stworzyc kilka odbitek i przechowywac je oddzielnie. W koncu nie jestes w stanie przewidziec kiedy zdarzy Ci sie zbiorowe zanieczyszczenie albo spory problem z powodu temperatury. Najbezpieczniej jest wiec wykonac kilka odbitek na raz, na wypadek jakiejs katastrofy. Owa odbitka bedzie swieza przez ok. rok, pod warunkiem ze bedzie przechowywana w odpowiednich warunkach. Z wiekiem jednak maleje prawdopodobienstwo rozprzestrzenienia sie grzybni i zwieksza sie ryzyko zanieczyszczenia


    Kombinacja Odbitki i Przygotowania Inokulantu.



    Wspanialy pomysl od: AN165023@anon.penet.fi

    Jesli pragniesz szybko wykonac zarodniki i od razu uzyc ich do inokulacji mozesz ominac kilka powyzzych krokow i zmniejszyc ryzyko zanieczyszczenia.

    Zrob niewielka dziurke w zakretce sloika do inokulacji. Przykryj dziurke nieprzezroczysta tasma. Wysterylizuj i zakretke i sloik.

    Kapelusz grzyba wsadz do wysterylizowanego sloika. Zakrec go i czekaj, az zostanie utworzona odbitka zarodnikow na dnie sloika. Dopiero wtedy usun kapelusz ze sloika. Dodaj 3/4 filizanki wysterylizowanej wody. Zakrec dokladnie sloik i potrzasnij starannie. Zarodniki musza byc dobrze wymieszane w wodzie. W ten sposob bedziesz w stanie wykonac nawet duze ilosci plynu z zarodnikami w dosyc krotkim czasie i nie wkladajac w to tyle pracy, co w poprzednich rozwiazaniach.

    Teraz za kazdym razem, gdy bedziesz potrzebowal plynu z zarodnikami bedziesz musial po prostu usunac tasme z wieczka i wsadzic do srodka igle strzykawki, a nastepnie naciagnac. Pamietaj o sterylnosci strzykawki-ryzykujesz zanieczyszczenie calego sloika. Plyn dluzej wytrzyma jesli wsadzisz go do lodowki. Wciaz powinienes miec kilka odbitek na papierze, gdyz najmniejszy blad przy tej technice oznacza kontaminacje calego sloika.


    Powrot do spisu tresci.


    Pierwszy Trip Tlumacza


    Postanowilem umiescic tu kilka porad, oraz oczywiscie moj pierwszy trip na grzybach. Usunalem pierwotny dzial, gdyz moim zdaniem mial on niewielka wartosc dla poczatkujacego, szczegolnie w polskich realiach. Poza tym sadze ze skoro zdecydowales sie hodowac grzyby to pewne doswiadczenie z ich zazywanie prawdopodobnie juz posiadasz, tak wiec nie musze kierowac Cie krok po kroku. Zaczynajmy...

    Pierwszy raz probowalem grzybow w gorach, dokladnie w Zakopanem. Oczywiscie polskie grzyby psychodeliczne to z pewnoscia jedynie Lyskiczki Lancetowate, tak wiec niewiele ma to wspolnego z odmiana grzybow opisana w tym podreczniku. Tak czy inaczej trip wyglada identycznie, zmienia sie jedynie dawkowanie. Jak wiadomo Semilanceate to grzybki bardzo malutkie, tak wiec ich dawka jest o wiele wieksza niz Cubensis. Na pierwszy raz preferuje sie ok. 40, tyle wiec wlasnie wzialem. Spozylem je w stanie swiezym wsadzajac je po prostu w kanapke. Bardzo zaluje ze mojego pierwszego spozycia swietych grzybow nie poprzedzil zaden rytual, jednak wtedy jeszcze nie podchodzilem do tego w taki sposob. Po zjedzeniu kanapki nagle poczulem sie bardzo wyluzowany. Znajdowalem sie w niewielkim pokoju hotelowym, razem z trzema kumplami. Bylismy juz umyci i wlasciwie gotowi do spania. Polozylem sie wiec na czystej poscieli i zaczalem rozmyslac. Czas plynal mi bardzo szybko i wlasciwie nie zwracalem uwagi na nic, co dzieje sie wokol mnie. Po ok. 45 minutach poczulem glosne dudniecie w glowie, jednoczesnie kompletnie opadlem z sil. Bylo to niesamowicie przyjemne uczucie, zas napiecie w glowie przypominalo stan mocnego upojenia alkoholowego, ale tylko pod wzgledem fizycznym. Mowiac bardziej obrazowo zaczelo nagle dzwieczec i dudniec mi w uszach, swiat stal sie ciemniejszy a ja z braku sil opadlem na lozko. Mozliwe ze spowodowal to poprzedni dzien, w trakcie ktorego bardzo dlugo i intensywnie chodzilem po gorach. W kazdym razie jakies 5 minut lezalem bez ruchu napawajac sie niesamowita radoscia przepelniajaca moje cialo, zas kiedy wstalem-zaczelo sie. Pierwszym zauwazalnym objawem bylo "uciekanie" kontaktu. Ilekroc skoncentrowalem na nim wzrok, on jakgdyby przemieszczal sie obok. Usiadlem i zaczalem bacznie obserwowac caly pokoj. Wszystko wydawalo sie niezwykle zmienione. Mialem ogromne problemy z allokacja przestrzenna, rzeczy od siebie oddalone nagle zdawaly sie przylegac do siebie, lozka jakby zmienialy polozenie, zas ja wciaz motalem sie co do rozlokowania niektorych przedmiotow. Zaczalem jakas rozmowe z jednym z kumpli, zauwazylem jednoczesnie ze jego twarz nienaturalnie sie zmienia. Nie byl to powod do smiechu, po grzybach staralem sie raczej nie dostrzegac halucynacji. Juz na pierwszym tripie umowilem sie z kumplem ze nie bedziemy zwracac na nie uwagi. Jego usta zmienialy polozenie, mialy wokol siebie dziwne aury, oczy wciaz przemieszczaly sie po twarzy i raz po raz zmienialy kolor. Wszystko nagle stalo sie bardzo ozywione, przed oczami pojawialy sie obrazy zlozone z bardzo wielu kolorystycznie zroznicowanych malutenkich kawalkow wiekszej calosci. Owe kawalki mieszaly sie i przemieszczaly, czasami tworzyly jakis obraz, czasami towarzyszyl im okreslony dzwiek. Zauwazylem ze dzwiek jest scisle zalezny od obrazu, np. gdy przed oczami jakby znak wodny pojawila mi sie twarz, dzwiek zaczal przypominac ludzka mowe. Widzialem rowniez kawalki architektury oraz czesci schematow jakis roslin. Jeden z kumpli, przykryty do polowy pierzyna zaczal nagle zapadac sie, jakby ulegal rozkladowi. Przestraszylem sie i powiedzialem mu o tym, co rowniez bardzo go przerazilo. Szybko zdjal pierzyne i reszte nocy juz sie do niej nie zblizal :]. Dalej moja pamiec lekko szwankuje, gdyz chodzi glownie o rozmowy-bardzo madre i o wyzszych celach. Wszystkie przedmioty jakby delikatnie trzesly sie przez caly czas, zas wizje nasilaly sie przy zamknietych oczach. Po calym zajsciu nie odczuwalem zadnych problemow zoladkowych, a na drugi dzien czulem sie jak nowo narodzony. Grzyby wprowadzily w moje otoczenie bardzo ozywiona kolorystyke, wiecej zycia, ruchu i wigoru, tak wiec nastepy dzien wydawal mi sie nadzwyczaj szary, nieprzystepny i odpychajacy.


    Powrot do spisu tresci.



    Hodowla na Substracie 'bulk'.


    Usunieto-dzial niepotrzebny, prawie nie do zrealizowania w polskich warunkach. W przyszlych wersjach planuje opisac tu sposob hodowli grzybow na pozywce agarowej z uzyciem Szalek Petriego itd. itp. Cierpliwosci!


    Gdzie Znalezc Trudnodostepny Towar?

    Kolejny usuniety dzial. Sprawa jest prosta-wszystko mozna zamowic w Smart Botanics, ktorego adres przedstawilem juz wczesniej. Jesli masz jakiekolwiek trudnosci z zamowieniem stamtad pozostaje odwiedzenie dzialu ze zdrowa zywnoscia, apteki etc. Wszystko da sie bez problemu dostac, od maki z brazowego ryzu poczawszy na ultra-dzwiekowym nawadniaczu skonczywszy. Z nawadniaczem jest tylko problem w stosunku do ceny, gdyz jest to koszt rzedu 200-600 zlotych, nie kazdego wiec stac na taki luksus. Osobiscie jednak uwazam ze hodowle mozna przeprowadzic z bardzo dobrmy wynikiem bez uzycia tak drogiego sprzetu.


    Powrot do wykonywania substratu.
    Powrot do Konstrukcji Terarium.
    Powrot do spisu tresci.



    Jak Otrzymac Pomoc i Opowiedziec o Swoich Pomyslach Udoskonalen.

    Proponuje irc. Hodowanie grzybow nie jest trywialne ani trudne, jednak jesli znajdziesz jakikolwiek problem w trakcie hodowli zapraszam do korespondencji [z tlumaczem-przyp. tlum.]. Mozesz rowniez odwiedzic kilka znanych kanalow IRC, np. #hyperreal #narkotyki lub inne, znane Ci miejsca. Dobrym wyjsciem wydaje sie rowniez odwiedzenie www.shroomery.com lub www.hyperreal.com [www.hyperreal.pl to tez dobra alternatywa-przyp. tlum.]. Wszystko jednak zalezy od wymiaru problemu oraz od Twoich osobistych checi.


    Powrot do spisu tresci.



    Spis Dodatkow.


    Nie przetlumaczylem tej sekcji, gdyz sadze ze jest absolutnie niepotrzebna dla poczatkujacego. Mam jednak zamiar to zrobic w najblizszej przyszlosci, wiec trzymaj reke na pulsie ;)

    Adaptation-1 Using bigger culture jars
    Adaptation-2 Using a pressure cooker to sterilize the substrate
    Adaptation-3 Slowing colonization by packing the substrate
    Adaptation-4 Lowering contamination risk by inoculating 1 site
    Adaptation-5 Speeding colonization by using more inoculant
    Adaptation-6 Speeding colonization by using optimum temperature
    Adaptation-7 Speeding colonization by providing more oxygen
    Adaptation-8 Removing the rice cake before 100% colonization
    Adaptation-9 Waiting to remove the rice cake
    Adaptation-10 Checking out the terrarium before use
    Adaptation-11 Use of a higher quality cooler for terrarium
    Adaptation-12 Use of a humidity gauge in the terrarium
    Adaptation-13 Use of a tank heater when using fish tank bubblier
    Adaptation-14 Use of plastic wool to produce finer bubbles
    Adaptation-15 Extra terrariums when using ultra sonic humidifiers
    Adaptation-16 Use of ice-pak to help initiation of pin heads
    Adaptation-17 Adding moisture to the rice cake by injection
    Adaptation-18 Continued drying of shrooms while being stored
    Adaptation-19 Circuit modification to ultra sonic humidifier
    Adaptation-20 Adding moisture reservoir to cake during substrate preparation
    Adaptation-21 Use of a timer to control water droplet Water Droplets and Stimulate Fruiting
    Adaptation-22 Use of home made rice flour to speed colonization
    Adaptation-23 Lowering of contamination rate by Presterilization
    Adaptation-24: Using a 2 1/2 gallon water jug for filtering
    Adaptation-25: Producing contaminate free mushrooms for generating spore prints
    Adaptation-26: Producing a clean spore print from a questionable cap
    Powrot do spisu tresci.



    Adaptation-1: Use of Big Substrate Jars.


    Normally, 1/2 pint canning jars are used to prepare the rice cake cultures. It is possible to use 1 pint canning jars instead. In fact, in some parts of the country you may have a difficult time finding the 1/2 pint size.

    Advantage:

    The main benefit to using the larger 1 pint size is that more substrate can be growing mushrooms in your terrarium. The terrariums described in this report typically will hold 6 or 8 cakes. If you want more substrate growing mushrooms, one way to accomplish the goal is to use bigger cakes.

    Disadvantages:

    There are several disadvantages to using bigger cakes. First, it takes several weeks longer for the fungus to colonize the entire cake. Another disadvantage is that if you suffer from contamination, you will be throwing out more substrate material. Lastly, you need to make sure when you construct your terrarium that you leave a few more inches of space under the drip shield for the cakes to reside. Since they are taller, they will require the drip shield to be placed higher.

    You may notice mushrooms trying to grow inside the jar before the substrate is 100% colonized. This is not ideal because you are using up moisture in the cake for something that you won't consume, but it is a fact of life using the 1 pint jars. It is normal.


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-2: Use of a Pressure Cooker to Sterilize.


    Normally, most people will elect to use a large kitchen pot to sterilize the culture jars. A pressure cooker can be used instead. Instead of letting the substrate jars sit in boiling water for 1 hour, you can place them in a pressure cooker set to 10 or 15 P.S.I for 20 minutes.

    One caution. Do not release the pressure until the unit is fully cooled. The substrate in the culture jars will be at 250 F. If pressure is released, moisture will boil out of the substrate.

    Advantage:

    If you use a pressure cooker, you can sterilize the jars quicker and with more certainty.

    Disadvantages:

    Pressure cookers cost money. If you already have one, there is no disadvantage. You may as well use it!


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-3: Tight Packing of Substrate to Slow Colonization.


    You can slow the colonization of a jar dramatically by simply packing the substrate material very tightly in the culture jars.

    Advantage:

    Normally, people want the substrate to colonize as quickly as possible. In the case where more culture jars are being prepared than can fit in the terrarium, it is good to space out the colonization of the jars so that some of the early rice cakes are consumed and spent before the last jars in the batch are ready to be placed in the terrarium. This technique allows you to space out the colonization of your jars so you can prepare more of them at one time and harvest them later than usual.

    If you are doing twice as many jars as will fit in your terrarium, pack half of the jars very tightly.

    Disadvantages:

    The substrate material will compress a little bit when packed tighter. You may have to mix up a little extra substrate material to fill the tightly packed jars to the proper level.


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-4: Injection at Only 1 Site


    You can inject only one site instead of the usual four sites in the culture jar.

    Advantage:

    There are two advantages to doing this. First, you use significantly less inoculate. Generally it is not worth while for this reason. The inoculate is not very expensive if you purchase spore syringes. It is virtually free if you prepare your own spore syringes.

    The main reason why this is sometimes worth while has to do with contamination. By far, the most likely spot for contamination to enter the culture jar is at the site of the inoculation. If you have a spore syringe that may not be entirely free of contamination, you can increase your probability of keeping the culture free of contamination by only inoculating one site. Note that commercial spore syringes are typically very sterile. If you do nothing to change this fact, it is best to inoculate at four sites in the culture jar.

    In order to illustrate the point, assume that the spore syringe has slightly 'dirty' contents but is still viable. Assume any given injection site has a 50% chance of becoming contaminated. If you inject only one site, the culture has a 50% chance of becoming contaminated. If you inject four sites, the culture has a

    .5 * .5 * .5 * .5 = 6%
    of NOT becoming contaminated. If you do everything right, this technique to increase your probability of producing a contamination free culture should not be necessary. However, many people have problems generating sterile spore prints at the start of their cultivating experience and this will help those people continue to generate cultures until they get enough experience. The first time you use a spore syringe that you prepared yourself, you may want to inoculate half of your jars the normal way, and the other half this way. If your spore syringe is just a 'little' dirty, this will give you second chance to grow more mushrooms and prepare a cleaner spore syringe.

    Disadvantages:

    It will take significantly longer for the jar to become 100% colonized.


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-5: Large amounts of Inoculate.


    You can speed up the colonization of a jar dramatically by simply injecting the substrate material with more inoculate.

    If you inject 1 cc of inoculate at each site, you will get many germination's and the cake will colonize significantly faster. You should place the beveled side of the syringe needle against the glass so that the inoculate is coming out of the syringe and heading towards the glass. It should form a thin puddle of liquid between the glass and the substrate. 1 cc of inoculate should produce a puddle several inches in diameter.

    Advantage:

    Normally, people want the substrate to colonize as quickly as possible. This will help accomplish that goal. Also, the sooner and more fully the cake gets colonized, the less chance there is that contamination will get a foot hold and destroy the cake.

    Disadvantages:

    This adaptation requires extra inoculate. If you are producing your own spore syringes it is not a factor. A single spore print can produce many (close to 50) spore syringes. If you are purchasing your spore syringes, you may wish to wait the few extra days to avoid the extra cost of using more inoculate.


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-6: 80 Degree Colonization Temperature


    The culture jars can be colonized at a temperature higher than room temperature. 80 Degrees F. is ideal. Slightly higher is OK.

    There are several easy ways to accomplish this. If you have a floor heater with a pilot light and it is summer time (so the heat is not going to come on), you might be able to put the cakes in a shoe box and set them on the unit. The top of your water heater might be a good candidate. You can fill a cake pan half way with water and put a submersible fish tank heater in the water set to 80 degrees. Then simply put the jars in the cake pan.

    However you choose to do this, make sure the temperature does not get above 90 degrees. Check out the heat source before you subject your cakes to it.

    Advantage:

    Colonizing the substrate at 80 degrees F. is the ideal temperature for several reasons. First, the mycelium will grow faster and the substrate will be colonized in the shortest amount of time. Secondly, when the cakes are removed from the jars, initiation of fruiting is enhanced by shocking the cakes with a temperature drop, lower CO2 levels, and light.

    If you plan to have your terrarium at normal room temperature, then colonizing at 80 degrees will help you initiate a massive flush of mushrooms when you place your cakes in the terrarium.

    Disadvantages:

    None.


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-7: More Oxygen for Colonization


    The culture jars can be given more oxygen during colonization. This is done by inverting the jars so that the lid is down.

    Advantage:

    As the CO2 builds up, growth of the fungus slows down. Indeed, the mycelium benefits from increased CO2 during its vegetative growth stage, but eventually it gets too high for optimum growth. If you invert the jars, the CO2 can drain out and is replaced by fresh air. This will speed the colonization of the substrate.

    Disadvantages:

    There are several disadvantages to this. First, the rice cakes normally shrink a little bit while in the jars and when you invert the jars they will slide down a little bit. This will create a vacuum and pull some air into the jar. This air could have contaminates that get a foot hold in the uncolonized portions of the cake.

    The second reason you will want to avoid doing this is the initiating of the fruiting process is triggered by three things. A drop in temperature, a drop in the CO2 level and light. You may confuse the fungus and inhibit a massive flush when you take the cake out of the jar. You will still get a crop, but it may take longer to consume the cake.


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-8: Taking the Rice Cake Out of the Jar Before it is 100% Colonized


    The partially colonized substrate can be removed from the jar if the uncolonized portions of it are cauterized. Remove the cake from the jar and heat a nail head red hot using a propane torch or burner on a gas stove. Brand the entire uncolonized area.

    Advantage:

    Nothing will grow on the uncolonized, cauterized portions of the rice cakes. If you need to remove a cake early from the jar this will keep contamination from having a place to get a foot hold. There are very few good reasons to exercise this adaptation. The reason the authors have included it is sometimes growing cycles overlap and you want to start a new culture in every jar you have. If you birth the rice cake early, you have an extra jar to prepare cultures in. One other reason for doing this is travel. If your leaving on a trip (one where you will be out of town) and your cake will be overly colonized by the time you get back, you can use this adaptation to birth the cake early and move it to the terrarium.

    Disadvantages:

    This is dangerous. It is asking for trouble. First, you are assuming that you can inhibit growth of contaminates on the uncolonized portion of the cake. The bigger the area that is uncolonized, the more risky this assumption is.

    Secondly, the process assumes that when the cake is removed from the jar it has sufficient networks in place to provide the nutrition needed for the fruiting process. If you take the cake out too early, this may not be the case.


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-9: Waiting to Remove Rice Cake From the Jar


    The colonized substrate does not need to be removed from the culture jar immediately after it is 100% colonized. You can wait until primordia form on the substrate.

    Advantage:

    There are a number of reasons why you might want to delay the 'birthday' of the rice cake. You may not have room in the terrarium or be planning a trip where you won't be around to maintain the terrarium. Also, waiting gives the mycelium more time to fully develop its network throughout the substrate and can result in larger flushes.

    Disadvantages:

    The continued development of the mycelium network will take place at a slower rate in the jar than it would with lots of oxygen available.


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-10: Checking Out Terrarium Prior to Removing Rice Cake


    The terrarium and its life support systems can be checked out prior to removing a rice cake from the culture jar. Make sure everything is 100% functional before removing the rice cake from the jar.

    Advantage:

    If you have any problems, you get a chance to fix them before you destroy a rice cake.

    Disadvantages:

    None.


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-11: Use of a Coleman Cooler instead of a Styrofoam Cooler


    A fancy, nicer, plastic cooler can be used instead of a Styrofoam cooler.

    Advantage:

    The nicer, plastic coolers typically have more space in them so they can hold more rice cakes. Also, it is nice to have a cooler with a hinged top that simply flips up and allows access easily. Lastly, the plastic coolers are more durable than Styrofoam coolers. If you plan to use the terrarium a lot, go ahead and use a plastic cooler from the start.

    Disadvantages:

    Cost is one disadvantage. Another disadvantage is the plastic coolers are more difficult to modify for use as a growing chamber than the Styrofoam coolers.


    Back to construction of basic growing chamber.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-12: Adding a Humidity Gauge to the Terrarium


    A humidity gauge can be added to the terrarium. Especially for Styrofoam coolers, it is easy to cut out a window in the side of the cooler and insert a combination humidity/temperature gauge. The gauge should be put below the drip shield so that it is showing the actual conditions where the mushrooms are growing. In reality, the conditions will not vary much inside the terrarium, but there is no reason to add inaccuracy. The gauge can be glued in place with silicon glue. Make sure the vents in the gauge are only open to the inside of the terrarium and not the outside world. The combination gauge can be got very inexpensively at any department store.

    Check all the gauges on the shelf. Most likely, some will deviate greatly from the rest. You want to pick one that seems to be accurate! Bare in mind that usually there are several different brands of gauges available. Check and see what various gauges from different brands are reading. Use some common sense to eliminate the obviously inaccurate gauges. Even so, you are making the assumption that at the high end of the humidity spectrum the chosen gauge will be accurate. Remember that absolute accuracy is not so important as knowing the relative conditions inside you terrarium over time. Even if you gauge is off a little bit, it will tend to be off in the same direction all the time. The easiest way to use a gauge during the growing process is to know what it used to read during previous growing cycles and keeping close to that reading. If a problem does develop, it will provide a clue which direction you need to move.

    Advantage:

    A humidity gauge is very helpful during the growing cycle, but it takes up valuable real-estate inside the terrarium. This gets it out of the way inside the terrarium and makes it easy to see the state of the terrarium with out messing around inside the terrarium.

    Disadvantages:

    None.


    Back to construction of basic growing
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-13: Use of Fish Tank Heater to Raise Humidity.


    If you are using the fish tank bubblier system to create humidity in your terrarium, you can use a submersible fish tank heater to help raise the humidity. You can place the fish tank heater in the water and use it to raise the water's temperature 10 or 15 degrees F. over ambient. This will make it easier for the air bubbling through the water to absorb moisture, thus raising the humidity. The higher you set the temperature of the heater, the more humidity you can get. You should be careful not to allow the inside temperature of the terrarium to get above 80 degrees F. In order to effectively use this adaptation, your terrarium will need to be in a cool location.

    Advantage:

    You will be able to generate an extra 5% of humidity over ambient by using this adaptation.

    Disadvantages:

    You will increase the temperature inside your terrarium some by doing this. You can minimize the temperature increase by using a container to hold the water that is well insulated. You want the water warm, but you don't want heat leaking any more than necessary into the terrarium.


    Back to Method 2, Using a Fish Tank Bubblier.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-14: Use of Angel Hair to Raise Humidity.


    If you are using the fish tank bubblier system to create humidity in your terrarium, you can place angel hair or anything else that will slow the bubbles rise in the water container. Simply pack it into the container. This will increase humidity by several percent. Ideally, you want to slow the bubbles but also split them into smaller bubbles. Some plastic versions of steel wool for use washing dishes work well. Steel wool would work well except that it will rust and get nasty.

    Advantage:

    You will be able to generate an extra 1% or 2% of humidity over ambient by using this adaptation. The smaller the bubbles are and the more time they spend in the water, the greater the benefit.

    Disadvantages:

    None.


    Back to Method 2, Using a Fish Tank Bubblier
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-15: Supporting Extra Terrariums with the Ultra Sonic Humidifier


    First, build an extra Growing Chamber. Then on one of the 2 liter coke bottles, poke an extra hole. Insert a grommet and make this bottle the last stage for drying the air. Even the most basic ultra sonic humidifier can feed more than one terrarium with sufficient quantities of humid air to keep everything in the ideal range for the fungus.

    Advantage:

    You get twice the growing area for your mushrooms. Your crops can be twice as big. Alternatively, you can use one terrarium for older cakes. Older cakes are significantly more likely to become contaminated and pose a threat to the other cakes in the terrarium. Moving older cakes to the second terrarium drastically reduces your chances of a crop failure.

    Disadvantages:

    You need to build an extra Growing Chamber, and it takes up a little space.


    Back to construction of Ultra Sonic support system.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-16: Use of an Ice-Pak to Initiate Fruiting.


    You can keep the terrarium's temperature between 80 and 95 degrees F. If you have a terrarium setup that uses an ultra sonic humidifier, you can place a reusable, frozen Ice-Pak in the Terrarium. This will cool everything down and let the rice cakes slowly shift through the fruiting temperature range. Note that everything else must be right. The rice cake must have a fully developed mycelium network and there must be light. The Ice-Pak should be placed between 1/4 and 1/2 inch from the rice cakes. A flat Ice-Pak will work, but if you have the option, get one that is designed to slip into the center of a six-pak. It will have circular indents molded into each side and it will conform to the shape of the rice cakes better. If everything was ready, you should see pin heads develop 3 or 4 days after you perform this adaptation. If you don't see any develop after 3 or 4 days, you can repeat this operation again. The networks may not have been developed full enough and the few days since the last attempt may have been enough time to change this fact.

    Advantage:

    You can still initiate prolific flushes with the terrarium above the normal temperature range. The optimum temperature for growing mushrooms is higher than what is necessary to initiate new mushrooms and is between 80 and 90 degrees F. This adaptation can let the cultivator grow at the maximum rate, and still produce new mushrooms on the cakes.

    Disadvantages:

    The Ice-Pak will lower the humidity in the terrarium. Mostly, this is an issue when you have mushrooms on cakes that are part way through the growing cycle and not ready to harvest. They will usually survive the bad growing conditions for the six hours it takes the Ice-Pak to initiate fruiting, but they will suffer for it. You need to have an ultra sonic humidifier setup on your terrarium. Nothing else will be able to keep the humidity high enough. You can turn the humidity control up a little, but you will have to continue to adjust it down as the Ice-Pak loses its cool. If too much moisture forms on the cakes, it will prevent the initiation of pin heads and that was the whole purpose of this operation.


    Back to the Growing Cycle.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-17: Adding Moisture to the Rice Cake.


    After a cake has produced several mushrooms you can add moisture to it. Flame sterilize a 3/16 inch drill bit. Let it cool. Use it to drill a hole at the center of the cake. You can do this by hand. You do not need a drill. Do not go all the way through the cake, but drill a deep reservoir into the cake. Cut a plastic straw to 4 inches in length. Insert the straw 1/2 inch into the hole. The straw should fit tightly in the cake. Straws from McDonalds are larger than most and work well. They seal well and hold more water. Fill the straw with water daily. A 10 cc. syringe works well to fill the straws with water. You should wait to drill the hole until the cake has produced some mushrooms because the inside of the rice cake is not colonized as quickly as the outside. Also, there is sufficient moisture in the cake at the start so there is no need to add water immediately.

    Advantage:

    The rice cake will produce many more mushrooms than it would have without adding moisture. Using this adaptation allows the nutrients in the rice cake to be almost totally consumed before the cake is exhausted.

    Disadvantages:

    Care should be taken when drilling the hole because there is no way to monitor for contamination inside the hole. Also, you will need to add water on a daily basis.


    Back to Growing Cycle.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-18: Continued Drying of Mushrooms During Storage


    You can place a small glass with a small amount of desiccant in the long term storage bag to continue to extract moisture from the mushrooms. A shot glass with 3/4 of an ounce of desiccant is sufficient to keep the humidity very low in the long term storage bag. A larger glass that is more stable might be a better choice in order to avoid an accident of spilling the desiccant inside the bag.

    Advantage:

    The mushrooms will continue to dry and their preservation is enhanced.

    Disadvantages:

    You will need to be careful not to knock the glass over and spill desiccant in the storage bag. This is only suitable if you can leave the bag in a stationary location.


    Back to Drying and Preservation of Mushrooms.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-19: Reducing Output Of Ultra Sonic Humidifier


    The output of the ultra sonic humidifier can be reduced by changing the circuitry. Almost all ultra sonic humidifiers use a 5 K-ohm or 10 K-ohm potentiometer to control the output. By adding a 5 K-ohm or 10 K-ohm resister in series with the potentiometer, the original 'low' setting becomes the new 'high' setting. The humidity output can be turned down even lower than originally possible. Simply cut the wire going to the potentiometer and solder a similar sized resister (available at Radio Shack) in series. You may need to set the humidity control above the minimum setting once you make this modification.

    Note that this adaptation is mutually exclusive with Adaptation-21. If you try to combine them, it won't work.

    Advantage:

    This drastically reduces the suspended water particles emitted by the humidifier. However, the big advantage is that the humidifier uses significantly less water. It is possible to fill up the humidifier and leave on a trip for 10 days without having to add water.

    Disadvantages:

    Complexity is the major disadvantage. The above instructions are deliberately technical. If reading them doesn't give you enough information, don't attempt to do this. Find someone to help you. It is very easy and straight forward for someone that is handy with a soldering iron to accomplish.


    Back to Method 3 of Terrarium Construction.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-20: Providing a Moisture Reservoir in the Substrate


    A reservoir for moisture can be built into the cake while packing the jars with substrate material. Start with an empty jar and tamp 1/4 inch of substrate material in the bottom. Next, position a magic marker or some other object with a cylindrical shape and a diameter of about 3/4 inch in the center of the jar. Fill the jar as normal. Next, remove the object and fill the bore with damp vermiculite. Lastly, pack 1/4 inch of substrate material over the entire jar, sealing the damp vermiculite inside the cake.

    The damp vermiculite can be mixed separately from the substrate material. Use about 1 cup of vermiculite and 1/3 cup of water. This should produce enough damp vermiculite for a dozen 1/2 pint culture jars.

    After the cake has fruited, occasionally inject water into this reservoir. The easiest place to inject is the position of the cake that used to be at the center of the bottom of the jar. Just insert a syringe filled with sterile water and inject water until it is full.

    In case you are wondering, the substrate material can't be injected with water directly. The rice flour and vermiculite form a very tight seal and it is next to impossible to inject water. Even if you do manage to inject water, it doesn't spread through the cake. Having this reservoir filled with damp vermiculite gives the mycelium network access to a lot of moisture.

    The easiest way we have found to implement this adaptation is to cut the bottom off of a 10 cc syringe and press the bottom of the syringe into the wet vermiculite several times. This will load the syringe with wet vermiculite. Then place the syringe in the culture jar and pack the substrate around it. Use the syringe's plunger to hold the wet vermiculite stationary while you remove the syringe. Tamp an additional 1/4 inch of substrate material over the entire surface of the jar.

    Advantage:

    This adaptation will dramatically extend the longevity of the cake. The cake's yield are normally limited by the amount of moisture in the cake. This procedure allows you to replace moisture as it is consumed by mushroom growth. In general, you will double the total output of the cake compared to not implementing this adaptation.

    Disadvantages:

    It is a little bit of extra work to prepare the jars this way. Also, there is a need to be careful to use sterile water when injecting moisture during the growing phase. There is no way to check for contamination introduced inside the cake by injecting water.


    Back to preparation and colonization
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-21: Use of a Timer to Control Suspended Water Droplets and Stimulate Fruiting


    The ultra sonic humidifier can be placed on a timer to control the amount of suspended water droplets that are released into the terrarium. Because the humidifier is turned on and off the humidity in the growing chamber will rise and fall. There is starting to be some evidence that this helps stimulate fruiting.

    This document used to recommend using a timer that gives control on a minute by minute basis. These timers are becoming increasingly difficult to locate and more expensive. To accomodate this, there has been a strategy shift on this adaptation. Find a timer that lets you limit the 'On' cycle to 15 minutes. Intermatic makes two version that sell for under $15. They are model numbers SB811C and TB811C. They are available in the electrical section of Home Building Centers. You may also find them in the hardware section of a department store.

    Since the shortest amount of time the timer can switch on is 15 minutes, it is important to make sure the cakes do not get water droplets forming on them in this much time. In general, the condensation filter chambers should be set up identically to the normal humidified chamber setup. You just may not need as many filter stages since the humidifier will not be running steady.

    The other parameter you need to set is how tight to seal the chamber. You need to make sure the chamber's humidity does not drop too far during the 'Off' cycle of the timer. Typically, the 'Off' cycle is at least an 1.25 hours. (On the Intermatic timers, this coresponds to every third switch being up.) Ideally, you want the humidity to fall to 85% by the end of the cycle. (If your chamber seals tightly, you may be able to go every fourth or fifth switch).

    Advantage:

    There are several advantages to using a timer.
  • Less drying stages are needed for the humidifier. The output can be piped more directly into the terrarium.
  • The humidity in the chamber will be moving up and down which seems to stimulate fruiting.
  • Water consumption by the humidifier is automatically reduced making unattended operation more possible.
  • Disadvantages:

    Cost and availability are the major disadvantages.


    Back to Building Terrarium with ultra-sonic humidifier.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-22: Use of a Home Made Brown Rice Flour


    This idea is from: AN165023@anon.penet.fi

    Rather than use brown rice flour available at a health food store, you can grind your own from long grain brown rice. Simply put the dried rice into a coffee grinder or a blender and let it chew the rice into a chunky flour. You will need to increase the water from 1/4 cup per 1/2 pint jar by 1 and 1/2 tablespoons. The chunky home ground flour absorbs a little more water than the normal flour.

    Advantage:

    Cost is one benefit, but that is not the reason this adaptation is useful. Using home ground flour will speed the colonization of the substrate. It has been reported that a 1/2 pint jar can be 100% colonized in 11 days if fresh spores are used and the jar is kept at 85 degrees F. during colonization. Note that this is the current record, and most jars will take a bit longer, but overall, the colonization time period is reduced.

    Also, the home made brown rice flour seems to yield much more consistently and produce slightly more mushrooms per cake than store bought flour.

    Disadvantages:

    Extra effort.


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-23: Lowering the Contamination Rate by Presterilization


    The raw ingredients of the substrate can be sterilized separately to eliminate nearly all of the contaminates. Spread the vermiculite and rice flour evenly into separate cake pans and bake in a preheated oven at 300 degrees F. for 20 minutes. While these are baking, boil a large bowl of water in for 10 or 15 minutes. Use these materials to mix the substrate. It is still necessary to sterilize the jars filled with substrate.

    Advantage:

    Nearly all of the possible contaminates in the raw materials will be eliminated. The sterilization of the substrate after you mix and prepare the substrate will only need to address any new contamination that you added during that process. The sterilization of the mixed substrate will be much more guaranteed. You should experience a lower contamination rate. This adaptation is particularly useful if you are not using a pressure cooker to sterilize the culture jars. Boiling the culture jars only gets them up to a temperature of 212 degrees F. This adaptation provides an opportunity to eliminate contaminates that require a higher temperature to kill them.

    Disadvantages:

    Extra time and effort.


    Back to preparation and colonization of substrate.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-24: Using a 2 1/2 gallon water jug for filtering


    This idea is from 'Dangerous Dan'. A large, 2 1/2 gallon water jug from store bought water can be used instead of 2 liter coke bottles. These large jugs can be used for all stages of the filter, but if only using one, it should be the first one after the humidifier.

    Advantage:

    Using these water jugs provide a few advantages.
  • Because of their size, they don't need to be emptied as often.
  • They have a simple to operate valve that can be used to ease draining.
  • Their shape makes it easier to stack neatly along a shelf.
  • Because of their large volume, less filtering stages are needed.
  • Disadvantages:

    The worst disadvantage is the fact that these containers are typically not transparent and if used for all the stages it is difficult to see how much fog is in the system.


    Back to construction of Ultra Sonic support system.
    Powrot do spisu tresci.



    Adaptation-25: Insuring the Sterility of Caps Used for Spores


    If you are going to use a cake to generate spores, you can insure that the caps stay free of contaminates. When you birth the cake from the culture jar, set it on a clean wash cloth in the terrarium. Place a large glass jar over it and seal it to the wash cloth. A large peanut butter jar is usually perfect. You need to have enough room inside the jar for the mushroom to grow to maturity. Humidity will be able to leach through the wash cloth and surround the cake, but air currents will not be present and the cap should be relatively free of contaminates. This setup assumes the floor of the terrarium has a wire mesh to support the cakes.

    Advantage:

    A much cleaner cap will be available for making prints. This will lower the chances that contamination is introduced into the process.

    Disadvantages:

    Extra effort. Extra space in the terrarium.


    Back to Making a Spore Print.
    Powrot do spisu tresci.


    Adaptation-26: Producing a clean spore print from a questionable cap


    Setup everything the way you would normally to generate a spore print. Keep an eye on where in the process the cap is. After a cap has been dropping its spores for three or four hours, you can change the plate on which the spores are being deposited. Simply discard the initial plate. The new plate will be contain a much cleaner spore print than would have been possible with only one plate.

    Advantage:

    A much cleaner print will be generated. If contaminates get on the gills of the mushrooms, as the cap starts to drop spores, the first spores contain most of the contaminates. By discarding the initial spores, you will end up with a cleaner spore print.

    Disadvantages:

    You need to catch it at the right time.


    Back to Making a Spore Print.
    Powrot do spisu tresci.


    Future Optimization:


    Optimization goes here...

    Advantage:

    Advantages go here...

    Disadvantages:

    Disadvantages go here...


    link-1.
    link-2.


    O tlumaczeniu

    Tlumaczenie owego projektu nie bylo wcale tak trudne, jak by moglo sie wydawac. W kazdym razie wlozylem w to kupe czasu i pracy, wiec mam mala prosbe-jesli ow poradnik Ci sie spodobal, przeslij go znajomym, umiesc na stronie albo rozprowadz w jakikolwiek inny sposob. Mam tylko jedna prosbe-zrob to w niezmienionej formie. Moje namiary: gobelek@go2.pl www.drugs.hg.pl wszelkie opinie mile widziane. Poza tym chcialbym pozdrowic caly Hyperreal i [u]zywki, a w szczegolnosci Hydrogena, Curiousa, Ovidee, Majke i cala reszte (sorry jesli o kims zapomnialem :)). Dzieki i zegnam, do nastepnego poradnika :)


    Oceń treść:

    0
    Brak głosów
    Zajawki z NeuroGroove
    • Marihuana

    czarodziej sztuk 1




    wrzucilem do pyska okolo 20:20 i zaszedlem do kumpla, stare malzenstwo. wczesniej

    wypilem dwa piwka.

    do 24 kompletnie nic, wypilem zrezygnowany piwko i zabakalem z wodnej,

    kwas ani drgnie, jednak w polaczeniu z ziolem zaczal powoli wchodzic

    testy



    • cevy - mizerne, porzucilem je od razu

    • Marihuana

    Pewnego piątkowego wieczora, zadzwoniłem do kumpla (nazywajmy go "G") i zaproponowałem wspólne zapodawanie oparów konopnych drogą inhalacji dopłucnej. Mimo początkowych wątpliwości i oporów (ze względu na braki finansowe), G w końcu nastawił się pozytywnie do całej sprawy. Wcześniej spożywaliśmy w garażu konopie w postaci toposów, oraz grudy haszu, używając zwykłej lufki szklanej, więc tym razem postanowiliśmy spróbować innej metody. G wspomniał, że kumpel opowiadał mu jak to przypalali konopie przy pomocy tak zwanego "bociana".

    • Marihuana

    Otoz wszystko to co mam zamiar opisac, wydarzylo sie mniej wiecej 1,5 roku temu, we wczesna wiosne... jezeli mnie pamiec nie myli, byl to zapewne marzec lub kwiecien. Mielismy z jakiejs okazji (nie pamietam juz niestety dlaczego) kilka dni wolnych od budy, i zeby bylo smiesznie, na te kilka dni, moii starzy wybyli z domu na jakas wycieczke za granice... Szkoly nie bylo, chata wolna... czegoz jeszcze do szczescia potrzeba ??? Stwierdzilismy z moim najlepszym kumplem (psedonim Rochu), iz mozna by ten wolny czas wykorzystac i pokrecic sie troche na czyms naturalnym, a najlepiej na skunie.

    • Dekstrometorfan
    • Etanol (alkohol)
    • Marihuana
    • Marihuana
    • Retrospekcja

    Różne

    Natchnienie podpowiedziało mi, by napisać taki mały zbiór zabawnych sytuacji z różnych faz, więc to nie jest stricte trip raport, a raczej luźny tekst na poprawę humoru. Z każdej historyjki jednakowoż może wynikać pewien morał, jak to w życiu.

    1. - Pieczor i marihuanen po raz pierwszy