Marihuana ma zły wpływ nie tylko na naszą psychikę

Niezależnie od szkodliwego wpływu na psychikę, palenie marihuany wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne i to bezpośrednio po wypaleniu narkotyku - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Molecular Psychiatry".
Tetrahydrokannabinol (THC) to jeden z naturalnych kannabinoidów, składnik aktywny marihuany. Kannabinoidy mają w naszym organizmie własne receptory i mogą odgrywać w nim różne funkcje.

W swoich najnowszych badaniach naukowcy z National Institute on Drug Abuse w Baltimore wykazali, że bezpośrednia stymulacja receptorów kannabinoidowych w wątrobie bardzo niekorzystnie wpływa na składniki krwi, a długotrwałe stosowanie kannabinoidów może doprowadzić do zawału, psychoz oraz nadciśnienia. Marihuana jest najczęściej stosowanym nielegalnym narkotykiem na świecie. Szacuje się, że w USA około 4,3 proc. młodych ludzi dorosłych pali marihuanę codziennie. Niestety przekonanie, że jest to 'bezpieczny' narkotyk jest błędne.

Jean Lud Cadet wraz z zespołem wykazali, że palenie marihuany powoduje zwiększenie poziomu apolipoproteiny apoC-III we krwi. Efekt ten jest natychmiastowy do zwiększenia poziomu apoC dochodzi od razu jak wdychane substancje dotrą do wątroby.

Zazwyczaj białko apoC-III reguluje degradację niektórych kwasów tłuszczowych, pod wpływem obecnego w marihuanie THC dochodzi do zbyt dużej stymulacji receptorów kannabinoidowych w wątrobie i nadprodukcji apoC-III. Skutkiem tak dużej syntezy apoC-III jest obniżenie wydajności degradacji kwasów tłuszczowych.

Zbyt wysoki poziom kwasów tłuszczowych we krwi skutkuje rozwinięciem chorób serca, zmniejszeniem przepływu krwi w mózgu. Autorzy pracy podkreślają, że długoterminowe skutki palenia marihuany dotychczas postrzegano jako zmiany metaboliczne i fizjologiczne. Ich najnowsze odkrycie dowiodło, że stymulacja receptorów kannabinoidowych przez THC zaburza parametry biochemiczne krwi.

onet.pl, PAP, POg 2008-05-15

Odpowiedzi

no dobra ale kto odpowiada

no dobra ale kto odpowiada za te badanie? jakiś instytut, uczelnia?
pytam bo nie wiem czy to sama propaganda, co moze nowe odkrycie???? admin tu nawiaj...

no przecież pisze wyraźnie

no przecież pisze wyraźnie : "W swoich najnowszych badaniach naukowcy z National Institute on Drug Abuse w Baltimore wykazali"

Odkrycie!!

k...a jakie odkrycie... jak bym nie wiedział że szkodzi... w XXI wieku wszystko jest szkodliwe nawet schabowy a co dopiero używki! I żeby to wiedzieć nie muszę robić żadnych badań!!

co.................

jak taką sieke robi z nami ziele, co się dzieje gdy ktoś chleje pare razy w tygodniu hehe;)

Jean Lud Cadet wraz z

Jean Lud Cadet wraz z zespołem mogli by sie zając alkoholem.

przez kogo były

przez kogo były sponsorowane te badania?

pewnie przez jakis koncern

pewnie przez jakis koncern alkoholowy...

Taka informacja jest c...a

Taka informacja jest c...a warta dopóki nie poda się metodologii badań.

Oczywiście że szkodzi

Każda substancja szkodzi i każdą substancją można zabić. Co więcej efekt w jednym przypadku szkodliwy może w drugim przypadku mieć skutek pozytywny.

Pytaniem nie jest która substancja nie ma właściwości szkodliwych (bo nawet woda, pierwiastek życia, jest dosyć zabójcza w nadmiarze - patrz Titanic). Pytaniem jest jak mają się pozytywne skutki użycia substancji - na poziomie społecznym, indywidualnym i biologicznym - wobec skutków negatywnych.

Co więcej, to nie jest artykuł dla przeciętnego zjadacza chleba. przeciętny zjadacz chleba nie jest w stanie skojarzyć że dzisiejsze leki mają o wiele poważniejsze i szkodliwsze efekty uboczne niż marihuana. Niestety nasz polski polityk jest właśnie takim zjadaczem chleba i nie potraktuje tego w kontekście przyrównania szkodliwości marihuany do szkodliwości innych używek - ale raczej skojarzy sobie "aha marihuana jest jednak szkodliwa" mimo że tak na prawdę nie będzie miał bladego pojęcia o tym co tak na prawdę pisze w artykule bo brakuje mu skali porównawczej i wiedzy specjalistycznej.

Nasz polski polityk nie potraktuje tego w kontekście "Pociągnięcie z wiadra odbija się na wątrobie podobnie jak hamburger", potraktuje to jako "Palenie marihuany prowadzi do chorób więc musimy tego zakazać" mimo że sam, dumny ze swojej dedukcji, za chwilę pójdzie zapalić fajkę kompletnie nie kojarząc FAKTU że tytoń nie tyle prowadzi do chorób co ZABIJA 60 000 Polaków rocznie.

Trzeba wytykać politykom tą hipokryzję. Jeżeli oni mówią że marihuana jest zakazana bo jest szkodliwa to na tej podstawie domagajmy się prohibicji na tytoń i alkohol. Fakty są po naszej stronie!

>Trzeba wytykać politykom

>Trzeba wytykać politykom tą hipokryzję. Jeżeli oni mówią że marihuana jest zakazana bo jest szkodliwa to na tej podstawie domagajmy się prohibicji na tytoń i alkohol. Fakty są po naszej stronie!<

My jesteśmy szarością, niestety nie mamy szans przełamać tych układów, które rządzą się swoimi prawami.