HEROINA: BEFORE / AFTER

marie claire nr 6/2002 - str 83-85 - kronika życia narkomanki
Zdjęcie obok przedstawia szesnastoletnią uczennicę szkoły średniej. Wtedy była u progu dorosłości. Czternaście lat później już nie żyła. Zmarła, bo przedawkowała heroinę. Zdjęcia zrobione przez policję przy okazji kolejnych aresztowań pokazują historię jej dramatu.

Wykonane przez nowojorski wydział policji zdjęcia dokumentują historię tej dziewczyny. Pierwszy raz została aresztowana 12 kwietnia 1983 roku. Kradła, żeby zdobyć pieniądze na narkotyki. Miała wtedy szesnaście lat.

Czternaście lat później, w 1997 roku , aresztowano ją ostatni raz. Niedługo potem zmarła na skutek przedawkowania heroiny i wyniszczenia organizmu. Z powodu popełnianych przestępstw (kradzieże, prostytucja) była częstym gościem na nowojorskim komisariacie. Na zdjęciach widać, jak w ciągu kilku lat heroina niszczyła jej młodzieńczą urodę. Twarz nastolatki zmieniła się w pomarszczoną i pokrytą plamami maskę przedwcześnie postarzałej kobiety. Gęste, błyszczące niegdyś włosy wypadały garściami. Podpuchnięte oczy przybierały stopniowo martwy, nieobecny wyraz. Skupienie wzroku przez kilka chwil na jednym punkcie sprawiało jej wielką trudność.
Na ostatnim policyjnym zdjęciu zrobionym 11 kwietnia 1997 r. wyglądała jak koszmarna zjawa. Miała wtedy zaledwie 30 lat. Dziewięć miesięcy później nie żyła.


Czym jest heroina
Według najnowszych badań Rządowego Biura ds. Narkomanii w Polsce największy wzrost spożycia narkotyków wśród nastolatków dotyczy wtaśnie heroiny. Chodzi głównie o heroinę przeznaczoną do palenia, tzw. brown sugar. W porównaniu do roku 1995 odsetek nastolatków, którzy mieli z nią kontakt, wzrósł ośmiokrotnie.

Wbrew opiniom palenie heroiny jest równie groźne, jak przyjmowanie jej dożylnie.
Brown sugar to jeden z najszybciej uzależniających i wyniszczających organizm narkotyków. Wiele osób w Polsce nadal zażywa heroinę "tradycyjnie", czyli dożylnie. 44 procent z nich to nosiciele HIV. Produkcja i eksport heroiny wciąż się zwiększa, bo szybko rośnie popyt na ten narkotyk. W 2001 roku Centralne Biuro śledcze przejęło 208 kilogramów heroiny (w 1999 roku 23 kilogramy). Działkę heroiny dożylnej można kupić już za 20 zł. Osoba uzależniona dla zaspokojenia głodu narkotykowego potrzebuje dziennie kilkanaście centymetrów heroiny wartości około 100- 150 zł. Brown sugar (heroina do palenia) jest droższa. Jednorazowa dawka kosztuje około 50 zł.
Większość polskich heroinistów ma za sobą próby leczenia, często wielokrotne. Tyiko nielicznym udało się wyjść z nałogu, bo uzależnienie od heroiny (wstrzykiwanej i palonej) jest bardzo silne. Kobiety stanowią 26 procent pacjentów poradni odwykowych oraz zamkniętych ośrodków leczenia narkomanii. Większość z nich nie ukończyła 25 lat. Z powodu przedawkowania narkotyków w 1999 roku (z tego czasu pochodzą ostatnie pełne dane) w Polsce zmarło 120 osób.

Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich potrzebuje pomocy, bo ma problem z narkotykami, zadzwoń pod numer tel. zaufania dla osób uzależnionych i ich rodzin: 0 801 199 990.

Odpowiedzi

czarna odchlan

Powiem Wam jedno sama jetsem moze bylam fizycznie lecz psychicznie nadal jestem uzalezniona od palenia heroiny. I nie mozna tego porownac do trawki amfy czy dropsow bo wedlug mnie i ludzi ktorzy wiedza czym jest uzaleznienie tak silne,ze bez odpowiedniej spalonej dawki lubb wstrzyknietej nie mozesz sie poruszac kompletnie nic. Teraz sie lecze nie wyobrazacie sobie jak mozna sie wycierpiec przez to g...o! Ludzie nie palcie tego ani nie pstrykajcie. To nieprawda,ze po pierwszym zapaleniu jest sie uzaleznionym ale jesli bedzie ten pierwszy raz to ostatniego nie bedzie bo z tego wychodzi 1 na 1000. Nie marnujcie sobie zycia bo to,ze heroina daje rozluznienie to nie oznacza,ze nie bedziecie widzieli zla. Bedziecie czuli jak cos wyrzera wszystkie Wasze uczucia, strach przed nowym dniem skad ja to wezme?! jak przezyje kolejny dzien. Sa oczywiscie cpuny i cpuny jedni kradna uprawiaja seks za pieniadze itp ale sa takze tacy ktorzy zarabiaja legalna praca ja akurat tak mialam kazdy ciezko zarobionygrosz przeznaczalam na to. Narazie mam 4 dzien detoksu jest juz lepiej ale nadal nie mam sily sie poruszac, starcilam milosc uczucia i 2lata zycia. Prosze nie pchajcie sie w ta czarna otchlan bo z niej sie nie wychodzi nigdy.... 

Tez jestem uzalezniona od

Tez jestem uzalezniona od heroiny...chociaz wydaje mi sie ze latwo moge zaraz przestac. Lekarz bedzie robil mi terapie...mam nadzieje ze wyjde z tego bo to moja pierwsza pruba i wiecej mam nadzieje nie bedzie.
Po przeczytaniu artykulu musze przyzanc ze mi tez zaczynaja wypadac wlosy...wzrok mam matowy...oczka jak szpileczki..po prostu bez zycia..nawet o higiene osobista przestalam dbac. Musze wyjsc z tego.

czemu niema tych zdjec? nie

czemu nie ma tych zdjec? nie laduja sie

jakby lała w gardziel goude

jakby lała w gardziel goude efekt byłby taki sam:P

nie wyswietlają mi się

nie wyswietlają mi się zdjecia!!!!!!! :(((((( moze ktos mi przeslac? funny.a @ wp.pl

nie wyswietlają mi się

nie wyswietlają mi się zdjecia!!!!!!! :(((((( moze ktos mi przeslac? funny.a @ wp.pl

nie wyswietlają mi się

nie wyswietlają mi się zdjecia!!!!!!! :(((((( moze ktos mi przeslac? funny.a @ wp.pl

nie wyswietlają mi się

nie wyswietlają mi się zdjecia!!!!!!! :(((((( moze ktos mi przeslac? funny.a@wp.pl

zapraszam na swoją stronę

zapraszam na swoją stronę

Nie przesadzajmy

nie przesadzajmy, na nie ktorych pozniejszych zdjeciach wyglada calkiem niezle. np 7 lub 9.