świat

Opioidy odgrywają ważną rolę w leczeniu silnego bólu. Niemniej jednak aktualny kryzys zdrowia publicznego pokazuje, że stanowią spore niebezpieczeństwo. Być może niedalekiej przyszłości firma Vertex Pharmaceuticals nie tylko zmieni oblicze farmakoterapii silnych dolegliwości bólowych, ale i pomoże opanować impas globalnego uzależnienia od leków opioidowych.
Setki nasion lulka czarnego znalezionych w wydrążonej kości odkrytej w Houten-Castellum w Holandii to pierwszy jednoznaczny dowód na używanie tej rośliny w świecie rzymskim.

Działania pod kryptonimem „Air Domain” były prowadzone jednocześnie na trzech kontynentach. W ich efekcie zabezpieczono 497 kg kokainy, 406 kg marihuany, 49 kg narkotyków syntetycznych i zatrzymano 79 osób. CBŚP było krajowym koordynatorem aktywnych działań wymierzonych w zwalczanie przemytu narkotyków w międzynarodowym ruchu powietrznym.

W ostatnich latach, na całym świecie obserwujemy zmianę podejścia do polityki narkotykowej, skłaniającą się ku dekryminalizacji posiadania narkotyków dla własnego użytku. Irlandia, kraj o długoletniej konserwatywnej polityce wobec narkotyków, stoi obecnie przed potencjalną zmianą swojego podejścia. Zmiany te mogą wpłynąć nie tylko na prawo, ale także na społeczeństwo, system zdrowia i wymiar sprawiedliwości.

Zatrzymanie 6 osób, przejęcie 2,7 tony kokainy oraz mienia podejrzanych w postaci luksusowych samochodów, drogocennych zegarków i ponad 550 tysięcy euro w gotówce, a także zablokowanie kont bankowych i zabezpieczenie nieruchomości, to efekt międzynarodowych działań służb z wielu krajów, MAOC-N i Europol, a także CBŚP.

Zatrzymanie 83 osób zajmujących wysokie pozycje w hierarchii przestępczej, zabezpieczenie ponad 12 ton narkotyków wartych prawie 1,2 mld euro, 160 szt. broni palnej, tysiąc elementów broni palnej, ponad 10 tys. sztuk amunicji oraz zlikwidowanie 2 laboratoriów narkotyków i plantacji konopi, to tylko niektóre efekty działań uzyskanych w ramach międzynarodowego projektu „White Snow” realizowanego z inicjatywy CBŚP i włoskiej Centralnej Dyrekcji ds. Służb Antynarkotykowych (DCSA), przy udziale Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA.

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu (AUD) dotyczą szacunkowo 237 milionów ludzi na świecie. Każdego roku odnotowuje się około 3 miliony zgonów spowodowanych szkodliwym spożyciem alkoholu. Pomimo tak dużej skali problemu, brakuje skutecznych metod leczenia, a wskaźniki nawrotów są wysokie. Jednak pojawia się światełko w tunelu w postaci badań klinicznych wskazujących na terapeutyczny potencjał psychodelików w leczeniu problemowego picia.
Najnowszy raport ONZ dotyczący globalnego spożycia i produkcji narkotyków jest alarmujący. Wzrasta produkcja i spożycie twardych narkotyków. Najszybciej popularność zyskuje kokaina.

Grupa ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) wzywa do zakończenia globalnej wojny z narkotykami, a osobna komisja ds. polityki narkotykowej, składająca się z prezydentów i premierów z różnych krajów, opowiada się za legalnym i regulowanym dostępem do obecnie zakazanych substancji.

Koalicja “specjalnych sprawozdawców” ONZ, mianowanych przez Radę Praw Człowieka, oraz niezależna Globalna Komisja ds. Polityki Narkotykowej, z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Nadużywaniem Narkotyków i Nielegalnym Handlem Narkotykami, postulują wszechstronną reformę.

W dokumentalnym filmie “Czego nauczyła mnie ośmiornica” dostępnym na Netflix, filmowiec Craig Foster nawiązuje nieoczekiwaną więź z ośmiornicą żyjącą w wodach Atlantyku. W ciągu roku, nieopodal swojego domu, regularnie odwiedzał ośmiornicę, budując z nią wyjątkową relację.

Międzynarodowa Rada Kontroli Narkotyków (INCB), organ Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) odpowiedzialny za kontrolę narkotyków, sugeruje, że Stany Zjednoczone nie przestrzegają międzynarodowej umowy narkotykowej z 1961 roku, ponieważ rząd federalny pozwala poszczególnym stanom w kraju na legalizację marihuany dla dorosłych.

Powrót psychodelików do medycyny

Okryte złą sławą psychodeliki powracają. M.in. od stycznia 2023 r. stan Oregon umożliwił legalne korzystanie z psylocybiny pod kontrolą specjalisty, a na całym świecie trwają intensywne badania nad wykorzystaniem substancji psychodelicznych w leczeniu zaburzeń psychicznych. Czy są bezpieczne?

Co nauka mówi o psychodelikach?

Julie Holland od lat 90. bierze udział w badaniach nad MDMA i z zainteresowaniem przygląda się klasycznym psychodelikom, m.in. psylocybinie. – Fascynuje mnie możliwość pobudzania neuroplastyczności i wywołania pozytywnych zmian w zachowaniu i emocjonalności za pomocą psychodelików – przyznaje Holland w rozmowie z Maciejem Lorencem.

Rzadkie połączenie związane z wydobywaniem Bitcoinów nastąpi w ciągu najbliższych kilku dni. Chodzi o fuzję dwóch firm, spośród której dla jednej głównym źródłem dochodów była marihuana (cannabis), a druga zajmuje się wydobywaniem głównej kryptowaluty.

Historia rodem z miejskiej legendy, z jedną różnicą: to wydarzyło się naprawdę. Powietrzna kontrabanda została udaremniona przez kanadyjskie służby więzienne zakładu karnego w Abbotsford. Ptak miał przyczepiony do pleców małą kieszonkę z materiału, gdzie umieszczono towar.

Na legalizację marihuany jeszcze poczekamy, ale renesans psychodeliczny już jest

Polityki narkotykowe na świecie przechodzą rewolucję. Po Urugwaju i Kanadzie do legalizacji marihuany przymierzają się Niemcy. Polska nie jest w czołówce krajów wprowadzających progresywne reformy, ale w ciągu ostatnich dwóch dekad zmieniło się więcej, niż może się wydawać.
Naukowcy z całego świata opublikowali w tym roku rekordową liczbę ponad 4300 artykułów naukowych na temat konopi indyjskich, zgodnie z wynikami wyszukiwania słów kluczowych na stronie National Library of Medicine/PubMed.gov.
Amerykańska Straż Graniczna znalazła 20 ton kokainy w kontenerze na statku płynącym z Ameryki Południowej do Europy i należącym do wielkiej szwajcarskiej firmy transportowej. To kulminacja kryminalnego thrillera rozgrywającego się na pełnym morzu — i punkt zwrotny dla całej branży.

Genewskie przedsiębiorstwo żeglugowe MSC nie zatrudnia już marynarzy z Czarnogóry na swoich południowoamerykańskich trasach po tym, jak firma została zinfiltrowana przez mafię narkotykową i stanęła w obliczu kary 700 mln dol. w USA. Ujawnił to "Bloomberg Businessweek".

Nowy raport Globe Industrial Hemp Market by Type przewiduje, że branża konopi przemysłowych wzrośnie w tym roku do 6,8 miliarda dolarów i do 18,1 miliarda dolarów do 2027 roku.

Nastąpiła zauważalna zmiana w rodzaju badań nad konopiami indyjskimi opublikowanymi w 2022 r. Ułatwienie prowadzenia badań i rozprzestrzeniająca się legalizacja utorowały drogę nowym i ekscytującym sposobom badań konopi.
30 ton przejętych narkotyków i 49 aresztowanych to efekt międzynarodowej akcji policyjnej, której celem było uderzenie w "superkartel" odpowiedzialny za dostarczanie jednej trzeciej dostaw kokainy rozprowadzanej w Europie.

Kokainę brano kiedyś nawet w wojsku. "Sprzedałby ostatnie portki za narkotyk"

Roślina nie przyjęła się w Europie od razu, głównie ze względu na fakt, że liście usychały, zanim przepłynęły przez ocean. Dopiero w XIX w. popularne stało się wino z liści koki. Pijał je nie byle kto, bo na przykład królowa Wiktoria i papież Leon XIII. Ba, ten ostatni pokazał nawet swoją twarz w reklamie trunku. Wino to stało się inspiracją do powstałego później soft-drinku zwanego Coca-Colą. Z początku zawierała ona kokainę z liści koki, jednak ze składnika tego zrezygnowano w 1903 r.
Na początku października, Joe Biden ułaskawił osoby skazane za posiadanie marihuany. Przez chwilę wydawało się, że jest nadzieja na rychłą, pełną legalizację marihuany w USA. Jednak okazuje się, że po pandemii, to wojna na Ukrainie skupia uwagę polityków i wstrzymuje pracę nad tym tematem. To dlatego ceny akcji spółek z tego rynku cały czas dołują.

Najsilniejsza odmiana marihuany na świecie 2022

Marihuana z roku na rok jest coraz silniejsza. Zjawisko to bada m.in. Amerykański Krajowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków (National Institute on Drug Abuse – NIDA), analizując próbki konfiskowanej marihuany. Na ich podstawie co roku publikuje dane statystyczne – w tym o trendzie zawartości THC. Obserwowany wzrost mocy jest tak duży, że wręcz ciężko w niego uwierzyć. Według statystyk w 1978 roku przeciętna próbka marihuany zawierała mniej niż 1% THC! Obecnie nietrudno dostać taką, która zawiera blisko 30%.

Zgodnie z najnowszym raportem Grand View Research, za 8 lat światowa sprzedaż konopi osiągnie 102,2 miliarda dolarów. Zasadniczy wpływ na wzrost rynku mają liberalne reformy rządowe dotyczące marihuany medycznej i rekreacyjnej oraz upowszechnienie stosowania produktów na bazie konopi w leczeniu przewlekłych schorzeń.

Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Nastawienie psychicznie dobre, cicha domówka przed wyjściem na miasto, sami znajomi, chętna nowego doświadczenia, myśli poztywne widząc stan kolegów

 Sobotni wieczór i cicha posiadówa, chłopacy juz lekko na fazie a dziewczyny piją. Ja wypilam 3 kieliszki a dzień wcześniej więcej natomiast stan był ogarniający ( być może ma to wpływ)

 Gdzieś o godzinie 16 buch z lufki strasznie nieumiejętnie, myślę co za gowno

O 20 30 z jointa i to samo. Nic

Kolega dał ciacho około 20. Zjadłam całe

  • Chelidonium majus (glistnik jaskółcze ziele)
  • Pierwszy raz

Witam

 

  • Szałwia Wieszcza

Substancja: Salvia Divinorum - suszone liscie


Doswiadczenie: mj, hasz, dxm, pseudoefedryna, aviomarin, etanol


Sprzet: mosiezna fajka wodna (mala)

  • Marihuana

Rodzaj substancji: Cannabis




Doświadczenie:kilka razy SD,LSA no i mj - jak widac raczej skromnie.




Set & setting:Mój pokój + 2 kumple + komputer + film.Wieczór.